Černá hra

Černá hra https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293791/bmid_cerna-hra-qHx-293791.jpg 4 253 60

Čierny kruh série

Drsný thriller z krvavých devadesátých let líčící dramatické osudy členů podsvětí. Krátce po Sametové revoluci zavládlo ponuré období – smrt nikdy nebyla daleko a dařilo se všem druhům svinstva. V této atmosféře a nových podmínkách se z obyčejných lidí, kteří se snaží vyšvihnout, stávají výpalníci, drogoví dealeři, překupníci zbraní, zločinci v bílých límečcích nebo první mafiánští bossové. Do temné spirály chtě nechtě vtahují i své nejbližší, manželky i děti. Zatímco někteří získávají čím dál větší moc, jiní kráčejí k předčasnému konci. Černá hra je román o násilné epoše a lidech, které tato pohnutá doba spolkla.... celý text

PetK
PetK
24.02.2019 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se k ní probojovala zástupem dalších knížek, které čekaly v řadě, ale ještě že jsem to udělala. Tohle bylo moc dobré. Úplně jiné než Trhliny, Strachy a Tmy. Děsivé taky - ale jinak.
Co se dělo na Slovensku před revolucí a hlavně po ní. Mafie, politika a jejich prorůstání. Najdeme k knížce předobraz "Měčiara" a jeho praktik (i když se samozřejmě jmenuje jinak), a můžeme se jen dohadovat, co ostatní je v knize pravda a co fikce. A já se obávám, že většina toho se skutečně stala, i když třeba jiným lidem, v jiných kulisách, ale ano. Postavy jsou plastické, nikdo není černý nebo bílý.
Mám snad jedinou výtku. Každá kapitola má své intro - takovou ochutnávku, co se v ní bude dít. To je v pohodě, často člověk netuší, ke které postavě se to vztahuje, a tak to jen zvýší zvědavost. Nicméně intro, které otevírá celou knížku, mi přišlo jako zbytečný spoiler od samotného autora. V podstatě hned víte, kam se bude ubírat vývoj příběhů hlavního hrdiny a jeho kamaráda.
Jen mě trochu mrzí, že jsem knížku neměla v originále, ale v češtině. Věřím, že ten zážitek by byl ještě autentičtější. Ale jinak - vřele doporučuju.

whiolet
whiolet
14.11.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha.
Autor umí výborně rozepsat charakterové rysy svých postav, a to znamená, že i když jsem si chvílemi říkala, jestli těch stránek není přeci jen zbytečně moc, u čtení jsem se rozhodně nenudila!

Valdora
Valdora
03.11.2018 5 z 5

Nejlepší, co jsem dosud od něj četla. Jednoznačně skvělé.

eliska2669
eliska2669
10.10.2018 4 z 5

Boží, boží, boží. Totální hnus, depresso jaxviň.
Spoustu věcí jsem ale autorovi nevěřila. Není to takový ten dokonalý styl psaní, který vás donutí věřit, že všichni tohle lidé skutečně žili - spíš pořád přemýšlíte nad tím, jestli by se takhle někdo skutečně zachoval nebo smýšlel - a to člověka dost dekoncentruje. Nicméně silný dojem z knihy a spoustu zajímavých nových informací o devadesátých letech, o Slovensku nebo třeba o Romech ty negativa docela přebily.

mirka71
mirka71
30.06.2018 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala víceméně náhodou, a byla jsem velmi mile překvapená, dokonale mě vcucla. Věrný popis 90.let... je jedno, jestli na Slovensku, nebo v Čechách, v tu dobu jsme na tom byli stejně, Češi i Slováci...Jak už v jednom příspěvku bylo řečeno: podoba s Dominikem Dánem, jen bez detektivní linky.
Musím se podívat po ostatních knížkách autora, začal mě velmi zajímat. Téměř všechny postavy záporné, bordel, který v 90 letech ovládl celý stát, tenkrát ještě společný je vykreslený neskutečně pravdivě.....opravdu dobré čtení, stojí za to...

Pauvka
Pauvka
15.05.2018

Nemohla sem se dokopat ke čtení. Mě kniha nezaujala a přelouskala jsem jí jen skrz výzvu.

Melic
Melic
24.04.2018 4 z 5

Čtivé. Od komunismu ke kapitalismu a hle, k moci se bez ohledu na režim dostávají "ti nejlepší". Ale přeci jen pro obyčejného člověka je to dnes příjemnější. Teď jsem četl vůbec zajímavou posloupnost knih - Mít, nebo být?, Kladivo na čarodějnice a tuto. Všechny tři jsou propojeny tématem touhy po moci a majetku a člověku dohromady utváří ne moc pěkný obrázek o světě, který asi bude celkem reálný.

