Černá země

Vydání všech tří knih v jedné. Jakub Oberva, Plameny, Země duní. Románová trilogie zachycující typické stránky života železářského Ostravska v době od počátku tohoto století do konce první světové války. První díl je obrazem třídně rozložené vesnice, trpící kapitalistickým selstvím, jehožpředstavitelem je bohatý sedlák Jakub Oberva. Druhý díl, prostoupený temnou, bezútěšnou atmosférou dělnického života v důlním městě Ostravě, ukazuje radikální třídní uvědomění proletariátu, typisovaného vpostavě Obervova syna Kuby Sršaně. Pozadím posledního dílu je světová válka a její ohlasy ve vědomí ostravského dělnictva: hladové bouře, demonstrace, živelný, anarchistický dělnický odboj. Příslibem do budoucna je silný, dobrý charaktertěch, jejichž očekávání první republika nesplnila, ale kteří nepřestali věřit v konečné spravedlivé uspořádání světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143030/big_cerna-zeme-5Ou-143030.jpg 4.27

Kniha Černá země

Babo

Je mi líto,ale odkládám nedočteno. Hned na začátku mi vadilo , že je kniha psaná nářečím,ale na to jsem si nakonec docela zvykla. Přesto mě příběh nezaujal natolik,abych ve čtení pokračovala .

Atuin

Výborná knížka, tedy soubor tří částí. Mikrosvět a lidské osudy jsou tu popsány naprosto mistrovsky. Nic nezavání monotónně a podání je zobrazeno s přesvědčivou silou. Od postavy Jakuba Obervy, který se doslova bije ode zdi ke zdi až po postavy jiné, umírněnější. Vše je popsáno se skutečným zápalem, zájmem a tak aby jste knihu nechtěli odložit.

martineden

Černá země! To je panečku realismus v jednom s ruralismem! Faaakt lepší než Šikmý kostel.

m_martina
19.05.2020

Knihu jsem četla už před mnoha lety, ještě dávno před revolucí, ale vzpomínám si, že se mi líbila.