Čekání na spoušť

Čekání na spoušť https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476614/bmid_cekani-na-spoust-jjR-476614.jpg 4 302 72

Román v osmi příbězích o špatných rozhodnutích, nepochopení i naději. Zuzana jede k moři, aby vymazala děsivý sen. Josef se rozhodl vsadit všechno na jednu kartu. Jitka se stydí za faldy na břiše a nechce se s nikým srovnávat. Hana při náhodné cestě autem nalezne svoji babičku. Jarmila roky vzdorovala, ale teď jen touží odejít úplně tiše. Pavel našel klid při práci v lese a už nechce nic pokazit. Iveta obléká mrtvé a skrývá vytetovaného hada. A Libor prostě jen fotografuje… Patří k sobě, jsou svým způsobem rodina, přesto se míjejí. A křivdy, bílá místa a bolest se množí. I oni by však rádi věřili, že bude líp… Povídkový román Čekání na spoušť Lidmily Kábrtové je kronikou takového míjení, prostírající se na ploše sedmdesáti let. Kniha v koncentrované podobě ohledává, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch působí na životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom to vůbec netušíme. Každá z hlavních postav Čekání na spoušť vypráví z vlastní perspektivy, každá se snaží dodat svému příběhu smysl. A přestože nalézání jedněch je často ztrácením druhých, nikdy není pozdě na smíření a odpuštění. Přinejmenším vůči sobě samým.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

marca_m
marca_m
18.12.2021 5 z 5

Vlastně nevím, jestli se jedná o soubor povídek, nebo originálně strukturovaný román. Kniha je však velmi čtivá, založena na vyprávění o vzájemně propojených životních příbězích několika běžných lidí. Přestože vazby mezi hrdiny jednotlivých povídek rozkrýváme postupně, tak jsou přehledné a srozumitelné. Je skvělé, že kniha založena na vzájemném propojení lidských osudů může být i kultivovaná. Mementem je, že osud každého člověka je zajímavým příběhem a nikdy nevíme, jaké jizvy a tajemství z minulosti si lidé nesou životem.

petrarka72
petrarka72
17.12.2021 5 z 5

Zacyklené příběhy, osm postav propojených (nejen) vinou, samotou a neomylným smyslem pro špatná rozhodnutí, pocit osudovosti, moře, vlaštovky, sídliště, dřevo, fotky, opuštěný barák v pohraničí, tetovaný had, falešný ananas... Každý si vybere svého blížence, pro mne nepřekonatelný nenápadně srdceryvný Josefův příběh... Do Čekání na spoušť jsem se začetla a nemohla přestat. Neobyčejně silný zážitek.

annettka1098
annettka1098
12.12.2021 5 z 5

Přiznám se, nejsem moc povídkoví typ. Povídky jsou na mě většinou krátké a chybí mi v nich bližší propracovanost postav. Lidmile Kábrtové se ovšem povedlo, že do všech 8 postav, kterým je v knize věnována vlastní povídka, jsem se vžila a každý jejich příběh/osud jsem si užila.

Nutno říct, že celá kniha je spíše v pochmurném a melancholickém duchu, povídky řeší rodinné vztahy, závislosti, nemoci, náhlá úmrtí, odloučení, odpuštění apod. Myslím, že všechnu problematiku, kterou autorka zvládla do povídek dostat, nejde ani popsat. Byla to taková jízda na horské dráze co se do témat a osudů týče. Někdy jsem musela listovat, abych si ujasnila, který protagonista je jak spojený s vypravěčem právě čtené povídky, ale i to mě svým způsobem bavilo. Autorka vám prostě neřekne A+B=C, ale dá vám indicie, abyste k takovému závěru došli.

Lidmila Kábrtová má navíc výborný a jednoduchý styl vyprávění, který mi sedl. Jestli máte rádi knihy Aleny Mornštajnové, rozhodně si nenechte ujít ani knihy od Lidmily!

buschka
buschka
12.12.2021 5 z 5

Tuto knihu řadím mezí moje TOP knihy, které jsem letos přečetla. Skvělá česká autorka, která poskládala mozaiku 8 osudů lidí.
Vina, odpuštění, porozumění, smrt, láska, nemoc, smutek...navzájem propletené.
doporučuji

intueri
intueri
11.12.2021 4 z 5

Tak toto byl opravdu kvalitně strávený čas při čekání na spoušť s mi doposud neznámou českou autorkou... Trefy do svého ´terna´jsem se sice od žádné z postav nedočkala, ovšem o to větší ´osvěta´z jejich čekané číší... Efekt jediné vlnky, která může způsobit na druhé straně břehu tsunami, se knihou vlní (někdy až přespříliš kombinovaně) všemi příběhy a zaplavuje čtenáře určitou melancholii z nelehkých situací aktérů, jejich smutků, křivd...ale i útěchou v snad lepší vyhlídky.

