Pod znakem orla

Pod znakem orla https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31411/bmid_pod-znakem-orla-XHw-31411.jpg 4 497 88

Orel série

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů je další tažení zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , BB art

Under the Eagle , 2000

miker.90
08.10.2023 5 z 5

Relativně jednoduchá četba, která skutečně odsejpá. Srdce milovníků Říma zaplesají. Nechybí akce, pletichy, pestré informace o tehdejší době, ale ani zajímavé rozuzlení...

kevral
07.07.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Simon se stává jedním z Kevralových oblíbených autorů.

xjk007
21.06.2023 5 z 5

Nic náročného, ale bavilo mě to celou dobu. Pokračuju v sérii!

Mystifica
15.02.2023 4 z 5

Po předchozí knize, kterou jsem přečetla, jsem se rozhodla, že tuto sérii vezmu popořadě. Jsem spokojená s dostatečnou reálností světa i děje. V sérii budu pokračovat dál.

wooloong
09.02.2023 5 z 5

Mám ráda antický Řím a mám ráda suchý britský humor, a tady se mi obojího dostávalo plnými hrstmi. Fiktivní příběh centuriona Macra a jeho optia mladičkého Quinta Licinia Catona zasazený mezi reálné historické postavy (Vespasianus, Narcissus, Vitellius, Claudius a další) a do reálných historických kulis nemá chybu. Jdu si zamluvit v knihovně další díl.

"Kdybysme vám, cápkům, dali skutečný zbraně, tak byste se za chvilku zmrzačili. Ale armáda nehodlá nepříteli nic usnadňovat."

fénix56
06.10.2022 4 z 5

Tuto knížku jsem brala spíš jako detektivku v historickém hávu, ne jako klasickou historickou beletrii. A tím pádem jsem byla spokojena. Raději sice čtu knihy přímo o skutečných historických postavách, z této doby třeba konkrétně Claudius, který je sice v knize zmiňován, ale není přímým účastníkem děje. Ale nenudila jsem se, napínavé to bylo, měla jsem podezření na osobu, která stojí za spiknutím a to podezření se nakonec ukázalo oprávněné. A dozvěděla jsem se mnohé o sytému fungování římských legií.

Kerberos
02.09.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audio - pěkný přednes, příběh mě bavil .Mladý Cato vzdělaný propuštěnec, který nemá žádné vojenské zkušenosti je na přání císaře jmenován do důstojnické funkce. Jako zástupce centuriona Macrona, kterému zachrání život ,je nucen čelit spiknutí .Série je dlouhá, tak uvidím ,kam až se dostanu.

cziss
25.07.2022 5 z 5

Příběh z dob starého říma z pohledu jak řadových vojáků, tak i jejich velitelů, což nutně znamená, že se tu neřeší jen boj, ale i politika. Scarrow přivedl na svět zajímavé postavy, zejména hlavního hrdinu si nelze neoblíbit. Děj v knize celkem rychle odsýpá, je až skoro k neuvěření, že v takto relativně kratší knížce projdeme s hrdiny kusem světa (na tu dobu), všechno to dává smysl a čtenář nemá pocit nepříjemného přeskakování v ději. Historickou věrnost posoudit nedokážu, ale jako laikovi se mi to zdá věrohodné.

Martina291086
25.04.2022 4 z 5

Miluju historické série a proto jsem si v knihovně vzala rovnou všechny díly. No, čtení opravdu požehnaně! Nicméně, konkrétně o tomto díle... Čtenáři jsou slibovány veliké znalosti římské historie s tím bohužel nemůžu úplně souhlasit. Kniha je pro mě místy méně záživná, nicméně má nečekanou zápletku a pokud moc nepřemýšlíte nad tou historickou stránkou, dá se to číst. Uvidím, jak budou vypadat další díly a jestli se děj výrazně přikloní na jednu nebo druhou stranu. S hodnocením jako takovým jsem na vážkách, protože pro autora bylo těžké sepsat tak obsáhlé dílo a dovedu si představit, kolik práce a času to zabralo... Proto rozhodně zatím nelámu hůl a dávám dalším dílům šanci.

psd856
21.03.2022 4 z 5

Chybějící kniha v řadě, konečně jsem se dozvěděl jak to vše začalo

Ládja
13.03.2022 2 z 5

Pro mě slabé. Nepadlo na úrodnou hlínu. Čekal jsem to zajímavější...2,5*

Daisy67
26.02.2022 5 z 5

Kniha přečtena na 3x a už se těším na další díly .

Filatov
10.10.2021 4 z 5

Knihy s touto tématikou mám velmi rád a proto jsem si vyhledal tuhle sérii. První kniha ze série má dobrou kvalitu. Catona a Macrona si musí oblíbit každý. Macro je svéráz a Cato je snaživec, který to při nástupu k legii nemá jednoduché, ale rve se statečně s osudem. O záporáky také není nouze a prostředí Británie je jenom další plus.

