Čekání

Žijí mezi námi, už dlouho, a už dlouho čekají. Mohou vás donutit milovat. Mohou vás donutit zemřít. Obyčejný muž ze San Franciska, Arthur Banks, jim začíná přicházet na zoubek, jenže jeho život i rodina se vzápětí octnou v nebezpečí. Život se mu mění v nejhorší paranoidní noční můru. Jenže to je jenom začátek. Banks zrovna tak bojuje o přežití celé lidské rasy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98887/cekani-CQ8-98887.jpg 314
Detektivky, krimi, Romány, Sci-fi
Vydáno, BB art

Waiting, 1999

Kniha Čekání

ludek.n

Antropologicko-detektivní sci-fi thriller Franka M. Robinsona začíná sérií podivných vražd, dotýkajících se kruhu intelektuálů, pravidelně se scházejících na diskusních dýcháncích, a končí bojem o přežití lidské rasy na Zemi. Není náhodou, že se v Čekání objevují i prvky katastrofického románu s ekologickým poselstvím. Kdo jiný než spoluautor Skleněného pekla, Prométhea v plamenech nebo Noční můry by měl tyto indicie podat přesvědčivěji a úchvatněji? Na druhou stranu paranoia hlavní postavy Arthura Bankse, podezírajícího v danou chvíli všechny kolem sebe, je díky stále se opakujícím repeticím jednotvárná a únavná. Máte tu tak na jedné straně jiskřivý fantaskní nápad, který sice nepostrádá jisté logické vakuum, ale funguje poměrně strhujícím způsobem, a na straně druhé podivnou těžkopádnost v jeho zpracování, provázenou navíc emoční vyprahlostí, která spíše odrazuje, než přitahuje. Postavy a jejich chování pak v tomto světle působí neotesaně a ani velké finální rozhodování a civilizační dilema si příliš sympatií nevydobude. Dávám čtyři hvězdy, ale tak trochu z nostalgie za velkými díly dvojice Robinson/Scortia.

Kacheenk
21.01.2019

Zajímavá kniha s velmi netradiční tématikou. Hezky psaná, dobře se čte, děj vás poměrně rychle vtáhne a nechce se vám knihu odložit.
Mojí asi jedinou výtkou je psychologie hlavních postav. Nechci trousit žádné spoilery, jen asi stojí za zmínku netradiční postoj postav k určitým situacím. Přijde mi zvláštní, že v příběhu nejsou nijak "oplakávány" úmrtí blízkých osob a naopak jiné emoce vykreslovány do detailu.

denniys
27.12.2018

Čekání...zvláštní kniha...mám ji ráda, protože ji mám od kamarádky ve své knihovně, byla se mnou na dvou dovolených, až na třetí jsem ji rozečetla i přečetla..šetřila jsem si ji, anotace byla skvělá, ale čekala jsem něco jiného, než jsem dostala..není to vůbec zlé, nechybí napětí, zápletka je dobrá a dokonce nevadí, že to není až takové scifi, jaké čtenář jako já čeká, ale stejně ale...hlavní hrdina přímočaře sleduje vodítka vedoucí k rozuzlení a až příliš okatě mu vše vychází..odhalení určité postavy mě sice šokovalo, ale nezanechalo silný dojem, jelikož kniha od začátku míří po předem vykolíkované trase..téma je neotřelé a možná by zasloužilo lepší zpracování..nechci být přehnaně kritická, ale od Čekání jsem čekala víc..

Disease
27.08.2018

Vcelku zajímavý nápad, ale to zpracování... Chce se mi napsat, že Frank Robinson se od 70 let příliš nevypsal, ale vzhledem k tragickému překladu to nejspíš není jeho vina.

ber-tram
07.01.2016

Robinson to měl po smrti parťáka Scortii definitivně zapíchnout a nerozmělňovat dřívější literární talent uplatněný v pětici nadprůměrných katastrofických románů touhle báchorkou o neodvratitelné hegemonii »nových bytostí«. 2/15

petka-2007
17.04.2013

Opravdu zajímavá kniha. Z počátku mi myšlenky neustále odbíhaly pryč, ale později mě kniha k sobě více připoutala a chvílemi donutila o daném problému popřemýšlet..

Dandy1
27.03.2013

Zajímavá kniha o tom jak se naši přátelé mohou znenadání změnit na úhlavního nepřítele.

Frank M. Robinson
americká, 1926 - 2014