Černá labuť

Černá labuť https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94648/cerna-labut-94648.jpg 4 222 47

Následky vysoce nepravěpodobných událostí Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu analyzuje fenomén „černých labutí“, tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize. Autor – jeden z mála odborníků, kteří nástup krize předvídali – věří, že příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události je především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry ve statistiky a prognostiky, přehnaného kategorizování, hledání „logiky“ vývoje či soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech. Jeho kniha, vyzývající k tomu, abychom přehodnotili náš ustálený pohled na svět a přiznali si, jak málo o něm víme, patří dnes k nejdiskutovanějším pracím ve svém žánru, deníkem Times byla označena za jedno z nejvlivnějších děl posledních šedesáti let a díky autorovu širokému rozhledu, smyslu pro humor a zdravé provokativnosti je i velkým čtenářským zážitkem.... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Paseka

The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable , 2007

jure_rak
03.03.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Co by abslovent ekonomické fakulty a člověk pracující v korporátních strukturách, nemůžu, než se pod Talebovi názory a myšlenky podepsat. Přiznávám, že s úžasem čtu některé níže uvedené - až nenávistné - komentáře.

painthers
06.12.2019 2 z 5

Myšlenka neurčitosti je skvělá a je určitě zajímavé si ji v různých životních i společenských situacích uvědomit. Dala by se shrnout ale tak na třetinu textu, zejména v techničtějších částech knihy jsem u toho už nedokázala udržet pozornost. Ale jinak mě Taleb občas bavil, zejména svýma myškama za límec důležitým lidem. :-)

tomasblazek
20.09.2019 2 z 5

Pro mě jedno z velkých zklamání. Kniha, která slibovala i díky reklamě ("něco přesně pro vás - inteligentní čtenáře") být zážitkem, se nakonec suchopárně a nesnesení dlouho točí stále dokola a znovu kolem jediného ústředního motivu, který by se dal zhustit na jednu stránku textu. Ne, ne, ne. Nerozumím bublině, která kolem téhle knihy vznikla. Asi je to sama další černá labuť.

jaroiva
03.06.2019 2 z 5

Knížka je dost tlustá na to, aby vystačilo pouze téma Černá labuť; jsem zatím ve čtvrtině a nevím, jestli ji dočtu do konce.
Dlouho jsem nečetla knížku, která by pojednávala o tak zajímavém tématu tak nezajímavým způsobem.
Opravdu mě zajímají ty poznatky, i když už začínám mít podezření, že je vlastně jen jeden nosný objevný ...
Občas mě trochu rozčílí i nějaký vtípek, připadá mi, že tam jen chybí nahraný smích davu... asi jako "pozor, teď přijde vtip!"
Když to ale srovnám s jinými podobně laděnými knížkami, doporučuji raději sáhnout po "Myšlení rychlé a pomalé" nebo "Signál a šum".
Jestli to dočtu do konce, bude se mi špatně hodnotit.
Možná raději přepnu ještě na Bod zlomu, co do počtu stránek vypadá zajímavěji.

EDIT: dočtena hlavní část knihy až po Epilog; Dodatek už nedočítám.
Druhá půlka už je spíš jen opakováním první půlky pořád dokola, čímž víc vystrkuje růžky arogance autora.
Pokud mohu doporučit, raději si přečtěte Kahnemanna.
Z původně zamýšlených 3* musím ještě ubrat půl hvězdičky, dala bych tak 50%, je mi líto na 3* to není.

los
25.04.2019 odpad!

tak sebestředný výklad jsem četl snad poprvé, vždyť polovinu textu, který sám autor označuje za odborný, vědecký (sic!), věnuje pouze reflexi sebe sama, svého uvažování a záslužných činů, debat, v nichž jediný vítězí, obhajob svých - jediných správných a vždy potvrzených názorů, já - já - já jediný vím, znám, chápu, ...

