Čas žít, čas umírat

Čas žít, čas umírat https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40699/bmid_cas-zit-cas-umirat-AC7-40699.jpg 5 1612 158

Oproti románu Na západní frontě klid se tentokrát posouváme v čase do II Světové války, ovšem dějová linie je skoro totožná - voják na frontě, potom na dovolence a zase zpět na vojnu. Ernst Graber jako německý voják prošel Francii, octl se v Africe na tažení, potom na východní frontě v době ústupu vojsk před Rudou armádou, zpátky domů a když už se zdá, že spolu se svou ženou Alžbětou může začít nový život a budovat domov, je povolán zpět na frontu, aby ještě zachránil německou říši před finálním koncem. Vyšlo v Edici Klub Čtenářů svazek 463 jako druhé vydání, v překladu Evy Pátkové první.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Odeon

Zeit zu leben und Zeit zu sterben , 1954

Eli-Eli
16.02.2015 5 z 5

Literární skvost. Když jsem dočetla, bylo mi líto, že jsem na poslední stránce... záplava bolesti, citu, tápání a hledání pravdy, snaha urvat si obyčejný klidný život tam, kde to není možné a přece se o to člověk stále snaží... a především hledání odpovědi na otázky odpovědnosti za naše činy za "výjimečných okolností". Závěr naprosto dokonale uzavírá celý příběh - ve chvíli, kdy hlavní hrdina našel sílu konečně udělat správnou věc, náhle a podivuhodně lehce umírá... chtělo se mi zvolat: "Proč? To je přece tak nespravedlivé!"

Hanule_bambule
05.02.2015 5 z 5

Jiný pohled na válku...z pohledu toho zlého nacistického vojáka, který mi přirostl k srdci a přála jsem mu do konce knihy, aby jeho život byl jiný. Remarque je mistr.

Kacka6
24.01.2015 5 z 5

Opět mě kniha dostala. Nejvíce situaci, kdy je hrdina na dovolené z fronty. Opravdu nezapomenutelné.

Gwaihir
14.09.2014 5 z 5

Pohled na válečné hrůzy očima jakéhokoli obyčejného mladého nevinného člověka, z něhož pouze vyfasovaná zbraň a uniforma dočasně učinila vojáka, musí být zákonitě vždy stejný. Zpočátku pro mě bylo těžké vcítit se do pocitů muže bojujícího na straně uchvatitelů a vrahů, ale posléze jsem si uvědomil, že je třeba je vnímat především jako člověka zavlečeného do světa násilí a ničení, navíc svými vlastními lidmi. V čase příznivém pro červi poodhaluje vyprávění, rozpolcenost v myslích těch, kteří procitají ze stavu omámení vítězným tažením do skutečnosti ohrožení vlastního života, tváří v tvář porážce. Do perfektní atmosféry tohoto přerodu je zasazen melancholický příběh plný strachu a zoufalství, ale i zajímavých úvah nebo touhy po lásce a míru, které však musí být často draze vykoupeny. 90 %

Rheesa
22.07.2014 5 z 5

Další dokonalá remarquovka...

st18321
09.05.2014 4 z 5

Poutavá a zajímavá kniha. Ale na Západní frontě klid se mi líbyl o hodně více. Zde je hlavní postava v boji z cela osamocena bez přátel. To je ale dáno poměry v Německu v této době, kdy se báli i na cokoliv zeptat jeden druhého.

doriska
15.04.2014 5 z 5

Po dočtení jsem měla prostě chuť začít křičet... a já křičím, jen mě nikdo neslyší... ! Nechci aby to tak skončilo... s každou nově čtenou knihou od Remarquea vím, že konec mě rozpláče a většinou i naštve, právě kvůli smrti.... Avšak tato byla jiná... jen pár slz mi skanulo, ale hněv byl větší... hněv na všechno to zlo... a jako kapky dopadající právě na mé okno... tak i slzy dapadají na poslední stranu této knihy... klidné a přitom tak rozhněvané...