Radůz
Radůz
27.03.2018 4 z 5

Dobré dobré, ale oproti knize Ve stínu mafie je to slabý odvar.

Moncele
Moncele
22.02.2018 5 z 5

V tomto případě šlo o druhou knihu od Kariky, kterou jsem četla (první byl Strach). A myslím, že u těchto dvou nezůstanu... Postavy z Černé hry mi asi dlouhou budou ležet v hlavě, i když žádná z nich nebyla kladná. Byly velmi dobře vykreslené, od politického karieristu až po kluka, který z vězení vyšel jako rváč a drsňák. Zrození mafiána a chlapík, který si ukousl příliš velké sousto. A v pozadí? Člověk věrný svému "ideálu"... Bylo to nad očekávání zajímavé.

Věružš
Věružš
18.02.2018 5 z 5

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout.

Magriva
Magriva
10.11.2017 3 z 5

Toto je má druhá kniha od autora (první byl 1. díl Ve stínu mafie), a tak se nevyhnu srovnání. Ve stínu mafie byla mnohem dynamičtější, naturalističtější, víc jsem prožívala příběh, dalo by se říct, že mě kniha přímo vtáhla. Černá hra vypráví o zrodu mafiána Štarcha, o jeho přerodu v bestii, o tom, co pro něj znamená postarat se o své lidi. I když je to temná kniha, hodně jsem se nasmála u Bobovi naštvanosti na milé, usměvavé lidi v Anglii a že potřebuje naštvané, nepříjemné, nadávající lidi na Slovensku. To bylo trefné. Jinak pro mě průměrná kniha.

Macek58
Macek58
01.11.2017 4 z 5

Výborné čtení. Krásně přibližuje dobu a změny, ke kterým přicházelo v popisovaném období. Čtenáře vtáhne do děje.

JelloBiafra
JelloBiafra
03.07.2017 4 z 5

Deväťdesiate roky 20. storočia na Slovensku boli charakterizované mnohými radikálnymi zmenami. V prvom rade sme začali prechádzať od komunizmu ku kapitalizmu a následne v roku 1993 vznikla aj samostatná Slovenská Republika. Okrem toho boli tieto roky charakteristické do tej doby nevídanou explóziou kriminality a násilia, ktoré zachádzali do tých najextrémnejších podôb. Ako huby po daždi začali vznikať skupiny organizovaného zločinu a spoločne s vládnucou garnitúrou, ktorú v tej dobe predstavovala mečiarovská zgerba z HZDS, začali mafiáni rozkrádať všetko, čo sa len dalo. Kniha "Čierna Hra - vláda mafie" bola pre mňa viac než príjemným prekvapením. Autor tu využíva dobové reálie a veľmi autentickým spôsobom zachycuje premeny slovenskej spoločnosti v 90. rokoch. Ako sa rozbiehala gigantická privatizácia a podnikanie, dostávali sa ku korytu aj amorálne osobnosti i radoví kriminálnici až po úbohých výpalníkov. Kniha sleduje viacero postáv a charakter každej z nich je vykreslený viac než do hĺbky. V knihe mňa veľmi šokovala nevídaná brutalita, ktorú autor do knihy zakomponoval. Ale práve také deväťdesiate roky boli. Krvavé a brutálne.

astroweb
astroweb
05.05.2017 5 z 5

Připomíná to Dominika Dána, jen bez detektivního příběhu. Perfektní nástin zrození "demokracie" na Slovensku. Věřím, že v Čechách to bylo podobné, ale doufám, že přece jenom ne tolik drsné.

Zrzavá_Tereza
Zrzavá_Tereza
04.04.2017 3 z 5

Jednoduše řečeno - drsné čtení.

rottovat
rottovat
12.07.2016 5 z 5

Knihy jsem si nejprve všimla na letošním Světu knihy, ale nějak výrazně mne nepřesvědčila. Přišlo mi, že to bude brak. S tímto pocitem jsem si ji o několik týdnů později půjčila z knihovny a v podstatě z nouze, že nemám co číst, jsem ji otevřela. A byla jsem nadšena. Žádný brak se nekonal, naopak tak dobrý a čtivý příběh jsem dlouho nečetla. Nenazvala bych to zcela thrillerem, ale napínavé to je a drží vás to, dokud nedočtete. Několik laciných pasáží to sice obsahuje, ale výsledek jako takový je parádní. Místy je tam možná až moc násilí, ale to tomuto tématu prostě patří a bez nic by dílo ztratilo na autentičnosti.

