Černá kniha

Černá kniha https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39242/bmid_cerna-kniha-VDt-39242.jpg 4 84 19

Černá kniha je novela, na základě níž vznikl úspěšný film režiséra nizozemského původu Paula Verhoevena (Total Recall, RoboCop, Základní instinkt). Verhoeven se tímto filmem vrací do nizozemské historie, do doby 2. světové války. Ráchel, židovská dívka a později nadějná zpěvačka, se s rodiči a bratrem Maxem přestěhuje do Nizozemska, a když Němci Nizozemsko obsadí, celá rodina se ukrývá.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Albatros (ČR)

Zwartboek , 2006

Luna7
03.04.2020 3 z 5

Film jsem viděla a pamatuji si, že se mi líbil. Proto jsem zkusila knihu, na které je znát, že je napsaná až po filmu. Ze začátku se mi líbila, ale pak mě to už moc nebavilo. Je to jako kdyby někdo napsal převyprávění filmu a ono to tak v podstatě je. A ty střihy v ději jsou hrozné, strašně jsem se v tom ztrácela. Jinak příběh to je dobrý, ale radši se podívám znovu na film místo knihy.

Standa24
21.12.2019 5 z 5

Před několika lety jsem viděl film, teď jsem narazil na knížku. Obojí se mi líbilo. Na válku nelze pohlížet jen černobíle.

Market = )
03.10.2019 4 z 5

Film se mi moc líbil a knížka vlastně taky. Takové (ač to téma prakticky vylučuje) lehké, odpočinkové čtení. Kdyby knížka popisující tolik událostí měla třikrát více stran, byl by to válečný román jak se patří. Mně se ale líbila i novela.

Gabri-88
16.06.2019 3 z 5

Jsem trochu v rozpacich. Vypraveni o Zidech a jejich zazitcich z druhe svetove mam rada, moc si vsech tech vzpominek vazim a neberu je na lehkou vahu. Tento pribeh mi ale bohuzel pripadal tezko uveritelny. Proste jsem hlavni postave neverila, protoze vsechno bylo tak usecne popsane. No a na konci knihy stalo, ze hlavni postava je inspirovana vicero ruznymi osobami. AHA!

ZVymetalova
19.05.2019 3 z 5

Pribeh byl zajimavy. Ale obcas na sebe nektere udalosti uplne nenavazovaly a chvilemi jsem mela pocit, ze ctu popis knihy a ne samotny pribeh.

mi-380
02.04.2019 3 z 5

Závažné téma, hollywoodský scénář, filmový střih.
Středoškolská slohová práce.
65 % (58 hodnotících s průměrem 77 %).

uminaa
27.02.2019 5 z 5

Jemnejšie podaný príbeh o hrozných činoch, ktoré počas 2. svetovej vojny ľudia páchali na ľuďoch. Príbeh bol pútavý. Aj napriek téme, ktorej sa dej týka, som knihu doslova prečítala na jedno otvorenie.

levandule007
18.01.2018

Knihu určitě doporučuji k přečtení.
Jsem zvědavá na film.

Lejdus
04.01.2018 5 z 5

Musím uznat, že tato kniha, i když se odehrává během druhé světové, se mi četla velice dobře. Bavila mne, příběh byl velmi zajímavý a poutavý. Rozhodně jsem se nenudila. Jsem ráda, že jsem film před přečtením knížky neviděla, asi by mne pak kniha tolik nezaujala. Díky čtivosti a krásně usazeným kapitolám, jsem knihu měla přečtenou raz dva!

Chemiczka
21.11.2017 4 z 5

Filmové zpracování je jedním z mých oblíbených filmů o druhé světové válce. Tušila jsem, že to nebude to pravé ořechové, vzhledem k tomu, že šlo jen o přepracování filmového scénaře. Řekněme si upřímně, že to málokdy funguje oboustraně, v knihách je kouzlo, které se na plátno přenést nedá, stejně tak do knihy nepřenesete dynamiku filmu.
I přesto, jsem si knihu užila, hodně jsem zavzpomínala jak se to vlastně odehrává ve filmu, a čekala na každý zvrat, který má nastat. Škoda jen, že jsem dopředu věděla všechno podstatné, a přišla jsem tak o napětí, jak to vlastně všechno bylo.

ZmrzlinaZuz
14.04.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Opravdu se četla skvěle. Těším se, až se kouknu na film.

Sarah01
12.07.2016 3 z 5

Napínavé a čtivé, původně jsem si myslela, že celý příběh je napsán podle skutečných událostí a života jedné osoby, ale podle doslovu je to vlastně více osudů zhuštěných do života jedné židovské dívky. Tak to se mi moc nelíbí, očekávala jsem literaturu faktu, teď už chápu, proč byla knížka ve výprodeji. Brala jsem ji ale jako čtení na dovolenou, svůj účel splnila.

Pidanek
29.04.2016 3 z 5

Knížka čtivá

kytarka
17.04.2016 5 z 5

Napínavý příběh. Čte se doslova jedním dechem. Je fajn, že je příběh inspirován pravdou.

Terry.89
21.08.2015 5 z 5

Knihy, které jsou psané "podle" filmu, většinou za moc nestojí. U této však neplatí. Dej ma rychlý spád, zbytečně neztrácí čas obšírnými popisy. Vypráví příběh sice stručně, ale poutavě a velmi čtivě. Už se moc těším až zhlédnu film.

Ell Amaterasu
08.08.2015 3 z 5

Snad první kniha, kterou jsem četla, která byla napsaná podle filmu. A také to tak vypadalo. Popisy jednotlivých scén mi přišly nedostačující, ačkoliv první polovina knihy mi vyhovovala. Šlo to rychle a žádné záseky. Ale - bylo tam mnoho nesrovnalostí a špatně popsaných situací, ačkoliv to mohlo být kvůli překladu knihy do češtiny. Kniha si tři hvězdy zaslouží - už kvůli filmu, který jsem viděla až po ní a který se mi opravdu líbil.

Merlinit
27.05.2014 4 z 5

Rychle a dobře se čte, příběh má spád a ani chvilku nenudí. Válka je svině!

Argony
22.11.2013 3 z 5

Překvapivě rychle se čte. Jistě by šel příběh více rozvést. Přijde mi, že se vše stalo moc rychle. Válka je hnus.

Miťuli
04.03.2013 3 z 5

Kniha mě vcelku zklamala, a proto jsem překvapená kolik procent má. Nikoliv podle knihy byl natočen film, ale naopak... Autor napsal scénář, byl natočen film a poté teprve byla sepsána kniha. I kdyby tuto informaci člověk neměl, po přečtení knihy mu to bude jasné. Jednoduše řečeno, kniha je povrchní. Nicméně děj má spád, autor nenudí na 500 stránkách. A pokud člověk neočekává vyloženou kvalitu, je to vcelku odpočinkové čtení o velmi závažném tématu.
Člověk vždy bude zklamán, když si přečte kvalitní knihu a pak uvidí film. A naopak - člověk bude zklamán z knihy, která je napsána podle filmu....