KikiZ
13.03.2014

Miluju číst Remarqua, miluju jeho moudrost, lidskost, stesk, bolest, smutek i upřímnost. A vždycky když dočtu nějakou jeho knihu, tak vždycky cítím obrovskou úlevu a vděčnost, že na mě nepadají bomby, že nejsem v zákopu, nenajdu rozbombardovaný dům, vím, kde mám své rodiče, nebo že nejsem věčně štvaný emigrant bez pasu, bez domova, bez identity. Vypráví o lidech, z nichž většina zažila něco, co si my v dnešním světě twitterů, facebooků a mobilů ani neumíme představit. Ale zároveň jako by ti lidé opravdu žili, ne jen přežívali, uměli žít ze dne na den, vychutnávat každý okamžik, protože věděli, že už zítra můžou být mrtví. Jsou to knihy, které i dnes mají v sobě obrovskou sílu.

regi1
22.02.2014 5 z 5

Remarqua miluju a tohle je pro mě jedna z jeho nejlepších knih.

LucillaPeters
22.01.2014 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Remarquea četla a ke které se ráda vracím. Silný příběh, emoce.a typický konec.

martinka_d
13.01.2014 5 z 5

Rozhodně jeden z nejlepších Remarquových romanů. Kniha a vůbec celý příběh nutí člověka se zamyslet nad tím jak strašně moc nevinných lidí trpělo a kolik nevinných lidí muselo zemřít...

Hřibče
17.09.2013 5 z 5

Pro mě osobně byla kniha skvělá, silná a nezapomenutelná. Myslím si, že je to jeden z Remarquových nejlepších románů! Během čtení jsem prožívala podobně neuchopitelný pocit lehkého smutku, snění, naděje a kruté reality jako při čtení Černého obelisku a Vítězného oblouku, a to jsem si myslela, že ten pocit už nezažiji! Díky tomuto příběhu jsem si uvědomila, že každá mince má dvě strany, že i Němci ve válce hodně trpěli a mnozí s ní nesouhlasili, a přesto za ni museli bojovat. Myslím si, že bychom měli podobné knihy číst častěji, strašně rychle totiž zapomínáme a jsou prostě věci, na které by se zapomínat nemělo...

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Krásna kniha od vynikajúceho Remarquea. Aj keď je príbeh zasadený do obdobia vojny, kniha nám hovorí hlavne o živote, o láske a vychutnávaní každej maličkosti čo nám život ponúka. Ak chcete vedieť, čo je v živote skutočne dôležité, alebo pochybujete o zmysle bytia, tak si prečítate Čas žitia a čas umierania.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Další silné dílo od tohoto autora... Tentokrát z pohledu německého vojáka, který se vrací z fronty z Ruska domů na dovolenou. Těší se na rodiče a na rodné město. Na oázu klidu... Nic z toho se nekoná, město je vybombardované, rodiče nezvěstní a on se snaží zjistit, co se s nimi stalo. Potkává řadu lidí se spoustou osudů, dostává se mu pomoci ale také jsou mu házeny klacky pod nohy. Navíc klidu si neužije díky neustálým náletům a zažívá podobné hrůzy jako na frontě. Nakonec nachází to, co ani snad nečekal, že najde a uvědomuje si ty nejzásadnější lidské pravdy a to, co je podstatné.

Uznávám, že je to opět dílo plné silných myšlenek a poselství, které rozhodně stojí za přečtení, ale některé autorovy knížky se mi líbily přece jen víc.

Pink Martini
08.06.2013 5 z 5

Remarqua mám opravdu ráda. I tahle knížka je povedená. Je docela zajímavé ji srovnat s Na západní frontě klid, kdy měl hlavní hrdina kolem sebe přátele, ale jeho "nástupce" ve druhé světové válce je už na všechno sám. 5/5

lenya
13.05.2013 2 z 5

Kniha se mi líbila, ale ke konci už byla táhlá a prokousávala jsem se horko těžko k závěru. Spíš to bylo tím, že kniha je velmi podobná dalšímu dílu Remarqua, Na západní frontě klid, kterou jsem také četla. Ovšem posledních pár řádek stálo za to - "rána do zad", když to člověk nejmíň čeká, ale v kontextu celého příběhu to spíš beru jako vysvobození.

exitus
23.04.2013 5 z 5

Velmi se mi líbila, možná proto, že nebyla příliš z fronty, ačkoliv o silné momenty nebylo nouzi...A SPOILER ten nesmyslný konec!!!

Terisha
14.04.2013 5 z 5

Vynikající kniha, smutná. Při čtení této knihy (a to se týká i ostatních Remarqových knih) mi přebíhá po zádech mráz a jsem vděčná, že jsem válku nemusela zažít.

Iveta81
18.03.2013

Vynikající, skvělý autor, skvělá knížka.

kika 13
11.02.2013 3 z 5

Pěkný román od výborného autora.