Černá a purpurová

Černá a purpurová https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/bmid_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 5 566 169

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress

Czerń i purpura , 2013

_Knihomolka_
11.07.2022 5 z 5

Nádherný, srdcervoucí a nezapomenutelný příběh ze druhé světové války, který nyní patří mezi mé nejoblíbenější. Autor si zasloužil můj obdiv již po první kapitole, s čímž jsem se zatím u ostatních knížek setkala jen ojediněle. Líbilo se mi, jak si dal práci s fakty týkající se tohoto období, detailními popisy nejen koncentračních táborů, ale i ostatních důležitých budov, různorodých povah vedlejších postav, ale především složitého vztahu Mileny a Franze. Musím také zmínit, že román byl na své téma až neskutečně čtivý a byl také velkým spouštěčem emocí. S tak skvěle propracovanou knihou jsem se už dlouho nesetkala.

Klaton
07.07.2022 4 z 5

Kniha se čte hezky i když začátek mi trval dele, ale musim rict ze mi hodne vadilo jak často je zmiňován rok, kdy se co odehrava a to ne cislice ale slovně.
Příběh je zajímavý a moc hezky zpracovany, a ukazka toho jak se mlady chlapec může dostat do ss a jak se jeho chovani meni, byla krasne zpracovana

slečna.k
02.07.2022 5 z 5

Na téma koncentračních táborů jsem četla hromadu knih, protože jsem milovník historie 20. století, takže jsem byla, přiznám se, trochu skeptická. A pak mě velmi mile překvapila kvalita této knížky. Neumím si ani představit, jak moc těžké pro tyto dva lidi reálně muselo být, tohle prožít. Morální dilema na straně hrdinky, rozkol mezi tím, co by chtěl a co se musí na straně hrdiny. Strhující příběh, tím více, že má reálný základ (píše se to na obálkách knih často, ale není to vždy pravda). Smekám před autorem za schopnost knihu takto zpracovat a myslím, že si ji dobře zapamatuji.

Lenka541
21.06.2022 5 z 5

Tak to byla síla. Myslela jsem, že se nic nevyrovná knize Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, ale teď už to říct nemůžu. Krásný a smutný příběh z prostředí určeného k likvidaci lidí, který jen tak z hlavy nějakou dobu nedostanu. Vřele doporučuji !!!

LucySmile
05.06.2022 5 z 5

Velmi krásná kniha velmi podobná Haně a Vypravěčce. Vždycky mě dostanou knihy, kde se někdo z SS chová jako "člověk" a má alespoň trochu srdce. Milena byla velmi silná a Franze mi bylo až líto, protože takový život si nevybral. To, že věřil tomu, co všichni říkali a pak plnil rozkazy, aby si zachránil život nebyla tak úplně jeho vůle. Vím, že se jeho činy nedají omlouvat, ale v jeho situaci bych v té době nechtěla být. Hodně se mi líbil epilog i dodatek vysvětlující, podle čeho byla kniha napsaná. Příběh ve mě něco zanechal a všem ho doporučuji.

dr.romca
05.06.2022 5 z 5

S většinou předchozích komentářů souhlasím.
Navíc si mi v knize líbil i pohled, jak se z mladého chlapce může stát člen SS.

Simirekdudkovic
01.06.2022 5 z 5

Žánr který mě nikdy nezklame !nahled na celou situaci v koncentračních táborech z pohledu poddustojnika byl pro mě nový a velmi silný. Opravdu výborně čtení.

uzivatel2877
22.05.2022 5 z 5

Krásně napsaná kniha,inspirovaná skutečným příběhem. Jak pohled kata, tak oběti.

petula22
17.05.2022 5 z 5

Krásný a zároveň smutný, silný příběh. Nikdy mne asi nepřestane udivovat, co lidé lidem dokázali provádět. Krutý příběh o citu, lásce, bolesti a utrpení.

Mruskulka
15.05.2022 5 z 5

Chtěla bych napsat, že to je moc krásný příběh, ale jde to, když je to z tak otřesného prostředí?

pinkyska
21.04.2022 5 z 5

Velmi čtivá a velmi smutná kniha o nešťastné lásce, bezmoci a utrpení 2.sv války. Doporučuji, přečtena jedním dechem

hana17.1.
17.04.2022 5 z 5

Šílený, mrazivý, smutný ale i přesto krásný. Moc hezky napsané, velmi čtivé. Téma holocaustu je nesmírně těžké číst, ale tento příběh v sobě nese i cosi krásného...
Rozhodně doporučuji.

