Černá hra

Černá hra https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293791/bmid_cerna-hra-qHx-293791.jpg 4 253 60

Čierny kruh série

Drsný thriller z krvavých devadesátých let líčící dramatické osudy členů podsvětí. Krátce po Sametové revoluci zavládlo ponuré období – smrt nikdy nebyla daleko a dařilo se všem druhům svinstva. V této atmosféře a nových podmínkách se z obyčejných lidí, kteří se snaží vyšvihnout, stávají výpalníci, drogoví dealeři, překupníci zbraní, zločinci v bílých límečcích nebo první mafiánští bossové. Do temné spirály chtě nechtě vtahují i své nejbližší, manželky i děti. Zatímco někteří získávají čím dál větší moc, jiní kráčejí k předčasnému konci. Černá hra je román o násilné epoše a lidech, které tato pohnutá doba spolkla.... celý text

ŽanetKan
21.04.2021 5 z 5

Jedinou chybou na této knize bylo, že skončila. Vtáhla čtenáře do děje a nepustila. Je to přesně ten příběh, který čtete jedním dechem. Všechny události skvěle zapracovány do příběhu. Detaily hudby, která hrála, mi připomněly dospívání a atmosféru té doby. Těším se na další knihy.

Gabetka
20.04.2021 5 z 5

Nejen básníci přicházejí o iluze. Několik obyčejných, v podstatě hodných, ale dost naivních mužů sní o tom, že po pádu komunismu budou konečně žít lépe. Zapletou se ovšem do hry, ze které není úniku a která je nezvratně změní. Karika zachycuje přerod Slovenska z komunismu do kapitalismu v reálné, nezkreslené a dost temné podobě velmi čtivým stylem. Škoda, že další díly musím přelouskat ve slovenštině. Té jsem se chtěla od čtení skript už navždy vyhnout, ale kvůli postavám, které jsem si oblíbila i přes jejich chyby, do toho půjdu. Knihu ráda doporučím dále.

akcive11
01.04.2021 5 z 5

První zkušenost s autorem a dávám 10/10.
Naprostá bomba! Bohužel na českém trhu chybí překlad všech knih a dostupnost přeložených. Což je opravdu velká chyba.
Kniha má přes 450 stran a není pasáž, kde by jste se nudili nebo vás nebavila. Hrozně dobře se čte. Nemůžete se od knihy odtrhnout, jste v napětí, jak se bude příběh dál vyvíjet.
Velmi doporučuji.

Allla9
17.10.2020 5 z 5

Knížka nepopisuje skutečné události, ale je drsnou výpovědí o situaci na Slovensku v době Sametové revoluce a končí rokem 1995. Doporučuji.

Alexxxka
13.10.2020 5 z 5

Příběh mě pomalu vtahoval až jsem byla lapena a nešlo se od knihy odtrhnout. Koncem už dost brutální, postavy super vykreslené. Velmi mě to překvapilo a rozhodně DOPORUČUJI

jasnyj
25.09.2020 5 z 5

Brilantně napsaný thriller z doby nedávno minulé i současnosti. Praktiky estébáku a jejich spolupracovníků, veksláků se přelévají v nynějším světě do mafie a její nohsledy. Název knihy vystihuje její celý obsah. Na pozadí fikce sledujeme kruté dění kolem nás. Karika skvěle vystihuje charaktery jednotlivých postav. Jejich snahu mít moc nebo kontrolu nad druhými za každou cenu. ...Ale, je to vůbec fikce?

Tatrman
03.09.2020 4 z 5

Karika mě nezklamal, jeho knížky jsou napínavé a čtivé (jen bych místy ubral na brutalitě, ale na to už si asi čtenáři Karikových knih zvykli).
Skvěle vykreslené devadesátky, které jsem ve svém dětském věku vnímal úplně jinak.

Fidoo
24.08.2020 4 z 5

Když oslovení "soudruhu", pozdrav "čest práci" a nástěnky s budovatelskou tematikou vystřídá vysoká hra o peníze, moc a vliv.

