Klíč k času

Vasilisa žila až donedávna se svojí babičkou a neměla ponětí o tom, že její otec je mocný mág země Eflary. Místa, kde žijí tajemní čarodějové, kteří ovládají silnou magii, díky níž mohou ovlivňovat čas. Když se pak sama ocitne v zemi časodějů a víl, netuší, jaké nebezpečí tam na ni čeká. Nikdo neví, proč se tam najednou objevila, ani kým ve skutečnosti je. Je to nešika, která nezná svůj původ, nebo špionka, kterou vyslal její otec, aby mu pomohla získat trůn? Nebo je dokonce mocná časodějka, která umí ovládat čas a může zachránit Zemi a Eflaru před nebezpečím, které se na ně řítí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309694/klic-k-casu-028-309694.jpg 4.3160

Časodějové (1.)

Часовой ключ (2011)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

Kikulka97
dnes

První knížka docela povedáná. Docela mě ale štvalo, že jsem časodějnému světu rozuměla asi tak jako hlavní hrdinka - to znamená vůbec. Musím ocenit krásnou obálku a dobrý nápad. Co mě překvapila - že hlavní hrdinka neskončila v psychiatrické léčebně, i když kdo ví, jaké problémy z toho bude mít v budoucnosti :D

Ajda300
předevčírem

Nemám ráda Vassillisu (nebo jak se to píše). Co je to vůbec za jméno? Začátek mě strašně bavil ale ostatní díly byly nudné. Jediný koho jsem si oblíbila, byli její mladší bratři. Ale ti potom stejně zmizeli z jejího života, takže asi nic. Navíc proč má Vassilisa zrzavý vlasy? To má postava v každý druhý knížce.

Hungerbook
předevčírem

Nejdříve začnu tím dobrým na knize. Určitě dobrý nápad, umět čarovat s časem. Taky se mi líbí obálky knih. Názvy taky ujdou.
Teď k samotnému obsahu. Někdy se mi kniha zdála trochu táhlá. Autorka se nad některými tématy zdlouhavě rozepisovala. Úplně mi nesedla hlavní postava Vasilisa. Na svůj věk se chovala buď příliš dětsky nebo příliš dospěle (a navíc pořád zmiňovala, že UŽ jí bude třináct a že už není dítě). Z celé knihy mám nejradši Dianu. Žádnou z postav si neumím představit v realitě, všichni se tam chovají divně. Ale možná to je tím, že je autorka z Ruska. Doporučuju tak pro věkovou kategorii tak deset jedenáct let.

Panínoci

Tuhle sérii podporuji už od dob, kdy se teprve připravovalo její vydání, což je už skoro dva roky. A pořád ji miluji!

any333

Knihu jsem typovala jako určenou pro mladší, takže když jsem k ní přistupovala, neměla jsem příliš velké nároky, jen mě zajímalo, jak autorka vylíčila jiný magický svět. A v konečném výsledku vidím, jak moc mě to chytlo. Kniha byla čtivá, našlo se v ní spoustu ojedinělých prvků hlavně v ohledu časodějnictví, složení společnosti Eflary a také mě docela ohromil Feš. A přestože se tu tak lehce objevuje jakýsi trojúhelník, co nebezpečně balancuje nad hranicí přátelství a něčeho víc, myslím, že z jedné strany to u toho kamarádství asi už nadobro jen zůstane.
Vasilisina rodina mi pila krev, s dívkou jsem soucítila a docela mě zarazil přístup jistých osob k těm, u nichž se nic neprojevilo. Pak, když se na Eflaře setkala s kluky a ti ji ještě s někým jiným vzali do jiné části časodějné planety, tušila jsem, kdo byla ta osoba, co ji navštívila. Ale řekla bych, že zrovna v tomhle ještě bude nějaký háček.
Jinak už mám za sebou i druhý díl, takže mě docela překvapilo, kam se pak cesty některých hrdinů pohnuly, co se odkrylo a jak to dopadlo s klíčníky a obecně s šarlatovým kvítkem. Takhle, kdybych už tak pozdě nepřidávala komentáře, bych se rozhodně sama sebe ptala, na čí přání je to kam zanese.

Nelíísek

Od knihy jsem byla nesčetněkrát dlouho odrazována, nakonec jsem v knihovně viděla všechny 4 pohromadě tak jsem se do nich pustila.

kniha se mi opravdu dosti líbila i když pár nedokonalostí by se našlo, naopak líbí se mi celý kocept té magie, tedy časodějnictví, vše je promyšlené a autorka Vám prozradí pouze to co je nezbytně nutné, i když se to nezdá je v první dílu hromada informací jak už ke světu nebo k časodějnictví či k čemukoliv jinému, autorka to ale tyto informace dávkuje šikovně, a díky tomu je děj nádherně plynulí.

