Cech objevitelů

Cech objevitelů https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284586/bmid_cech-objevitelu-1-cesta-do-shambhal-0tD-284586.jpg 3 90 38

Cech objevitelů série

1. díl

Zlatý věk dobrodružných příběhů znovu ožívá s tímto skvěle ztvárněným a akčním příběhem, který kombinuje bravurní vyprávění ve stylu Kiplinga s nezaměnitelným stylem Tintinových dobrodružství. Na pozadí konzervativního klubu gentlemanů ze starého světa funguje tajná organizace dobrodruhů, Spolek objevitelů, kteří neohroženě cestují do těch míst, kde světlo ustupuje do stínu, aby se zmocnili mýtu. Hledají tajemství skryté v pohořích, ztracené v pouštích, pohřbené na mořském dně a zamrzlé hluboko v ledu. Cílem je odhalit tajemství, které leží za hranicemi tohoto světa. V prvním díle se Spolek snaží najít cestu do Shambhaly, ztraceného zlatého buddhistického města na pozadí první světové války. Budeme putovat krajem za severním polárním kruhem, mongolskou pouští, podzemními asijskými tunely až hluboko do Himaláje – teprve pak vydá legendární město své tajemství a cesta napříč zeměkoulí bude mít překvapivý konec.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Omega

A Passage to Shambhala , 2015

JáŠárka
18.03.2023 3 z 5

Zajimave pojetí, bavilo mě přecházení mezi komiksem a klasický psanym románem. Na druhou stranu styl psaní mne vůbec nebavil a v půlce knihynjsem zjistila, že mě příběh nudí. Mělo to potenciál, ale ani otevřený konec mě nedonutí sáhnout po pokračování.

Stromovous
30.12.2022 2 z 5

Tohle je prostě katastrofa po stránce spisovatelské... Obrázky jsou skvělé a začátek knihy se vyvíjí docela dobře, ale někde od půlky mě kniha totálně přestávala bavit až došla do bodu, kdy jsem si řekl: A dost! Byla to ta scána s tím obrovitým mnichem.
Takové nesourodé fantasmagorium jsem ještě nečetl. Nemluvě o nesmyslných cenzůrách slov jako Bůh, sakra, ale šukačku nechali. Nebo nepřeložené části dialogů z němčiny a španělštiny. Vždyť to mohli dát třeba do kurzivy abychom věděli, že mluví jiným jazykem...
V jedné části dokonce "oddělovač" děje (obrázek) překrýval konec věty a nešel přečíst (str. 304).
Za mě knihu důrazně nedoporučuji a jsem rád, že další díl nevyjde! Škoda ilustrátora, obrázky se mi líbily.

michaela3542
16.03.2022

Nerada hodnotím knihy, filmy, cokoliv aniž bych to přečetla a nebo viděla celé. A už jen z toho důvodu se donutím dočíst i to, co mě moc nebaví. Ale u této knihy si nejsem tak úplně jistá. Jsem někde ve třetině a vůbec to není můj šálek kávy. No dám tomu ještě pár pokusů a uvidíme.

medvídě
12.03.2021 1 z 5

Tak tohle se nepovedlo. Do knihy jsem se musela velmi nutit a kdyby tam nebyly komiksové části, které rychle utíkaly, tak knihu snad i odložím, a to se většinou snažím knihu přes všechny problémy dočíst. Ale tohle ne. Některé části postrádaly překlad, jiné zase smysl v tom, co se v dané chvíli vlastně stalo a jak. Ta jediná hvězdička je za to, jak kniha na první pohled vypadá (o její váze raději pomlčím, taška váhou připomínala cihly.
Vůbec se nedivím, že nevyšlo pokračování, protože ani pořádně nevím, co se tam stalo.

-Alja-
22.12.2020 1 z 5

Forma - hezká a zajímavá. Obsah - WTF?! Člověk by řekl, že když už si dají tolik práce s malováním několika set stran komiksu, najdou si aspoň příběh, který má hlavu a patu.
Dala jsem tomu 100 stránek a pořád doufala, že mě to někde vtáhne. Nikoliv. Po úvodu následoval další úvod, pak jakási lapačka čtenářů na světýlka v ledu (když vydrží číst dost dlouho, možná se jednou dozví, co to je)... Takové "přísliby budoucnosti" se zde objevovaly několikrát jen na těch pár stránkách, ale uznávám, že to byl dobrý marketing, jinak by tu knihu člověk snad rovnou odložil. Text zmatený, neustále odbočující a experimentálně měnící časy z minulého (klasika) na průběhový (který by měl být vyhrazen akčním scénám) velmi často do budoucího ("Právě tam už velmi brzy narazíme na toho a toho..."). Celkově text strašlivě nudný, obkecávající a oslovující přímo čtenáře, místo aby si hleděl děje. Komiks je hezky kreslený, ale zachránit to nedokázal. Navíc cenzuroval i slova jako 'čert', 'Bůh' nebo 'sakra'. U filmů se asi dá odpustit víc, když je hezká grafika. Překlad taky žádný zázrak. Celkově vlastně nevím, jestli to má být kniha pro dospělé (tam mi ale nesedí komiksová forma a vyloženě na čtenáře dětských dobrodružných knih cílená obálka), nebo pro děti (tomu by nahrával komiks a cenzura, ale už poněkud méně 800stránkový formát a k smrti nudné pasáže textu).

