Čeho před smrtí nejvíce litujeme

Čeho před smrtí nejvíce litujeme https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138203/mid_ceho-pred-smrti-nejvice-litujeme-J4i-138203.png 4 231 60

Kniha čerpá z osobní zkušenosti autorky, která několik let působila v paliativní péči. Setkání s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti naléhavě otevřela palčivá osobní témata a možná trochu pozapomenuté hodnoty, proměnila i její vlastní život. Rozhovory s umírajícími naznačily několik hlavních směrů lítosti – kéž bych měl odvahu žít opravdu podle sebe, ne podle očekávání druhých, kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztahy se svými přáteli, kéž bych si dovolil být šťastnější… Příběhy lidí loučících se se životem se prolínají s osobním příběhem autorky, hledající pozitivní smysl plného prožívání přítomnosti při stejně plném vědomí vlastní konečnosti.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

The top five regrets of the dying , 2011

Lutzka
13.03.2024 4 z 5

Kniha je kombinací vyprávění o umírajících lidech, jejich rozjímání nad tím, co měli v životě udělat jinak, a osobní zpovědi autorky, popisu různých kapitol jejího života a snaha dosáhnout takového života, aby nelitovala věcí, kterých litovali její klienti z paliativní péče. Souhlasím, že kniha mohla být méně rozsáhlá, posledních 30-40 stran jsem odkládala, než jsem dočetla. Nicméně je to zároveň zajímavá a velmi osobní zpověď. Věřím, že měla velmi terapeutický účinek.

Emik87
19.02.2024 4 z 5

Kniha v některých pasážích poněkud obšírnější, než by musela být. Je psaná na těžké téma, tak se asi autorka musela i odreagovat. Přečíst se to dalo, ale na dané téma mám raději jiné knihy.

Potolu
27.01.2024 2 z 5

Nenene... Název rozhodně neodpovídá tomu, kvůli čemu jsem ji četla... Tato kniha by se neprodávala, kdyby se jmenovala jednoduše a prostě "Život Bronnie Ware".

Poslední dvě kapitoly jsem už nedočetla, protože ta předešlá o depresi autorky a nalezení lásky a pochopení a porozumění a já nevím co dalšího o sobě sama byla pro mě už moc.

Plativa
04.11.2023 2 z 5

Líbilo se mi číst životní příběh a zážitky autorky, v mnoha ohledech velice zajímavý náhled do uvažování a psychiky umírajících. Ale konec knihy jsem teda četla s donucením, jen abych knihu dočetla, nervové vyčerpání a deprese autorky chápu, ale bylo to rozepsané do tolika stran, že se to četlo fakt špatně, bylo to jak plácání v bahně. Místy mi některé názory přišly už hodně ezo a měla jsem problém konec knihy vůbec dočíst.

Fiddis
13.07.2023 5 z 5

Velmi silná kniha, kterou bych doporučila všem a především mladším lidem, aby nad svým životem více přemýšleli.

johi_murasova
18.06.2023 4 z 5

Na knize mě nejvíc zaujala láskyplná a ohleduplná péče o paliativní pacienty v jejich domovech. Dovedlo mě to k myšlence jak dnešní mladá generace vnímá smrt a jak a kde dnes lidé umírají. Příběhy pacientů byly krásné, ale zároveň velice smutné. Nejvíc se mi líbily příběhy Anthonyho a Grace.
Kniha má však jednu chybu, která mě odrazovala od čtení, a to, že autorka příliš mluví o sobě, což mě moc nezaujalo - jaké měla problémy s partnerem, bydlením, atd. Myslím si, že kdyby nebylo těch autobiografických částí, a autorka by sepsala jen příběhy pacientů, bylo by to lepší. Ale i tak se mi kniha moc líbila.

sinfulka
05.05.2023 3 z 5

Nevím co si o tom myslet. Začátek byl strašně fajn, pak to ale trochu sklouzlo do ezo.. Určitě si něco vezmu z rozhovorů, které tu jsou popsané a mám trošku nutkání odjet karavanem do Španělska :) Ale ty ezo vsuvky mi prostě vadí, celé je to navíc takové "já, já, já". Čekala jsem, že kniha bude více o pacientech a méně o autorce.

PosPol
30.12.2022 2 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou půl roku a ač bylo téma skvělé, pořád mi tam něco chybělo a nevěděla jsem co. Dnes jsem si přečetla komentář níže od Aghatte a to je ono! Vadilo mi, jak jsou ti umírající na druhé koleji, jak autorka mluví hlavně o sobě. A asi nejvíce to, jaký je somrák. Tolik let v bance, ale stále finančně negramotná? Neměla peníze na bydlení, tak hlídala domy. A rozmluvy s umírajícími nejsou fyzicky náročné a hlavně jsou dobře placené, tak to nějak vydrží…. Námět super, ale od této autorky se mi nelíbí. Takže život je moc krátký na to číst knihy s přemáháním a proto odkládám do nedočtených.

Michaela999
10.11.2022 4 z 5

Život a smrt
Ponaučení, smutek, slzy, uvědomění, prozření, soucit, odhodlání, lítost, radost, laskavost, upřímnost, beznaděj, odvaha, láska, inspirace, deprese a mnoho dalších pocitu a emocí, které ve vás kniha vyvolává...zanechává.
Doporučuji přečíst všem, život je krátký.
Autobiografický příběh

lidunka1
23.10.2022 5 z 5

S Aghatte absolutně nesouhlasím. Z ní samé čiší nějaká zášť či nezpracované emoce.