už s první stránkou Taleb - patrně nevědomky - odkryje svou hloupost, již jinak halí do pseudovědeckého žargonu a sebevědomé rezoluce (téměř boží) - jak jinak rozumět jeho výsměchu osobám, které se zaštiťují znalostí přečtené literatury, když šestinu rozsahu knihy zabírá seznam Talebem přečtené a doporučované literatury

k tomu v průběhu celého textu Taleb neustále odkazuje čtenáře zpátky do předešlého výkladu (explicitně, s výzvami "pamatujte, jak jsem psal..."), zatímco se průběžně vysmívá autorům, kteří se soustřeďují na vlastní práce, nebo se nad nimi zamýšlí zpětně (což přesně sám udělá = viz mnohastránkový dodatek knihy)

...všichni odborníci jsou pitomci, kromě Taleba
...všichni vysokoškolsky vzdělaní jsou pitomci, kromě Taleba
...všichni, kdo užívají terminologii, jsou pitomci, kromě Taleba
...všichni specialisté se mýlí, kromě Taleba, ten má vždy ve všem jasno a vyzná se ve všech vědách, disciplínách, oborech, od humanitních, společenských po exaktní
atd.

copak soudný myslitel je schopen sám hodnotit své práce jako "náročné vědecké články" (a myslet to vážně)?!

myslím, že nemá cenu plýtvat časem a hledat v té plytkosti a balastu textové onanie vtipnou, provokativní, podnětnou myšlenku (a podle vzoru autora dokládám tuto svou domněnku slavným jménem, abyste všichni věděli, jak jsem chytrý, že to vím a že si taková osobnost myslela to samé, co já: Freud přece napsal, že psaní je sublimace ejakulace)

na rozdíl třeba od Eca, jehož se Taleb dovolává, sám neumí ve své kritičnosti vystoupit mimo problém, stručně a jasně - bere se moc vážně

ostrá kritika, aby byla věrohodná, se musí dělat s nadhledem, ne s neustálým (sebe)přesvědčováním o vlastních kvalitách

Laplace
28.12.2018

Vynikající kniha, která jde k jádru věci, což nenechává klidné některé profese. Takové knihy jsou nutností v každé době. Bez nich zůstávají stará klišé zakonzervovány a pohyb vpřed ústavá. Když Einstein přišel se STR a OTR, všichni koukali jako husa do flašky. Oceňuji jak odvahu, tak i inteligenci autora. Doporučuji pečlivě prostudovat knihu! Nikoliv jen "přečíst".

Michal2222
11.12.2018 3 z 5

Ústřední myšlenku knihy je lepší brát v potaz, než ji přehlížet a vystavit se tak riziku následků "černých labutí". Na druhou stranu, jak autor sám píše, ani "černou labuť" nelze předvídat. Kniha je velmi složitě, často zbytečně, napsána, a obsahuje přemíru autorových osobních dodatků a zesměšňujících poznámek (především na finančníky a ekonomy všeho druhu), čímž se délka knihy značně prodloužila a dostala hořkou pachuť.

jita229
27.10.2017 5 z 5

kniha se mi velice líbila :) vřele doporučuji

MOu598
15.08.2017 5 z 5

Téma mne hodně zaujalo, je ale složité, i knížka je složitá.
Vrátila jsem jí do knihovny nedočtenou a rovnou jsem si výtisk koupila - tak se k ní mohu kdykoliv vrátit.
Jen abychom přežili "následky vysoce nepravděpodobných událostí". Těžko se budeme vypořádávat i s těmi vysoce pravděpodobnými.

rossx
03.08.2016 3 z 5

O autorově vzdělanosti a erudici nelze pochybovat. Zajímavé myšlenky plné sebestřednosti. S jeho kritikou ekonomie lze souhlasit, ale toho papíru. Šetřme naše lesy i paměťová média.

