Čelisti

Čelisti https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59300/celisti-59300.jpg 4 300 58

Rekreační město Amity každoročně navštíví mnoho nic netušících turistů a rekreantů. Toto léto však mnoho z nich najde smrt v hladových čelistech bílého žraloka. Nezbývá než čekat, až se objeví někdo, kdo bude mít dostatek odvahy k odstranění obrovitého zabijáka. Své štěstí tak zkouší například lovec žraloků Quint, ichtyolog Hooper, či policista Brody.... celý text

Literatura světová , Horory , Příroda, zvířata

Vydáno: , Naše vojsko

Jaws , 1974

Ava365
14.12.2019 5 z 5

Lze předpokládat, že většina čtenářů asi nejprve viděla film a následně si pak přečetla knihu. Alespoň tak tomu bylo u mě. Kniha velmi mile překvapila, trochu se od filmu liší. Stojí za přečtení.

nameadel
05.11.2019 4 z 5

Vlastně nemám ke knize moc co říct. Dala jsem si ji jako oddechovku po Bílé velrybě (che) a přečetla jsem ji během chvilky. Trochu mě zarazilo, jak moc se v knize klade důraz na Brodyho vnitřní boj s postavením ve vlastní rodině. Ano, děj zůstává víceméně stejný, Martin Brody se ze všech sil snaží vyřešit problém se žralokem, ale na rozdíl od filmu k tomu ještě řeší svůj osobní život, sám sebe jako muže/manžela. Tato část příběhu ve filmu není, naopak v knize v podstatě tvoří kostru veškerých dějových událostí. Trochu upozaděný je finální hon na žraloka, což mě trochu mrzelo - chemie mužské trojice na lodi mi ve filmu přijde dokonalá. Celkově ale spokojenost.

Ronnie68
22.10.2019 3 z 5

Nebyla to špatná kniha na přečtení ...

Janadvorackova
03.10.2019 3 z 5

Pamatujete tu filmovou scénu, jak je nalezena opuštěná loď, a když jeden z hrdinů vleze do vody, vykoukne tam na něj z temnot hnusná bílá hlava jednoho z pohřešovaných?
Tak to byla jedna z nejhnusnějších filmových scén mého dětství :) (horší bylo už jen nalezení mrtvé astronautky v Planetě opic, včetně znepokojivého zvuku, který celý obraz doprovázel), fuj.

Čekala jsem tedy, že kniha bude mnohem temnější a žralok hladovější, než ten filmový. Že na městečko padne strach a rybka bude ve dne v noci brázdit vody a všelijak možně se lidem nečekaně ukazovat. Ale omyl.
Přestože je kniha čtivá, zajímavá a zábavná, žraloka a jeho choutky nechává někde na druhé koleji. Nebo na druhé vlně :).
Hlavní roli hraje politika města, milostné pletky a fantazie o znásilnění.
A mrtvá kočička.

ber-tram
30.09.2019 4 z 5

Filmové Čelisti mě sevřely jen doslova, knižní také obrazně. Nadržený Spielberg se trikově vyřádil, dospělejší Benchley se krom hlubin oceánských ponořil i do psychologických a existenčních. Kradmý zálet paní »četníkové«, závislost přímořského letoviska na turismu, komunální čachrování. Leccos by sneslo hlubší ponor, včetně opomenutého shánění horentního žoldu pro chrabrého rybolovce.
Co u nás? K celosezónnímu zákazu vlézt do vody stačí jedovaté sinice. Jenže kdo by to lovil a čtenářsky adoroval? 38/19

Davezet
17.09.2019 5 z 5

Film zaujal uz ako male dieta tj 6rokov. Ano asi si kazdy povie ze zbytocne skoro, ale osobne ako vystudovany fotograf sa k nemu vratim kazdy rok. Mozno uz vtedy som to bral ako pocin mladeho nadaneho rezisera (aj ked pre mna uz komercneho) velmi a dobre vsadil do dramatickej kamery ( aj ked chyby zraloka testovaneho v sladkej vode a napokon v slanej nefungoval ), ale dost o filme. Kniha je putava, zaujimava a vtiahne vas do deja. Postavy sa dali jemne rozvynut no to bol pocin spisovatela. Sam o sebe prehlasil ze keby vedel kolko ludi bude brat ako zraloky zabijacke monstra a zacne ich o tom viac zabijat sam to nespravi. Benchley zalozil nadaci na ochranu zralokov. Dielo si treba precitat a ak vas laka napatie spravna kniha, rychla jednoducha a napinava.