Ve vyšším zájmu bylo vše, ale bohužel i nadále bude, oprávněné.

terkezka
03.08.2020 4 z 5

Ctiva, napinava, moje první setkání se spisovatelem Karikou, a jistě ne poslední.

TomHr
09.06.2020 5 z 5

Příběh se začíná odvíjet na sklonku socialismu, autor v propletených dějových liniích uvádí na scénu veksláka, sídlištní sígry, cikána z dětského domova, přesvědčeného estébáka a jeho ochotného donašeče... Nejsou to bezbarví panáci, autor dobře popisuje vnitřní život postav, takřka na vlastní kůži tak spolu s jedním z hrdinů prožíváme perzekuci režimem a mimosoudní represe a říkáme si: takhle to fakt bylo.
Následuje ukázková studie změny dresu a přizpůsobení se novým poměrům. Kdo se měl dobře a uměl v tom chodit za komančů, ten se má ještě lépe v nových poměrech. Z jednoho je pan podnikatel, z druhého vážený člen církevního společenství. A nejhorší na tom je, že takhle to fakt bylo.
Události divokých devadesátých let jsou těžištěm románu a líčení cesty do Sarajeva asi nejsilnější jeho částí. Zábavný a současně mrazivý je popis politického vývoje a mafiánských praktik pod vedením nového slovenského premiéra. Ale takhle to všechno fakt bylo.
Kniha je napsána čtivým jazykem, který snadno vtáhne do děje, byť rozkouskování dějových linií je místy až násilné. Používání hovorových, cikánských a třeba i srbochorvatských výrazů přispívá k autenticitě románu, stejně tak jeho zasazení do reálií, které si čtenář sám pamatuje z osmdesátých a devadesátých let. Opravdovost příběhu je asi největší devízou celé knihy.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Drsná kniha, ktorá si neberie servítku pred ústa. Dej sa točí kúsok pred revolúciou a tesne po nej. Mafia? Politici? Bývalá ŠtB? Všetko dokopy a tento kokteil mocí vás nenechá pokojnými. Bývalý eštebák Záberský "pomôže" určitým ľuďom k moci. Najmä nádejnému podnikateľovi Petrovi Štarchovi. Moc nemá však dlhé trvanie. Avšak spolu s politikou je mafiánska moc neotrasiteľná. Kniha vás udrží v napätí až do konca , pričom v nej vidieť blízke paralely s dobou nedávnou až súčasnou. Podoba čisto náhodná.

Ziriath
20.11.2019 4 z 5

Smrad jak v piči - Ružomberok, vystupujem!
...do konce osmdesátých let, kdy mnozí přítomní čestní mladí lidé ještě netuší, co se z nich za pár let stane za zmrdy. Seznámíme se též s estébákem, u kterého si asi nejeden čtenář přeje, aby ten hnusný dědek chcípnul, a když už to k tomu směřuje, stane se to tak, že z toho těžko mít radost. Podíváme se do rozbitého válečného Sarajeva a zajedeme na krátký exkurz do Srebrenice na masakr.
Nahlédneme do hlavy slušného cikána, který vypadá, že nastoupí cestu Volného pádu. (Zaujala mě myšlenka, že světy mrtvých a živých nejsou oddělené, většina lidí je mrtvejch, jen o tom neví.)
Po Trhlině jsem od autora zatoužila přečíst víc a i když tato knížka není (obvyklý) horor, i tak překvapila - po tomhle typu literatury by mě jinak nenapadlo sáhnout. Je zajímavé vidět devadesátky z jiné, než kulturní a designové stránky, jinou si totiž pamatovat nemůžu.
Jak je vůbec možné, že to nedopadlo skoro jak v té Jugoslávii - stačilo by, aby se podnikatelé začali proti výpalníkům ozbrojovat a bylo by zaděláno? Ružomberok prý byl slabý odvar toho, co se dělo např. v Praze, tam byli podnikatelé skřípáni ještě zahraničními mafiemi.
Charakterů jsou hromady a jejich linie se střídají, ale i při obsáhlosti knížky a problému s udržením pozornosti jsem se neztrácela.
Po tomhle je snadné si pomyslet, proč se vůbec v podnikání o něco pokoušet, proč se snažit prosadit, pokud to s lidma zrovna neumíte - je to úplně jinej svět.

