Stín noci

Stín noci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402356/bmid_stin-noci-rRN-402356.jpg 4 836 158

Pokračování Času čarodějnic, literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Shadow of Night , 2011

petra4080
04.03.2021 3 z 5

Nejsem cilova skupina... pro deti asi dobre.

EtELINKA23
28.02.2021 5 z 5

Druhý díl mě bavil zatím nejvíc. Líbí se mi jak na sobě Diana pracuje, její dobrodružství, láska a odvaha. Skvělá kniha i seriál :) už se těším na další díla a sérii.

Verunka289
17.02.2021 5 z 5

Druhý díl se mi trošku táhnul a nebyl tak čtivý, ale přesto tento svět upírů, čarodějnic a démonu prostě miluju a moc se těším, jak to celé dopadne.

Tess23
12.02.2021 3 z 5

O něco slabší než první díl, ale i tak se nemůžu dočkat, až se pustím do pokračování.
Velmi oceňuji zapracování české historie, to se v mnoha cizích prózách nevidí a moc mě to baví :-)

iveta1294
12.02.2021 5 z 5

Ani druhý díl nezklamal. Prostě super :-):-)

BarkaS
04.02.2021 3 z 5

Musím říct, že paradoxně seriál lepší než předloha, a to navzdory vynechání kulis rudolfinské Prahy. Je to skvělý příběh, ale v psané verzi tažený jako nudle.

Jass
03.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Kde mám vůbec začít?
Už k prvnímu dílu jsem měla určité výhrady - především, co se Matthewa týče. Nicméně první díl měl jednu velmi nápomocnou kvalitu, byl neuvěřitelně čtivý, a tak i když byl snad zbytečně zdlouhavý mi to nijak nevadilo, protože knížka se četla prakticky sama. Ke čtení téhle jsem se musela nutit a několikrát jsem i zvažovala, že to vzdám, jenže... přece jen mě zajímá, kam to všechno směřuje.
První věc, o které si musíme promluvit je Matthew... Mám ráda romantické příběhy a nestydím se za to (většinu času...). Proto mě naprosto šokovalo, když jsem si uvědomila, že se těším, až Matthew na pár stránek zase zmizí, protože se třeba začne dít něco zajímavého. Druhým, ještě více šokujícím odhalením bylo, že jsem si začala přát thrillerovou zápletku (thrillery zásadně nečtu) - Diana si uvědomí, že je spárovaná s šílencem posedlým kontrolou (atd.) jenže spárování je samozřejmě vztah, ze kterého se nedá jen tak odejít... No, tohle jsou nicméně jen důsledky, co mi tak vadí? Matthew Dianě pravidelně lže a to i přes to, že se několikrát shodnou, že tentokrát už tedy upřímnost. O jeho dominantních alfa sklonech, které jsme viděli už v prvním dílu, ale tady se ještě zhoršují snad ani mluvit nemusím. Když prohlásí, že jestli chce skutečně vypadat jako alžbětinka, měla by ho začít poslouchat... na Dianině místě bych mu jednu ubalila... Nejhorší na tom je, že jeho plány skoro vždycky ztroskotají, takže ho nemůžu omluvit ani tím, že poslechnout by dávalo smysl... Proč, že ho Diana vlastně miluje? Kdo ví... asi je to osud... (Jo, a to jsem zapomněla zmínit antikoncepční scénu číslo dvě... zatímco bylinná antikoncepce má vedlejší účinky, tak ta moderní hormonální zřejmě žádné nemá... prosím, už dost... A Matthew stavějící katedrálu svatého Víta už je prostě moc, co je moc to je moc.) Nicméně je pravda, že autorka ho do jisté míry takhle píše schválně, má být nedokonalý - jde jen o to, že zrovna tyhle rysy mě tak vytáčí...
Co se děje týče... to je vážně vtip. Snad bychom si mohli připomenout, proč se vydali do minulosti v prvním místě... 1. aby se schovali před kongregací 2. aby našli ashmoleův svazek 3. aby se Diana měla od koho učit čarovat. Mohl byste mi teda někdo vysvětlit, proč první polovinu knihy poletují z místa na místo, přitahují k sobě hromadu pozornosti a dosahují tím ničeho? Poslední dobou to v komentářích píšu nějak moc často a samotnou mě to šokuje, protože mám dlouhé knihy ráda, ale tahle měla být o polovinu kratší... Je pravda, že každá jejich cesta plnila nějaký účel, ale... za mě ne... Na druhou stanu je pravda, že když přišlo na lámání chleba a měli se vrátit zpátky, tak mi skutečně bylo smutno, protože přestože byl vedlejších postav někdy přehršel, tak jsem si řadu z nich zamilovala.
Velké - ne úplně závěrečné - drama bylo ale naprosto směšné, proč? Proč zas musíme jít touhle cestou? I když když už nic jiného, tak oceňuji kreativitu ve zvolení mužského padoucha, obvykle bývá ta zhrzená žena...
Proč jsem na tuhle knížku tak tvrdá? Protože má potenciál. Autorkou vytvořený svět se mi vcelku líbí. Umí psát živé postavy, i když jim věnuje jen ten nejmenší prostor. Je vidět, že si provedla nějaký výzkum a v historických reáliích má celkem přehled - jenže to je zároveň i slabina, protože místy se v tom až moc rochňá a pak vnikají bezcílné výlety, ale zároveň se do toho v určitých místech podle mě mohla položit daleko víc (Alžběta i Rudolf byli celkem dost excentričtí panovníci - každý samozřejmě úplně jinak - a proto mě trochu zklamal jejich poměrně jednostranný popis).
Diana je rozhodně zajímavá hlavní postava, její vývoj v téhle knize byl skvělý - hrozně se mi líbilo, jak od svého akademického přístupu ke všemu kolem sebe postupně došla k přirozené alžbětínskosti. To mě nicméně dostává k potratu... tohle je motiv ke kterému jsem velmi citlivá, ráda ho v knihách vidím, ale málokdy je napsaný dobře, takže mě to ve výsledku zas rozčílí. Tady byl napsaný příšerně, protože jediný důvod proč k tomu došlo byl, že autorka potřebovala děj postrčit určitým směrem. Ano, postavy o tom měli pár rozhovorů, ale chybělo tu skutečné truchlení. Chyběly tu drobné myšlenky a vzpomínky, jako by to dítě ani nebylo důležité... vlastně to bylo celé o Matthewovi, ale ani tady autorka nevyužila skutečný potenciál...
No... neočekávala jsem moc, ale přesto to bylo velké zklamání... Poslední díl je o něco kratší a já jsem zvědavá, tak si ho asi taky přečtu, ale...

