Válečná loď

Když nadsvětelný pohon otevřel cestu k bezpočtu světů a jejich zdánlivě neomezeným zdrojům, o nejčastější záminky k válce připravené lidstvo vstoupilo do nové éry dvě stě padesát let dlouhého míru. Z flotil jednotlivých členů Terranské konfederace se staly pouhé politické nástroje ovládané byrokraty a mezinárodní Černá flotila pověřená obranou Konfederace se pomalu mění v odkladiště problémových lodníků a neoblíbených důstojníků. TCS Modrý kabát pod velením kapitána Jacksona Wolfa je jednou z posledních skutečných válečných lodí skomírající Černé flotily, které kvůli rozpočtovým škrtům hrozí úplné zrušení. Když však tajná mise zavede Modrý kabát na samý okraj Konfederace, narazí tam na nečekanou hrozbu, která všechno změní. Konfederace se ocitá na pokraji války a její první a jedinou obranou linií se stává čtyřicet let starý torpédoborec s minimální zanedbanou výzbrojí, posádkou považovanou za odpad Hvězdné flotily a kapitánem, nad kterým už každý zlomil hůl. Pokud má lidstvo přežít, musí se vrátit ke kořenům a znovu v sobě rozdmýchat oheň války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288518/valecna-lod-4tY-288518.jpg 4.554

Černá flotila (1.)

Warship (2015)

Sci-fi
Vydáno:, Fantom Print

penthyn4419

Spousta lidí, kteří recenzují tuhle knížku odkazují na podobnost s BS:G. Musím uznat, že mají pravdu. Žádné štíty ani transportéry a dokonce komunikace probíhá podle zákonů fyziky. Sice jsem se dočkali i energetických zbraní, ale i sám autor uznal, že jejich spotřeba energie by IRL byla neskutečná. V samotných soubojích mi chybělo pouze palubní letectvo, ale co se taky dá od torpédoborce čekat že.
Já osobně jsem zarytý fanoušek sci-fi, který na klasiku jako star trek nedá dopustit, ale troufám si tvrdit, že tahle knížka výše zmíněný pořad v mnohém překonala.

Landreth
03.10.2017

Tak tohle mě opravdu hodně pohltilo. Kniha se čte jedním dechem (pomáhalo mi členění textu na krátké kapitoly, které se dají zvládnout přečíst i za jízdu tramvají), akce má neskutečný spád a nechce dát vydechnout. Zápletka sice trochu kopíruje Battlestar Galacticu (stará loď jdoucí pomalu do šrotu, rozličná posádka se svými problémy, byť někdy bohužel jen povrchně popsána) a děj je trochu (ne úplně) předvídatelný, ale za ten "to máš za to" pocit to stojí. Hlavní hrdinové rozhodně nejsou neohrožení hrdinové, naopak působí lidsky a hodně si vytrpí. Výborně je také vykresleno vojenské prostředí na lodi i ve flotile. Také je poznat, že autor trochu fušuje do fyziky, díky čemuž působí veškeré dění ve vesmíru reálně - otočit loď trvá pár hodin, a to ještě, když je šance využít gravitace planety nebo raketám trvá let k cíli mnoho desítek minut. Povedený je i překlad, doplněný o řadu poznámek vysvětlujících množství zkratek užívaných na lodi. Jsem zvědavý, jak bude děj pokračovat dál, nějaké politikaření bych si nechal líbit. Každopádně už teď mám chuť velet vlastnímu kosmickému korábu :)

Tazz1
28.07.2017

Po "scifi" Kosmonaut z Čech jsem si chtěl spravit chuť a tak jsem dal na hodnocení tady a sáhnul po této military scifi. Kniha zaujala hned a nepustila mě až do konce. Hlavní hrdina má problém sám se sebou a přesto dokáže zachránit svět. Jsem zvědav, jak to bude v dalších dílech gradovat.

J450N
01.05.2017

Zaujal mě námět a vzhledem k tomu, že mám rád sci-fi tohoto typu, neváhal jsem a knihu hned koupil. A musím říct, že jsem opravdu nelitoval.
Nejdřív nás čeká uvedení do děje, mírně se táhnoucí začátek na stanici Jericho, ale jakmile Modrý Kabát vyletí do vesmíru, děj rychlé ubývá, ale ač je mírně předvídatelný, občas dokáže i pěkně překvapit, skvěle napsané, skvělý popis bitev, skvěle vykreslené charaktery hlavních postav. Řekl bych, že částečně autor čerpal inspiraci z BSG, což je ovšem jen dobře.
5*, doporučuji přečíst :)

kralika
10.03.2017

Military sci-fi, které má všechno co k němu patří a při němž si nelze nevzpomenout na Battlestar Galacticu. Všeho je tam tak akorát, jen těch jmen na W... Kvůli tomu si ani teď nevzpomenu na Celestino příjmení...
Jsem zkrátka spokojen a vyhlížím další díl.

Supernova
06.01.2017

Bezva, expanze člověka do vesmíru, autor to má i pěkně vědecky podložené, příběh a vědecké hledisko splývají tak akorát - a hlavně: tvoří postavy, jejichž osud není člověku při čtení lhostejný. Taky se zbytečně nerozptyluje vedlejšími postavami, děj ke konci graduje, určitě si dám i druhý díl.

spider74
14.12.2016

Velice dobře napsané sci fi, kdy vás děj donutí přečíst knihu skoro na jeden záběr. Při čtení jsem si okamžitě vzpomněl na Battlestar Galacticu - bojové scény, vzpoura posádky a vzájemné střety mezi posádkou. Pokud se autor nechal inspirovat udělal jen dobře a knize to prospělo. Pokud úrověň dalších knih bude stejný není co řešit a aza mě palec nahoru.

