Černá sanitka: Druhá žeň

Černá sanitka: Druhá žeň

Příběhy, které se vašim známým opravdu nestaly. Slyšíte je každý den v práci, v restauraci, v rádiu nebo v televizních show. Jsou vám předkládány jako pravdivé, ale když už je slyšíte popáté, začnete mít pocit, že jsou příliš dobré na to, aby byly ještě pravdivé. A máte pravdu – nejsou pravdivé! Jde o smyšlené příběhy – novodobou obdobu starých mýtů, pohádek a pověstí. Pokračování knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která se setkala s velkým zájmem široké i odborné veřejnosti, přináší komentovaný výběr 174 novodobých pověstí a fám. Vedle klasických historek o maniacích, zvířatech a neštěstích v knize naleznete i kapitoly věnované pověstem a fámám z období komunistického režimu, pověstem z druhé světové války (včetně legend o mytickém Pérakovi) a strašidelným vyprávěním, která znáte z letních táborů a škol v přírodě. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1017/cerna-sanitka-druha-zen-1017.jpg 3.945
Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Plot

hellena1523

U této knihy nejde zas tolik hodnotit, už jen proto, že jde o folklor. Oceňuji Janečkova, že se do toho vůbec pustil. Sesbírat městské legendy a dát dohromady etnografický materiál, kterým by původ nebo funkce konkrétních legend vysvětlil, mu muselo dát ohromnou práci a jistě ho to stálo desítky (možná i stovky) hodin. Moc se mi líbí kostra, jakou autor zvolil, a v neposlední řadě musím říct i to, že etnografická část textu se dobře četla, tedy jinými slovy, že Janeček umí psát čtivě.

wooloong
05.05.2015

Černá sanitka - jako děti jsme tomu fakt věřili. Koneckonců po shlédnutí filmu Kandidáti života a smrti s nesmrtelnou hláškou: "Vezeme maso pro doktora Jacksona." už ani nebylo možno pochybovat.

Ronin Roujin
25.12.2014

Pěkně setříděná a okomentovaná sbírka urban legends. některé jsou celkem čerstvé, např. o sbírání víček od PET lahví.

mh.mail
10.07.2013

Pokračování první knihy. Myslím, že dvě žně mi bohatě stačily a další pokračování jsem si již nechal ujít. To ovšem nikterak neznehodnocuje samotný autorův počin. Rozhodně zajímavé čtení.

Dáma s hrnstjm
21.05.2013

Zdařilé pokračování první části Černé sanitky. V naučných částech knihy se informace lehce opakují, ale vzhledem k tomu, že text je nabitý informacemi, je toto připomenutí na místě. Překvapilo mě, že v této sbírce autor nashromáždil dalších (nových) 174 příběhů - je vidět, že slovesná kultura neupadá. Oceňuji zařazení příběhů o Pérákovi i prostor, který mu byl věnován, protože jej považuji za zajímavý způsob domácího odboje za okupace, byť byl veden spíše na psychologickém poli. Opět musím ocenit autorovu pečlivost a množství literatury, ze které čerpal.

4xab
09.10.2011

Jo, rozsirilo se moje povedomi co dalsiho je v urban legene:-) Analyzy stejne ubijejici jako v predchozi knize.