Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391623/bmid_cas-vlku-0I6-391623.jpg 4 166 58

Starodávná legenda praví, že v každém člověku žijí dva vlci a neustále bojují o tlukot srdce. Jeden z nich je strach a nenávist a ten druhý láska a důvěra. Který z vlků vyhraje? Ten, kterého živíme. Švédsko na samém počátku 2. světové války. Hlavními hrdiny příběhu jsou sirotci Magdalena a Nils, jejichž jediný příbuzný - strýc, který se vrátil z Ameriky - jim odkázal veškeré své bohatství. Díky nečekanému dědictví začínají nový život i slibnou kariéru, ale hrůzy počínající války pronikající z kontinentu je vedou k pomoci potřebným. Do příběhu vstupuje Carl-Magnus Rytterholm, obdivovatel nového hrdiny - Adolfa Hitlera. Ale po boku zla jako vždy kráčí láska. Při hledání tří zmizelých finských válečných dětí se osudově setkají Magdalena a Carl-Magnus a jejich odvaha a obětavost změní život nejen jim, ale i mnoha dalším lidem. Čas vlků je kniha o odvaze a lásce ve stínu války. O odvaze postavit se za to, v co v nitru věříme, za slabé a bezbranné, odvaze bránit právo na svobodu těla i ducha a neuposlechnout rozkazy. I nejčernější temnotou jasně prosvítá zářivé světlo lásky a naděje. A coby symbol boje dobra se zlem čtenáře celou knihou doprovázejí tři sněhobílí vlci... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

Vargarnas Tid , 2016

mythos91
10.01.2020 4 z 5

Hezky napsaná kniha na pozadí 2. světové války z pohledu osudů několika lidí a dění skandinávských zemí. Rozšířil jsem si obzor a byl jsem překvapen, jak zažívali válečná léta právě tyhle severské země. Je to připomínka, jak kruté osudy zažívali lidé za války a je dobře, že toto téma je stále probírané a připomínáme si ho jako odstrašující případ.

Burgus
02.01.2020 5 z 5

Je to přenádherná kniha. Když jsem studovala rok ve Finsku, člověk byl tak ochromený zážitkem z úžasné země, že úplně zapomínal na historické, ale i současné problémy této země (každá země je skutečně má). Přečetla bych si ji klidně znova. Je to jeden z těch případů, kdy mi zůstává rozum stát nad darem psaní, který někteří lidé dostávají do vínku. Díky Elisabet!

MuříNoha
20.11.2019 1 z 5

Klišé na klišé na klišé.

pavlinka0250
17.09.2019 4 z 5

Moc hezky a citlivě napsáno,nádherná obálka. Kniha se mi moc líbila i přes nelehké téma. Je opravdu strašné, když válka zasáhne do životů nevinných lidí a naprosto je změní.

zuzca.h
15.08.2019 3 z 5

S vlky to nemá moc společného snad jen paralelu mezi šedým vlkem, uchvatitelem smečky a Hitlerem. Jinak je tam o vlcích jen pár řádků. Víceméně se jedná a romantický příběh odehrávající se na pozadí 2.sv. války. Kniha se četla celkem dobře, nicméně podle anotace jsem očekávala něco úplně jiného.

ritz
13.08.2019 3 z 5

Zajímavé prostředí, jinak mě moc nezaujalo.

pajaroh
19.07.2019 2 z 5

Švédsko, vlci, válečné téma - kdo by odolal? Jenže ejhle, ve čtvrtině knihy jsem usínala, v polovině ji odložila, což se mi nestává moc často. Povrchně napsaná, nesympatická hlavní postava. Téma dobré, ale samotný příběh podle mě není dobře zpracovaný. Takový trochu literární kýč, který se (v tomto případě bohužel) odehrává v mém oblíbeném prostředí.

Petra2808
24.06.2019 4 z 5

Doporučuji

Kekik
19.06.2019 4 z 5

Tři dny trvalo, než mě příběh zaujal. Myslím, že zlom nastal ve scéně, kdy se Carl-Magnus poprvé setkal s krkavcem. A od toho okamžiku jsem knihu nerada odkládala.
Kniha obsahuje velmi silné momenty.
Citáty z knih, které shrnul ve svém komentáři uživatel Marekh, jsou vážně k zamyšlení. Krásné, smutné, pravdivé.
Ke konci se autorka nechala trochu unést a vnesla do příběhu konec jako z pohádky, ale proč ne?

Šungitka
18.06.2019 5 z 5

Velice mě tato kniha oslovila a zasáhla. Často se mi při čtení vloudila otázka: Jak bych se zachovala já? Nejsem si sebou jistá. Strach je nesmírně mocný, pokud nás pohltí... A na konci vyznání jedné vězeňkyně z koncentračního tábora o svém postoji ke svým trýznitelům - to bylo velice silné. Toho bych chtěla být schopná! To je to skutečné vítězství ducha a skutečná svoboda.
Trocha patosu a naivity - obzvláště v milostné linii - mě nevadila. Cítím za tím touhu po čisté lásce a cti, prostě po dobrém životě.
Co mi vadilo, to bylo míchání právě té čisté lásky s chtíčem. To mi jaksi nesedí. Vášeň ano, ale chtíč - to s tím nejde dohromady. Nebo že by to bylo překladem?

Kočičáci
12.06.2019 4 z 5

"Svoboda je drahocennost a její hodnotu si neuvědomíme, dokud ji neztratíme."