stanislav0373
10.10.2020 4 z 5

Poměrně zajímavý počin z per a tužek několika autorů...

Máme tady mix komiksu a klasické beletrie, což je samo o sobě něco, co se prostě musí zkusit. A ano, dle mého názoru se tato fúze podařila na výbornou. Některé věci si lépe představíte když je vidíte nakreslené, rvačky jsou také povedené a obraz postav máte tím pádem taky přesně daný. Nicméně...

Narážíme na poměrně zdlouhavý a pro mě občas i trošku nudnější příběh, kdy se lopotíte tam či onam aniž byste tušili, co a jak. Na stranu druhou je pak vše vysvětleno, dořešeno a některé odbočky od hlavního děje a skoky v čase (je jich tam jen pár, co by se da ruce šikovného tesaře dali spočítat) dosti pomohou chápat koncept toho příběhu.

Kniha je to originální, některé nápady a situace jsou opravdu unikátní, ale není to to, co jsem čekal po přečtení předmluvy. Ale dokážu si představit, že si čtu se svým desetiletým synem...A teď mě prosím omluvte jdu si nějakého "vyrobit" :-)

Tomas@S
24.08.2020 2 z 5

První hvězdička je za nápad propojit komiks a klasický text do jedné knihy a pomocí těchto odlišných prostředků vyprávět dobrodružný příběh z období WWI. Druhá hvězdička je za to, že výtvarná stránka komiksu je velmi povedená, postavy lze snadno identifikovat během celého vyprávění. No a to je všechno. Příběh je neskutečná matlanice motivů ve které se čtenář snadno ztratí. Chvílemi to připomíná spíše scénář k nějakému budoucímu divnému filmu. Už samotné tajemné město Shambala a představa starověkých měst propojených sítích podzemních řek je úchylná. Shodou okolností jsem nedávno četl knihu Nacisté v Tibetu a tam se právě o Shambale a jiných okultistických ezoterických nesmyslech a jejich počátcích zmiňují. Helena Blavatská by jistě měla radost, že se její bláboly tak dobře uchytily nejenom u nacistů, ale i u Kevina Kostnera :-)

Ještě další kritika směřuje k tomu, že vydavatel si ani nepohlídal, že jsou všechny okýnka komiksu přeložena. V knize jich je několik v originále, neuvěřitelné :-)

A další kritika směřuje k tomu, že z textu je zřejmé, že některé psané části knihy měly být zřejmě původně ve formě komiksu a zřejmě z nedostatku času a energie zůstaly jen v psané podobě. Text je tehdy velmi heslovitý a podrobně popisuje spíše vizuální stránku, zřejmě to měl být návod pro kreslíře, který se ale nerealizoval.

Závěrem: nečtěte to, je to blbost!

HerrPilot
10.05.2020 4 z 5

Tahle kniha to je teda formát... Dalo by se s ní skvěle posilovat. Po pravdě, po jejím přečtení už u sebe vidím nárysy sexy bicepsů.
A teď k samotné knize. Po stránce technické je to jedna z nejpůsobivějších knih, které seženete bez toho, abyste museli prodat ledvinu a polovinu svých tepen. Mix starého textu, komixu, povedené atmosférické obálky, zažloutlých stránek a ilustrací, doplňujících úvody kapitol. Je vidět, že Rick Ross je dosti talentovaný ilustrátor, a že za touto knihou stojí dobří technici.
Nepatrně horší to je s příběhem. Větší množství postav mi překvapivě nevadilo, problém jsem ale měl:
-s tím, že se to jmenuje „Cech objevitelů“, ale samotná role této instituce je v knize celkem malá (dokonce bych řekl místy až fušérská)
-s tím, že světem profrčíme jen tak, prostě prstem po mapě (snad s výjimkou New Yorku a ještě jednoho místa)
-s tím, že motivace a způsoby padouchů byly celkem nejasné (upřímně, u četby tohohle druhu by padouši měli být jednoznační a VIDITELNÍ)
-s tím, že se autoři snažili do textu dát nějaké hlubší myšlenky, ale často mi to připadalo, jako kdyby po koleji jel utržený vagón bez lokomotivy (nevím, jestli to bylo vinou textu, překladu, nebo jsem zkrátka jen blbý)
-s tím, že každý vulgarismus (či něco náboženského) je vypomlčkováno
-s tím, že text někdy špatně přecházel v komix (a naopak)
-se špatnou úrovní české verze (chyby v interpunkci, grafické chyby, někdy anglický text), to ale samozřejmě není problém autorů

