Čekání na Godota

Čekání na Godota https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5540/cekani-na-gogota-5540.jpg 4 1251 152

Dva přátelé tuláci Estragon a Vladimír se sejdou na mýtině, kde čekají na Godota, který jim má něco důležitého sdělit. Nevědí ale dokonce, jestli opravdu mají čekat zde, v jakou hodinu, prostě nic. Jak tak čekají, krátí si dlouhou chvíli povídáním o hloupostech, přením se o to, zdali ještě půjdou dále spolu, i nahlížením do bot a klobouků, aby v nich nezjistili nic. V jejich stereotypním chování, za nímž můžeme vidět klidně mnohé další dny, již pobíhaly stejně, je vyruší příchod bohatého Pozza a jeho otroka Luckyho... Hra Čekání na Godota má být přelomovým dílem absurdního dramatu a ve své podstatě je. Základem jsou nesmyslné dialogy, které však na sebe v jisté analogii opravdu navazují. Rozhovory Estragona a Vladimíra připomínají dětské hry se slovíčky, slovní fotbaly, soutěže o lepší urážku atd. Největším přínosem však jsou scénické poznámky ve smyslu oživení představení bezúčelným, přesto vizuálně zajímavým chováním (kontrola bot, klobouků) a minimalistickým pojetím scény (opuštěná cesta a strom, pod nímž pro ukrácení chvíle a možná i utrpení přemýšlí, jak by se oběsili).... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Větrné mlýny

En attendant Godot , 1953

Set123
14.10.2021

Já si u toho chtěl odpočinout! Sakra. Jak chcete něco takového hodnotit? Nejsem si jist zda se Čekání na Godota dá vážně hodnotit, zda je na té hře co k hodnocení. Asi u ní více než u mnohých jiných platí, že se vám buď líbí, nebo nelíbí, respektive, nějak na vás vnitřně působí, či nikoliv. Na mě nějak působila. Ale jak, to už je zase nad mé popisné schopnosti.

Jeden pocit je však jasný. Je to moc dlouhé na čtení. Pro absurdní drama se spíše hodí velikost, řekněme, Havlovy Audience. Zahrané to působí lépe. Ale číst tuto hru opravdu nedoporučuji. Člověka z toho tak nějak po první půlhodince začne bolet hlava. Také nedoporučuji nad hrou nějak hlouběji přemítat. Z toho vás začne bolet po několika minutách.

Asi opravdu je vhodné ono označení „absurdní drama“. Drama absurdního člověka. Diváka vrhaného do podivuhodných epizodních situací, které se opakuji, v zásadě však bez jakékoliv konsekvenovanosti. Prostě hodina míjí hodinu a my stále na něco čekáme… Nebo ne? Já nevím. Dnes byla tato hra asi nad mé síly.

Snad toliko sem ještě připojím, aby tento komentář měl alespoň nějakou hodnotu. Slyšel jsem názor, že Čekání na Godota je vlastně dramatizací Camusova Mýtu o Sisyfovi. A ona to není špatná myšlenka. Páně Vladimír a Estragon se pokoušejí najít smysl svého bytí (jakž bychom mohli chápat čekání na Godota, čekání na smysl, který se neustále blíží, ale stále nepřichází) a využívají na to více méně podobné postupy jako Camus. Sebevražda, zavržení sebevraždy, hledání odpovědi v Bohu, zavržení i této filosofické sebevraždy, dokonce i přítomnost prvku dobyvatele tam je. Inu, je-li to tak, nevím. Mě tato myšlenka nenapadla a zdí se mi trošililinku děravá. Ale vidět to tam je. Tak pokud se nad tím chcete zamyslet... nebo nechcete...

dadako
27.08.2021 2 z 5

Tak toto rozhodně není můj šálek kávy a další den už na Godota čekat nebudu.

verciss
22.07.2021 2 z 5

Čekání na Godota jsem si vytáhla u maturity, tehdy jsem ji nestihla do termínu ústních zkoušek přečíst, tak jsem to chtěla dodatečně dohnat, ať vím, z čeho jsem to vlastně maturovala... No nevím, tento styl mi nějak nesedl. Určitě má svoje fanoušky, ale pro mě to bylo moc zmatené, dialogy nedávaly smysl, asi nic pro mě.

Velekněžka
04.07.2021 5 z 5

Než přijde Godot, pojďme si odporovat…
Všichni se prý rodíme jako magoři. A některým to zůstane.
Tak co uděláme? Nedělejme nic, to je nejjistější :-)

čerweek
04.07.2021 4 z 5

V: "Co my teď tady?"
E: "Čekáme."
V: "Jo, ale při tom čekání?"
E:"Co takhle se oběsit?"
V: "Aspoň by se nám postavil."
Legendárny Beckettov počin a jedna z najznámejších (nielen absurdných) drám vôbec. Absurdita koniec-koncov sprevádzala aj život samotného autora, veľkého intelektuála, ktorý sa najprv potýkal s neúspechom, keď o jeho diela nestál žiaden vydavateľ a následne veľkým úspechom, Nobelovou cenou a pozornosťou, o ktorú zase nestál on. Čakanie na Godota je bezosporu dielom nadčasovým, za ktorým sa skrýva omnoho viac, ako sa na prvý pohľad môže (v chaotickej spleti replík) zdať. Každý z nás má svojho vlastného "Godota", na ktorého celý život (ne)úspešne čaká, bez ohľadu na absurditu svojho počínania. Tak nám jednou vetou bolo dielo veľmi zjednodušene a trefne popísané pred maturitou a po niekoľkých rokoch, keď som sa k knihe sám dostal a mal možnosť si ju prečítať, s tým nemôžem nesúhlasiť...

