Pod znakem orla

Pod znakem orla https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31411/bmid_pod-znakem-orla-XHw-31411.jpg 4 497 88

Orel série

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů je další tažení zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Under the Eagle , 2000

1789
02.11.2020 2 z 5

Poslechnuta audiokniha. Postavy hodně ploché, popsané jakoby zvnějšku, bez vnitřních duševních pochodů.U Makra, který je drsný voják z povolání by se to dalo pochopit, nicméně Cato, nastíněný jako mlady intelektuál vychovaný v císařském paláci plném intrik, vržený do nemilosrdného vojenského stroje, vyzníva naivněji a hloupěji než pasáček vepřů z Galie. Úplně zbytečná romantická milostná linka určená pro teen panické onanisty knihu taky dost shazuje. Oceňuji autortovu znalost reálií. Co mě ale nejvíc trhalo uši, bylo tykání řadového vojáka svému přímému nadřízenému nebo dokonce generálovi. Já vím, latina ani angličtina vykání nemají, ale proboha Mrlíku, tos to překládal pomocí Google? Nemohls zapojit trochu vlastního mozku a aspoň ho tam tam občas dát, podle českých zvyklostí? Jsem měl každou chvíli pocit, že někdo za takovou subordinaci a familiérnost skončí na kříži. (tykání naschvál k zvýraznění problému)

špulo
15.10.2020 4 z 5

Príjemne pohodové čítanie plné akcie striedanej s politickými vylomeninami starých dobrých Rímanov. Užijú si to jak znalci danej doby, tak historickí laici. Jediné, čo mi trochu vadilo, že sa autorovi nepodarilo vtiahnuť ma úplne do bitiek. Chcelo by to popísať trochu detailnejšie. Alebo proste nejak inak. Aj výcvik hlavného hrdinu sme prebehli japonským rýchlikom. Mohol sa s tým pán spisovateľ viac vyhrať. Výsledkom je trochu odľahčená verzia cornwelloviek. Ale, jinak dobrý :)))

mitsucz
23.09.2020 5 z 5

Historické romány mám rád a příběh Catona a Macra je vyprávěný skvěle. Popis tažení mocného Říma z pohledu vojáků v první linii i intriky senátorů a velitelů legií, vše do sebe krásně zapadá. Takhle si představuji relax u knihy :-)

Marika Vanova
29.08.2020 5 z 5

Už jsem dlouho nečetla knihu o Římanech, ale tahle mi sedla, autor píše velmi čtivě, těším se na další díl.

petrv
13.08.2020 3 z 5

Dobré, ale popravdě takovýhle příběh se může odehrávat a také odehrává kdekoli. Stejný námět mají desítky knih nebo filmů. Outsider přijde do prostředí kde si musí nějakým způsobem získat respekt. Je vcelku jedno, jestli je to vězení, armáda nebo nová firma.. námět je stále stejný a tady nic nového nepřináší. To že Scarrow vystudoval historii tady není znát, to co se o Římu čtenář dozví zde, na to nemusí nijak studovat, stačí být trochu informovaný laik. Prostě oddychovka z atraktivního prostředí, nic co by mě nalákalo na další díl.

Rihatama
03.08.2020 5 z 5

Úžasná, plastická historická freska z 1. století velkého Říma. Římské legie bojují tu s Germány, tu s Brity. Drsná společnost legionářů, řinčení zbraní, oplzlé vtípky, odvaha, čest i zrada a intriky... Na příbězích mladého rekruta a bývalého otroka Quinta Licinia Catona a jeho nadřízeného, ostříleného centuriona Lucia Cornelia Macrona, vystavěl Scarrow epický starořímský příběh, který mě vtáhl a nepustil tak, jako temná bažina své oběti. Upřímně, nečekala jsem, že mě román tak pohltí. Ležela jsem s vojáky v bahně, číhala v křoví a cítila bušení srdce při bojovném řevu protivníků... Román je psán s takovou lehkostí, jako by Scarrow sám býval legionářem a sám s oštěpem bojoval proti barbarským nájezdníkům. Lahůdka. A to mě kdysi dějepis bavil spíše sporadicky.

