Zvrat

Zvrat https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393075/bmid_zvrat-aii-393075.jpg 4 55 13

Černá palice série

Když na farmu mezi bývalé superhrdiny Zlaté éry dorazí návštěvnice, která hledá Černou palici a zároveň přináší zprávy ze Spiral City, vše se nadobro změní. Její příchod zjitří staré vzpomínky a probudí u ztracených hrdinů novou naději. Rozhodnou se učinit ještě jeden pokus o útěk ze svého vězení?

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Comics Centrum

Black Hammer 2: The Event , 2018

mpb1913
mpb1913
21.07.2023 5 z 5

Dvojka přivede na farmu novou postavu, ale samotný děj dál nikam neposune. Vlastně jsme zde stále ještě seznamováni s jednotlivými postavami a jejich dosavadním příběhem.

Atlantis
Atlantis
15.09.2022 5 z 5

Od toho, co jsem se dostal k prvnímu dílu Černé palice, uběhla už nějaká doba. Ale mám takový pocit, že se mi první díl nelíbil tolik, jako jednička. Ve "Zvratu" začínáme odhalovat tajemství okolo podivné farmy, zase zjišťujeme více o našich hrdinech a celkově vše velmi příjemně utíká. Bavil jsem se (škoda výrazné změny kresby v jednom sešitu) a rychle sáhnu po třetím dílu.

fvalek
fvalek
18.07.2022 5 z 5

Příchod Lucy se původně zdál jako takové nemilé narušení, které vyvolá velké vlny a příběh raketově posune dál, ale díky madam Vážce se tak neděje a Lucy se stává dalším vězněm. Popravdě mi to nevadí, protože bych rád objevoval záhady farmy a Rockwoodu, takže to, že se nic neodhalilo a jen se dál pomalu luští celá ta záhada, mi vyhovuje. Něco se ale přece jen děje, a to je slibované dilema pokusit se znovu o útěk nebo ne. V tomhle jsem plně na straně Zlatuše, která mi je sympatická, i když je to takový spratek, a s její postavou hodně soucítím, hlavně po ukázkách z její minulosti. Celkově flash-backové vsuvky vysvětlují a přibližují různí motivace postav, takže se do nich dá vžít a dá se stejně jako u nich přemýšlet, jak bychom se na farmě zachovali my. Nicméně ať už se situace zdá jakkoliv idylická a krásná, tak Lucy a její nový úhel pohledu přináší zajímavá zjištění, která oživují všechno to záhadné a tajemné. Člověk pak má potřebu tomu přijít na kloub. Moc pěkné jsou i flash-backy o souboji s Antibohem apod.

memphisz
memphisz
31.10.2020 4 z 5

Druhý díl pokračuje ve stejném duchu jako první. Hlavní linka je doplňována flashbacky, které pomáhají pochopit, co se děje a proč se postavy chovají, jak se chovají. A na konci samozřejmě přijde zvrat! Stále stejně dobré. Opět to asi doceníte tím víc, čím máte načteno a čím jste fandou komiksů a jejich historie.

Kapis
Kapis
16.10.2020 5 z 5

S obdivem sleduju jak lehce a přirozeně dokáže Lemire spojit fiktivní zlatou éru superhrdinů, s Antibohy, Sbíječem a jeho partou bouráků či s Bahnapánem, s reálnými problémy v podivném žaláři nežaláři a jak to může přijít čtenáři normální - copak jste nikdy nezažili útok kovového býka v metru? Sice mi tam kapku chybí ten nádech nostalgie, který se povedlo vykouzlit v prvním díle, ale furt to má ten glanc. Zbožňuju kresbu Deana Ormstona!! Rozesmátá barevná kresba Davida Rubina je doslova rušivá, nemám rád hostující kreslíře;) Napíchl bych je na kůl! Jo a hlavně není to tak zamotané a náznakové jako třeba 100 nábojů a člověk si může pohodově číst, aniž by se jak psychopat soustředil na každý detail někde na pozadí a hádal, kde se děj přenesl:) Což je zase na druhou stranu u 100 nábojů to hlavní, proč jsou tak skvělé - ale teď jsme u Palice, že, takže palice je taky skvělá vám povim! :)