Sandruše
Sandruše
28.05.2016 5 z 5

Čekala jsem solidní thriller a třeba i to, že překvapí. A co jsem dostala? Pořádný kopanec ryzí surovosti, až jsem chvílemi lapala po dechu...
Brilantně zpracovaná tématika spolu se všemi zvěrstvy, kterými byla tehdejší doba provázena...já tleskám a uděluji pět hvězd.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
12.01.2016 2 z 5

Čím je Jozef Karika slávnejší, tým sa rapídne znižuje šanca, že ešte niekedy napíše niečo také vzrušujúce a pútavé, ako boli prvé dva diely V tieni mafie. Bizarná trojka bola fakt zlá, dve časti Na smrť ma unudili (na smrť, ehm) a Tma bola vyložený prúser, ktorý akoby napísal za týždeň a na ten ďalší to šlo do tlače. Len horor Strach ma uspokojil, ale doplatil na na nedopečené finále a postavy skopírované z predchádzajúcich autorových románov (akurát s inými menami). Dobrou správou je, že prequel Čierna hra nepôsobí takým odfláknutým dojmom, ako Tma. Karika si evidentne veľa naštudoval. Veľmi veľa. Veľmi, veľmi, veľmi veľa. A rutinne to ukladá na papier. Mimo šialenej žirafy ma nič z toho nenadchlo. Ak je niečo ešte horšie, tak postavy. V plejáde vrahov, psychopatov a arogantných kriminálnikov niet komu držať palce. Je to zámer? Nie je? Nie je to jedno? Nedobre pôsobí finále, ktoré vyšumí do prázdna a chýba mu údernosť. Posledné strany nepôsobia súdržne; skôr ako keby autora pritlačil k stene deadline a tak narýchlo „niečo“ strieskal a odovzdal vydavateľstvu (a tomu to stačilo). Negatívne vnímam (autorove obľúbené) filozofické vsuvky, ktoré pchá do každého románu. Lenže keď postavy s IQ húpacieho koníka v hlave spriadajú rafinované vety á la „pod hladinou sa zbiehali spodné prúdy“, niečo tu nie je v poriadku. Plus slovné klenoty typu „spakruky“. A vystihnúť dobu temných 90. rokov prostredníctvom pesničiek s anglickými textami? Wtf. Najhoršia je však nezaujímavá zápletka, kedy postavy (ktoré čitateľa nezaujímajú a bude v nich mať hokej, pretože sa od seba odlišujú väčšinou len menami a orientáciou), dávajú fyzicky likvidovať jednu postavu za druhou a je len otázkou času, kedy sa povraždia navzájom.

sackettboy
sackettboy
21.12.2015 5 z 5

Ďalšia kniha Jozefa Kariku opäť nesklamala. Budem sa opakovať, že podľa môjho názoru neprekonáva moju najobľúbenejšiu V tieni mafie, ale ide hlavne o napätie, ktoré je tentokrát rozkúskované do veľkého počtu postáv a ich osudov, a preto kniha nemá tak rýchly spád. Samozrejme Jožo si určite nachystal cestu k ďalším pokračovaniam tejto série, ktorá nám v konečnom dôsledku vytvorí ucelený obraz spoločnosti v 90 rokoch na Slovensku. Verím, že Jozef nesklame a napíše pokračovanie.

Gracian1964
Gracian1964
10.12.2015 5 z 5

Tak...opat som prvy, kto dava komentar k tejto knihe? uz sa to stava pravidlom, ale to nic, nezlaknem sa toho...po predchadzajucich dvoch horroroch od Kariku, ktore boli miernym sklamanim, ale fakt len miernym...je toto trefa do cierneho...zhltol som to tusim za tri dni, hm...som spokojny, dobre napisane, skvely a napinavy dej, dobre dialogy a hovorova rec, nevyhybajuca sa vulgarizmom, ktore sa medzi ludmi bezne pouzivaju, tak preco by to tak nemohlo byt aj v literature...hlavne ked sa medzi sebou rozpravaju mafiani a ziadni profesori filozofie...diky, Karika, napravil si si u mna reputaciu, nech uz to znamena cokolvek...dufam, ze sa raz stretneme aj osobne...secko naj...Citajte Kariku...nudit sa nebudete... i ked ani na nude nevidim nic zle...je bezpecna...

slovenská mafie

Jozef Karika