jakub87
22.05.2020 5 z 5

Jestli někdo píše nejlepší romány s tématem římských legií, tak je to Simon Scarrow. Způsobem psaní bych ho postavil na roveň Bernarda Cornwella. Do detailu vylíčené situace. Děj je svižný, ani chvílemi se člověk nenudí. Čte se to skoro samo.

renefer
25.04.2020 5 z 5

Hezké čtení, kdo má rád příběhy ze starověkého Říma tak si přijde na své. Celý děj se točí kolem 2. legie a propuštěného otroka Catona. Poslouchala jsem jako audio a přesto, že vypravěč zpočátku zaměňovat střídavě jméno centuriona Macra za Marca, dalo se.

BlackBlade
02.04.2020 4 z 5

Příjemně mě to překvapilo, má to nápad, spád a těším se na další díly.

Atlantis
05.03.2020 3 z 5

První polovina byla parádní. Živá, děj se hýbal, postavy zajímavé. Pak ale přišel zlom a přesun legií a to pro mne znamenalo začátek konce. Lidé se začali chovat jako po mrtvici, nic nedávalo smysl, nikdo nedokázal logicky přemýšlet. A hlavně se pořád mlátí prázdná sláma a nic z toho.
Velké zklamání, další díly mne nelákají.

katallinka
26.01.2020 4 z 5

Velmi povedený historický román, který krásné propojuje život římského legionáře a významné historické události tohoto období. Hlavní hrdina Cato je velmi sympatický. Už se těším , kam ho osud zavane.

igor6114
20.01.2020 5 z 5

Knižku som našiel náhodou na dovolenke na kapverdách s tým že si ju vezmem ako lahšie čítanie do lietadla :D ...netušil som že sa namotám a budem chciet prečítat celú sériu. Cato a Macro ma proste bavia, som zvedavý čo sa dalej udeje pri tažení do barbarskej Británie:)

ijacek.007
17.12.2019 3 z 5

Velmi povedené odpočinkové čtení. Sledujete příběh dvojice římských vojáku. Strasti a starosti opřené o skutečné mechaniky římských vojsk a prostředí. Příběh velmi příjemně plyne a vtahuje Vás tak do děje. Za mě velmi příjemné odpočinkové čtení.

Gordonlord
04.12.2019 3 z 5

Moje první setkání s historickým románem. Všechno je zde dobře. Postavy jsou zajímavé, mají nějaký vývoj (alespoň některé), děj odsýpá, akce je zajímavá a příběh napínavý a poutavý. Zároveň to ale není "wow" kniha, u které bych blahem slintal. Vcelku není co dodat, ani co najít za chyby. Solidně jsem se bavil a půjdu do dalšího dílu.

polednice1705
03.12.2019 5 z 5

Historický román ze zajímavého prostředí, napětí a akce, dobré bitvy a sympatické postavy :-) Líbila se mi hlavní zápletka, intriky a seznamování mladého Catona s Macronem, určitě si přečtu i další díly této povedené série.

Metla
30.10.2019 4 z 5

Doby, kdy jsem ve škole hltala líčení učitelů dějepisu na téma starověkého Říma, jsou dávnou historií. "Pod znakem orla" pro mě bylo příjemným oživením někdejších vědomostí a zároveň svižným dobrodružstvím v doprovodu více či méně sympatických postav. Raději než hlavního hrdinu Catona jsem měla prostého drsňáka Macrona s jeho jadrnou mluvou. A té je v románu zas*aně hodně, jak se dá očekávat v armádním prostředí, takže jestli teď pohoršeně vrtíte hlavou, do četby se ani nepouštějte.
Autorovy znalosti a schopnost věrohodného vylíčení životů běžných legionářů i jejich důstojníků jsou působivé (pro laika), formálně nemám co vytknout. Vlastně nechápu, proč jsem často z příběhu "vypadávala" - dokonce i v nejnapínavějších okamžicích bitev se mi myšlenky bez zjevného důvodu zatoulávaly a já musela text bambilionkrát přehrávat zpět. Snad to bylo něco v přednesu Marka Holého, který sice projevil talent pro vzrušené či vulgární dialogy, jinak bych však jeho výkon zařadila maximálně k lehkému nadprůměru, zvláště s ohledem na množství zkomolených slov. Zajímalo by mě, zda byli dosavadní interpreti "mých" audioknih natolik bezchybní, nebo proč v tomto případě nepřicházel pokyn: "Špatně, vystřihneme to, přečti větu znova."
Simon Scarrow každopádně získal moji pozornost a brzy se pustím do dalšího dílu. 80%