Mercatino
Mercatino
08.08.2020 4 z 5

Co to má být za šílený komiks? Při čtení druhého dílu jsem si tuto otázku položil snad na každé stránce. Čím déle jsem četl, tím více jsem byl zmatenější. V komiksu začínám sám zapouštět kořeny a cítím se zde jako doma i když domov je to dost divný, zvláštní, extravagantní. Hrdinové mi přijdou neuvěřitelní a přitom jsou mi docela blízcí. A to je to, co pro mě charakterizuje Černá Palice. Je mi blízký tím, že hlavní postavy jsou více lidé, než superhrdinové.

puml
puml
30.04.2019 5 z 5

Tahle série si zaslouží srovnání s tím nejlepším v rámci žánru. Černé palici patří, dle mého názoru, čestné místo hned vedle Watchmenů. Jeff Lemire je výborný autor. Doporučuji.

Dodatek po dočtení čtvrtého dílu: Ano, první dva díly patří do knihovny vedle Moora, žel, ne tak díl třetí a už vůbec ne díl čtvrtý.

trudoš
trudoš
22.04.2019 4 z 5

Kde první díl překvapil nápaditým pojetím, druhý maličko hřeší na čtenářovu dobrou vůli. Protože konec mě docela nakrknul. Jistě, jde o účelový odkaz na staré způsoby vyprávění, ale upřímně, tenhle druh cliffhangerů jsem nikdy neměl v lásce. Kdyby šlo navíc jen o závěr, jenomže ono je to tak nějak leitmotivem celé knihy - spousta věcí se nakousne či vyhrotí, ovšem jakmile má dojít ke konfrontaci, utne to náhlý zvrat, který celou událost přesune do dalšího dílu. Ostatně, ani celá ta choreografie flashbacků mě ze židle nezvedla, tohle už tu jednou bylo a nedá se říct, že by mi to usnadňovalo orientaci v aktuálním ději.
Obsahově ale pořád super - záhada „uvěznění“ na farmě se prohlubuje, a zároveň se ukazuje, že někteří superhrdinové jsou evidentně informovanější než druzí. Co přesně to však znamená, lze prozatím jen těžko odhadnout, už jen proto, že každý jeden z nich je moc hezký případ pro vypolstrovanou celu. Zkrátka je to pořád skvělá komedie, i přes všechen ten depresivní charakter.

Terva
Terva
22.03.2019 3 z 5

Světlo je v ohrožení.....
je třeba pozvednout palici....
Černá palice nesmí padnout!
Závisí na ní síly světla!
TŘESK!

Tato kniha obsahuje příběhy #7 - #11 a #13

#07 – Pád Černé palice (R. I. P. Joseph Weber)
#08 – Zlatá skvadra! (Zlatuše končí!)
#09 – Balada o Robotele (Původ věrné RB-o TL-y!)
#10 – Ještě drsnější Valda Darda
#11 – Hněv šíleného robotanisty! (Zklatuška a Barbufoun)
#13 – Černá Palice (Rohovníci Spiral city)
Kde je #12 se neptejte. Zde není.

Dostali mě přezdívky superhrdinů Světlobranců v příběhu #7. Nezlobte se, ale já se válel smíchy. Zmizík, Bičena, Světoskočný Časoman a vrcholem byl pes Chronoteriér Warpík – to jako fakt? Povídka byla však tak rychlá a z časovými přeskoky, že ani tito hrdinové neměli moc času se nám představit. Tak snad někdy příště.

Citát: ...a teď je ze mě superhrdina?!?

Hned od počátku této knihy se nemohu zbavit dojmu, že tvůrci kradou, kde můžou. Jedná se o detaily, ale je jich až moc. Některé názvy, některé supersíly, i postavy. Když to vezmete jako celek, je v tom spousty mainstreamových nenáročných věcí a situací, které můžeme vidět, ale přitom tvůrci tvrdí že to právě nechtějí, aby to bylo nenáročné a konzumní. Opak je pravdou.