Válečných románů není a nikdy nebude dost. Je potřeba si neustále připomínat, jak moc zlé to bylo. Tentokrát dobu druhé světové války prožijeme na severu Evropy ve Švédsku, které ač bylo neutrální, válku prožilo v kleštích okupovaných zemí. Naštěstí o to více mohlo podávat pomocné ruce.
Mrazivý příběh nám zprostředkují sourozenci Nils a Magdalena s jejich životními partnery Vivecou a Carlem-Magnusem. Díky každému z nich se dozvíme, jak válka na severu probíhala, jak byli lidé odvážní a jak se snažili pomáhat druhým, i když jen třeba maličkostmi... a právě o to v životě jde, být lidský, láskyplný, nebát se věřit, mít charakter, nebýt slepý vůči utrpení, stát si za svým názorem... že to je klišé? Ano, dost možná ano, ale hned by bylo na světě veseleji, kdyby tyto vlastnosti převažovaly nad zlem, strachem a nenávistí.
Symbolika vlčího příběhu dokonale doplňuje celý děj. Krásné a dojemné. Doporučuji.

RoseDadas
05.06.2019 5 z 5

Čas vlků je nádherný příběh o lidské dobrotě, o tom, jak, když je to nejvíc potřeba, drží lidé při sobě a pomáhají si. Je to příběh o tom, jak celý národ bojuje o svobodu nejen své země, ale i svého ducha. Je to román o odvaze, přátelství a lásce. Ač příběh zpracovává poměrně nelehké a těžké téma, jeho čtení mi nečinilo potíže, sama autorka události strukturovala přehledně a velmi čtivě vysvětlovala vždy, o co šlo, takže i pro ty, pro něž je tato historická etapa španělskou vesnicí, nebude problém se v knize orientovat.

whiolet
12.05.2019 4 z 5

Kniha byla velmi odlehčená ,co se tohoto tématu týče, a já jsem i celkem ráda, jelikož jsem díky tomu nebyla "emočně vycucaná".
Příběh se mi líbil, postavám jsem fandila, jen mi tam neseděli ti vlci a krkavec, i když to asi měla být narážka na Nacismus a Židy (teda aspoň doufám, jinak by to nedávalo žádný smysl).

marketa6511
31.03.2019 5 z 5

Když laskavost vítězí v nelaskavých časech. Připomenutí, že v každé chvíli, v každé době, vždy znova rozhodujeme o tom, jestli budeme konat laskavě anebo jinak. Jo, knížka byla plná drobných happyendů i toho jednoho velkého, že válka skončila, ale možná proto pro mě osobně byla silnější. Jako poselství, že i ve špatných časech se dějí dobré věci a lidé dělají dobrá rozhodnutí. A taky to bylo dobré opakování průběhu druhé světové války ... jen tak mimoděk, v tom, jak se jednotlivé okamžiky promítaly do životních osudů lidí. A kdybych si jen to měla z knížky odnést, tak díky za to.

oolinkaa
28.03.2019 5 z 5

Krásná a čtivá kniha ze Švédska, v době 2.sv.valky. byla jsem mile překvapena

raffi
21.03.2019 3 z 5

Nie, toto nebola dobrá kniha.... Miestami to vyznelo ako pokus zamilovanej pubertiačky písať knihu z obdobia druhej svetovej vojny. Aj tie nezmysly by potom dávali zmysel :) A keď došla fantázia tak autorka pridala trošku cukru (a šedých vlkov) a nakoniec z toho vzniklo toto presladené čosi... Akurát čo si mám potom myslieť o autorke, ktorá to skutočne napísala, a je ročník 1950? Asi že sa jej v budúcnosti vyhnem veľkým oblúkom, ak ešte niekedy niečo napíše.

AnSe
15.03.2019 5 z 5

Zajímavé životní příběhy doplněné o skutečné události. Strhující kniha, kterou jsem nechtěl dát z ruky.

Vampy
02.03.2019 2 z 5

Pokud máte rádi pohádky, bude kniha dobrou volbou. Za mě ale rozhodně nedoporučuju. Roztrhl se pytel s knihami s válečnou tématikou, ale těch kvalitních je opravdu pomálu. Hlavní hrdinka mi přišla hloupá a nějak jsem nepochopila motiv jejího chování. Její cesta do Norska? Fakt nechápu. Jedna hvězda za obálku.

ela1972
26.02.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha o méně krásné válečné době. Kniha byla nejen hezky napsaná, ale seznámila mě i s jiný pohledem na světovou válku.

intelektuálka
16.02.2019 4 z 5

Druhá světová válka na severu - pro mě neznámá...

A odvaha nebát se postavit proti rozkazům, s nimiž nesouhlasíme, být tu pro druhé v těžké době ...

A moc se mi líbila symbolika vlčího boje za svoji spravedlnost...
Hodina vlka - čas dne, kdy je lidská duše nejzranitelnější a zlatá brána do věčnosti se otevírá dokořán ...

V této láskyplné knize jsou vykresleny charaktery osob tak, jak by to mělo být ...

A co mne překvapilo ?

Švédsko je přece, dá se říct, průkopnickou zemí, co se rasové hygieny týče...
Už v roce 1921 jsme založili první institut rasové biologie na světě .... !!!

A již známá slova Norimberského procesu :

"Nenesu za to žádnou vinu. Jen jsem poslouchal rozkazy ."

Pořád stejné varování - kdy ho lidé uslyší ???