Káča2015
14.07.2016 4 z 5

Pro mě hodně zajímavé, četla jsem asi před půl rokem a myšlenky z knihy se mi stále vrací.

vlkcz
28.06.2016 3 z 5

Tady je hodnocení těžké. Možná se mi to časem rozleží, ale aktuální pocit po dočtení je, že se jedná o trochu nadhodnocený titul.
I když, jak se to vezme. Obsahově to nemá chybu. Co mi dost vadilo, je nevyvážené tempo. Často se autor dlouze rozpovídá o nějaké příhodě (v poznámkách se ukáže, že některé si vymyslel), aby pak v několika větách vychrlil nějaký závěr, aniž by bylo jasné, jak se k němu dopracoval. Ale je možné, že jsem jen pomalejší v chápání. Druhý nedostatek je jen subjektivní. Občas autor působí dojmem Brouka Pytlíka, když upozorňuje (i opakovaně) na to, že před popisovanou krizí varoval a nic na tom nemění, že má pravdu.
Do značné míry souzním s hodnocením uživatele Janek.

Janek
15.06.2016 3 z 5

Obsahově by to pro mě vlastně bylo docela zajímavé a podnětné - jen kdyby ta knížka nebyla tak strašně ukecaná a chaotická, jen kdyby si autor nebyl tak moc jistý svou (a jenom svou!) pravdou. Asi je to do značné míry "jen" úmyslná provokace, ale mně ta forma zkrátka nesedla. Snad proto, že jsou mi skepse i cynismus tak moc vzdáleny.

PMR
02.05.2016 4 z 5

Pro mě docela zajímavá kniha, která se ale nesmí brát úplně vážně.
Jinak by pravděpodobně vedla k těžko udržitelné skepsi a takřka se všemi argumenty by se muselo polemizovat.

Na druhou stranu by se Černá labuť neměla moc podceňovat.
Důležitý je pouze důraz na to, aby lidé příliš nedůvěřovali pohádkám, které si vymysleli.

VladimirTetur
15.12.2015 4 z 5

Taleb má zajímavý a inteligentní smysl pro humor. Problém je, že vtip buduje třeba dvě kapitoly, ke kterým je nutno samozřejmě projít obsáhlý poznámkový aparát a občas dogooglovávat vlastní nedostatky. Někdy je výklad dost rozvláčný až nudný, ale myšlenka, kterou Taleb popisuje je hodně složitá a případná absence polopatismu by text znepřístupnila méně odhodlaným čtenářům. Na Talebův styl psaní je třeba si zvyknout. Není to žádný esoterický prázdný popík. Talebův intelektuální záběr je obrovský a čtenář musí k vědomé četbě a alespoň částečnému chápání všech myšlenek vyvinout velké úsilí. Inu bez práce nejsou koláče.

Možná jsem tupej, ale bezprostředně po přečtení Černé labutě jsem na dalšího Taleba neměl vůbec chuť. Nicméně poznatky z knihy mně dlouho vrtaly hlavou a nakonec jsem tomu libanonskému lišákovi přišel na chuť. Pokračování (Zrádná Nahodilost) už mi šlo do hlavy mnohem lépe.

Černá Labuť je vstupenka do realističtějšího vnímání reality. To, na co Taleb poukazuje, je špičkové téma a jde o výbornou knihu.

Doporučuju!

LordSnape
03.10.2015 1 z 5

Na Talebovu Černou labuť jsem se dlouho těšil a připravoval. Říkal jsem si, že již mám docela načteno a tak by nemusel být problém porozumět. No a jak se říká, jednalo se o další z řady "Bestsellerů New York Times". Už tak nějak chápu, proč i Sedláček tuhle knihu považuje za takový kult, páč on sám také nenapsal nic převratného se svojí Ekonomií dobra a zla, ale tu jsem aspoň dočetl až do konce...

Problémem Černé labutě je nicméně v tom, že Taleb používá svůj termín téměř na vše, co je nahodilé a velmi málo statisticky pravděpodobné, ale prostě normální, když se občas objeví. Jedná se snad o novou vědu? Ani ne, dokud se nezačal uplatňovat Talebův výrok o černé labuti. Výborně, vtiskl význam jednomu slovu. Tleskám! Támhle někdo ukradl letadlo a naboural s ním mrakodrap = černá labuť. V celé EU propadly akcie a nastala hospodářská krize = černá labuť. Hurikán Katrina se neočekávaně stočil a zpustošil New Orleans = černá labuť. Neznámý Fin v Helsinkách shrábl celý jackpot loterie Euromiliony = černá labuť. Ale pane Talebe, takové věci se prostě jednou za čas zákonitě stávají. A vždy za tím něco anebo někdo je. Prosté? Podle autora nikoliv. Jdeme tedy dál.