martinaandulka
10.09.2019 5 z 5

Moje první kniha od Karika a jsem z knihy nadšená.Je to drsný thriller z počátku 90 let,která je zobrazená těsně po revoluci na Slovensku,kde líčí osudy členů skupiny podsvětí.

mol378
31.07.2019 1 z 5

Čtivé, protože téma je chytlavé, ale je to velmi jednoduchá četba, autor splácal dohromady privatizační podvody, šmejdy a jejich hrnce, divokou privatizaci, rasismus i nacionalismus, nejhorší politické praktiky. Pokládám knihu za brak, postavy jsou papírové, vše naprosto předvídatelné, hlubší myšlenka veškerá žádná, prvoplánová vulgarita. Ale zřejmě se to dobře prodává. Jedna hvězda asi za snahu...a taky za to, že dík knize vím, proč se bengům říká benga. Autora nikdy více, ztráta času a kapacity.

CharlesWard
23.06.2019 2 z 5

Jako by se Karika neúspěšně snažil napodobit syrovost prvního dílu Ve stínu mafie.

slecnapeta
23.05.2019 5 z 5

Skvela kniha, nekolik dejovych linek, ktere jsou vzajemne propojene. Plus pro me (jakozto neznalce) i lehky prehled o nedavne historii. Rozhodne doporuji precist.

Jaruš7
09.04.2019 4 z 5

Novodobý mrazivý zápis do zlomové historie se vším co doba přinesla.
Má třetí kniha od autora, a to, že jsem nucena si zvyknout na drsňárny je díky kumštu strhujícího stylu jakým autor vládne.
Citace:"... naučil ho, že když už člověk musí někomu pomoct, měl by kolem toho dělat drahoty. Laciné a ochotné pomoci si nikdo neváží, právě naopak, vděk, který z ní plyne se časem mění v jedovatou zášť."
"Chronos- starořecký bůh času, had točící se v nekonečném kruhu, ...útržek z antických bájí v knize od Vojtěcha Zamarovského...( *A*, dočteno předevčírem) ...tělo se změnilo ve studený, vyhaslý vesmír... vlastní tělo ho uzamklo v mrazivé temnotě."
Na L. Maru už bude můj úhel pohledu docela jiný.
Thriller jak vyšitý, dráždivá doba pro Černou hru ve sféře mamonu, politiky, mafiánských a válečných krutostí.
4*, ale 5* by bylo poctivějších.

Jordyz
26.03.2019 4 z 5

Skvělá kniha. Ještě dlouho na ni budu myslet.

callahanh
19.03.2019 4 z 5

Jak už tu bylo několikrát napsáno, Černá hra silně připomíná knihy Dominika Dána, jen v ní chybí detektivní zápletka a policisté. Jinak je ale podobně čtivá, má spád, především ale působí dost autenticky, což je na ní to nejmrazivější, protože není pochyb o tom, že podobně to v devadesátých letech na Slovensku (ale i u nás) vypadalo a bohužel je pravděpodobné, že to tak vypadá i teď, jen to není tak markantní. Žádná z postav rozhodně není kladná, přesto jsou všechny zajímavé a propracované, zároveň se ale čtenář s žádnou nedokáže úplně ztotožnit, takže pak trochu chybí emoce, ale možná to byl záměr, protože tím pádem to opravdu celé působí jako dokument. I přes množství hrdinů je vše přehledné a nikdy se čtenář v knize neztratí, navíc z ní trochu pochopí "romskou" mentalitu, za což určitě patří body navíc. Černá hra je trochu depresivní a smutné čtení, na druhou stranu zcela autentické a všem těm, kteří tu dobu nezažili, posyktuje výborný pohled na to, jak divoká byla a co vše bylo tehdy možné. 75 %

PetrKral
13.03.2019 5 z 5