Celý život – Výbor z deníků 1948–1984

Celý život – Výbor z deníků 1948–1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11326/bmid_cely-zivot-g4g-11326.jpg 5 91 23

Výbor z deníků 1948 až 1984. Ucelené vydání deníkových zápisků Jana Zábrany, které se rozprostírají téměř celým obdobím komunistického režimu, zahrnují nejen reflexi dobových událostí, ale jsou i jistým oknem do duše tohoto českého básníka a překladatele. Nepatří vůbec ke strohým faktickým poznámkám, ale glosují vnitřní hnutí, představy, jež se před našima očima mění v básně.... celý text

Arianox
10.01.2024 5 z 5

Nádherně napsané a hlavně inspirativní vhled do mysli výjimečného člověka.

Ozzy86
26.09.2022 5 z 5

Deníkové zápisky Jana Zábrany jsou oknem do duše básníka, který se nikdy nedokázal přenést přes 50. léta, kdy oba rodiče byly političtí vězni. Bohužel zahořkl, trpěl depresí, nemožností publikovat, nedokázal se smířit s průměrností a malostí kolem sebe, ale zároveň nebyl žádný bojovník, který by aktivně vystupoval proti režimu. Z tohoto kvasu tak vzniklo monumentální svědectví doby.

kap66
21.08.2022 5 z 5

V mé čtečce 2242 stran, plných přesných a jazykově bohatých vyjádření. Zábrana byl excelentní překladatel, s ohromným jazykovým citem. Ve vztahu k vlastnímu životu tu pomocí stovek variací jedné myšlenky odhaluje svůj charakter, před nímž se klaním. A celou četbu si pořád uvědomuji: takový intelekt, zmařený; takový člověk, zmařený. („Říkali ti, že krást se nesmí, a zatím ti ukradli celej život.“ Petr Skoumal).
„Tyhle zápisy, to není deník, ale diagnóza. Moje diagnóza.“
Jeho psychické nastavení spolu se zkušenostmi z 50. let (které moje generace - jsem o něco málo mladší než jeho dcera - zná jako fakta, ale bolestivé prožitky už má oslabené) mu nedovolily připustit ve vztahu k režimu kompromis, ani ten nejmenší. Prokomunistické autory nenáviděl, těm na druhé straně, režimem postiženým, zazlíval, pokud kývli na vydání svých děl za cenu ústupků a úprav. Pohrdal touhou vidět aspoň nějaká malá „zlepšení“, zdánlivá zlidštění totality. V osobním životě nenacházel, zdá se mi, taky žádnou naději, ve vztahových záležitostech mi přišel až cynický. Zřejmě jediným světlem jeho života byla dcera. Postupně ztrácel lidi, jež měl rád, brala mu je emigrace či smrt. Smrt byla jeho časté téma (viz Marlowův komentář), ale přece jen, 53 let… Jemu život ukončil totalitní režim, ale už dávno před rokem 1984.
Zvláštní. Čekala jsem pocit deprese, ale „Celý život“ mi spíš umožnil vidět naše dějiny od roku 1948 urovnaně, s vyčištěnou linií, jednoznačně. Bez kompromisů. A v pohledu na dnešek, např. na Rusko, je aktuálnost až zneklidňující.

