Celý život

Celý život https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341138/bmid_cely-zivot-DC9-341138.jpg 4 153 52

Román zachycuje životní příběh Andrease Eggera. V průběhu sedmdesáti let ho tak poznáváme jako pastevce dobytka na alpských pastvinách, čeledína, zamilovaného mladíka, dělníka na stavbách lanovek, vojáka wehrmachtu za světové války, průvodce turistů i starého podivína, jenž se sám vydělil ze světa, který pro něj přestal být důvěrně známý, a přežívá stranou vesnice. Za sedmdesát let se totiž neproměnil jen on, ale také celé alpské údolí. Původní ves s několika selskými dvory se stala žádaným turistickým cílem. Dnes tu hučí auta a lanovky, v barech a restauracích vyhrává muzika. Seethalerův hrdina ale není zatrpklý nebo nespokojený. Jen žije jinak a nechce být v této jinakosti rušen. A tomu jeho autor dopřává, nechává jej tak žít i zemřít a jeho text tak získává obecně lidský rozměr. Útlý román Celý život patří k vzácným knihám, které připomínají důstojnost prostého života a nenápadné hrdiny, pro něž hodnoty jako skromnost, pracovitost a obětavost nejsou jen slova. Svou průzračností a opravdovostí kniha oslovila tisíce čtenářů a vysloužila si užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Odpočiňte si na chvíli od moderního světa v odlehlém alpském údolí, kam civilizace proniká jen pomalu, a doprovodťte na životní pouti Andrease Eggera, muže, který přišel o vše, co miloval, ale dokázal jít dál... Překlad: Michal Půček, Albatros 2017... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Plus

Ein ganzes Leben , 2014

TomasFan
TomasFan
05.11.2019 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha...

yellowbanna
yellowbanna
18.10.2019 3 z 5

Někdy se člověk s příběhem nepotká tak, jak by chtěl a jak by čekal. Toto je jedna z těch knih, od kterých jsem asi čekala něco jiného. Víc hor. Víc vnitřního světa hlavní postavy. Je to kniha o životě. O jednom z mnoha životů žitých na této zemi. O životě, který tu nakrátko pobyl a zase se rozplynul. Nezůstalo nic, tak jako nebylo nic předtím. Závan větru v horském údolí. Teď tu byl a už o něm zase nevíme.

(Anglický překlad)

iška
iška
08.10.2019 4 z 5

Andreas Egger přistupoval k životu s pokorou a já tu útlou knížečku o jeho životě s pokorou četla. A užila jsem si to.

soukroma
soukroma
29.07.2019 5 z 5

Celý život vylíčený na 114 stranách: prostý, přesto (zejména pro městské lidi) netuctový a často dramatický až tragický, v (pro nás idylickém, ve skutečnosti) surově krásném náručí hor, které postupně braly ztečí světové události a novinky 20. století.
"Je válka"
"Kdo to říká?"
"No, rádio..."

Kniha mě neuzdravila, jak slibuje záložka, ale určitě občerstvila.

MichelleS
MichelleS
25.07.2019 4 z 5

Opravdová láska k životu provází celý život Andrease Eggera, nespekuluje, nechytračí, rány osudu ho nesrazí na kolena. Místy mi kniha připomněla Muže, který sázel stromy, ústřední dvojice Andrease a Marie zase Izáka a Inger z Matky země.

Elsinor024
Elsinor024
13.07.2019 5 z 5

Dost knih, které jsou nominované na Man Booker Prize, jsou depresivní až na půdu. Tohle je výjimka. I když nejde o veselé čtení, kde byste se popadali za břicho.
Naopak. Jedna rána za druhou, problémy v nekončící řadě, to všechno osud horalu Eggerovi nadělil vrchovatě. On ale nekňourá, nestěžuje si, popere se s tím, přijímá, smíří se a jde dál. Takže nakonec jeho život není tak špatný, protože on se rozhodl, že nebude špatný.

Když píše dopis z ruského zajetí, kde je zima, hlad, štěnice a smrt na denním pořádku, je schopný to zhodnotit slovy: "Není to tu zase tak hrozný. Máme práci a něco k jídlu..."
Je šťastný, když si může na jaře lehnout na plochý kámen a chytat první paprsky teplého slunce. Večer na zápraží dlouho koukat na vrcholky hor všude kolem.
Celý jeho život je pokorný a prostý i bez boha, ve kterého nemá potřebu věřit a uctívat ho. Nehloubá, nepřemýšlí, nemluví, uctívá život.
Zenoví mistři by z něj měli radost:)

igor6114
igor6114
11.07.2019 3 z 5

hmm, nenadchne ale ani neurazí...taká jednohubka o živote horala.

evask
evask
02.07.2019 5 z 5

Krátká knížka. Dojemný příběh.