AgnessN.R.

Dlouho jsem se ke knížce nemohla dostat, což je škoda. Knížka byla neuvěřitelně čtivá a rychle ubíhala až jsem si říkala, že někdo musel pozastavit čas:)
Taky se musím přiznat, že po dlouhé době jsem opravdu nedokázala předvídat, co se stane a ze začátku jsem na tom byla stejně jako hlavní hrdinka - nic nechápu, vůbec nevím o čem je řeč,..... Prostě úplně vygumováno :D
Autorka stvořila neobyčejně kouzelný svět, který překvapí.

SarahRoyalAss

Na knížku jsem se těšila tak 50/50. Cestování časem není moje parketa. I tak mi překvapilo, jak byla kniha čtivá. Dokonce i téma s časem mě bavilo. Knížka je malinko drsná k hlavní hrdince a hodně jsem jí litovala. Líbilo se mi, jak jsou zde vykresleny 2 odlišné světy.
První polovina mě opravdu bavila! Pak přišlo takové to bum... Wtf? Věděla jsem, že čtu knížku pro mladší čtenáře, ale najednou to bylo i pro mě moc pohádkové. Víly, jednorožci (tenkorožci)...
I tak si ale hodlám přečíst celou sérii a těším se na to.

spidin

Krásně psaná kniha, určena především pro dorost, ale i pro milovníky fantasy.

Dani3

Autorka vytvořila zajímavý a originální svět, který tvoří dvě krajiny – Ostalu, kde žijí obyčejní lidé a Eflaru, svět časodějů, víl a mnoha dalších kouzelných bytostí.
Hlavní hrdinka se z obyčejného světa lidí dostane do Eflary a musí se vypořádat s mnoha nástrahami, odhalit tajemství vlastního původu a v neposlední řadě zjistit, proč se vlastně na tomto kouzelném místě ocitla.

Musím se přiznat, že i přes těžkopádný začátek mě pohádkový svět Eflary okouzlil.

Gretkaaa

Naprosto dokonalá kniha. Od začátku jsem byla vtažena do děje a hltala jsem knihu od začátku do konce. Naprosto normální holka se zaplete do jiného světa, do kterého patří a neví o tom. Čtivé, zábavné a poutavé. Konec otevřený na pokračování... Taky super! :)

Koláček11

Pěkná fantasy kniha. Ke konci knihy jsem se však zapletla v pojmech. A nelíbilo se mi jméno hlavní hrdinky. Nehodilo se to k ní

wildXchos

Líbilo se mi to, připomíná mi to knihy, co jsem četl dřív a líbí se mi jména :)

daradka

Kniha sa mi velmi páčila doporučujem , dobrodružstvo sa ešte len začína :)

petunkav

Knížku jsem vytáhla dětem z knihovny a jsem móóóc spokojená. Už dlouho jsem nečetla tak pěknou "pohádku" - řečeno nadneseně.

Ni-ka

Knížku som precitala hned, dej ma zaujal, aj ked miestami som sa stracala. Uz sa tesim na dalsiu cast

DracoMalfoy

Ať jsem se snažila, jak jsem se snažila, na 186 stránce odkládám do Nikdy víc. Svět jsem nepochopila, nikdo mi neřekl proč je Vasillisa tak strašná, a to s tou gymnastikou..? Autorka se asi nemohla rozhodnout o čem píše, protože to nebyla ani sportovní ani moderní gymnastika. Na stránce bylo Vasilissino jméno vždy minimálně pětkrát a celý ten příběh byl prostě..uh? No, tohle nepůjde.

Barik05

Kniha mě mile překvapila, je skvělá.

Snehulajn

Když jsem si tuto knížku vypůjčila v knihovně, varovali mě, že je to blbost a nebude mě to vůbec bavit. Ale po prvních stránkách jsem zjistila, že je to úplně jinak. Celá kniha byla okouzlující a moc ráda jsem se vžila do jejího příběhu.
A všem ostatním doporučuju: Nesuť knihu podle obalu a komentářů, nejdřív ji přečti a pochopíš co tim kdo myslel.

PrimEverdeen

Nejlepší je poslední souboj s Elenou Mortinovou.

