Pod znakem orla

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů je další tažení je zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31411/pod-znakem-orla-XHw-31411.jpg 4.4248

Cato (1.)

Under the Eagle (2000)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

francouz

Konečně se mě do ruky dostal první díl. Je opravdu velmi zajímavé sledovat mladého a nezkušeného Catona, jak získává zkušenosti nejenom z běžného života vojáka římské legie, ale i to jak musí zapomenout na poklydný život v paláci, na čtení a studování a začít dokazovat, že z něj jednou může být dobrý velitel.
K tomu, jako obvykle všude přítomné intriky, které číhají na Catona a jeho centuriona Makrona. Opravdu nádherný pohled na dobu, kdy většina známeho civilizovaného světa, žila v naprosto nesrovnatelných podmínkách, a tak když putujete společně s legii z Germanie do Británie, nevidíte, žádné výdobytky, které byly běžné pro Římany.
Krásné pojednání plné napětí, trochy sexu a intrikování proti Císaři.

boxas

Málokdy je kniha napínavá a poučná zároveň. Tady to však platí na 100 %!

ropo

Skvělá kniha! Doslova jsem ji hltal. Některé postavy mě sice naštvaly, ale co člověk nadělá, tak to prostě chodí. Určitě doporučuji přečíst.

Smardik17

ke knize bych se stoprocentně nedostal, nebýt skvělého Marka Holého. Díky jeho fantastického hlasu, v audioknize Duna, jsem se dostal k Catovi. Vůbec jsem nečekal, že mě příběh tak pohltí. Nedokáži knize nic vytknout.

Zmitko.m

Kniha Pod znakem orla se mi hodně líbila..Velice vtipný byl začátek při nástupu Cata k legii a hodně dobře jsou podle mne zpracovány poměry a vztahy v armádě.Kniha se příjemně četla a určitě se chystám na další díly..

PPxy

Tak jsem si to půjčil v knihovně, pustil se do čtení, abych po chvíli zjistil, že už jsem to četl… Jo, četl, ale jako Pod znakem orla!
Nečtu všechny komentáře, takže nevím, zda už na to upozornil někdo jiný.

mi-380

Nad dějem, který se tak nějak trhaně posouvá vpřed, vítězí pěkně popsaná atmosféra a prostředí v římských legiích. Ty byly na počátku našeho tisíciletí ještě ve výborné formě a jejich mašinérie byla téměř neporazitelná. Jejich střetnutí s Germány a Kelty se dají přirovnat k tažení španělských conquistadorů proti Indiánům nebo americké armády proti Saddámovskému Iráku. Ztráty sotva 1:10. Dobyvačné války pro slávu, spravedlnost, víru, území, lidská práva, v první řadě ale pro peníze: 70% (208 hodnotících s průměrem 87%).

jiri2737

Kostrbatý jazyk a/nebo překlad (orlonoš překlad: nosič orlů). Kladem je detailní popis obdivuhodné organizace legií a života římských legionářů. Rozpad římské říše vrhl Evropu tisíc let nazpátek. Kniha je nabitá dějem.

bookmen

Moc dobře napsané, perfektní znalost prostředí. Kniha mne naprosto pohltila

KAREL6725

Moje první setkání s Catem a Macronem , tohle mě chytlo okamžitě. Skvělé napsané, napínavé , sympatičtí hrdinové. Kniha se četla dobře, úplně mě pohltila. Spokojenost historické romány moc nečtu, tedy kromě Cornwella série Sharp. Tohle není opravdu špatné, nejhorší bylo zpětně sehnat všechny díly . Gladiátora od Scarrowa jsem sháněl přes dva roky , tak že vím , že o tuhle sérii je velký zájem . Za mě plný počet hvězd.

martin č.
20.12.2017

já to tedy nečetl, ale proč, když se jedná o rok 42, je na obálce Marcus Aurelius vládnoucí o 120 let pozděj? Trochu matoucí.

orinka3
22.11.2017

Nemohla jsem se odtrhnout. Hrubozrnný a skvělý Macro, statečný a chytrý Cato...skvěle napsáno, čtenář se jakoby stává postavou v ději, tak je to živé a pravdivé. Už se těším na další díl. Jo, a obdivuji organizovanost římských legií a úžasný pořádek v dokumentech. To si člověk v dnešních podmínkách těžko představuje. Žádný telefon, všecko jen rukama a přesto to klapalo.

achilles
22.09.2017

Skvělé. Nechybělo nic. Velice zajímavě pojaté období. Téměř encyklopedické vysvětlení fungování a složeí římské armády (legie). Každý si přijde na chuť. Intriky, politika, válka -prostě klasický Řím.