SlamLenka
SlamLenka
29.11.2021 5 z 5

I když je Host moje oblíbené nakladatelství a poslední roky čím dál tím více opět čtu české autor(k)y, Lidmila Kábrtová mé pozornosti dosud unikala. Teprve její novinka Čekání na spoušť mi padla do oka a já si knihu pořídila. A ještě že tak, protože minout ji by bylo škoda.
Povídkový román o osmi lidech. Každému patří jedna povídka/kapitola románu, ovšem především všechny tyhle postavy patří tak nějak k sobě. Přesto jako by se sami rozhodly pro samotu, a tak se spíše jen míjí a jejich pouta povětšinou slábnou. Někdy to bylo rozhodnutí jich samých, jindy za ně rozhodli jiní. Pokaždé jim ale něco nutně chybí, ač někdy nevědí co a proč. Jindy to, co jim chybí, vědomě odhánějí, odkládají setkání, která by mohla pomoci oběma stranám. A pak už třeba taky může být pozdě. Přesto je ve všech těch příbězích cítit i naděje.
Je-li tu něco mistrně zvládnuto, pak je to autenticita výpovědí. I když v jednom příběhu cítíte k postavě odpor, v další ji chápete a třeba i litujete. A nebývá to tak i v životě, že o lidech prostě nevíme vše, abychom jim plně porozuměli? Často k tomu potřebujeme změnit úhel pohledu a zkusit se na vše podívat očima toho druhého – a právě to autorka umí.
Menším nedostatkem pro mě místy byla nejasná časová linka. Zatímco jedna postava o jiné uvažovala v kontextu padesátých let, u jiné už utekly snad i tři nebo čtyři desítky let, než dostala v knize prostor. Sem tam jsem tedy musela uvažovat, v jaké době se zrovna nacházíme, aby mi ty souvislosti došly. Ale zase tak divoké to nebylo a vždy jsem se chytla, jen mě prostě autorka nutila trochu přemýšlet (au!) =D
Minimalistická próza, která v sobě přitom skrývá mnoho. Jsem moc spokojená, tohle bylo skvělé počtení. =)

magnolia
magnolia
16.11.2021 3 z 5

Mrzí mě to, Místa ve tmě se mi líbila, ale po nadějném začátku, se mi čtení této nové knížky, líbilo stále méně. Možná je to způsobené i momentálním rozpoložením, dočetla jsem rychle, ale bez nadšení.

adevis
adevis
15.11.2021 5 z 5

Dosud jsem se s touto českou autorkou nesetkala, což je pro mě jako milovníka české současné literatury a knih z nakladatelství Host Brno k nepochopení. Ale všechno má svůj čas a asi to tak mělo být.

Povídkové knihy jsou prostě skvělé, většině čtenářů sednou, jelikož čtení hezky utíká. A tato kniha je vlastně román. Životy postav jsou propojené, i když o tom navzájem nemají ani tušení.

V knize najdete příběhy ze života, příběhy o tom, jak i sebemenší špatná rozhodnutí dokáží ovlivnit životy druhých. O lásce, o smrti, o nemoci, o smutku. O mládí i stáří. Všechny postavy mi byly sympatické, všechny mi přirostly k srdci a s knihou jsem se nerada loučila.

Těším se ale na autorčiny předchozí knihy, chystám se na ně velice brzy.
Čekání na spoušť je čerstvá novinka, zkuste ji taky, snad Vás uhrane stejně jako mě!

saruse
saruse
15.11.2021 5 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila, v kalendáři od jara zaznamenáno datum 15.10., kdy měla vyjít. Přesto pro mě jedničkou zůstává kniha Koho vypijou lišky. Čekání na spoušť je souborem nádherných příběhů, psaných krásnou češtinou. Proto dávám pět hvězdiček, i když budu muset přečíst ještě jednou, protože mi unikaly návaznosti mezi jednotlivými příběhy a postavami. Nebyla jsem asi dost soustředěná, vzhledem k okolnostem jsem nemohla číst tzv. "na jeden zátah", což si tato kniha zaslouží a jistě by se tím pro mě stala srozumitelnější v provázanostech jednotlivých osudů postav.

bookcase
bookcase
13.11.2021 5 z 5

Skvěle a důmyslně poskládané é osudy různých lidí, kteří jsou svým způsobem propojeni. Je to o tom, jak jednu situaci vidí různí lidé jinak. O nedorozumění, vině, odpuštění.

Dadulina
Dadulina
11.11.2021 4 z 5

Krásná mozaika neporozumění a smíření. Věčný boj s vinou a odpuštěním sám sobě…

markej
markej
22.10.2021 5 z 5

Jak jsem předpokládala, nová knížka Lidmily Kábrtové je skvělá. Tvoří ji osm povídek, které jsou ale provázány a dohromady tvoří de facto román. Ačkoli jsou postavy různorodé, všem rozumím, všechny dokážu pochopit, do všech se dokážu vžít. V povídkách se často stává, že někdo něco pochopil či prožíval určitým způsobem, stejnou událost ovšem jiný zainteresovaný pochopil či prožíval naprosto jinak, všechno závisí na úhlu pohledu postavy a na jejím životním nastavení. Celkové vyznění je spíše melancholické, řeší se tu hodně téma smrti, křivdy, štěstí či osudových přešlapů a já osobně si z četby především beru poselství, že si máme užívat každého dne, protože skutečně nevíme, co se může stát v dalších vteřinách, minutách či hodinách...
Čekání na spoušť je autorčina třetí kniha, rozhodně doporučuju i prvotinu Koho vypijou lišky i knihu povídek Místa ve tmě...

česká literatura povídkové romány

Lidmila Kábrtová
česká, 1971
2013  85%Koho vypijou lišky
2021  84%Čekání na spoušť
2018  75%Místa ve tmě

Kniha Čekání na spoušť je v