Časoskokan

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Svérázný bildungsroman jednoho z nejoriginálnějších představitelů současné italské prózy (nar. 1947) v sobě spojuje všechny hlavní rysy autorovy poetiky: lingvistickou nápaditost a hravost, smysl pro slovní i situační komiku, realistickou kostru vyprávění s "pohádkovými" motivy a prvky scifi. Příběh se odehrává v padesátých a šedesátých letech ve střední Itálii a jeho hlavním aktérem je chlapec, kterému ošuntělý tulák-Bůh daruje kouzelnou schopnost: pomocí vnitřních hodinek dokáže přeskakovat v čase a nahlížet do budoucnosti. Časoskokan není jen příběhem o dospívání, spolu s protagonistou obklopeným celou plejádou bizarních postav a postaviček se stáváme svědky celkové proměny poválečné Itálie. Charakteristickým tempem poetického a zároveň humorného vyprávění jsou přeskoky mezi minulostí, přítomností a budoucností, mezi vzpomínkami, nadějemi a výhledem do budoucnosti, od prvních televizí a opojení "pokrokem" po rockové koncerty a studentské hnutí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41671/casoskokan-J0A-41671.jpg 4.411
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Havran
Orig. název

Saltatempo, 2001

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Časoskokan

Přidat komentář
MichelleS
25.09.2018

Tak to je pro mě zatím překvapení roku. Doufám, že už někdo překládá další autorovy knihy, protože tohle je to, co chci číst. Fantazie, úžasný jazyk, barevné a přitom jednoznačné postavy, ironie a nadsázka, smích a slzy v jednom. Docela mě zaujalo zobrazení ženských postav, autor se nesnaží pronikat do tajů ženské duše, ponechává je v té tajemně obdivné rovině.
Přála bych si jet do Paříže, potkat Veselého Boha, cestovat pomocí hodibinek…

cessy
19.10.2015

Imaginatívna próza par excellance! Krásne mnohovrstevnatá, zvládnutá po všetkých stránkach, dotiahnutá do najmenších detailov, dokonale vypointovaná. Najčarovnejší však je Benniho svojrázny poetický jazykový prejav - nekonečná nápaditá hra so slovami a význammi. To si skrátka musíte prečítať! Je odvážny, hryzavo ironický, zaujíma jasný POSTOJ (jeho kritiku si nemožno zmýliť s ničím iným), no zároveň je nesmierne vtipný. Inkorporuje prvky, ktoré ďaleko presahujú magično, text miestami zabieha až do sci-fi roviny. Benni vytvoril jeden z najfascinujúcejších magicko-realistických svetov, s akými som mala tú česť. Niekde za polovicou knihy ma síce pochytil pocit, že dejová rovina má zostupnú tendenciu, avšak už len pre ten originálny jazyk nemôžem hodnotiť inak než najvyššie a aj to sa mi ešte javí ako nedostatočné! Tesne po dočítaní som si priala jediné - zabudnúť a čítať odznovu. A veru ešte v budúcnosti budem, a nie raz! Hoc len pre ten čistý pôžitok z jazyka samotného.


blimba
01.04.2013

Lehce eko. Hodně hravý text. Příjemné čtení.

Štítky

italská literatura

Autor a jeho další knihy

Stefano Benni
italská, 1947

Kniha Časoskokan je v

Přečtených16x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených3x
Knihotéce14x
Chystám se číst40x
Chci si koupit5x
dalších seznamech1x