Černé peníze

Černé peníze https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98270/cerne-penize-98270.jpg 4 20 7

Lew Archer série

Detektivní román amerického autora líčí drama lásky a žárlivosti odehrávající se v prostředí kalifornské společenské smetánky. Soukromý detektiv je najat bohatým mladíkem, aby mu přivedl zpátky jeho snoubenku, která se zamilovala do bohatého Francouze. Vyšetřování objeví v dívčině minulosti neobjasněnou sebevraždu jejího otce, spojenou s aférou praní špinavých peněz. Detektivovým příchodem se dají do pohybu dávno zapomenuté skandály, završené několika vraždami, a příběh záhadného cizince je v souvislosti s tím objasněn. Zcela nečekaně se vyřeší i problém bezradného mladíka. (www.mlp.cz) ... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Tamtam

Black Money , 1965

jprst
12.03.2022 5 z 5

Jeden z mých oblíbených autorů + oblíbený hlavní hrdina = z mé strany pravděpodobně dost neobjektivní hodnocení. Není to žádné hlubokomyslné dílo, ale je to prostě dobré a já jsem si to patřičně užil.

roman6788
02.11.2021 5 z 5

Skvelá detektívka s uštipačným humorom a prepracovanými zápletkami. Občas to človeku pripomína dianie v našich končinách.

Na konci citát z obálky: "Z podtextu cítiť kritiku spoločnosti, v ktorej hrajú prím peniaze, pričom vôbec nezáleží ako k nim človek príde – či čestne, alebo korupciou, daňovými podvodmi, hazardom a nemilosrdným vydieraním. Čitateľovi sa takto okrem napínavého príbehu ponúka i možnosť nazrieť pod rúško spoločensko-morálnych hodnôt súčasnej Ameriky."

Jaruš7
11.10.2019 5 z 5

Ve své době brilantní autor a tím i jeho dílo.
Příběh zločinu čistě v mezích utajované sexuality, s vidinou mamonu, pod bystrým úsudkem soukromého detektiva L. Archera je složitě odhalovaný, neboť inspirace autora, seč drogy postrádající, si vystačí na dobrou zápletku i bez nich.

Citace:" Ani jedna z dívek nevyšla se zdravou kůží z neštěstí, které jim zapříčinila krása. Proměnila je na věci, na bezduché postavy v mrtvé poušti světa, a úvaha o nich byla tak bolestná jak zbytečná byla jejich oběť."
Bezva.

Koka
16.04.2017 3 z 5

Príbeh zo 60. rokov 20. storočia, kedy ešte slovenčina (a zrejme ani čeština) nepoznala dnes frekventovaný pojem "špinavé peniaze", a tak sa do prekladu názvu dostali peniaze čierne. A ešte niečo ma tam zarážalo - či už to tak aj v skutočnosti bolo, alebo si to iba autor tak predstavoval, ale celé pátranie je postavené na absolútnej absencii ochrany osobných dát a bankového tajomstva. Stačilo, že súkromný detektív vošiel do banky a hneď mu prvý úradník vybľabotal, kto má u nich koľko na účte, kedy bol účet založený, odkiaľ naň chodia aké platby .... No sranda! Veľa vtipných hlášok som tam veru nenašla, ale jedna stojí za pozornosť, lebo, myslím, veľmi dobre charakterizuje spoločenské postavenie mladých amerických dievčat v tých rokoch: "Ples debutantiek a sudánsky trh s otrokyňami k sebe nemajú veľmi ďaleko" (s. 135).

syskas
26.11.2016 4 z 5

Výborná detektívka, veľmi dobre sa čítala. Zaujímavé rozuzlenie.

Marian27
04.01.2016 4 z 5

Dobrá, kvalitná detektívka so zaujímavými myšlienkami, výbornými občas humornými dialógmi a so skvelým a sympatickým hlavným hrdinom. Jedinými mínusmi sú natiahnutosť deja a pri konci aj zbytočná komplikovanosť príbehu. Čierne peniaze sú však dobrou detektívkou a určite ponúkajú viac ako dnešný bežný štandard.

vitavita
17.03.2013 4 z 5

Lew Archer řeší další zamotaný případ a ...

Kniha Černé peníze je v