Juagustin
03.09.2021 5 z 5

Prokoušete-li se tím tisícem a sto stranami, prožijete (skoro) celý život Jana Zábrany. Není to zadarmo, kniha "neutíká", protože písmo je malé, stránek hodně a nejde o plynulý příběh, ale o jakési pracovní poznámky a denní záznamy, někdy souvislejší, někdy jen "výkřiky do tmy", krátké zachycení myšlenky nebo nápadu. Mně to vydalo na poctivé dva měsíce. Přesto - nebo možná právě díky tomu - před čtenářem plasticky vystoupí vnitřní svět autora i podoba společnosti, v níž autor žil. Jeho nesmiřitelný postoj ke komunistickému režimu, který zničil život oběma jeho rodičům i jemu. Jeho hravost se slovy a vášeň pro překládaná díla velkých autorů, ale i únava z vyčerpávající špatně placené práce s nejistotou, zda nakonec publikování nebude zakázáno. Hořkost z drobných i větších nespravedlností v pracovním i osobním životě. Smutek z rozkladu společnosti. Ale i vzpomínky na nespoutané mládí;-) Vtipné příhody s přáteli nebo dcerou ("členové polibbyra se na letišti líbají?"). Nebo naopak příběhy a svědectví, z nichž mrazí, a pokud bych nevěděl, že je autor psal pro sebe, a tedy nelhal, nevěřil bych snad. A v závěru stále víc rezignace a vědomí blízkosti smrti, snad až její vzývání.
Jen v jednom se Jan spletl - ve svém přesvědčení, že tu komunisté budou navždy, že svět spěje jen k horšímu a že jeho dílo čtenáři nikdy nepoznají a neocení. Je mi líto, že mu nebylo dáno žít ještě o šest sedm let déle, aby na vlastní oči zažil ty změny. Radši ale ne o moc víc, dlouho by radost neměl...
Skláním se před výkonem editora, probrat se takovou haldou materiálu a uspořádat ho, to musel být heroický výkon. Díky!
Knihu bych doporučil - spolu s Tigridovým "Průvodcem inteligentní ženy..." - jako základní učebnici české historie 20. století, zejména pro nás, kteří jsme poznamenáni školním dějepisem minulé éry: Tigrida jako výklad obecný a Zábranu jako demonstraci na životě jednoho konkrétního člověka. Je to velmi objevné a obohacující čtení. Vydržte!-), stojí to za to!

Apo73
08.08.2021 5 z 5

Jestli bych někomu měl doporučit něco, co mu v plné nahotě a rozporuplnosti ukáže a nejen ukáže, ale i vtáhne ho do skoro čtyřiceti let velmi dynamického období českých dějin, pak právě tuto knihu. I kdyby Zábrana nenapsal nic jiného, nepřeložil ty kvanta knih, co přeložil (ať už pod svým jménem nebo cizím), byla by tato kniha - a je - základním dílem české literatury.
Zábrana je nesmírně otevřený, ale není bulvární, jsou to niterné procesy v člověku, který je bytostný intelektuál v tom nejlepším smyslu slova, a který plně chápe situaci, ve které žije. Trápí se tím, jak režim a tehdejší realita ubíjí to cenné v člověku, jak ho nutí kličkovat, skvěle definuje lidi, se kterými se potkává, má v líčení situací smysl pro absurditu. Tedy veselé čtení to není, ale toto je základní kniha pro povědomí o druhé polovině 20. století v Československu.

Acamar
25.07.2020

Editovaná koláž různorodých deníkových záznamů Jana Zábrany je čtením stejnou měrou depresivním jako inspirativním ... Je hořkým "mementem" života nekonformních literátů/umělců v totalitní době - a zatrpklost člověka, který nejen že nedostal nikdy možnost se v neokleštěné podobě svobodně vyjádřit, ale vnímá také dopady poplatné "kulturní politiky" všude kolem sebe, ta zatrpklost se v autentických zápiscích nemůže neprojevit.
Jeho pohled do zákulisí literární praxe samozřejmě ale přináší také erudované poznámky o jím uznávaných básnících a spisovatelích, díky čemuž se jistě čtenáři značně rozroste seznam "Chystám se číst" ... snad malá satisfakce jeho úctyhodnému přehledu a citu pro jazyk a literaturu, že aspoň posmrtně, skrze své dílo, dostává možnost pozitivně ovlivňovat, brousit a směřovat vkus dalších čtenářských generací.

Na posledních stranách zápisků vzpomíná J.Z. citací jiného básníka, a pro mne je tato věta také krátkým a výstižným vyjádřením Zábranova životního postoje:
"Stáli po pás v krvi a dělali poezii. Já nemohl..."

BandX
18.07.2020 5 z 5

Extrémně krásná literatura. Glosy života nedoceněnéo Mistra. Padá to do mojí žíznivé duše jak chlazená jedenáctka ve třicetistupňovým horku...

Slůník
17.11.2019 5 z 5

Moje diplomka...