Percabethka

Po prvních 20 stránkách jsem chtěla Časoděje odložit. Čekala jsem nějakou YA fantasy a 12letá hlavní hrdinka mě docela odradila. Pak jsem si ale řekla, že Harry Potterovi, ke kterému tuhle sérii všichni s oblibou přirovnávají, bylo v prvním díle stejně a tak jsem dala knize ještě šanci. A ještě že jsem to udělala.
Asi po padesáti stránkách jsem zjistila, že se od příběhu prostě nemůžu odtrhnout a přestat večer číst jednoduše nešlo.
Já osobně bych Časoděje nepřirovnala k Harry Potterovi, přestože tam nějaké ty společné znaky jsou (12letý "sirotek" je odveden od svých opatrovníků a má být přijat na čar/sodějnickou školu). Připomíná mi to spíš takové ty dětské fantasy plné dobrodružství a záhad, které jsem jako malá úplně zbožňovala. Například knížky Kaie Meyera nebo všechny možné "Brány času" a podobně.
Ačkoli je podle mě tahle série spíš pro mladší čtenáře, nepochybuji, že i ti starší budou unešení z její "pohádkovosti", kouzelného světa a úžasného vypravěčského stylu. A připravte se, že jinak, než na jeden zátah, se to přečíst nedá :D

Vencio

Celá dosavadní série je velice povedená, oddechová fantasy. Děj má rychlý spád a není zde příliš mnoho postav, takže se v nich člověk nijak neztrácí. Čarování, kdy čas má hlavní slovo, pro mě osobně bylo nové a neokoukané, byť jsem občas byl z předložených časových paradoxů poněkud konsternovaný :D Nesouhlasím ale s kolegy níže, kteří poukazují vyloženě na "časové nesmysly".

Pro někoho může být lehce těžkopádný začátek první knihy, ale dál už není určitě nic co vytknout :) Překlad je také velmi zdařilý.

Určitě se přečtu i další díly, až vyjdou (4. díl by měl vyjít na konci března).

dancav28

Do knihy se mi ze začátku moc nechtělo, ale asi po 40 stránkách jsem si knihu zamilovala. Četla se sama a už se těším až si přečtu pokračování. Kniha je dobrodružná a nikdy nevíte co se stane. Takže knihu doporučuji. A hned si jdu přečíst další díl :)

ame

Časodějové mě nijak zvlášť neohromili, hlavní postava má až moc nepřátel a jak se děj vyvíjí chápete knihu čím dál míň a míň. Myslím si že určité věci jsou nepochopitelné i pro někoho kdo knihu miluje a přečte ji za jeden den. Fantasi mám osobně moc ráda a děj s časem je hezké téma, ale kniha není oddychová. Musím uznat že je dokonale promyšlená a nějaké to klišé tu sice je, ale je buďto nepodstatné nebo tak maličké že si o člověk téměř nevšimne, vtomto jsem velice spokojená a druhý díl si přečtu

asodomkova

od této knihy jsem mnohé nečekala, ale nemohla jsem od ní odtrhnout oči. Když jsem četla začátek říkala jsem si ,, No jsem zvědavá jak se budu překousávat do konce", ale pak ... WOW. Četlo se samo. Nádhera! Rychle na další díl!!!

Ekiara

Knížku jsem nedočetla z důvodu, že mě to vůbec nechytlo. Nemohla jsme se začíst, knížka mi přišla nudná a prostě přes nějakých 100 stránek jsem to prostě číst přestala.
Knížku mi sice dlouho doporučovala kamarádka, která tu sérii úplně žere, hltá každou postavu a moment... Asi je to tím, že mě prostě neoslovil tento druh žánru, kde jde hlavně o ten čas.
Jinak se mi moc líbí obálka, ale to je asi to jediné.

SweetClaire

Kniha byla hezká. Jenže jsem se musela opravdu hodně přemáhat, abych se dostala přes začátek. Jsem sice ráda, že se mi to podařilo. Ale rozhodně nehodlám číst další díly. Postavy se nechovaly na svůj věk. Byla jsem dost překvapená, když jsem zjistila, že hlavní hrdinka je mladší než jsem jí tipovala. Kniha se mi docela líbila, avšak vracet se k ní nebudu.

Viki0

Úžasná kniha, která mě bavila od začátku až do konce. Děj byl napínavý. Autorka vymyslela dokonalý svět, který je propracovaný do posledního detailu, postavy mají svůj charakter.
Musím říct, že než jsem knihu začala číst, tak jsem od ní čekala něco trochu jiného, ale kniha mě příjemně překvapila. Doporučuji všem, kdo mají rádi fantasy. Už se těším, až vyjde 4. díl.

Lianica

Super příběh, který mě bavil od začátku do konce. Tenhle typ knih mám nejraději. Člověk u toho vypne a odreaguje se a ponoří se na 100% do děje.

Aki12
23.12.2017

Jsem velice šťastný, že nám do naší malé země, překládají i knihy z Ruska! Kdyby se tak nestalo, přišli by jsme o skvělou perličku mezi fantasy literaturou pro mládež!
Kniha přináší spoustu akce, napětí a intrik. Libí se mi postupné uvádějí do nového kouzelného světa, který je opravdu skvěle promyšlený. A když jsem v poslední kapitole zjistil, že děj je otevřený, byl jsem moc šťastný! (Ale moje peněženka asi ne, protože si ihned jdu koupit další díl :D.)