Citát: Jste jen banda sprostých alkoholiků.

A co dodat ke kresbě. Například ta v díle #9 byla příšerná. Hlavně barevně. Kdo to vybíral? Strašný! Ale naštěstí kresby v ostatních příbězích jsou celkem povedené. Nádherný obrázek se třeba nachází na osmé straně příběhu #10. Vrána na stromě, hřbitov, kostel a Měsíc – velmi povedené.

Citát: Vážně ti tahle zasraná díra přijde jako Nebe?!?! Mě spíš jako Peklo!

Nic naplat, jako celek mi to připadá zmatečné a ve své hloubce mě to vlastně skoro neoslovilo.
S touto sérií končím, další knihy kupovat ani číst nebudu.

Citát: Možná tam všichni umřeme, ale aspoň budeme spolu.

Při čtení tohoto komiksu jsem poslouchal skupinu Slayer a jejich studiová alba Show No Mercy (1983), Undisputed Attitude (1996), Hell Awaits (1985) a Reign In Blood (1986)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
28.01.2019 5 z 5

("I've been told just to let it all go, And I've been told just to give it up, give it up, I've been told just to let it all go, But I can't, no, I won't." ... Trouble Is Temporary, Time Is Tonic - We Are The Ocean)

Dnes čistě děj. Co jsem chtěla říct o technické stránce a kresbě, u prvního dílu. Dělají na tom (převážně) stejní lidé, takže tady není moc co k změně.

Druhý díl je tak trochu uhlazenější a přímější. Už víme, kdo je kdo (kromě Černé palice, což se tady dozvíme). Díl ale obsahuje vážně hodně flashbacků. A to je dobře. Dostala jsem odpovědi na svoje otázky z jedničky. Jak jsem si slíbila, pokračování jsem si šetřila, aby první čtení vydrželo na déle. Třetí díl letos očividně nevyjde (proto se vydavatelství čtenářům snaží zalepit pusu "vedlejšíma knihama univerza"?) takže tomu bylo třeba. A konec (?!). Ano sice se toho zase tolik nestane, ale ten konec (?!). Vážně dobrá kniha.

Norri
Norri
21.11.2018 5 z 5

Bál jsem se, že po skvělé první knize, která měla výhodu úplně nového světa, nedokáže Lemire navázat stejně dobrým druhým dílem. Bál jsem se, že druhá kniha bude mít pomalé tempo a nic se tam vlastně nestane. Naštěstí byly všechny mé obavy liché a i druhý díl je skvělý.

FireOfFilth
FireOfFilth
14.11.2018 4 z 5

Další díl Černé palice mě i docela bavil. Postavy mi i více přirostly k srdci, i jako v první knize Madam Vážka válí! Bohužel si stále nějak nedokážu představit kam tento děj bude směřovat. Příběh se tak celkově nikam zvlášť neposunul, až na konečný cliffhanger, nebo jak se kniha jmenuje Zvrat, doufám posune v příští knize děj někam dopředu.
Super byla část o setkání Plukovníka Bizára a Robotely, zhostil se jí i jiný kreslíř, což nebylo úplně špatné a nějak zvlášť nenarušilo celkové grafické provedení.

DennisMoore
DennisMoore
11.11.2018 5 z 5

Superhrdinské drama. Těžké, depresivní a zdánlivě bezvýchodné... Ale přitom je to pořád zábava, která dokáže i zahřát. Stejně jako po přečtení prvního dílu nemám absolutně ponětí, jakou cestou se Černá palice vydá v další knize, a dost mě to těší. Rád se nechám překvapit. Scenáristicky je to špička, kreslířsky zrovna tak. Pro milovníky žánru prostě velmi svěží potěšení plné nápadů. Comics Centrum mělo dobrý čuch!

komiksy superhrdinové Dark Horse Comics sci-fi fantasy

Autoři knihy