Profesionální žena

Profesionální žena https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398111/bmid_profesionalni-zena-aah-398111.jpg 4 258 37

Úsměvný příběh o složité cestě vytrvalé a houževnaté krásky Soni Čechové za životním snem a vlastním úspěchem lze chápat rozdílně: jako parodii na dobrodružnou a ženskou brakovou literaturu i jako povedenou analýzu životních stereotypů člověka. Páralova hrdinka začíná jako služka v pohostinském zařízení v severočeské vísce; myje schody a vykonává podřadnou práci, avšak přes nejrůznější dějové zvraty, únosy a manželství vede její cesta ke studiu a úspěšné kariéře. Zásluhu na tom má tajemný neznámý, který na dálku řídí dívčino jednání a vychovává ji nenápadně v „profesionální ženu“.... celý text

eva3992
30.12.2023 3 z 5

Příběh Soni Čechové, mladé servírky, která se díky lásce k muži dostává trnitou cestou k vysněnému cíli.

Mé první setkání s Vladimírem Páralem a pravděpodobně i poslední. Toto není druh knížek, který bych vyhledávala. Díky společnému čtení se však dostanu i k takovýmto knihám, kterých bych si jinak ani nevšimla a jsem každopádně ráda, že si tak rozšířím své čtenářské obzory.

Ze začátku jsem měla pocit, že knihu ani nedočtu a odložím, vytrvala jsem a příběh mě i začal zajímat, chtěla jsem vědět, co bude dál. I tak to bylo pro mě takové nijaké, ale uznávám, že konec byl rozhodně překvapivý a vůbec jsem ho nečekala.

Nadšení se však nekoná, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Hana.Jirků
02.08.2023 5 z 5

Jedna z mých Páralových nejmilejších. V každé z nás je trochu Soničky Čechové :)

Mišák240
13.04.2023 2 z 5

Přiznávám, že tato kniha není můj šálek kávy.

Hakl54
15.01.2023 5 z 5

Mě osobně nepřipadá román jako parodie na červenou knihovnu, ale spíš pohled na ženy, které pro lásku k muži dokážou překonat sama sebe a obětovat pro to své sny a pohodlí.
Styl pana Párala je jedinečný i po tolika letech. Knihu jsem poprvé četla cca před 40 lety, splněna čtenářská výzva 2022 - autor je o 22 let starší než já.

Šárka.Šála
11.06.2022 5 z 5

Moje oblíbená kniha...

alichek
23.02.2022 4 z 5

Tento román jsem měla dlouho rozečtený i přes to, že je dobře a čitelně psán. Líbí se mi popis známého mi prostředí a tím pádem možnost návratu do let,kdy se jeho děj odehrává. Dílo popisuje osud mladé ženy a z mého pohledu velký útisk slabšího pohlaví jak v soukromí, tak v práci, takové osudy se dají pozorovat i v dnešní době, někdy mi připadá, že se vůbec nic nezměnilo.

Caa
12.10.2021 2 z 5

Nebavilo mě to, do čtení jsem se nutila, Páralovy parodie mi prostě nesedí.

Karimah
05.02.2021 4 z 5

Návrat do socialismu. Tehdy jsem Párala četla jako zjevení. Dnes si říkám, jak je možné, že jsme takhle žili.

Elea
16.12.2020 5 z 5

Vtipná parodie na dokonalost, podle mého názoru je to nejlepší Páralova kniha.

Katka2382
21.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla v mládí několikrát a až teď na DK jsem zjistila že jde vlastně o parodii:D.

katallinka
02.05.2020 4 z 5

To bylo tak hloupoučké a naivní až to bylo naprosto geniální. Moc jsem se při čtení bavila.

Allla9
20.04.2020 5 z 5

Knížku jsem četla již podruhé a musím říci, že mě bavila.

intelektuálka
10.04.2020 4 z 5

Tak znovu po 30 letech - v hlavní roli oblíbená Soňa Čechová ....

" Poctivé podnikání" manželů Volrábových a květinové suaré ...

A dálkově řízená Soňa - překvapí vás, kým je to vlastně řízena ....

Vladimír Páral ve své vrcholné formě - vtipný, zábavný, ironický - a jeho kritika konzumního života - stále čitelný " román pro každého ". Doporučuji.

KnihovniceVěra
21.01.2020 4 z 5

Skvěle jsem se bavila na rozdíl od četby v době vydání, kdy jako mladá jsem asi nepochopila, že jde o parodii. Dílo se ve své době zcela vymykalo šedému průměru a přes četné socialistické reálie je nadčasové.

babouk1918
01.01.2020 5 z 5

Páralovy knihy jsou osobité a za "totáče" měly své kouzlo. Velmi originální a nevšední způsob psaní vybočoval ze socialistického stereotypu. Mě se jeho knihy a styl psaní líbí dodnes. Samozřejmě tematicky jsou poplatné době, kdy byly napsány, takže Páral se dnes dostal mimo oblast čtenářského zájmu. Dnešní generace si vůbec neumí představit, jak se žilo za socíku a Páral přitom tuto dobu vystihuje velmi barvitě. Profesionální žena je krásně a čtivě napsaná a vždycky mi vyvolá úsměv na tváři, když se k ní vrátím. Za sebe dávám plný počet hvězd.

HaHa11
30.11.2019 5 z 5

Pokud čtete ve správném věku a ve správnou dobu (předrevoluční), oceníte mnohem více než kdykoliv jindy. Mně se to poštěstilo, a proto dávám plný počet.

maryska09
25.08.2019 4 z 5

Knihy mistra Párala mám ráda, tato patří k těm milým. Čtenář jí nesmí brát příliš vážně, jedná se o krásnou nadsázku. Díky za ní

crazyslunicko
18.06.2019 5 z 5

Chudák Sonička :D začátek jejího příběhu připomíná popelku - sirotek, kterého se ujme tetička se strýčkem, kteří provozuji penzion a restauraci. Využívají ji jako levnou pracovní sílu (zadarmo), uklízí všechny pokoje, vaří, roznáší a ještě se musí nechávat líbat na květinovém bále od všech můžů, kteří si koupili a vyhráli tombolu. V příběhu prožíváme neštěstí zamilovaných chlapců, inženýrů a milionářů. Nejprve první lásku s Machem, který uteče do Ostravy, když ho Sonička omrzí. Potom Soničku několikrát unesou násilím, ale Sonička je tvrdá holka a všechno to zvládne s přehledem. Na dálku ji ovládá tajemný pan Manek, kterého Sonička vroucně miluje a který ji pomáhá všechno zvládnout. Je ji oporou a má pro ni několik úkolů. Musí si dodělat školu a udělat kariéru... Sonička díky své kráse a vášnivosti má vše velice snadné a postupně stoupá ve fabrice z pozice pomocné síly v kuchyni až na asistentku ředitele. Díky své vnitřní síle se nenechá rozhodit muži, kteří se ji nabízejí a dál plní rozkazy od Manka.
Konec byl velmi nečekaný a nevím zda mám plakat nebo se smát nad velkým odhalením.

Lejdy
08.06.2019 5 z 5

Je to snad nejlepší parodie, kterou jsem četla!

Dimas
22.04.2019 4 z 5

Můj návrat do mládí! Pořád se to dobře čte...