MaggieR
MaggieR
20.05.2019 5 z 5

Knihu som si vybrala náhodne v kníhkupectve podľa obálky. Už je to dlho čo som ju čítala ale je to kniha ktorú si budem pamätať do konca života. Je zvláštne krásna. Chytí za srdce.

kahoma
kahoma
23.04.2019

Moje první kniha od Seethalera. MOC doporučuji. Je to kniha k zamyšlení nad životem, nutící k přemýšlení. Napsaná s neskutečným citem a pochopením pro lidské problémy. Seethaler je u mně naprostá jednička - klidně kandidát na Nobelovu cenu za literaturu.

alibaba72
alibaba72
22.01.2019 5 z 5

Život jednoho člověka na 114 stránkách. Úžasně napsaná kniha. Hory, sníh, laviny, lanovky, válka... Tato kniha stojí za přečtení.

loudomar
loudomar
15.11.2018 3 z 5

Pěkná kniha. Jen je prostě velmi smutná a zanechala ve mě pár dní po přečtení rozporuplné pocity.

konicekbily
konicekbily
26.10.2018 5 z 5

Nádherně popsaný život prostého horala z alpského údolí - po většinu dvacátého století. Zachycuje nejen změny v jeho životě, ale i v jeho okolí. Dodává spoustu myšlenek o životě, společenských jevech, i historii. V mysli se ke knížce vracím.

Ťapulka
Ťapulka
14.09.2018 5 z 5

Na pár stránkách celý život! Je tam tolik životních zkušeností, čistoty jednoho lidského života a syrovosti! Moc ráda bych Andrease poznala a nechala se jím provést alpskými horami. Nádherná kniha, která mě dostala, která svá slova a příběh vepsala hluboko do mě. Až příště poťapu alpskými vrcholy, Andreas půjde se mnou...

triatlet
triatlet
15.07.2018 4 z 5

"Až na konečnou," odpověděl Egger. (s. 112)
Na malém prostoru (115 stránek) zachycený velký příběh. Průsečíkem jak fádních, tak neobyčejných životních mezníků Andrease Eggera jsou hory. Drsné, majestátní, proměnlivé, romantické. Jako život.

Příběh mi připomněl knihu Osm hor.
"Jako všichni lidé, i on v sobě během života nosil své představy a sny. Řadu z nich si splnil sám, něco dostal darem. Leccos pro něj zůstalo nedosažitelné nebo mu to bylo, sotva to získal, opět vytrženo z rukou." (s. 106)

Leniik33
Leniik33
06.06.2018 5 z 5

Na pár stránkách najdete vše co od knížky očekáváte. Napětí, emoce, lásku, ztrátu... Knížku přečtete za pár hodin, ale pocity ve vás zanechá určitě delší dobu.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
12.05.2018 4 z 5

Na nemnoha stránkách se autorovi podařilo přitáhnout pozornost čtenářovu a zaujmout ho prostým líčením jednoho obyčejného života. Kouzlo je v tom, že to "prosté" a "obyčejné" je podáno nadmíru zajímavě. Dýchá na nás vesnická atmosféra chudé horské obce od počátku 20. století a nenápadně se dostáváme až do sedmdesátých let, kdy lidé už spěchají za prací svými automobily. Jen náš hrdina jakoby ustrnul v čase, který má své kouzlo, přes svou drsnou a občas i krutou podobu. 80%, 12.5.2018.

Maanna
Maanna
19.04.2018 4 z 5

Celý život Andrease Eggera se vejde na sto malých stránek. Trochu to vypadá to, že se vlastně v jeho životě nic nestalo a dny ubíhaly v zajeté rutině, ale ono těch dramat vlastně proběhlo spoustu, jen jsou prezentována věcně a bez velkého patosu. Vše ale prostupuje vůle k životu. Líbilo se mi také vylíčení atmosféry horského údolí.

Joges
Joges
15.04.2018 5 z 5

Jednoho únorového rána roku devatenáct set třicet tři zvedl Andreas Egger umírajícího pastevce koz Johannese Kalischku, jemuž obyvatelé údolí neřekli jinak než Rohatý Hannes, z jeho provlhlého a poněkud nakysle páchnoucího slamníku, aby ho snesl po téměř tři kilometry dlouhé a hlubokým sněhem zaváté stezce do vesnice.
..... tak kniha začíná a na dalších sto stranách pokračuje. Je to povedený román z prostředí alpských hor a údolí. Někomu možná Celý život nesedne, je to totiž jako návrat do doby dávno minulé, mně se však vyprávění napěchované událostmi a nelehkými osudy lidí docela líbilo.

flanky
flanky
08.04.2018 5 z 5

Nenápadná kniha, která svým jednoduchým zpracováním mocně zapůsobí na každého citlivějšího člověka. Autor neskutečným způsobem dokázal popsat život člověka, který žije na samotě, společností je poměrně intenzivně (leč ne absolutně) izolován a který si prošel i 2. světovou válkou a následným několikaletým vězněním v ruském zajateckém táboře. Citlivost, s jakou autor podává jednotlivé kapitoly, vyvolají v člověku soucit s hlavním hrdinou, který toho od života příliš nedostal, nicméně nikdy si nestěžoval. S čistým svědomím mohu knihu doporučit k uvolnění i zamyšlení se nad životem.

rakouská literatura psychologické romány ze života horalé Alpy (Evropa) pastevectví

Robert Seethaler
rakouská, 1966