Catilinaria

Catilinaria https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45950/bmid_catilinaria-mrO-45950.jpg 4 19 3

V samote, vo dvojici v domčeku na čistinke na kraji lesa, chcú dožiť svoj život starnúci manželia. No v ich dokonalej samote sa objaví sused a začne sa u nich pomaly zahniezďovať každé popoludnie od štvrtej do šiestej, skoro vždy bez slova. Jeho prítomnosť sa pomaly stáva pre manželský pár neznesiteľná. Je to zlomyseľný, pochmúrny román, fraška, ktorá ponúka pohľad zvnútra na osobnosť človeka a stavia ho do absurdnej spoločenskej situácie. Nezvyčajné hľadanie riešenia je zároveň vyvrcholením románu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Marenčin PT

Les Catilinaires , 1995

yaoiyuri
17.03.2017 5 z 5

Klasická „nothombovka“ plná „nothombovských“ námětů a myšlenek v čele s podivínským (ne)hrdinou, ještě podivnějším padouchem a zajímavým (i když po přečtení většiny Améliiných kniha malinko předvídatelným) rozuzlením. Jen škoda, že v Česku je kniha prakticky nesehnatelná.

Flipper
31.12.2012 4 z 5

Vnútorné boje starého pána, psychologicky napäté, až sám čitateľ dostáva pocit nemohúcnosti a hnevu. Takéto pocity u mňa zatiaľ vyvolala len Nothomb. Samozrejme prekvapivý skvelo gradovaný finiš (vyvrcholenie úchvatne minimalisticky podané - na 1/2 strany) ako je zvykom nemôže chýbať. Jednu hviezdu beriem len za prílišný romantizmus v správaní starého páru, ale to je len môj osobný názor (takto milých dôchodcov som veru jakživ nevidel a tobôž už učiteľa :)

zuzulique
25.05.2011 4 z 5

Ďalší z radu nezvyčajných príbehov z pera grafomanky Amélie Nothomb a ak máte radi absurditu, nebudete sklamaní, vyvrcholenie románu skutočne stojí za to :-)

belgická literatura

Amélie Nothomb