Černé Indie

Černé Indie https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304/cerne-indie-304.jpg 4 81 10

Jedním z hrdinů je horník Simon Ford, který si doly oblíbil tak, že téměř nevychází na povrch. I se svou rodinou totiž bydlí v chatě zbudované uvnitř jedné z šachet. Při svých toulkách podzemím našel vstup do systému gigantických jeskyní s rozlehlým podzemním jezerem a výchozy bohatých uhelných slojí. Důlního inženýra Jamese Starra objev inspiroval k vybudování vzorného hornického města v hloubce několika stovek metrů pod povrchem, kde obyvatelům vše potřebné zajišťovala elektřina získávaná z uhlí. Jako v žádné správné verneovce nechybí ani různé záhadné úkazy a padouch, který chce dobrým horníkům jejich štěstí všemi prostředky překazit. Po dramatickém vyvrcholení se vše v dobré obrátí (včetně jedné svatby) a štěstí podzemního města je zajištěno. Jestli neumřeli, žijí tam ve skotském podzemí dodnes.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Les Indes Noires , 1877

danny_21
07.03.2024 2 z 5

Další mnou v jinošském věku nepolíbená Verneovka s poněkud podivným název, který kupodivu nemá nic společného s Indií. Jules nám představí vznik historii ideálního hornického města, ve zdánlivě vytěženém uhelném dole, vybudovaného v jeskyni Nová Aberfoylie ve skotském hrabství jehož obyvatelé našli prapodivnou zálibu zabydlet se v podzemí a na povrch nevylézat. Zápletka se točí kolem podivných a nebezpečných událostí, které se v dole dějí a jsou pověrčivými Skoty připisovány nadpřirozeným bytostem. Nesmí chybět ani typická verneovská milostná linka, tentokrát jsem se se žádnými fantastickými vynálezy nebo nápady víceméně nesetkal, je to taková naivní jednoduchá záležitost v lehkém podprůměru – 45 %

85098211
02.03.2024 4 z 5

Doteď jsem znala pouze rozhlasovou dramatizaci (pod názvem Přízrak Dochartovy šachty), která byla na základě této knihy natočená. A ta je opravdu vynikající, určitě jedna z nejlepších, jaké kdy podle některé z autorových knih vznikly. Ale knižní předloha této hry, kterou jsem si přečetla nyní, už tak dobrá není. Zápletka je pochopitelně totožná s onou zmíněnou hrou, ale vyprávění poměrně zdlouhavé. Což je bohužel často pro autorovy knihy typické, ale líbit se to v dnešní době už asi bude jen málokomu. Víc se tedy již rozepisovat nebudu, dávám tentokrát čtyři hvězdičky (tu poslední za originální téma) a ke knize se určitě vracet nebudu. Přesto na autora nezanevřu a časem si zkusím přečíst zase něco dalšího od něj...

Kabuky
22.01.2023 5 z 5

Klasika dobrodružné literatury.

Luigi1
15.10.2021 5 z 5

Zajímavý myšlenkový nápad bydlení pod povrchem zemským.O této knize jsem do nedávna vůbec nevěděl.Přečetl jsem si ji díky vydání jako komplet verneovek.

Blue
19.05.2021 3 z 5

Příběh, ve kterém zcela absentují Vernovy vynálezy, přesto působící v jistém směru ještě fantaskněji, než příběhy, v nichž vynálezy figurují. Situace, kdy si horníci tak oblíbí svou těžkou práci, že bez ní nemohou být, a dokonce odmítají vyfárat nahoru a usazují se přímo v dole, kde si založí město, totiž vyžaduje opravdu velkou představivost. Kniha nepatří mezi Vernovy nejpovedenější a lze ji doporučit asi jen jeho skalním příznivcům.

pencikjiri
10.01.2020 4 z 5

Super příběh, fantasticky napsaný z prostředí uhelných dolů staré Anglie. Doporučuji! :)

brodequin
11.10.2017 3 z 5

Dávám sice 3*, ale v době, kdy jsem to četl, tak jsem se poměrně bavil. Zajímavé, napínavé, dobré. Bohužel si knihu nepamatuji a tím pádem to zas až tak dobré nebylo. :-)

Eigis
16.11.2013 4 z 5

Román je vcelku krátký a rychle uběhne. Zápletka, kterou nabízí je vcelku dobrá, ačkoliv jí nechybí obvyklá Verneovská naivita. Samotná myšlenka podzemního města a lidí, kteří nestojí o život na povrchu mě dost pobavila a připoměla my trpaslíky z fantasy příběhů. V rámci Vernovi tvorby je to průměr, napsal celou řadu lepších knih, ale i pár horších.

tenax
13.08.2013 2 z 5

Nepříliš známý román J. Vernea, plný naučných popisů z geografie Skotska, geologie a hornictví. Dějově chudý, naivní a nevěrohodný. Celkem se nedivím, že propadl.

vitavita
05.04.2012 2 z 5

Zajímavé dílo, o jehož názvu jsem přemýšlel, ale po přečtení románu bylo vše jasné.