Čas soumraku: Rozpad koloniálních impérií po druhé světové válce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Charakteristickým rysem druhé poloviny 20. století byl rozpad koloniálních říší. Mnohé naděje dosud porobených národů se však poměrně rychle rozplynuly v bolestné realitě nových států. Dosažená nezávislost se sama o sobě nestala dostatečnou zárukou hospodářského a sociálního pokroku či politické stability. Přes patrný civilizační rozdíl mezi asijskými a africkými celky se na obou kontinentech většinou neprosadily evropské principy občanské společnosti a liberální demokracie. Kolonialismus neznamenal pouze bezbřehé ekonomické kořistění či útlak domorodých populací, ale i počátky modernizačního procesu, budování základní infrakstruktury, rozvoj vzdělání, atd. V protikoloniální euforii padesátých a šedesátých let minulého věku se vše zdálo být snadné, ale dnes víme, že především africký kontinent nebyl na nezávislost dostatečně připraven. A nesmíme také zapomínat na realitu studené války, kdy mocenské soupeření Sovětského svazu a Spojených států mělo destabilizující rezonanci i v rozvojovém světě. (rozpad koloniálních impérií po druhé světové válce)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100716/cas-soumraku-rozpad-kolonialnich-im-S5f-100716.jpg 4.512
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Čas soumraku: Rozpad koloniálních impérií po druhé světové válce

KejmlP
06.12.2019

Skvělá shrnující práce prof. Nálevky. Kniha v základech rozebírá všechny aspekty dekolonizace, a věnuje se pečlivě jednotlivým oblastem a koloniálním říším. Po přečtení tak bude čtenář schopen analyzovat různé aspekty a okruhy způsobů, kterými dekolonizace proběhla, a v každé oblasti určit, jaké zásadní problémy jsou s ní spojeny. V úvodu a v závěru pak nečernobíle zmiňuje kladné i záporné stránky kolonialismu a především jeho pádu.
Profesor Nálevka byl skutečným mistrem syntézy, a tak stejně tak tato kniha poskytuje stručný, ale zároveň myšlenkově obsáhlý soubor aspektů, nutných ke studiu této problematiky, a z ní vyplývajících problémů dnešního světa.

Doporučujeme

Intimní historie od antiky po baroko
Intimní historie od antiky po baroko
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Tyranie: 20 lekcí z 20. století
Tyranie: 20 lekcí z 20. století
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem

Štítky

kolonialismus kolonie

Autor a jeho další knihy

Vladimír Nálevka
česká, 1941 - 2010

všech 20 knih autora

Kniha Čas soumraku: Rozpad koloniálních impérií po druhé světové válce je v

Přečtených20x
Knihotéce8x
Chystám se číst6x
Chci si koupit4x