Janina2609
12.06.2021 4 z 5

“Nejsme už sami. Celý večer čekáme na noc. Čekáme na Godota, čekáme na...Celý večer čekáme, bojujeme ze všech sil. Teď je konec. Nadešel zítřek.“
Absurdní drama, pro mě zatím neprobádaná oblast-příjemné překvapení. Přiznám se, musela jsem si trochu doplnit mezery o tomto druhu literatury a jsem mile překvapena, jak tahle útlá knížka může čtenáři tolik sdělit. Všichni vlastně čekáme...

chaera
21.05.2021 2 z 5

Absurdní drama mám ráda, je to jeden z mých oblíbených literárních žánrů, jenže tomuto kousku jsem moc na chuť nepřišla. Přišlo mi to zdlouhavé (ironické vzhledem k počtu stran) a nudné a znovu bych se k tomu nevracela. Nezaujalo mě to, ani nepobavilo - ostatním čtenářům tohoto žánru bych spíše doporučila Plešatou zpěvačku od Ionesca, tam jsem se aspoň upřímně zasmála. 1.5/5

Lejčís
10.05.2021 4 z 5

Pamatuju si, že na základce nám učitel říkal, že tohle dílo je celé o čekání.. že ho to nebavilo a pokud to budeme číst, nemáme od toho nic čekat. Toho učitele jsem měla ráda a vlastně mám ráda dodnes, proto jsem na něj dala, takže když tohle dílo pak na střední dostala na rozbor, byla jsem vcelku nešťastná. Můj učitel ze základky se ale spletl, možná dílo jen nepochopil nebo to zkrátka nebyl jeho šálek kafe, ale mě to velmi oslovilo. Ono to dílo totiž není jen o čekání.. je o smyslu a života.. o tom, že život možná vůbec žádný smysl nemá. Jedná se o absurdní drama a právě to od toho čekejte, takže pokud Vás tento typ dramatu nebere, ani se do díla nepouštějte, protože to patrně nebude nic pro Vás. Pokud se však rádi zamýšlíte a chcete si zafilozofovat sami se sebou, zkuste to.. třeba se v tom najdete jako já :)

jiri77
02.05.2021 5 z 5

Naprosto geniální. Celá hra vypadá, že je to o ničem ,ale je v ní skryté přemýšlení o životě a smyslu života. Od knihy jsem moc neočekával ,ale naprosto mě ohromila.

TaNya_
25.04.2021

Podle mě to spousta lidí nepochopí a proto to odsuzuje. Stačí se zamyslet a ta genialita vás praští přímo po hlavě.

uzivatel3986
19.04.2021 5 z 5

Skvělá četba, přečetla jsem za den.

Amneris
27.03.2021 3 z 5

Čekala, co se z toho vyvine a ono nic. Jen čekání... Čekala jsem trochu něco jiného, absurdní drama není můj šálek čaje.

Louisareading
04.03.2021 5 z 5

Skvele, vypointovane, zabavne.

Khamul1
02.03.2021 5 z 5

Jedním slovem geniální.

OsolenéKnihy
20.02.2021 4 z 5

Rozhodně lepší, než Plešatá zpěvačka, dokázala jsem se do toho vžít mnohem snáz, připadalo mi to humornější, také maličko hlubší. Bavilo mne to a takové divadelní představení bych i navštívila. (Kdyby to bylo možné, dám spíš 3,5 hvězdičky, takhle má půlku k dobru.)

Vendy1993
04.02.2021 2 z 5

ach můj bože.....nejtěžší knížka jakou jsem kdy četla....fakt, že jo....vybrala jsem si jí jako jednu z maturitních knížek a trpce jsem litovala. Tohle opravdu není čtivo pro každého. Všichni by si měli stokrát rozmyslet jestli si to chtějí opravdu přečíst. Je to tak zvláštní, hrozně se to táhne a jakmile jsem otočila stránku tak jsem hned zapomněla co bylo na té předchozí....chce to celou mysl čtenáře, aby se do toho opravdu začetl a pomalu to procházel...není tam prostor na oddych, protože jakmile přestanete číst tak je těžké se do toho zase dostat....podle jiných komentářů je mi jasné, že nejsem čtenář pro tuto knížku. Že určitě má své příznivce, kteří jí přečetli s chutí, všemu rozuměli a bavili se u ní....bohužel k nim nepatřím ale ještě bych to ráda viděla na divadle...třeba bych změnila názor ;)

s1ombrehimawari
24.01.2021 5 z 5

Velice významná hra ve které vidím smysl realizace, personalizace, depersonalizace a derealizace; mě, tebe, vás, jeho, jí.

viweb
22.01.2021 1 z 5

Pro mě zklamání ale věřím tomu že se to někomu může líbit.

notorix
10.12.2020 4 z 5

Ze školy jsem znal jen název.. teď jsem se po letech dostal k přečtení a dost mě to bavilo.. rád bych to viděl i jako hru.

lavash
21.11.2020 3 z 5

(SPOILER) a ti, kteří měli přijít, nepřišli. nadčasový beckett

divadelní hry absurdní drama

Samuel Beckett