Flexi
26.11.2016

Jednoduchý děj, nijak překvapivý. Nejsem fanda do strojům, techniky apod., a proto spousta takto laděných detailů, které kniha obsahuje, byla pro mě mínusem. Ale kniha se čte dobře a jako odpočinkové čtivo je dobrá.

alzbeta4340
13.11.2016

Příjemné čtenářské překvapení. Kniha mě vtáhla do děje hned od začátku. Děj se soustředí na vojenské prostředí a bitevní střet, což není úplně moje hobby, přesto se mi to moc líbilo.

analizátor
08.11.2016

Moc jsem od toho nečekal, ale docela mě kniha překvapila. Začátek byl hodně vlažný, ale naštěstí se to rozjelo, navíc takovým tím uvěřitelným způsobem, kdy postavy vypadají víc jako lidé než prvoplánové postavičky. Kapitán správný řízek, ale žádná karikatura. Nebylo to zlé.

cori
17.09.2016

Svižně plynoucí příběh, v němž si stará dáma hraje na kočku a myš s obří mimozemskou lodí, jen načrtává vztahy členů posádky (kapitán, výkonná, šéfinženýr a Davisová) a zaměřuje se hlavně na popis vzájemných střetů s nepřítelem. Těším se na další díl, kde snad bude naznačeno, odkud se mimozemská loď vzala, a co nepřítel s lidstvem zamýšlí.

Ládja
14.09.2016

Poslední dobou se opět daří. Pár skvělých sci-fi knih. Po Ve službách spravedlnosti a knih od Hlávky, tak je to další kniha, která mohu jen a jen doporučovat. Ve stylu Webera, ale mnohem uvěřitelnější(až na mimozemšťany), techničtější...a těším se na další díl, který by měl být ještě letos...

trudoš
20.08.2016

Čekal jsem běžný standard a dost mile mě překvapilo, že v military SF pro jednou někdo dokázal přijít s něčím novým. Odpadlý veterán bojující s alkoholismem, ocitající se v situaci, kterou lidstvo neřešilo už dobré dvě století, to je prostě moje.
Zápletka nápaditá, hrozba imponující a střety napínavé. Hlavně ale žádná vojenská romantika, což oceňuji asi nejvíc. Joshua Dalzelle se zbytečně nezakecává, takže děj příjemně šlape a to v rozsahu jedné cesty z Prahy do Frankfurtu. Skvěle tu pak funguje chemie mezi členy posádky tvořené z problémových osobností, pročež vysloveně potěší zvraty jako vzpoura uprostřed bitvy s nepřítelem. Kdyby byl Star Trek trochu víc do zelena, vypadal by asi nějak takhle.
Vlastně mám pouze dvě výhrady vycházející ze základního motivu. Nevěřím, že by dvě stě let neválčící civilizace ještě stále udržovala těžkotonážní hlídky, a už vůbec, že by ve svých řadách měla jiné vojáky, než akademické. A teorie s praxí jsou, co se týče bojové vřavy, dvě dost rozdílné věci.

biki
29.07.2016

Tak tohle vůbec nebylo špatné. Po pomalejším začátku se s tím už autor moc nepáral, takže děj ubíhal velmi svižně a na nudu rozhodně nebyl čas. Ale přece jen bych přivítala, aby nás autor trochu víc seznámil se světem, respektive vesmírem, ve kterém se děj odehrává. Snad v dalších dílech.
(poznámka - stejně mi to ale trochu připomíná vesmír Honor H., poměry v loďstvu zhruba jako v solariánském, přehlížení periferních světů ... či střely Mark).

Headvay
11.07.2016

Zpočátku rozvleklý děj se postupně dostává do obrátek, kde se střídá jeden zvrat za druhým, ale stále je vše "uvěřitelné" a plynulé. Posádka/Kapitán reagují na situace a systémem pokus-omyl.
Co se mi líbilo: Kniha plynule vtáhne do děje a člověk se rychle sžije s postavami a atmosférou v daném okamžiku. Dále se zde nenachází žádné zdlouhavé popisování technologií, hodnostních tříd, orientací ap.
Co se mi nelíbilo: Ke konci byl velice podivný zvrat u jedné z hlavních postav (imho. dalo se to asi řešit lépe vzhledem ke spíše uvěřitelnému ději knihy)

Jako celek mohu knihu hodnotit jen kladně a s netrpělivostí očekávat další díly trilogie.

ladynka
08.07.2016

Přesně ten typ popcornové zábavy, kterou jsem u tohoto druhu military sci-fi postrádala. Oproti hrůzně ziedalizované Honor a trochu nanicovatém Black Jackovi je zde hlavní postava lidstější, s nějakými škraloupy a tím i sympatičtější. Samozřejmě nepostrádá ty správné charakteristiky na kvalitního hrdinu - je chytrý, čestný a výkonný (funkční navzdory závislosti).
Samotný svět, do něhož je román situován, představuje další příjemné osvěžení. Oproti mnou zmíněným sériím zde civilizace není přísně rozdělena na jednu stranu těch hodných a druhou těch zlých. Rozvrstvení osídlení a zmínky o korporacích připomínají space operu Expanzi.
Dalšími plusy románu jsou realisticky vylíčené souboje (co se týče časového odstupu), ale nejsou tak únavné jako ve Ztracené flotile. Také nejde o velkolepé bitvy mnoha plavidel, ale o zoufalý boj jedné lodě o záchranu. Nikoli odosobněné lodě, ale zaplněnou zatím několika načrtnutými osobami.
Shrnuto: Odehrává se to v zajímavě nastíněném světě, je to napínavé, hezky to ubíhá a má to potenciál se dál rozvíjet.

vesmírné lodě bitvy mimozemšťané military sci-fi

Joshua Dalzelle

Joshua Dalzelle