woodward
30.08.2017

V mnoha komentářích na DK jsem se nechal slyšet, jak si považuju autorů, kteří "vědí o čem píší" a teď jsem trochu na rozpacích. Protože Simon Scarrow má docela určitě rozsáhlé vědomosti o dějinách dobývání Británie římskými vojsky, o poměrech v říši za císaře Claudia i o organizačním uspořádání, bojových technikách a podmínkách každodenního života v římských legiích. Autor toho opravdu hodně ví, koneckonců i stylizovat umí tak, aby to nebylo "kostrbaté čtení", ale s fabulací je fakt na štíru. Přečetl jsem první tři díly série o Catonovi a Macronovi, ale ten čtvrtý už mi prostě vázne v krku. Je to furt stejný. Někteří komentátoři si tu pomlaskávaj, jak pěkně autor popisuje bojové scény... jenže sto padesátá třetí bojová scéna je něco jako sto padesátý třetí švestkový knedlík. Jen umanutý knedlíkožrout je schopen ho spolknout a ochoten nad tím jásat. Obávám se, že už ani ten čtvrtý díl nedotáhnu do konce. Za důkladnou znalost "matérie" dávám tři hvězdy.

pidas
06.08.2017

Neříkám že tohle je nejlepší série knih ale rád bych ji zařadil do své knihovny a chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s její koupí a jestli ano bylo by báječné kdyby jste mi dal vědět a předem děkuji.

MorriconeTheGod
09.05.2017

Dost těžké zklamání. Je to spíš jak nějaký románek pro týnejdžry v rádoby starořímském balení. Žádná zásadnější myšlenka, celkem mizerně napsané...aspoň můžu autora zařadit k nežádoucím a zabývat se něčím dalším (děkuju Sájmí, žes mi to zjednodušil :D ).

Bašťák
21.03.2017

Ano, je to takové jednodušší, nicméně oceňuji především popis bojových scén a dobře podanou atmosféru života v legionářském táboře. Dobré

tygřík2
10.03.2017

Čtení na dovolenou, když má člověk chřipku, když nemá nic lepšího. Nenadchne, ale ani neurazí. Ale také si na nic jiného nehraje. Celá série se čte dobře.

Hadati
03.03.2017

V prvním díle se seznámíte s mladým Catonem, propuštěným otrokem, který svou svobodu musí vykoupit tím, že vstoupí do armády. A služba v římské armádě v době 42 n. l. je na nejméně 25 let, takže je zřejmé, že o příběhy nebude nouze ani v dalších knihách.
Odborně posoudit reálie nedokážu, ale přestože je příběh fikcí, je postaven na historických skutečnostech jako je tažení do Británie, i skutečných postavách jako je Vespasianus, Flavia, Vitellius nebo Narcissus.
Catona i jeho přímého nadřízeného Macra si velmi brzy oblíbíte a s napětím očekáváte, jak se bude jejich vztah i kariéra postupně vyvíjet. Zápletka příběhu je slabší, dalo by se říct, tuctová, tak doufám, že se autor v dalších knihách rozepíše a v budoucnu to bude zajímavější.

Peleus
24.01.2017

Poté co jsem o víkendu narazil na YouTube na pěkný dokument Vzestup a pád říše Římské (13 dílů), dostal jsem neodolatelnou chuť umocnit zážitek rovněž dílem ze světa literatury. Suché faktografie byly razantně zavrženy. Naopak, sáhl jsem po této beletrii, neboť jsem na jejího autora několikrát narážel v diskusích na Databázi v souvislosti s historickými romány.

Knihu mám za sebou a před sebou nesnadný úkol, jak co nejkorektněji popsat dojem, který z ní mám. Nezbývá tedy než sáhnout po pomocné ruce, kterou mi vydavatel mimoděk nabízí. Na přebalu totiž stojí citát připisovaný Bernardu Cornwellovi "Taková konkurence dá spisovateli zabrat." Osobně musím souhlasit a podepsat. POKUD ovšem jde o stejnou paralelu, jako když Zdeněk Pohlreich poklepe Láďu Hrušku po rameni a řekne něco v podobném duchu.

Nerozumějte mi špatně. Kniha má světlé okamžiky. Pokouší se i o humor. Navíc využívá klasického modelu, kdy je čtenář přítomen hrdinovu výcviku, což následně jejich "vztah" utužuje. Jenomže.

Jenomže nesmíte znát lepší historickou literaturu, z níž Pociťujete, že jste Tam, v daleké Minulosti, mezi dalekými Předky na vzdálených Bojištích, kde cítíte přítomnost tamějších Bohů a svíravý pocit v žaludku, neb dost možná jdete do poslední Bitvy.