Ačkoliv jsem vyjmenoval spoustu negativů, kniha i tak JE dobrodružná, je v ní akce, humor, napětí, ale i náznakový sex. Je tlustá a pomalá, a je třeba si na ní udělat čas.

Za nedostatky dávám 3,5*, ale díky nesporným kvalitám (min. grafickým) zaokrouhluji na 4 zcestovalé *.

Kožuch85
14.04.2020 4 z 5

Parádní kniha!

Hanyk
25.06.2019 4 z 5

Vynikající

Ticiana
19.06.2019 3 z 5

Bohužel za mne 3*. Líbilo se mi propojení s komiksem. Ale furt mi tam něco chybí a nemuzu přijít na to, co presne. Ztrácela jsem se v postavách a knihu jsem spíše přečetla, protoze uz jsem byla za půlkou a nemam rada nedotčené knihy. Ale ze by mne to nejak chytlo, ze potrebuju vědět jak to skončí.... to ne...

Jane007
22.10.2018 3 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst už nějakou dobu a až teď byla k zapůjčení. Až na hrozně nudný začátek a divný konec se mi čtení celkem líbilo. Opravdu je to trochu podobné Verneovi, ale komiksová část to trochu kazí. Každopádně ilustrace jsou nádherné a díky nim jsem si mohla představit některé věci. Nejsem si úplně jistá, jak knížka vlastně skončila, v tomhle by bylo lepší, kdyby autoři závěr napsali. V komiksu to prostě zaniklo.

kusma
31.08.2018 5 z 5

Už v průběhu čtení mě mrzelo, že knihu jednou dočtu. Byla jsem pohlcena. Nádherné zpracování, kombinace textu a komiksu, napínavý, dobrodružný děj a nakonec zajímavé vyústění příběhu, které asi na začátku málokdo očekával. Já byla plně spokojena a doufám, že se brzo objeví pokračování. A doufám, že i s dragouny.

Mayaku
16.08.2018 2 z 5

Tahle kniha je velmi dlouhá a mimořádně nudná. Jako většina čtenářů jsem se nechala zlákat úžasným grafickým zpracováním knihy i její zajímavou koncepcí kombinující komiks, psaný text a krásné ilustrace. Musím přiznat, že zpočátku mě příběh zaujal a opravdu jsem byla zvědavá, co se bude dít dál, ale postupem času (myslím, že zlom nastal někde po deníkovém záznamu Arthura Ogdena) začal můj zájem rapidně klesat. A viníkem tohoto poklesu byly především psané pasáže, které byly strašlivě nudné. Zcela vážně jsem při čtení přemýšlela, kdy jsem naposledy četla takhle šíleně nudný popis. A víte co? Nic mě nenapadlo! Tohle je poprvé, co mě pasáže knihy nudily tak, že jsem je byla nejen nucena číst velmi zběžně, ale dokonce jsem se uchýlila i k přeskakování v textu, což je věc, kterou zpravidla nikdy nedělám (tato kniha se tak stala výjimkou potvrzující pravidlo). A je to škoda, protože komiksové části fungovaly poměrně dobře, ale ty psané části to úplně zabily. Abych pravdu řekla, tak jsem knihu neodložila jen proto, že už jsem měla přečtených asi 200 stran, a tak jsem to chtěla dorazit. Docela mě mrzí dávat této knize tak nízké hodnocení, protože je vidět, že autoři jí věnovali opravdu hodně času a úsilí a s grafickou stránkou si vážně vyhráli, ale pro mě bohužel bylo sledování této cesty do Šambaly velmi zdlouhavé a nezáživné.

Michal156
01.07.2018 3 z 5

Námět zajímavý, ale kniha je značně nudná.Na knize je nejlepší vizuální stránka.