Matty
02.04.2018 5 z 5

Neocenitelný studijní materiál k pochopení komunistického Československa, klinické deprese a práce básníka a překladatele. Celý život by měl být (společně s Juráčkovými deníky) na seznamu doporučené školní četby spíše než řada prozaických knih z popisovaného období.

„Od roku 1969 se v tomhle státě všichni - odshora dolů a odleva doprava - neřídí ani tak marxismem jako alibismem. Je to věru vyspělý alibistický stát. Vedení se stále stará o alibi vůči Rusům, ministři si stále opatřují alibi vůči partaji, ředitelé pro ministry, straníci pro partaj, nestraníci pro partajníky. Žijeme ve vyspělé alibistické společnosti."

1amu
01.04.2018 5 z 5

Jednou z velkých zásluh Nakladatelství Torst je že vydal tento výbor z deníků Jana Zábrany. Vzhledem k jeho životu ty zápisky nemohly ani být jiné, než jak je čteme. Co je hlavní, že jde o nezapomenutelný "Dokument" doby, kterou žil on, ale i celá generace tu více, tu méně postižených. V tom je obrovská síla těchto dvou knih ! Podobně smutná je i kniha jeho dcery Evy "Flashky" :
Bývaly stromy svěží
jablka sladká jako med
cožpak vám na tom záleží
vždyť to je jako po bouři teď...

freejazz
11.03.2018 5 z 5

po přečtení konstatuji, že tohle bych nedokázal. být tolik bit a ponižován a přece znovu vstát a udělat ohromný kus práce.
je fakt, že jsem knížku četl jako v transu a počáteční nápad vypisovat si díla a autory, o kterých se Zábrana zmiňuje rychle vyprchal. je lepší mít knížku doma, radši počmáranou, ale k ruce. jako memento zvůle.
přes těch více než tisíc stránek vás zvu ke čtení. je to dobrodružná výprava, je to něco úplně jiného, než barvotiskové obrázky z učebnic dějepisu.

Chesterton
13.12.2017 5 z 5

Všechny vás obdivuji a smekám před vámi, kdo jste dokázali knihu přečíst. Mám v knihovně, zkoušela jsem dvakrát - pro mě natolik koncentrovaná deprese, že jsem to nedala :((
Přesto si knihy hýčkám a před autorem hluboce smekám!!

Majdule
10.12.2017 5 z 5

Strávila jsem se Zábranou měsíc. Dělala si výpisky, zaznamenávala zajímavé autory i díla, přemýšlela o době socialismu, soustředěněji se vrátila k poezii. Jeho poznámky mi jej přiblížily, daly mi iluzi, že mu rozumím. Těžká, depresivní povaha plná křivdy (oprávněné), bolesti a pesimismu. Tím vším jsou jeho zápisky prodchnuty a přeci je v nich také syrový a velmi břitký humor, obdivuhodná vnitřní konzistence, věrnost svým zásadám a schopnost vidět se bez iluzí, bez hrdinského nimbu. Milovala jsem každý řádek a želela každého, který se nedochoval, zejména těch z 50. let. Jestli jste se s Janem Zábranou ještě nepotkali, dejte se zlákat. Stojí to za to.

puml
07.11.2017

Je to tak, jak tu píší mnozí. Opravdu asi jedna z nejzásadnějších knih co vyšla po roce 1989. Alespoň tedy ve smyslu deníkové literatury a obecně ve smyslu literatury svědecké jako jsou memoáry a různé vzpomínky a zápisky. I když je samozřejmě výhoda, pokud knihu čte někdo, kdo trochu chápe kontext a zná tak nějak obecně dějiny literatury a poválečné dějiny Československa. Kniha se dá ale číst i bez znalosti kontextu, prostě jen jako sonda do vnitřního vesmíru neuvěřitelně senzitivního člověka, který ve svých sedmnácti letech uvažuje až prorocky a hluboce o věcech jen tušených. Množství úvah a esejistických míst se prolíná s životními osudy Zábranových přátel i samotného autora. Básně, nahodilé zápisky, sny, setkávání s lidmi a literaturou - to, ale nejen to, je Celý život. Doporučuji.