LadinSt
29.05.2019 3 z 5

Donedávna jsem netušil, že čelisti jsou zpracovány podle knižní předlohy, ale když jsem to zjistil, rozhodl jsem se, že to prubnu. Na to, že je to celkem stará záležitost je to překvapivě syrové a surové, ale nijak zvlášť mě to neoslnilo. Možná jsem jenom už moc zmáknutý filmem.

boxas
17.02.2019 5 z 5

U této knihy se opravdu člověk nemůže ubránit srovnání s filmem a také to mnohé komentáře zmiňují.
Oboje má svoje pro a proti, mně se líbí oboje a určitě nejsem sama.

Filatov
24.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybral kvůli tomu, že mám rád i legendární film Jaws. Knižní podoba je jak to bývá trochu jiná, než podoba filmová, ale má také velké kvality. Nejraději jsem zde měl postavu Quinta stejně tak jako ve filmu, protože jeho fanatický postoj k tomu, aby rybu usmrtil, mě fanatizoval. Jeho chladná mluva při boji mě fascinovala jak ve filmu tak zde. Romantická linka mi zde vůbec nevadila, protože rozdělila knihu tak nějak v polovině, než po krvavém úvodu zašla do ještě krvavějšího finále. Popis boje na moři a toho, jak se žralok v moři pohyboval a co cítil, když šel po své kořisti byl velmi napínavý.

MortRainey
02.08.2018 4 z 5

Musím uznat, Spielbergův film je lepší!;-)

Rawen616
29.07.2018 2 z 5

Ani se nechce věřit, že podle takto mizerné předlohy vznikl natolik zábavný(dodnes) film. Postavy oproti filmu vysloveně nesympatické, navíc se skoro půlka knihy věnuje románku Hoopera a Brodyho manželky . Bohudík, že tohle se do filmu vůbec nedostalo. Žralok a jeho řádění je zde upozaděno na úkor popisování nelehkého života obyvatel městečka, které žije jen z turistů. To na jednu stranu chápu a sám nejsem přítelem přílišného démonizování dravých zvířat, ale na druhou - kvůli tomuhle knihu o žraloku zabijákovi asi číst nechcete. Závěrečné zúčtování a lov zcela postrádá napětí neboť hrdinové nevyráží na otevřené moře ale vždy jen vyplouvají na dohled od břehu, a celé "zúčtování" s dravcem se odbude vlastně jen na posledních dvou stránkách.

ThomasRuhe
14.04.2018 3 z 5

Kniha se od pozdější filmové verze celkem dost liší. Milostná aférka mezi Hooperem a Brodyho ženou mně moc pochuti nebyla, protože to vytvořilo nepřátelský vztah mezi Hooperem a Brodym.
Tleskám Spielbergovi, že tohle ve filmu úplně vynechal, udělal jen dobře.
Závěr byl ve filmu taky lépe ztvárněn. 3/5.

NeznámáL
10.02.2018 4 z 5

(SPOILER) Poprvé jsem viděla filmové zpracování ve svých 20 letech a absolutně mě to zklamalo, protože všichni kolem mě říkali, jak je to úžasný film. Dobře, pro mě nebyl. Nicméně měsíc po tom, co už jsem zapomněla, že jsem nějaký takový nudný film viděla, mi byla propůjčena knížka a byla jsem požádána, abych si to přečetla (jeho prosebnému pohledu jsem prostě neodolala)

Knižní předloha se četla docela obtížně. Možná to bylo malým nahuštěným písmem a tím, že příběh plynul jako řeka. Zhruba do poloviny mě to moc nebavilo, víte co, málo mrtvých, málo krve (stejně tak u filmu). Avšak jakmile přijel do města Hooper a Ellen začala kvůli němu blbnout, hned to nabralo úplně jiný směr. Najednou byl příběh rychlý.