Kniha je plná nesmyslné demagogie. Jako třeba potírání vědecké práce a plivání na vše, s čímž nesouhlasím. A ze všeho nejhorší je asi autorova štvavá kampaň proti jakémukoliv duchovnu, záhadám, tajemnu a jiným sférám mimo naše vnímání, které nemůžeme změřit ani spočítat. V tomto by si zřejmě rozuměl s Leošem Kyšou, nynějším předsedou Klubu skeptiků Sisyfos. Já se však o tento způsob myšlení nechci okrást. Rád si říkám, že něco prostě vysvětlit nejde. To už je v jistém ohledu umírněnější i Manfred Spitzer ve své Digitální demenci... Ten aspoň nevypráví historky ze života v Libanonu, jenž jsou ve vědecké práci zajímavé asi jako rozpláclé mouchy na čelním skle autorova Porsche.

Po 150 stranách jsem si říkal, že to zkusím dočíst, že se něco zajímavého musím dozvědět a že ten strojený styl, který není ani trochu zajímavý utichne a já se něco konečně dozvím. Ale ani na dalších stranách není nic, čím by mě autor donutil u knihy zůstat. Ve zkratce nám vlastně říká, že nebe je modré a při velmi nízké pravděpodobnosti se zbarví občas i do ruda a že na kostce nejde hodit 20x za sebou 6. Těch pár zajímavých postřehů, které občas prolítly kolem mé mysli si jistě tu jednu hvězdičku zaslouží, ale prakticky je celá kniha jen valnou ztrátou času a informace z ní pamětí jen proletnou jako nadzvuková stíhačka. To studie o lidském myšlení a chování, a následná kniha od soukmenovce Daniela Kahnemana, která u nás vyšla u Melvila (Myšlení rychlé a pomalé) je o mnoho zajímavější a čtivější. Tak nějak by to mělo vypadat, když chcete lidem něco vysvětlit a sdělit.

DriftBooks
18.09.2015 3 z 5

Manželka mi neustále říká, že jsem pesimista. Já jí odporuji tím, že jsem realista. Teď jsem pochopil, že jsem vlastně empirik. Empirik neustále pochybující a nepodléhající platónskému mámení. Nezasažený zavedenými modely. Nebo tak nějak… Asi…

Prostě a jednoduše řečeno - víme, že nic nevíme. Nevíme, co víme… A nechceme si přiznat, že dějinné události si tak nějak jedou po svém, přestože si budujeme kult člověka rozumného coby hybatele dějin. Vesmír funguje na „černé labutě“. Vhodíš nepředvídatelnou událost a vypadne nepředvídatelný výsledek. Jenomže lid si žádá pořádek a disciplínu. A ti, kteří se tváří, že všemu rozumí a proto mají právo svůj lid vést vstříc zářné budoucnosti – vědci, politici, ekonomové a další podobní – rádi a sebejistě poskytnou naději, pořádek a jasně danou představu. A že se tu a tam (tedy asi jen v 99%) něco podělá? A že je to jinak? A jak to, kurňa, ti chudáci měli vědět? Za to oni nemůžou – to ten, onen, to, ono, Bůh, Marťani, spécie, subspécie, rody, nadrody… a tak dále. Ale hned vzápětí jsou připraveni říci vám, jak to skutečně bude… Teda pokud se to zase neposere…

Kniha je vcelku zábavná, ač tu a tam trochu sebestředná (ve smyslu já to vím, že vy nic nevíte a já i když nevím, tak jsem si tím alespoň jistý…), ale myslím, že je vlastně pravdivá. Nebo lépe řečeno – odpovídající mému naturelu. Takže pokud vás zajímá svět tak trochu entropický, pochybujete-li o sobě a o všem kolem sebe a nebojíte-li se bořit zavedené modely myšlení – vzhůru do čtení…

