Čelisti

Čelisti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26903/bmid_celisti-2tN-26903.jpg 4 300 58

Rekreační město Amity každoročně navštíví mnoho nic netušících turistů a rekreantů. Toto léto však mnoho z nich najde smrt v hladových čelistech bílého žraloka. Nezbývá než čekat, až se objeví někdo, kdo bude mít dostatek odvahy k odstranění obrovitého zabijáka. Své štěstí tak zkouší například lovec žraloků Quint, ichtyolog Hooper, či policista Brody.... celý text

Literatura světová Horory Příroda, zvířata
Vydáno: , Naše vojsko

Jaws , 1974

dominik123
08.06.2016 4 z 5

Čeľuste je krátka, ale zároveň aj dlhá kniha. Dlhá je predovšetkým v prvej polovici, kde sa vlečie ako starí slimák. Druhá polovica je omnoho lepšia a s príchodom na loď sa začína, poriadna zábava. Charaktery postáv sú dosť nezaujímavé s výnimkou hlavnej postavy. Príbeh je jednoduchý, priamočiary a nemá veľa odbočiek, teda až na jednu, ktorá zbytočne brzdí dej. Slávny film je oproti knihe, iný a má aj inú atmosféru, ale nedá sa povedať že by bol aj lepší. Škoda slabej prvej polovice, ináč by to bolo za päť. Dávam 80 percent a štyri hviezd.

T800
08.04.2016 4 z 5

To, co jsem od mistra Spielberga viděl, to jsem také dostal v této knize. A ještě trochu víc. Absolutní spokojenost. Napětí, krev, láska a dobropdružství.

marek6463
23.03.2016 5 z 5

Stejně jako film se mi líbila i kniha,ale u té knihy je to takové opět zajímavější. I když film je zcela bezchybný na to,že je podle knihy tak je to takové méně působivější než v samotné knize.

Elman
01.01.2016 odpad!

Byl jsem opravdu hodně zvědavý. Film jsem viděl mnohokrát a předloha mne lákala dlouhou dobu. Co k tomu napsat? Absolutní rozčarování. Tohle „dílo“ je brak par excellence. Spotřební čtivo se vším všudy. Pokuste se přečíst, pokud máte silný žaludek, dočtěte a následně využijte knihu v případě absence toaletního papíru. Tohle se mohlo prodávat jen díky dobře zvládnuté reklamní kampani. Zatímco nápad je za příslovečný milion, zpracování a literární úroveň, a to i v rámci žánru, nestojí za zlámanou grešli. Můj obdiv patří Stevenu Spielbergovi za to, že tuhle pseudoliterární telenovelu s papírovými postavami dokázal přenést na plátno způsobem, který dodnes baví.

VladimirTetur
16.12.2015 4 z 5

Lepší než film.

Terva
15.11.2015 4 z 5

Kultovní film Stevena Spielberga udělal z této knihy bestseller. Lidé nemusí chodit na písečnou pláž ani lézt do moře. Stačí jen v pohodlí domova listovat knihou. Příběh je víc zaměřen na lidské pocity a strach.

milan.krimsky
24.10.2015 3 z 5

Kniha dobrá, film nic moc

danny_21
20.10.2015 5 z 5

Nejvýraznější zářez tohoto autora mezi velká díla literatury, které k úspěchu výrazně pomohl Spielbergův slavný film, který navíc přinesl spoustu negativ v podobě panického strachu a vendetty výše postaveného druhu. Předloha, jakožto většinou, je ještě lepší, dává daleko větší prostor postavám, popisuje události, které vedou šéfa Brodyho krvavými událostmi a přidává několik pikantních a zajímavých detailů a odboček, které se do filmového scénáře nedostaly. Maximální spokojenost - 90 %

Obuvník
30.08.2015 3 z 5

Co se mi na knize líbí (psychologie radí začínat pozitivně):
Plastické charaktery postav.
Věrohodný odraz místní společnosti, kde se autor nebojí naházet do vody trošku toho bláta.