Luciefever
30.05.2018 4 z 5

Nejlepší je, když dočtete zajímavou knihu a víte, že je to první díl série...Tohle jsem si říkala několik desítek stránek. Nakonec si ale nejsem úplně jistá, jestli bych šla do dalšího pokračování. Dobrodružné vyprávění ve stylu Rudyarda Kiplinga a Julese Vernea (fajn!), záhada a tajemno na cestách do Terra Incognita (taky fajn), od severního pólu přes písky Arábie. Hledání mýtického města Shambhala (fajn vol.III), dva bratři, steampunkově bizardní stroj na čtení myšlenek, nechybí podivný mnišský řád a zvláštní malý chlapec, který nemrká a má stále obvázanou hlavu...to všechno jsou skvělá témata, ALE... nějak moc mystiky v závěru, až neuvěřitelně:(

Strachkvas
24.02.2018 3 z 5

Tolik zajímavých nápadů a takový potenciál, a přece se jim to povedlo zkazit. Jak tu již mnozí psali, vizuální stránka knihy je výborná, ovšem příběh od poloviny knihy sklouzne od sice těžko uvěřitelnému, ale nápaditému a svižnému k naprosté fantasmagorii a ještě k tomu nudné. A co se postav týče, tak jediné dvě, které si dokázaly udržet laťku, je pan Renton a Bertrám. Ostatní sklouzli do naprostého nezájmu o ně. A také když vám překrývají obrázky někdy i celý odstavec textu, tak to taky není úplně top. (Reklamoval bych, ale neřekly bych, že zbytek nákladu byl lepší).

tsal
26.01.2018 4 z 5

Cech objevitelů je rozhodně jednou z knih, kterým se dostalo řádné pozornosti - jak od autorů, tak od nakladatele (tady rozuměj marketing) i čtenářů. A vyplatilo se to? To je trochu složitější.

Vizuální část knihy bezpochyby získává pět hvězd. Propracovaná, krásná, na první pohled zaujme jak obálkou, tak vnitřními stránkami zpodobňujícími starý papír. Celostránkové barevné ilustrace berou dech.

Kombinace prostého textu a komiksu je pak rovněž nápad za plný počet bodů. První dojem působil jako zajímavé oživení četby. Druhý prozradil, že si autoři dobře rozdělili práci a že komiks často maskuje nedostatky prostého textu. Komiksová část je bez výtky. Kresba oko potěší, ale nezdrží. Je svižná, přesto propracovaná, dialogy v ní zapracované působí dynamicky a kouzlo okamžiku na vás pravidelně dopadá s veškerou úderností. Zkrátka funguje na výbornou a z příběhu i postav vytáhne to nejlepší. Prostý text tenduje k dlouhému popisování a rozebírání. Skutečný přímý dialog v něm najdete jen jednou a je tak nepříčetně těžkopádný, že děkujete Bohu za to, že všechny ostatní najdete jen v komiksové podobě. Představa, že by autor textu pak zvládl v klíčové momenty okamžitě zapůsobit stejně silně jako autor komiksu, je nemyslitelná. Psal příliš obyčejně a příliš zdlouhavě. Text tak dobře fungoval jako rámec, který popsal cizokrajná místa, nastínil cíle, úmysly a myšlenky. Komiks pak odvedl tu skutečně těžkou práci – vtiskl knize život.

A příběh sám? Hrdinové jsou typičtí hrdinové dobrodružných románů. Příliš zvláštní, aby se s nimi běžný čtenář sblížil, ale dostatečně zajímaví, abychom jim všechna ta dobrodružství věřili. Také ale naprosto nepropracovaní a takřka odfláknutí. Asi jen čtyři postavy vás donutí vzít je v potaz, zbytek se rychle stává bezejmennou a nedůležitou kulisou. Jejich počínání pak působí velmi obdobně. Tady a teď je to poutavé. Ale zajímá nás, co bylo předtím, co bude po tom? Jaké jsou plány, co je skutečně pravda? Ani moc ne.

Souhlasím s názory, že forma zvítězila nad obsahem. Také souhlasím, že v rukou jiného nakladatele bychom se dočkali podstatně kvalitnějšího výstupu. Přesto bylo povznášející mít ten vizuální poklad v ruce. Jednou. A pokračování netřeba.

Rania
16.01.2018 2 z 5

Na knížku jsem se hodně těšila. Krásné stránky, které budí dojem staré knížky, hezké ilustrace. Byla jsem ale zklamaná. V první půlce knížky se nic moc neděje, skáče se od jednoho příběhu k druhému. Kdyby knížka nebyla tak drahá a hezká uvnitř, ani jí nedočtu. Navíc mně rušili nepřeložené věty v bublinách, pomlčky a gramatické chyby. Za mně teda veliké zklamání, další díl si kupovat nebudu.

Dandulka
22.12.2017 5 z 5

Zajímavá a nevšední koncepce knihy. To bylo to první, co mě zaujalo. Jsem moc zvědavá na další díl.