Čas korunního prince

Čas korunního prince https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372114/bmid_cas-korunniho-prince-6jV-372114.jpg 4 18 7

Románová freska z 2. poloviny 16. století zachycuje na pozadí soudobých událostí mládí Rudolfa II. od chvíle, kdy se vrací ze Španělska, až po jeho nástup na trůn. Autor zobrazuje složité poměry v Čechách, boj mezi protestanty a katolíky, poměry v evropských zemích, představitele české šlechty (zejména Viléma a Petra Voka z Rožmberka), papežský dvůr i současné umělce (Arcimbolda a jiné). Zachycuje barvitě také všechny důležité události pohnuté doby: bitvu u Lepanta, ohlas bartolomějské noci v Evropě, zápas Nizozemí se Španělskem a situaci v Polsku po vymření Jagellonců.... celý text

stanislava9718
19.08.2023 3 z 5

Kniha na mě koukala v knihobudce, je trochu volným pokračováním knihy Filip II. Španělský, tuto napsal český autor Jaroslav Boček. Děj se odehrává návratem budoucího Rudolfa II. Habsburského se svými bratry od španělského dvora. Právě v tomto historickém románu jsou popsány rozkoly a boj o koruny evropských království, boj o moc šlechty, církve, které předcházely tragické bitvě na Bílé hoře.

Janadvorackova
21.07.2023 4 z 5

Zajímavá historická sonda.
Trvalo mi sice déle, než jsem dočetla, ale času nelituji.

renefer
04.05.2023 4 z 5

Zajímavý historický román z období, které mi zatím unikalo. Intriky a síla českých pánů, boj o polský trůn, zákulisní machinace katolické církve a všechno ve čtivé podobě. Rozhodně mi to přijde lépe napsané než Vondruška, kterého je teď všude plno.

Galadwen
10.08.2022 3 z 5

Na knize je vidět, že autor opravdu ví, o čem píše, rozumí událostem, dobové politice, vyzná se v jednajících postavách, hledá celkem uvěřitelně jejich motivace. To je velký klad románu.
Bohužel, pro mě osobně byl Bočkův styl značně nestravitelný - mnoho zdlouhavých a zoufale nudných popisů všeho možného, málo dialogů, žádná akce, množství symboliky. Kniha mi připomíná mozaiku odkrytou archeology: jednotlivé obrazy, mezi nimiž občas chybí kusy, takže celek zůstává propojený jen neúplně. Autor sleduje velmi mnoho historických postav, aby příběhu vytvořil širší kontext, ale podle mě se mu to docela nepovedlo, někteří se stěží mihnou a nezanechají hlubší stopu. Vyprávěno je v přítomném čase. Čtení mi trvalo opravdu dlouho, a nebylo to dáno jen velkým počtem stran.

Heralt
30.01.2021

Jaroslav Boček byl člověkem více profesí (novinář, filmový kritik i režisér, ředitel filmového ústavu po listopadu 1989). Vedle profesionálních historiků (J. Janáček aj.) se rudolfínskému
období věnoval ve dvou svých knihách, protože toto období přitahovalo: nejen osobností císaře Rudolfa, ale i menšími postavy, které bylo přivést nazpět tam, kam patřilo: k čtenáři, aby byl obraz zřetelnější - včetně malířů, kteří tehdejší mecenáše umění zobrazovali..
Boček však zanechal větší stopu svými příspěvky pro naši kinematografii - animované tvorby, jeho součástí byly příspěvky o Trnkovi a K. Zemanovi

vydrysek1
05.08.2018 4 z 5

Začátek se trochu vleče, ale postupně se kniha rozjede a drží solidní tempo, děj se neustále vyvíjí dopředu. Cca půl knihy není o Rudolfovi, ale o Rožmbercích.

Cinkiva
27.02.2017

První kapitola dobrá....u čtvrté kapitoly jsem knihu odložila a možná se kni vrátím.
Pro me opravdu zdlouhavý popis o tom jak se Rudolf vracel ze Španělska, myslim ze věnovat tomu celou kapitolu je zbytečné. Vic k tomu zatím nemám co říct... je nedoctena .....