Černá záda času

Černá záda času

Co se stane, když román, který spisovatel napsal, vstoupí autorovi zpětně do života a fikce začne vytvářet svou vlastní skutečnost? Tato paradoxní situace je východiskem románu Černá záda času, v němž Javier Marías tentokrát vystupuje zároveň jako vypravěč i autor. Zdánlivě chce „opravit“ mylný výklad čtenářů, kteří jeho dřívější román Všechny duše pochopili jako autobiografický. Na tuto autorovu šalebnou hru však nesmíme přistoupit: jak postupně zjišťujeme, pravým tématem Černých zad času není náprava často groteskních mýlek, nýbrž moc vyprávění, které jediné dokáže skutečnost zachránit před zmarem míjejícího času, byť ji současně i zastírá. Pod názvem, který je opět citátem ze Shakespeara, dává autor jednak nahlédnout do velmi osobních prožitků, jednak sleduje životní příběh a záhadnou smrt zapomenutého anglického spisovatele Wilfrida Ewarta v Mexiku, dobrodružné peripetie námezdného pilota Oloffa de Wet, který údajně prošel i Prahou, a historii skutečného i fiktivního ostrovního království Redonda, jehož je Marías současným „králem“, „šlechtou“ jsou tu osobnosti z mezinárodního kulturního života (mj. Pedro Almodóvar, Francis Ford Coppola nebo J. M. Coetze). Všechno, co bylo, i všechno, co je možné, přebývá na nejistém místě kdesi na rubu času, na jeho černých zádech, a chce to být vyprávěno, myslí si Javier Marías a vypráví to tak, že vše proměňuje v úžasný souvislý tok neskutečné skutečnosti a skutečné neskutečnosti: je to mistrně stvořená, všemocná realita textu. Předpokládá zkušeného čtenáře a odmění ho. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26316/cerna-zada-casu-26316.jpg 2.97

Negra espalda del tiempo (1998)

Vydáno:, BB art

puml
21.12.2017

Typický Marías. Úvahy o paměti a času se prolínají s mnohdy bizarními příběhy a vyprávěním, kde je neustále zpochybňována úloha samotného příběhu i vypravěče, a to i v případě, že Marías píše o své rodině. Nejzajímavější mi přišel příběh spisovatele Ewarta, kterého proslavila víc jeho smrt, než to co napsal, což je paradox některých polozapomenutých autorů, kteří se stali slavnější než jejich současníci, ne pro svoje dílo, ale pro pověsti a legendy zpoza černých zad času.

Autobiografie, fikce, román a hold příběhům a vyprávění. Útržky a části příběhů se prolínají s vlastními zážitky autora, včetně až neuveřitelných "náhod" a souvislostí. Můžu ale jen potvrdit, že takové "náhody" a variace k životu patří, i když z nich občas mrazí. A jen málokdo o nich dokáže psát s takovou bravurou, a dát jim tak až metafyzický rozměr, jako Marías.

Když se necháte unášet tím až barokním proudem vět a vracejících se motivů a detailů, pak si knihu jistě užijete. Já jsem z knihy spíš uždibával. Myslím, že román Srdce tak bílé, který jsem četl předtím, byl přeci jen o chlup lepší, a to je taky kniha, kterou bych případnému neznalému čtenáři Maríase doporučil. Černá záda času jsou už přeci jen pro otrlejšího čtenáře. Nevylučuji proto, že se ke knize ještě někdy vrátím a dám ji víc času. Je to "lekce mistra".

HannyC
29.06.2012

La negra espalda del tiempo ... bohužel jsem ho četla jen v originále, určitě mi řada věcí "utekla" mezi řádky ... ale i tak knížka nezklamala ... upozorňuji, že je spíše akademická, pro náročného čtenáře, její děj se pozvolna odvíjí z prostředku klubka ... skutečně hlavně pro "zralé" literáty se vztahem k lyrice :)

španělská literatura

Javier Marías