georgearrow
09.09.2017 5 z 5

Fantastická a strhující kniha vytrhující nás z pouťopestrošedé reality dneška do černošedé reality obludného komunistického režimu - už jsem na ně skoro zapomněl, už jsem je skoro toleroval, ale díky této knížce vidím tehdejší dobu opět čerstvě. Navíc - silná poezie, k zamyšlení nutící myšlenky, odkazy na skvělou literaturu ... Už dlouho jsem nečetl nic tak dobrého. Btw, kolega psal, že je třeba ke knize i něco silnějšího, a měl pravdu ...

lencin
20.08.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silné a zároveň depresivní.

Káča2015
14.07.2016 5 z 5

Obžaloba minulého režimu. Chce to silný žaludek a k ruce ještě něco na odlehčení. Za mě 100%

marlowe
06.12.2015 5 z 5

Vyhodili ho ze školy (a "za trest" ho poslali pracovat do smaltovny), oba rodiče mu zavřeli na deset let do kriminálu – a jemu i rodičům (po odpykání si celého trestu) dovolili až do konce života pouze přežívat, nikoli žít… Může se člověk divit, že zatrpknul, že podléhal depresím a že zanevřel na život? (Např. slovo "smrt" se v knize objevuje 545x!)

Pročítat Zábranovy deníky je činnost pohříchu neveselá (a skličující), ale zároveň i nesmírně poučná a (pro nás starší) i "paměťosvěžující". Časový odstup mnohdy otupuje ostré hrany a zahlazuje valéry a obrázky z minulosti často začnou dostávat nebezpečně růžový odstín. Buďte si jisti, že Jan Zábrana vás svým deníkovým svědectvím velice spolehlivě vrátí do reality a donutí vás tyhle "brýle mámení" rychle zahodit.

Zábranovy zápisky jsou ojedinělým "dokumentem" o obludnosti režimu, o "literární prostituci" (Kainar, Nezval, Skála, Sýs, Florian atd., atd.) a o každodenním boji těch z kasty "nepohodlných" o holé přežití, dokumentem o lidech, kteří se neštítili nejenom popravovat (i ženy) a zavírat na dlouhé roky do kriminálu, ale i všechny své přeživší oponenty (protože všechny pověsit na špagát přece jenom nemohli) úspěšně zatlačit na samý okraj existence.

červenec 1979

"…Setrvávám na místě, dějišti, v čase vraždy. Tam, kde nás masakrovali. Kde L., kterou jsem tak miloval, poslali vytírat podlahy v ostravských kantýnách, kde Pulinku, kterou jsem miloval zjara a v létě 1959, švihal ve věznici v Želiezovcích dozorce prutem přes ústa, kde ji jiný bachař v srpnu 1956 přeříz k večeru po práci na poli…
Setrvávám tam, kde mou matku mlátili při výslechu v roce 1950 přes hlavu mokrým ručníkem a pak ji „za trest“, za to, že nevypovídala tak, jak chtěli, nechali do rána nahou stát v korekci metr krát metr, kde se nedalo ani sednout a kde ze stropu tekla studená voda… Tohle byl živý čas, jediný živě prožitý čas mého života. Ten pozdější už neměl smysl, nemohl nic odčinit…"

(Jan Zábrana: Celý život)

BarboraSalome
18.08.2015 5 z 5

Již jsem toto veledílo četla před lety-na určité pasáže se nedá zapomenout: Stařec o dvou berlách těžko zleze Gerlach, taktéž Jakub Deml stěží zboří Kreml. Od cara si pomohli, Stalina se domohli.

Montezuma
17.08.2014 5 z 5

Trpké a zahořklé, vtipné a hluboké; též nesmírně poučné vzhledem k ČSSR literárnímu provozu... Koště vymetlo všechny kouty, celý život...a literárnímu labužníkovi nezbude než ukroutit si hlavu nad tím, co že to byl za režim, který nechal živořit velikána na okraji zájmu, na hranici existenčního přežití.

deníky

Jan Zábrana