Paulika
26.05.2015 3 z 5

Tak jsem konecne po tydnu precetl tuto knihu. Me nazory jsou velice rozporuplne. Na jedne strane v knize clovek nalezne plno zajimavych myslenek a na druhe strane je tato kniha neco, co snad kazdy rozumne uvazujici clovek uz vi a svym selskym rozumem chape.
Na knize me dosti iritoval narcisistni pristup autora. Pokud by sebechvala mela smrdet, jak se rika, tak kniha by pachla jako olomoucke syrecky. V kazdem pripade souhlasim s jinymi komentari, ze kniha mohla mit tretinovou velikost. Autor se dosti opakuje a mluvi stale o tom stejnem; zkratka to furt okecava. Po precetni dodatku v druhem vydani knihy se mi zdalo jako by autor trpel komplexem neuznaneho a nedoceneneho pro Nobelovu cenu. Dale si tu autor buduje svoji vlastni terminologii, kterou se snazi vsudemozne propagovat. Ale jinak myslenky zajimave a pekne, ale chtelo by to dat do skromnejisho havu ;-)

enigma
02.10.2014 3 z 5

Původně jsem se odhodlával (odvažoval) s některými autorovými myšlenkami polemizovat, avšak jednalo se veskrze o drobnosti nemající na celkový myšlenkový koncept vliv. Přesto si dovolím napadnout jednu z tezí. Strana 176. Z čeho vychází Talebův předpoklad NEPŘÍMÉ úměrnosti mezi předpokládaným obdržením dopisu a jeho skutečným doručením? Je snad založen na nějakém exaktním matematickém vzorci? Vzhledem k tomu, že autor v tomto případě uvádí konkrétní číselné výstupy nemohu se ubránit myšlence, že je tento vzorec (ze své podstaty) postaven na základech právě tolik napadané indukce.

Ačkoliv to možná není podstatné, mírně mě obtěžoval pocit, že na mě z knihy dýchá arogance, sebestřednost a falešná skromnost. Neustálé, replikující se ataky na konkrétní osoby, události a činy ve mě vzbuzují překvapivé závěry stran autorovi zakomplexovanosti. Překvapivé zejména vzhledem k Talebovu nespornému intelektu. Troufalé, že?

bzucino
18.09.2014 5 z 5

Lidé se dělí na čtyři skupiny. Na ty, kteří
* ví že ví,
* ví že neví,
* neví že ví,
* neví že neví.
První (a čtvrté) skupině bych doporučil jiné čtení. Knížka není servilní a v mnoha případech jde proti zavedené všeobecné znalosti. Bude se jim zdát prázdná, nebudou s ní souhlasit a budou jí považovat za ztrátu času.

Taleb ukazuje na některé kognitivní klamy, které člověk prožívá. Jedním z nich je i problém zevšeobecňování - vědomosti zevšeobecňujeme především ty, které jsme zažili + ty, kterým věříme. Z toho je zřejmé, že se bude lišit , co je pravda a co za pravdu pouze považujeme. Vemte si např. vážně míněné tvrzení: "20 let tady v jaderné elektrárně mačkám knoflíky a nikdy se nic nestalo. Tak proč by se mělo, když zmáčknu tyhle 3?" Zevšeobecnění (indukce) stojí na myšlence, že za danou vědomostí je pouze jeden mechanismus. Jestliže se ale mechanismus změní, nebo se dostaneme mimo oblast jeho působení, pak indukce selhává. A to je právě to, na co furt a znovu dokola poukazuje Taleb. Černá labuť je neoprávněné zobecnění naší zkušenosti, případně sebeklam, že svět je stále stejný, že se nemění. Taleb indukcí ukazuje, že i indukce se může mýlit.

Jestliže chcete odpočinkové čtení, najděte si jinou knížku. Taleb se neustále opakuje (tak jak to doporučuje každý kouč tvůrčiho psani ;-) ) a budete se nudit. Jestli ale chcete pochopit něco více ze světa, který nás obklopuje, najdete tu dostatek kacířských myšlenek, které se za pár generací objeví i v učebnicích ekonomie.