Celý život

Výbor z deníků 1948 / 1984. Ucelené vydání deníkových zápisků Jana Zábrany, které se rozprostírají téměř celým obdobím komunistického režimu, zahrnují nejen reflexi dobových událostí, ale jsou i jistým oknem do duše tohoto českého básníka a překladatele. Nepatří vůbec ke strohým faktickým poznámkám, ale glosují vnitřní hnutí, představy, jež se před našima očima mění v básně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11326/cely-zivot-g4g-11326.jpg 4.861
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Torst

Kniha Celý život

Ivana2342
12.06.2018

Pro mulderku, která píše: "Ač se minulý režim na J.Z. podepsal hodně drsně, přece nemusel, na rozdíl od jiných, trávit život s lopatou v kotelně, měl jistou možnost zanechat za sebou /a také zanechal!/ hodnotné dílo. Bohužel křivda a zatrpklost v jeho celém životě převládly." Zřejmě jste nečetla pozorně, nebo nic nepochopila. Režim nelikvidoval lidi různých talentů jen tím, že je poslal k lopatě. Ne, JZ netrávil život v kotelně s lopatou v ruce, ale "nabodnutý na jateční hák práce" u stolu nad překlady, za které dostával špatně a mnohdy pozdě zaplaceno. Zatímco průměrní či podprůměrní básníci se hřáli na výsluní, nemohl svobodně publikovat a pracovat na překladech opravdu hodnotné literatury, která se k nám ani nedostala. Nemluvě o tom, jak celou jeho generaci komunismus poznamenal už od dětství- jemu jmenovitě poslali komunisté rodiče do lágrů. To pro vás zřejmě nic neznamená, vždyť přece "nemusel pracovat s lopatou v kotelně". Ach bože.

Matty
02.04.2018

Neocenitelný studijní materiál k pochopení komunistického Československa, klinické deprese a práce básníka a překladatele. Celý život by měl být (společně s Juráčkovými deníky) na seznamu doporučené školní četby spíše než řada prozaických knih z popisovaného období.

„Od roku 1969 se v tomhle státě všichni - odshora dolů a odleva doprava - neřídí ani tak marxismem jako alibismem. Je to věru vyspělý alibistický stát. Vedení se stále stará o alibi vůči Rusům, ministři si stále opatřují alibi vůči partaji, ředitelé pro ministry, straníci pro partaj, nestraníci pro partajníky. Žijeme ve vyspělé alibistické společnosti."

1amu
01.04.2018

Jednou z velkých zásluh Nakladatelství Torst je že vydal tento výbor z deníků Jana Zábrany. Vzhledem k jeho životu ty zápisky nemohly ani být jiné, než jak je čteme. Co je hlavní, že jde o nezapomenutelný "Dokument" doby, kterou žil on, ale i celá generace tu více, tu méně postižených. V tom je obrovská síla těchto dvou knih ! Podobně smutná je i kniha jeho dcery Evy "Flashky" :
Bývaly stromy svěží
jablka sladká jako med
cožpak vám na tom záleží
vždyť to je jako po bouři teď...

freejazz
11.03.2018

po přečtení konstatuji, že tohle bych nedokázal. být tolik bit a ponižován a přece znovu vstát a udělat ohromný kus práce.
je fakt, že jsem knížku četl jako v transu a počáteční nápad vypisovat si díla a autory, o kterých se Zábrana zmiňuje rychle vyprchal. je lepší mít knížku doma, radši počmáranou, ale k ruce. jako memento zvůle.
přes těch více než tisíc stránek vás zvu ke čtení. je to dobrodružná výprava, je to něco úplně jiného, než barvotiskové obrázky z učebnic dějepisu.

Chesterton
13.12.2017

Všechny vás obdivuji a smekám před vámi, kdo jste dokázali knihu přečíst. Mám v knihovně, zkoušela jsem dvakrát - pro mě natolik koncentrovaná deprese, že jsem to nedala :((

Majdule
10.12.2017

Strávila jsem se Zábranou měsíc. Dělala si výpisky, zaznamenávala zajímavé autory i díla, přemýšlela o době socialismu, soustředěněji se vrátila k poezii. Jeho poznámky mi jej přiblížily, daly mi iluzi, že mu rozumím. Těžká, depresivní povaha plná křivdy (oprávněné), bolesti a pesimismu. Tím vším jsou jeho zápisky prodchnuty a přeci je v nich také syrový a velmi břitký humor, obdivuhodná vnitřní konzistence, věrnost svým zásadám a schopnost vidět se bez iluzí, bez hrdinského nimbu. Milovala jsem každý řádek a želela každého, který se nedochoval, zejména těch z 50. let. Jestli jste se s Janem Zábranou ještě nepotkali, dejte se zlákat. Stojí to za to.

puml
07.11.2017

Je to tak, jak tu píší mnozí. Opravdu asi jedna z nejzásadnějších knih co vyšla po roce 1989. Alespoň tedy ve smyslu deníkové literatury a obecně ve smyslu literatury svědecké jako jsou memoáry a různé vzpomínky a zápisky. I když je samozřejmě výhoda, pokud knihu čte někdo, kdo trochu chápe kontext a zná tak nějak obecně dějiny literatury a poválečné dějiny Československa. Kniha se dá ale číst i bez znalosti kontextu, prostě jen jako sonda do vnitřního vesmíru neuvěřitelně senzitivního člověka, který ve svých sedmnácti letech uvažuje až prorocky a hluboce o věcech jen tušených. Množství úvah a esejistických míst se prolíná s životními osudy Zábranových přátel i samotného autora. Básně, nahodilé zápisky, sny, setkávání s lidmi a literaturou - to, ale nejen to, je Celý život. Doporučuji.

mulderka
13.09.2017

No já nevím. Mám silný pocit, že Jan Zábrana by si v kádrování české literárně-kulturní scény /a v jakémsi nevyjádřeném pocitu nadřazenosti/ náramně dobře rozuměl se svým jmenovcem Rejžkem. Ač se minulý režim na J.Z. podepsal hodně drsně, přece nemusel, na rozdíl od jiných, trávit život s lopatou v kotelně, měl jistou možnost zanechat za sebou /a také zanechal!/ hodnotné dílo. Bohužel křivda a zatrpklost v jeho celém životě převládly. Jako člověka bych ho doma mít asi nechtěla. Přesto jako dokument mají jeho deníky a záznamy obrovskou hodnotu. Takže čtyřmi /a možná ještě půlkou/ hvězdami hodnotím dílo, nikoliv osobu autora.

deníky

Jan Zábrana