DuchDoby
29.05.2021 2 z 5

Klídek, pohodička, žádný stres.
Nic víc od toho nečekejte. A historickou hodnotu už vůbec nečekejte.

kokrokr
21.05.2021 3 z 5

Obyčejný dobrodružný román, který obsahuje logické chyby. Autorův slovní projev taky nijak nezáří. V nadpisu této stránky se tvrdí, že Scarrow má hluboké znalosti římské historie a literární talent. No, já jsem nic z toho při četbě knihy nezaznamenal. Žádný propracovaný děj, ale jen jednoduchý příběh a popis života v legii, který najdete v každé encyklopedii o starém Římu. To i Vondruška, který také často chybuje, dokáže psát čtivěji. Přirovnávat tuto ságu k dílům Cornwella je úplně mimo mísu. Cornwell píše logicky, historicky přesně a jeho knižní texty jsou na vysoké literární úrovni. Scarrow je jen průměrný autor a na Cornwellovu úroveň nemá šanci dosáhnout. A na rovinu, ten poklad by nikdo nikdy nenašel a císař na daních a kořisti z provincií na chod říše dostával mnohem větší částky než je bedna zlata. Pokud se chtěl císař udržet u moci, musel věnovat značné sumy na stavbu akvaduktů, lázní, divadel a dalších veřejných budov. Také pořádal a dotoval sportovní, bojové a divadelní představení. Láska římského lidu byla drahá, na to jedna bedna zlata nestačila. Ostatně, i ta invaze do Británie asi stála více.

matej.kulistak
15.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Jako odpočinková audiokniha zcela splnila svůj účel. Příjemné postavy, zajímavé prostředí, spádný děj.
Jak se dá ovšem čekat, nejedná se o žádný literární klenot. Prolog sliboval zajímavou a nebezpečnou pátračku, což byla bohapustě promrhaná šance. Děj je šablonovitý, stejně tak postavy. (Např. Vespatianus je v úvodu představen jako přísný velitel, místo nějž by Macro raději potkal tlupu Germánů - vzápětí se ovšem projeví jako laskavý chlapík, jemuž na každém záleží.) Podobně schematické jsou snad všechny postavy. Historických reálií tu pár je, ale o moc víc než v Asterixovi zase taky ne.
A co se logiky týče, na tu se tady taky moc nehraje. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že kniha je psána neuvěřitelně naivně, pár příkladů: na koních se jezdí zásadně plným tryskem; Macro se často chová, jako by měl na starosti jen nováčka Catona, a ne celou setninu; chlapa, co se vás právě pokusil zabít, necháte ujet, protože má naléhavou zprávu pro vašeho velitele (nerozumí proč Macro neposlal k legii se zprávou někoho jiného, když s sebou měl asi 6 mužů); z bitvy prchajícího vojevůdce nikdo nechrání (byť celá armáda ustupuje de facto stejným směrem), takže náhodná skupinka 6 protivníků, co stojí v cestě, nejen, že není zmasakrována, ale sama zabije onoho vojevůdce - pozn.: taková tupost na straně jedné a štěstí na straně druhé musejí vždy pomoct pouze té straně, které fandíte; Británie je tak malá, že první bažina, ke které Vás cesta zavede je ta, co hledáte; v této knize dokážete komukoli namluvit, že vůz plný těžkého chřestícího zlata, tlející 100 let v bažině v ní vlastně leží jen pár měsíců/let a je plný papírů (lehkých a rozhodně necinkajících). A mohli bychom pokračovat do úmoru.
Šablonovistost, logické vady na kráse a fakt, že první a druhá půlka knihy spolu příliš nesouvisejí (nejprve rozkrýváme slibné kulisy Germánie, abychom ji vzápětí hodili za hlavu a vyrazili do Británie, na jejíž popis tím pádem nezbyl čas). Ale když se to takhle popíše naráz, vyzní to strašněji, než jaké to je. Prostě fajn oddychovka, nic víc.

radimch
08.03.2021 5 z 5

Barvitě vykreslený život legie v době císařského Říma. Doporučuji

apq
06.03.2021 5 z 5

První díl skvělé série.

Christo
10.12.2020 5 z 5

Pokud člověk miluje římské dějiny a vše s tím spojené (armáda, pletichy atd.), tak si tuto akční jízdu musí užít.....

toni-az
02.12.2020 4 z 5

Akce, napětí místy až k prasknutí a zvědavost co se bude dít dál. Trochu mi vadilo přílišné nimrání v psychice hlavních postav, jak všechno řeší až zbytečně. Taky mi trochu vadil jazyk, tykání nadřízeným bylo opravdu divné, extra moderní výrazy typu okej mi tam taky nesedí. Ale rozhodně už nahrávám do mobilu další díl audioknihy.

Co se týče děje, trochu mi bylo líto těch britských chudáků, kterým do vlasti napochoduje invazní armáda a při pokusu o obranu své země si asi dovedete představit, jak to dopadlo.

Jako audiokniha parádně namluveno, dokonale mi sedlo k obsahu knihy. Sem tam nějaké přeřeky, které bych omlátil o hlavu spíše režisérovi než herci.

starověký Řím 1. století legie historické romány

Simon Scarrow
britská, 1962
2010  87%Pod znakem orla
2012  90%Orlova kořist
2011  89%Orel na lovu
2010  88%Vítězství orla
2014  88%Gladiátor

Kniha Pod znakem orla je v