Markéta948
11.04.2022 5 z 5

Jedná z nejlepších knih s touto tématikou. Určitě by neměla chybět těm co je toto téma zajímá. Skvělé napsáno. Nemám co vytknout. Doporučuji.

kiraa
01.04.2022 5 z 5

Úžasný, smutný a neuvěřitelně emotivní. Žádná červená knihovna. Příběh Mileny, dvacetileté slovenské Židovky, která byla odvlečena v prvním ženském transportu do Osvětimi. A Franze, jednadvacetiletého poddůstojníka SS, nacistického vraha, který se ale zároveň stává jejím ochráncem a jedinou nadějí na život. Náhodné setkání, kdy je Milena donucena zazpívat na jedné táborové pijatyce, odstartuje něco, co oběma mění pohled na okolní šílenosti. Milena bojuje s odporem a nechutí vůči Franzovi. Franz si naopak uvědomuje zvrácenost německého běsnění končícího v plynových komorách. Možná celý popis zavání nějakým láskyplným románkem, ale opak je pravdou. Hlavní postavy jsou fiktivní, nicméně základem byl skutečný příběh dvou lidí, které si tímto peklem prošli. Příběh a výpověď o velké a neodpustitelné vině, nenávisti, morálce, ale i minulosti, která je neměnná a nezvratitelná. Na konci pouze zůstává otázka … PROČ?

martina.culik
18.03.2022 3 z 5

Děj knihy je velmi zajímavý a poučný jako většina knih z tohoto období.
Měla jsem ale trochu problém se zpracováním. Přišlo mi, že se často některé myšlenky a situace opakovaly a někdy mě to trochu mátlo. Když si někdo po několikáté uvědomí jednu a tu samou věc, je to prostě divné.
Každopádně kniha ukazuje, že láska může mít mnoho podob.

JamesCZE
15.03.2022 5 z 5

Výborná kniha, snad jediné, co bych vytknul je způsob psaní datumů, hrozně mě iritovalo neustále číst např. "V lednu roku čtyřicet dva" nebo ještě hůře např. "na podzim roku tisíc devět set čtyřicet jedna".

Uvítal jsem, že na konci knihy byla i dvojstrana věnována souhrnu pravdivého příběhu a toho, co se dělo po válce. Vždy totiž uvítám, když kniha nebo film nekončí hned, ale člověk se dozví i o tom, co bylo po...

dana8437
01.03.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, ostatně jako všechny z této doby a prostředí.
Určitě doporučuji přečíst všem, koho zajímá toto téma a má rád knihy s příběhem.

janca1705
16.02.2022 5 z 5

Knihu doporučuji. Na toto téma mám přečtených hodně knížek a tahle se řadí mezi nejlepší.

escapelle
12.02.2022 5 z 5

Válečné knihy slovně hodnotím už málokdy. Protože co k tomu pořád psát. "Hrůzy, odvaha, utrpení,zvěrstva.."
Ale k této knize se vyjádřit musím.
Jde o Skutečný příběh lásky osvetimské židovky a nacisty z Osvětimi.
Franz byl dobry kamarád, choval city k postiženému bratrovi svého kamaráda Bastiana.
Byl to hodný chlapec, kterého změnilo vyzrazeni zpovedniho tajemství knězem, kterému věřil.
Kapitoly se střídají v pohledech Franze /Mileny, takže se dozvídáme, co oba prožívaji ve stejnou dobu.
Strašně mě drasala Milenina egoisticka matka, která v časech těžkých pro celou rodinu myslela hlavně na sebe.
Vidim velkou podobnost s Karikovou Na smrt.
Co může vyrůst z normálních,hodných deti.
A to mě bere asi nejvíc. Když příběh vykresluje prerod z normálních lidi,dětí, v nelidska zvířata která z nich udělá režim, válka.

A pak Franz smazal ve svém srdci hranici mezi světlem a stínem přesto stále projevoval lidskost..."utrpení kata který si ještě zachoval střípky svědomí "
To,co Milenina matka předvedla při čekání na komoru,kdy se prala o jediný kousek chleba který její dcera dala své dceři....to mi z ni bylo opravdu hodně zle.
Na konci už mi tekly slzy proudem.
Takový ten pocit,kdy musíš číst dál a dál,ale zároveň nechceš,protože už bude konec.
Přesto všechno, jsem si Franze zamilovala. Je mi ho nakonec snad i lito. I když by asi nemělo. Pořád to byl nacista.
Ach jo...
Tuhle knihu nikdy nevymazu a stala se jednou z mých top.

Bůh je láska a všechno,co je učiněno z lásky,je vždy nad zlem....skutečně?

monushka
16.01.2022 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po beletrii s tematikou koncentračních táborů. Bylo pro mě překvapením, že je příběh založen na skutečných událostech. Autorovi se podařilo umně popsat jak mužskou postavu, tak i ženskou. Milena a Franz se potkali v nezáviděníhodné době, v samotném pekle.