Pod znakem orla

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů je další tažení je zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31411/pod-znakem-orla-XHw-31411.jpg 4.4344

Cato 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

Under the Eagle, 2000

Kniha Pod znakem orla

02. listopadu

Poslechnuta audiokniha. Postavy hodně ploché, popsané jakoby zvnějšku, bez vnitřních duševních pochodů.U Makra, který je drsný voják z povolání by se to dalo pochopit, nicméně Cato, nastíněný jako mlady intelektuál vychovaný v císařském paláci plném intrik, vržený do nemilosrdného vojenského stroje, vyzníva naivněji a hloupěji než pasáček vepřů z Galie. Úplně zbytečná romantická milostná linka určená pro teen panické onanisty knihu taky dost shazuje. Oceňuji autortovu znalost reálií. Co mě ale nejvíc trhalo uši, bylo tykání řadového vojáka svému přímému nadřízenému nebo dokonce generálovi. Já vím, latina ani angličtina vykání nemají, ale proboha Mrlíku, tos to překládal pomocí Google? Nemohls zapojit trochu vlastního mozku a aspoň ho tam tam občas dát, podle českých zvyklostí? Jsem měl každou chvíli pocit, že někdo za takovou subordinaci a familiérnost skončí na kříži. (tykání naschvál k zvýraznění problému)

špulo

Príjemne pohodové čítanie plné akcie striedanej s politickými vylomeninami starých dobrých Rímanov. Užijú si to jak znalci danej doby, tak historickí laici. Jediné, čo mi trochu vadilo, že sa autorovi nepodarilo vtiahnuť ma úplne do bitiek. Chcelo by to popísať trochu detailnejšie. Alebo proste nejak inak. Aj výcvik hlavného hrdinu sme prebehli japonským rýchlikom. Mohol sa s tým pán spisovateľ viac vyhrať. Výsledkom je trochu odľahčená verzia cornwelloviek. Ale, jinak dobrý :)))

mitsucz

Historické romány mám rád a příběh Catona a Macra je vyprávěný skvěle. Popis tažení mocného Říma z pohledu vojáků v první linii i intriky senátorů a velitelů legií, vše do sebe krásně zapadá. Takhle si představuji relax u knihy :-)

Marika Vanova

Už jsem dlouho nečetla knihu o Římanech, ale tahle mi sedla, autor píše velmi čtivě, těším se na další díl.

petrv

Dobré, ale popravdě takovýhle příběh se může odehrávat a také odehrává kdekoli. Stejný námět mají desítky knih nebo filmů. Outsider přijde do prostředí kde si musí nějakým způsobem získat respekt. Je vcelku jedno, jestli je to vězení, armáda nebo nová firma.. námět je stále stejný a tady nic nového nepřináší. To že Scarrow vystudoval historii tady není znát, to co se o Římu čtenář dozví zde, na to nemusí nijak studovat, stačí být trochu informovaný laik. Prostě oddychovka z atraktivního prostředí, nic navíc.

Rihatama

Úžasná, plastická historická freska z 1. století velkého Říma. Římské legie bojují tu s Germány, tu s Brity. Drsná společnost legionářů, řinčení zbraní, oplzlé vtípky, odvaha, čest i zrada a intriky... Na příbězích mladého rekruta a bývalého otroka Quinta Licinia Catona a jeho nadřízeného, ostříleného centuriona Lucia Cornelia Macrona, vystavěl Scarrow epický starořímský příběh, který mě vtáhl a nepustil tak, jako temná bažina své oběti. Upřímně, nečekala jsem, že mě román tak pohltí. Ležela jsem s vojáky v bahně, číhala v křoví a cítila bušení srdce při bojovném řevu protivníků... Román je psán s takovou lehkostí, jako by Scarrow sám býval legionářem a sám s oštěpem bojoval proti barbarským nájezdníkům. Lahůdka. A to mě kdysi dějepis bavil spíše sporadicky.

jakub87

Jestli někdo píše nejlepší romány s tématem římských legií, tak je to Simon Scarrow. Způsobem psaní bych ho postavil na roveň Bernarda Cornwella. Do detailu vylíčené situace. Děj je svižný, ani chvílemi se člověk nenudí. Čte se to skoro samo.

renefer

Hezké čtení, kdo má rád příběhy ze starověkého Říma tak si přijde na své. Celý děj se točí kolem 2. legie a propuštěného otroka Catona. Poslouchala jsem jako audio a přesto, že vypravěč zpočátku zaměňovat střídavě jméno centuriona Macra za Marca, dalo se.

Židovka z Toleda
Židovka z Toleda