Centrální stanice

Centrální stanice https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345845/bmid_centralni-stanice-5Be-345845.jpg 4 26 7

Celosvětová diaspora čtvrt milionu lidí žije u paty vesmírné stanice. Město bez pravidel bují doslova jako plevel. Život má pramalou cenu a data ještě menší. V rušném meziplanetárním uzlu se protíná všechno – konstantně se proměňující Tel Aviv, virtuální kolbiště a vesmírné kolonie, kam lidstvo prchlo před bídou a válkou. Propojení zajišťují „Druzí“, mocné mimozemské entity, které prostřednictvím Rozmluvy – pohyblivého, plynoucího proudu vědomí – právě zahajují nezvratnou změnu. U Centrální stanice se lidé a stroje adaptují, vzkvétají… a dokonce se vyvíjejí. Dosud nejambicióznější dílo úspěšného izraelského spisovatele představuje prostřednictvím atraktivní mozaikové struktury odvážnou vizi budoucnosti, za niž byl autor po zásluze odměněn Pamětní cenou Johna W. Campbella a nominován na Cenu Arthura C. Clarka.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Central Station , 2016

evismaior
10.09.2023 2 z 5

40% - podle anotace vypadala tahle knížka od izraelského autora odehrávající se na a pod centrální stanicí v izraelském Tel Avivu zajímavě, ale její atmosféra výjevů z budoucnosti mě bohužel minula. Autorovi nechybí představivost a technologie svého světa má detailně promyšlené od onohu výtahu na orbitu až po plejádu postaviček žijících ve stínu stanice (Miriam a její bistro, genetický porodník Boris a jeho symbiont z Marsu, datová upírka Karmel i podivný chlapec Kranki zrozený v laboratoři, robotnik Motl stvořený jako kyborg ze zemřelého vojáka a jeho milá Isobel...) - a neméně propracovaná je jeho vize připojení všech přes uzliny k všeobjímající Rozmluvě a samozřejmě digitální Druzí... Bohužel mi to ale připadalo jen jako takový sled nápadů a vizí bez jakéhokoli pokusu o děj nebo třebas i propojující myšlenku. A ani k postavám, přestože jsou napsané originálně, si člověk nevytvoří vztah natolik silný, aby ho zajímalo, jak to s nimi bylo dál - tedy i kdyby měl teoreticky šanci se v závěru knihy něco takového dočíst.

MadMan
11.02.2019 3 z 5

Fascinující tapiserie obrazů - ano!
Originální vize budoucnosti - ano!
Toto dílo svým způsobem velice obdivuji, ale protože se považuji za jednoduššího čtenáře, tak mi prostě vadila pro mě zásadní absence děje... Avizovaná tapiserie obrazů se mi prostě neslila do souvislé mozaiky. Škoda.
Knihu ale určitě doporučuji, rozhodně jste něco podobného nečetli!

vipera
17.11.2018 4 z 5

Nějak jsem se do knihy nemohla začíst, což je škoda, protože je vážně excelentní. V době, kdy si každý střeží své soukromí a informace jsou nejtvrdší měnou, je více než zajímavé podívat se do světa, kde sdílení všeho je nedílnou součástí veškerého bytí...Jedna z nejzajímavějších knih, kterou jsem měla poslední dobou čest si přečíst.

dzahradnik
08.11.2018 5 z 5

Líbilo, je to netradiční mozaika osudů obyvatel budoucího centrálního "autobusového" ;) nádraží ve zbytcích Tel Avivu. Něco mi to připomíná, ale nevím co ;-) Že by vzdáleně Mievilleho?

alzbeta4340
08.11.2018 3 z 5

Není to prvoplánově čtivá kniha. Chce to tu správnou náladu čtenáře, trochu času a soustředění. Je to celkem slušné čtení, které si ale určitě nezíská masovou oblibu.

SONP
16.09.2018 4 z 5

Vždycky rád sáhnu po sci-fi z jiného kulturního okruhu; nedávno jsem přelouskal čínskou trilogii Vzpomínka na Zemi, a tak mi izraelská scifárna přišla vhod. Co k tomu říci: svět je to vpravdě fascinující. Není moc fantastik o obyčejných a chudých lidech. Najdeme tu majitelku pouličního bistra, žebrajícího kyborgizovaného vojáka, stárnoucího exoskeletového dělníka, holku pracující ve virtuální realitě a mnoho dalších. Ti všichni se motají kolem centrálního telavivského kosmodromu (inspirovaného tamním skutečným autobusovým nádražím, obklopeným chudinskou čtvrtí) a prožívají své převážně milostné příběhy. Na knize je vidět, že je to vlastně sbírka povídek se společným světem a postavami, takže hlavním problémem je absentující dějová linka. Mně to ale tak nějak nevadilo a nechal jsem se unášet atmosférou špinavého kosmodromu, hučícího jako úl a vonícího všelijakými orientálními laskominami. A špinavou otlučenou sci-fi já rád. 80%

Ládja
08.08.2018 2 z 5

No...můžu říci jediné...dočteno, přečteno. Několik povídek o jednotlivých postavách, které dávají nějaký rámec, který? to mi nějak uteklo. Docela dost zajímavých nových nápadů, ale nedotažené do konce, nebo jen lehce zmíněny. Sečteno...už bych to nečetl...

Lavie Tidhar
izraelská, 1976