Co se mi na knize nelíbí:
Absence sympaťáků (na rozdíl od filmu) - já se snažil, věřte mi. Martin Brody byl blízko, ale k srdci mi nepřirostl. Ostatní postavy bych nechal spapat :-)
Občasná rozvleklost - ač je kniha útlá, je v ní několik nudných pasáží.

Po dočtení převládá mírné zklamání. Mám knihy raději než filmy, opravdu ano. Ale tady to neplatí.

PS: Žraloci jsou úžasná zvířata, která čistí světové oceány. Když vidím záběry rybářů, jak jim řežou ploutve a hází je zmrzačené zpátky do moře, je mi stydno. Však ona nám to příroda jednou vrátí. Pak možná zažijeme "Čelisti" na vlastní kůži.

juli2
21.08.2015 5 z 5

Možná je to přehnané, ale myslím si, že tato kniha je jedna z mála knih, která dokázala působit na takové množství lidí. Možná to má spíše na svědomí filmové zpracování. Podle mě jeden z nejlépe zpracovaných hororů, je mnohem realističtější než jiné, které jsem doposud četla. A ano od přečtení knihy či od vidění filmu mam vždy nepříjemný pocit při koupání v moři :-D

eraserhead
03.03.2015 4 z 5

Spielbergova filmová verze mě nikdy moc nebrala. Ne že by to byl špatný film, to není, ale nikdy jsem ho nepovažoval za něco extra. Když jsem se dostal ke knize, byl jsem docela v očekávání, v čem se bude od filmu lišit. A stačilo už jen pár stránek, abych byl pohlcen. Myslím, že Spielberg udělal z Benchleyho knihou trochu to samé, co Kubrick s Kingovým Osvícením. Zatímco Kingovo Osvícení je o hotelu, je Kubrickovo Osvícení o Jacku Torranceovi (což jsem mu nikdy neodpustil a taky to film hodně degraduje). A tak zatímco Spielbergovy Čelisti jsou o Žralokovi, Benchleyovy Čelisti jsou o Martinu Brodym, jeho manželce (parádní součást knihy, která ve filmu, bohužel, chybí) a Amity. A právě to knihu dělá mnohem lepší a záživnější. Očekávání mě naštěstí nezklamalo. Budu-li se k Čelistem vracet, bude to v literární verzi.

1972Sixo
05.09.2013 4 z 5

Nebyť filmu tak po tej novele asi nesiahnem. A ajhľa - pekný rodinný príbeh, so sociologickým podtextom a morálnym ponaučením. ...a ešte tam bol aj nejaký žralok.

FV98
04.08.2013

Nepřečtitelný.. // Lidem který to zvládnou celý by měl někdo gratulovat..

aktak1203
31.01.2013 4 z 5

Už je to několik let co jsem knihu četla, ale vím, že jedním dechem. Doporučuji.

Peter.Melon
23.01.2013 4 z 5

Tato kniha má hlavu i patu.Je čtivá,chytrá i napínavá...

Lenka Žofka
18.01.2013 4 z 5

Klasika, která je mnohem známější ve filmové podobě...kniha má jako vždy prostor pro členitější příběh

Madax
29.12.2012 4 z 5

Napínavá kniha nevypráví pouze o řádění velkého bílého žraloka, ale také o jeho dopadu na existenci města, které žije z letního turistického ruchu. Dost prostoru se věnuje i jednotlivým postavám, jejich vztahům a každodenním problémům. Samotné řádění žraločího zabijáka tak dost často ustupuje do pozadí, není to však na škodu. Příběh pak působí celkem věrohodně. Až ke konci se kniha změní v klasickou monster-story, ve které je žralok nejen velký, silný a nezničitelný, ale možná také inteligentní a prohnaný. Knížku doporučuji každému, kdo má zájem o napínavou četbu.

Dandulka
09.03.2012 5 z 5

Film se mi líbil, ale kniha je kniha.

zfilmováno žraloci zdivočelá zvířena

Peter Benchley