Knížka vlastně není jen o tom "o můj bože, velký bílý žralok sežral už polovinu města a s chutí trhá kozatý mladý holky kusy". Ne, ta kniha je mimojiné o tom, jak smutná smrt jen malého počtu lidí naprosto zabíjí městečko po ekonomické stránce, které prostě žije jenom z letních hostů. A to je to, co se mi na tom líbí...lidé se zde poklidně žijí a zčistajasna jim jejich idylku naruší žralok.

Zklamala mě smrt Quinta ('Vidím tvýho pinďoura, parchante!' je prostě geniální hláška). Hooperova smrt mě nepřekvapila, choval se jako vůl a byl to sebevrah. Co mě trochu zklamalo bylo to, že nezemřel Brody. Jasně, hlavní hrdinové neumírají, ale myslím že by to jen podtrhlo genialitu celého příběhů.

Co bych vytkla, je překlad, protože myslím, že "son of a bitch" přeloženo jako čubčí syn, není úplně ok. Stejně tak mi i zvláštně zní "hovnožrout".

Co bych vyzdvihla, je atmosféra strachu zachycená na pouhých 205 stran. To je naprosto bravurní.

Mikky01
04.02.2018 4 z 5

Knížní předloha se dost liší od filmového zpracování a přesto je vynikající. Spielberg to udělal geniálně, upřednostnil motiv žraloka, zatímco v knize žralok hraje spíše druhé housle. Dost dobře si nedokážu představit Spielberga, že by filmově ztvárnil milostnou avantýru paní Brodyové a Matta Hoopera, které Benchley v knize věnoval poměrně velký prostor. A právě těmito vedlejšími epizodami kniha získává nesmírně na zajímavosti. Výborně vystižená atmosféra typického amerického maloměsta. Vřele doporučuji.

8130
12.01.2018 5 z 5

od přečtení této knihy jsem si myslela,že Gaspacho je velice složitá polévka ... chudák paryba byla upozaděna...no,polévku jsem se naučila,je snadná na výrobu a výborná ve vedrech jako hlavní jídlo ..a v moři se nekoupu :-D

Hiddai
05.12.2017 4 z 5

Filmový konec byl mnohem pompéznější, ale jinak to nebylo vůbec špatné.

IvikaS
28.10.2017 4 z 5

Napínavé, čtivé, ten konec nebyl tak dramatický jako ve filmu ale o to byl možná reálnější.

Nildon
07.08.2017 5 z 5

Popadněte harpunu, oblečte plavky, nastartujte loď a nahoďte návnadu. Vyrážíme na lov velkého bílého žraloka, který sužuje pobřežní městečko Amity a věřte mi bude to fakt jízda, protože s touhle bestií nejsou žádný žerty. Kniha je skvělá a film ještě rozšiřuje o intriky, nevěru, zradu a vinu. Kde jsme ve filmu chytali žraloka tady se ještě dozvíte jaký dopad má na takové malé přímořské městečko a jeho obyvatele.

veruskaveve
12.05.2017

Jedna z mých čtyř nejoblíbenějších knih. Čtu ji pořád dokola, super, super, super.

heavy66
26.04.2017 3 z 5

Je zajímavé nakolik se liší kniha od filmu. Ve filmu je žralok hlavní postavou, kolem které se všechno točí, kniha řeší špatné mezilidské vztahy, ekologická témata, honbu za ziskem, dokonce manželskou nevěru, a žralok je pouze takovým katalyzátorem lidských problémů. Naštěstí Quint je pořád stejný, mezi řádky jako bych viděl Roberta Shaw.

zfilmováno žraloci zdivočelá zvířena

Peter Benchley