Pakliže máte rádi odlehčenější literaturu (někde v diskusi jsem zahlédl vtipné označení "sandálové čtení") a vcelku očekáváte chování a mluvu postav na úrovni dnešní střední a filmu Olověná vesta, prosím. Lepší než gladiem do oka.

klokan.1905
23.01.2017

Pod znakem orla...
Moje první knížka od Simona Scarrowa a můžu s jistotou napsat, že ne poslední...
V úvodu nás autor krátce seznámí s tím, jak byla organizována římská legie, za což jsem mu byl poté, co jsem knihu pročítal, vděčný... Samotný příběh mladého vojáka Catona se mi líbil - jeho nástup do armády a seznamování se s vojenským režimem... Cato se díky kontaktům u císařského dvora stává hned zástupcem centuriona Macrona, což ostatní vojáci těžce snáší... Více prozrazovat nebudu, za přečtení tato knížka určitě stojí...
Za mě určitě ano, váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, nakonec dávám 4 ;-)

Atuin
21.01.2017

Jednoduché a na historický román trochu slabé. Na odpočinkovou literaturu zasazené do daného prostředí je to svérazné, akční, taková ta pop vlna v současné literatuře. Oddychové i pro autora. Trošku to možná přepísknul s těmi některými výrazy, např OK mě docela pobavilo. Ale na druhou stranu si to na nic nehraje, nesnaží se to vnutit čtenáři představu že drží v ruce vzdělávací literaturu,ale takovou legionářskou " kovbojku". Potenciál to má, jen jaksi zůstal ( a možná je to dobře ) v jistých limitech akční,dobrodružné literatury, nikoliv historické...3,5/5 v rámci subžánru to není špatné ( dala bych rovné čtyři hvězdičky, protože mě to v podstatě baví, ale ten kdo hledá historický román tady narazí, to za prvé a za druhé někdy je to mluva dost paradoxní a termíny zajímavé)

Brace
11.01.2017

Souhlas s komentářem pode mnou; kniha rychle odsýpá, ale bez jakékoliv přidané hodnoty. Příběh je strašně jednoduchý, legionáři mluví jako lidé 21. století a některé dialogy jsou dokonce hodně otřesné. Možná jsem psí čumák, ale zamilovaným románkům (i když zde hodně malým) nefandím. Přesto zkusím další díl a jen čas ukáže, jestli zdolám celou sérii. Osobně bych si to přál, legie a římská říše jsou atraktivní téma.

Pepa0216
07.11.2016

Úvod slibný, ale co dál? Kdo se zajímá o historii tak ať jde k jiné knize, tohle je více čtivý román, než sonda do Římské historie. Velice se mi zamlouvali obě hlavní postavy Macro i Cato. A proč jen tři hvězdy? Celková zápletka je vykreslena opravdu hodně jednoduše, což pro mě snižuje kvalitu knihy. Na obálce se zmiňuje Cornwell, že tato konkurence dá zabrat, což mě ani nepřijde. Myslím si že kdo hledá opravdu kvalitní historický román měl by přeladit právě na Cornwella. Uvidím co další díly ...

tlllk
06.10.2016

Tematická oddychovka ...

Cipori
29.09.2016

Historie, dobrodružství, napětí, vtip. Co chtít víc?

davidurban1973
27.04.2016

Pěkně napsaná kniha o vojácích v římské legii. Čtivé.

MarkétaLore
27.04.2016

Zrovna dočteno, a za mě určitě ano. Samí odvážní chlapi, super akce. Dobrý příběh , jednoduchý ale s hlavou a patou. A pokud si několikrát přečtete úvod, zapamatujete si strukturu armády, dozvíte se kdo byl optio, kolika lidem velel centurion, kolik kohort měla legie a kdo vlastně byl ten legát, generál, a další a další. Taky se potkáte s panem Vespasiánem, Viteliem, Narcisem , mimochodem existoval ten Narcisus nebo ne? Takže ta poslední půlhvězdička je za to, že jsem zas o něco vzdělanější.

jindrich7442
15.04.2016

Příběh velice zaujal. Skvěle přibližující tehdejší způsoby života doplněno jednoduchou zápletkou, napětím a podtrženo diskrétní dávkou humoru. Doufám, že v tomtéž duchu se potáhnou i další části celé série.

rabor
14.06.2015

Není to kniha, u které bych napětím nedýchal, rval si vlasy hrúzou nebo se smál až bych spadl ze židle. Ani historickou přesností (mluva i myšlení je jako ze současnosti) nebo slohovými prostředky mě neohromila. Přesto se četla tak krásně lehce a nenáročně. Děj neměl hluchých míst a bavil mě od začátku do konce.
(plus za jednoduché a stručné vysvětlení struktury římské armády)