RaDaR26
01.09.2019 5 z 5

Zajímáte se o dějiny římské říše? Rádi byste si přečetli historický román z této doby? Knižní série Simona Scarrowa je v porovnání s jinými romány z této doby buď úplně nejlepší, anebo minimálně patří mezi ty nejlepší. Cato a Macro, dva římští vojáci, který si každý čtenář zamiluje. Autor děj zasadil do atraktivního období. Začíná se dobýváním Británie a odhaduji, že série skončí tzv. rokem čtyř císařů.

Alex.Barunka
12.06.2019 4 z 5

Simon Scarrow je jedním z autorů, který mi byl doporučován strašně dlouho a neuvěřitelně často. A asi neznám profláklejšího autora historické fikce Starověkého Říma a tehdejší Velké Británie.

A jo, jo, jo. Byla to úžasná jízda od začátku až do konce. Sice nečekejte žádné složitější machinace, protože linka je dost přímá a jednoduchá. Spíš to působilo jako oddechová/historická fikce. Ale rozhodně to mělo neskutečně drsnou atmosféru, která byla podtržena nemilosrdným životem legionářů a mnoha a mnoha vulgarismy, které zde seděli jako prdel na hrnec. Navíc neskutečně dynamické a akční. Hlavní hrdinové velcí sympaťáci, ale bohužel značně předvídatelní, což si autor tak trochu způsobil sám, protože dal nahlédnout až moc hluboko do příběhu a zároveň i na pomyslnou druhou stranu. Závěrečné rozuzlení je tak možné odhalit už se značným předstihem a popravě to trochu kazí požitek z knihy.

Nicméně i tak to stálo za to. A co, že je neuvěřitelná výhoda sérií? Že je možné se kam vracet, a to hned několikrát :)

alekis
11.04.2019 5 z 5

Dva hrdinové příběhu. Centurion Macro, starší, zkušený, ostřílený z bitev, ale neznalý písma, a změkčilý nováček Cato, který se teprve musí naučit, co je to být vojákem, příslušníkem římské legie, a také musí naučit svého centuriona číst a psát...
Dvě bitvy, jedna s Germány, jedna s Brity, obě popsané velmi výstižně. Mezi tím jedna truhlice plná zlata, několik zákulisních intrik, které mají dovést pár (skutečných, historických) postav k velmi významným, ba k nejvýznamnější pozici...
Vidím, že mám velké mezery co se týče období starého Říma, a poučení touto formou bude nejspíš velmi zábavné.

Lolila
10.04.2019 5 z 5

Veľmi dobre napísaný román z rímskeho obdobia za vlády cisára Claudia. Spisovateľ opisuje zloženie rímskych légii, ich spôsob života, bojové akcie, nechýbajú samozrejme intrigy, politika. A v strede toho všetkého stojí nováčik Cato, ktorý sa postupne mení z "knihomoľa" na legionára. Spolu s centurionom Macronom sa dostávajú do nebezpečných situácií - najskôr v Germánii, potom v Británii. Páči sa mi rímske obdobie, je to zaujímavá téma, určite sa pustím do ďalšej časti:-)

starověký Řím 1. století legie historické romány

Simon Scarrow
britská, 1962
2010  87%Pod znakem orla
2012  90%Orlova kořist
2011  89%Orel na lovu
2010  88%Vítězství orla
2014  88%Gladiátor

Kniha Pod znakem orla je v