Aghatte
23.10.2022 1 z 5

Autorka využila umírající k tomu, aby zviditelnila sebe samu.
Bohužel to vůbec není o odcházení, ale o tom jak ONA je skvělá, a chudáky umírající má jen jako nástroj, aby mám to všem mohla ukázat.
Celá kniha má ústřední téma - JÁ! Já jsem pochopila, já jsem udělala a já jsem neudělala, já jsem...
Všichni lidé jsou sice krásní, a ona nás všechny miluje, ale bohužel jsme také nedokonalí, a ona to chápe, jelikož naše srdíčka jsou zastíněna neláskou, prostředím, hmotnými statky... Asi málo meditujeme.
Pila mi krev na všech stránkách, ty její vznosná slova, vše ji velmi naplńovalo, hlavně když celý život nemusela nic dělat, jen se toulat v lesích, koupat se v řece a pozorovat ptakopyska - to ji velmi obohatilo.
Mezi řádky probleskovalo, že by nonstop bez peněz, neustále někde něco somrovala (vesmír ji to seslal) , odmítala platit nájem, živila se jako "hlídačka domů", i péči o umírající zvolila jako rychlý přístup k penězům, celé dny popíjela čajíčky, planě filozofovala a pomlouvala rodiny umírajících, kteří ještě nedosáhli jejího osvícení.
Nechápu, kam ty peníze mizely, když neměla nic, než auto a krabici osobních věcí.
Roky pracovala v bance, a když chtěla dávno po 30 natočit desku, neměla ani vindru, nic naspořeno, a opět musel zasahovat vesmír....
Já být vesmírem, tak ji pošlu do továrny, ať pořádně maká a odvádí daně, zdravotní a sociální...
Chudíci lidé, kteří se jí dostali pod ruce. Ty její sluníčkovaté kecy jim musely otrávit poslední dny na tomto světě, že asi umřeli i docela rádi, jen aby se jí zbavili.

lidunka1
11.09.2022 5 z 5

Tato kniha mě po Bibli a Enneagramu asi nejvíc ovlivnila a přiměla ke změně postojů.

pige
11.09.2022 5 z 5

Nejlaskavější a nejupřímnější knížka, kterou jsem četla.

Mnohdy jsem měla slzy na krajíčku, bylo neuvěřitelně krásné, jak se Bronnie ke starým lidem chovala. Na druhou stranu mě udivuje, jak na umírající lidi působila.
Klobouk dolů za to, co všechno zvládla.

RadimB.
10.09.2022 5 z 5

Extrémně tvrdá knížka. I když je skvěle napsaná tak mi trvalo hodně dlouho než jsem jí dočetl. Nevím kolik exodusů před spaním zvládnete Vy, ale já
dal tak maximálně dvě kapitoly co kapitola to jedna smrt. Takže nic pozitivního, ale knížka naplnila očekávání. Nutí k zamyšlení. Člověk si říká sakra, kdyt přesně tohle dělám čeho pak ty lidi litují. Závěrečná kapitola je doslova plná všech poznatků. Zařadil bych tu knížku jako povinnou četbu. Dávám jí určitě všechny hvězdičky.

Karouš
04.08.2022 4 z 5

Knihu jsem byla schopna číst pouze na dovolené, jelikož jsem zde měla tu správnou flow a mohla se do ní pohltit. Jakmile jsem dorazila domů, vždy jsem ji odložila. Doporučuji se na ní opravdu naladit a číst s uvolněnými myšlenkami.

DreamerX9
23.07.2022 4 z 5

Myslím že na tuhle knihu musí být člověk vyloženě naladěn a být připraven na několik životních pravd a hlavně na tu jedinou a prostou...všichni jednou zemřeme. Náš čas není věčný. Autorka v knize vyzdvyhne nejednu důležitou myšlenku života i smrti.
Z této knihy vyplývá v podstatě jedine: žijme tak, abychom na konci nemuseli litovat.

Sabulep
01.07.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, určitě si ji přečtu brzy znova. Je depresivní a zároveň inspirativní. Zvláštní mix.

Jana_Hlus
03.04.2022 3 z 5

Pozoruhodný název knihy. Text je hodně osobní, vnímala jsem, že autorka skutečně text prožila, úmrtí "klientů", o které pečovala, silně zapůsobila na její životní cestu. Konkrétní životní příběhy "klientů" vypovídaly o chybách, kterých se ve svých životech dopouštíme a před smrtí jich litujeme. Ze začátku mi to přišlo hodně silné, pak už to tak nějak stále pokračovalo nový klient/úmrtí, až se poselství knihy tak nějak rozmělnilo. Ale rozhodně kniha za přečtení a zamyšlení stojí.

jaroiva
28.03.2022 4 z 5

Něco úplně jiného, než jsem čekala podle názvu.
Kniha si asi najde svého čtenáře akorát v okamžiku, kdy to ten který čtenář potřebuje.
V mém případě šlo o poslech audioknihy, a dost mi to sedlo do aktuální rodinné situace. Takže pro mě velmi aktuální a trefné. Krásně napsané. Uvědomila jsem si věci, na které jsem se právě potřebovala zaměřit. Díky za to.

knihomol1985
27.01.2022 5 z 5

Nádherně napsané s citem a upřímností, čtení není na téma ,,jednoduché,, měl by si v dnešní uspěchané době přečíst každý...

smrt rozhovory vzpomínky hledání smyslu života sebepoznání, sebepoznávání umírání paliativní péče hodnotová orientace

Bronnie Ware
australská, 1967
2012  79%Čeho před smrtí nejvíce litujeme
2015  67%Rok pro změnu

Kniha Čeho před smrtí nejvíce litujeme je v