lucie5197
18.01.2021 4 z 5

Tenhle díl byl mnohem lepší, než první. Ty zdlouhavé popisy mě bavili a byla jsem fakt ráda, že většina postav z historie byli skutečné osobnosti, autorka si to mohla ulehčit a klidně postavy smýšlet. Hvězdičku navíc za Prahu! Jen jsem tedy čekala více zaměření i na současnost, závěr knihy byl kvůli tomu vcelku chaotický a nedával moc smysl, na rozdíl od seriálu, kde se tomu věnovali více. Samozřejmě logika se v tom hledat nedá, i tak jsem vlastně spokojená.

jarmuk
08.11.2020 4 z 5

Lepší než první díl. Ženské téma, ale bavilo mne to.

Zlajda95
05.11.2020 3 z 5

O něco slabší v porovnání s prvním dílem. První polovina knihy se mi velmi táhla, v druhé polovině to bylo už lepší. Chování některých postav mi ale hodně lezlo krkem.

katallinka
17.10.2020 4 z 5

Tak 3,5 *, protože svět i příběh jsou skvělé. Mám ráda, když se cizí autoři nechají inspirovat naší krásnou historií a se spojením s fantasy světem a cestováním v čase je to prostě geniální kombinace. Pouze text je hodně pomalý a zbytečně dlouhý. I přestože se mi kniha velmi líbila jsem ji četla na můj vkus moc dlouho. Poslední díl si určitě přečtu, jsem moc zvědavá jak vše dopadne.

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Tohle je další skvělá série, která mě bavila až do konce!! Kdo by se na chvíli nechtěl ztratit ve světě démonů, čarodějek a upírů !! Bože, jak já se těším na leden 2021 a na druhou řadu seriálu!! It begins with absence and desire. It begins with blood and fear. It begins with a discovery of witches. / Once the world was full of wonders, but it belongs to humans now. We creatures have all but disappeared. Deamons, vampires and witches hiding in plain sight, ill at ease, even with each other./ But in every ending there is a new beginning.

ludek.n
18.09.2020 3 z 5

„Uzel první spočívá, zaklínadlo začíná. Uzel druhý roste, zaklínadlo prosté…“ čarodějnice Diana Bishopová společně s upírem Matthewem Clairmontem hledá v minulosti pravdu o sobě samé. Že alžbětinský Londýn či rudolfinská Praha nejsou o mnoho bezpečnějším místem než současný Oxford, z něhož nesourodý pár utekl, je nabíledni. Děj Stínů noci je přesto výrazně statičtější a chudší na adrenalinové události, než předchůdce. S časovými paradoxy to Harknessová vzala zkrátka a hlavu si s nimi příliš nelámala. Čím je její pojetí elegantnější, tím více skřípe v logice. Ale což, Harknessová používá cestu časem jen jako nástroj, který jí umožní dostat své postavy do nových vztahových souřadnic a vystavit je novým a překvapivým interakcím. Stejně koneckonců funguje i exkurze po dvoře českého krále Rudolfa II., která v dějové osnově vykružuje podivně nesmyslnou smyčku a ostentativně tu trčí jen sama pro sebe. Historické kolokace jsou zajímavé, zbytek tentokrát tak trochu přešlapuje na místě.

Cress
05.09.2020 5 z 5

Trochu jsem se bála, protože první díl se mi líbil hodně a tento taky nezklamal. Příběh se čte sám a i když má spoustu chyb, je to pro mě jedna z těch knih, kdy jsem je ochotná přehlédnout a knihu milovat.

ydnac
03.09.2020 5 z 5

Nádherná série, skvěle napsáno. Matthew byl úžasný, stejně tak Diana. Bravurně propracováno, kniha mě vtáhla do různých období a to se mi moc líbilo. Někomu mohlo připadat hodně popisování zdlouhavé, ale mně to nevadilo, užívala jsem si to. Snad autorka napíše nějakou další sérii :-)

Kniholenka9
02.09.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, ale pak se to rozjelo.

lucye007
11.08.2020 3 z 5

První díl byl super. Stránky mizely pod rukama. S natěšením jsem se vrhla na tenhle díl A. Autorka svou tvorbu na prvních 150 stránkách převrátila o 180°. Nudné opisy, nezáživný děj, pořád dokola ta stejná slova. Pak přišel zlom, a byla to ta kniha, kterou jsem od autorky čekala. Napínavá, plná zvratů a tajností. Za ten začátek strhávám hvězdičky, ale jinak super. Poslední díl ovšem vypadá velmi nadějně už od začátku.

MujZajda
03.08.2020 2 z 5

První díl dobře rozehrál příběh, sliboval rozuzlení děje a nějakou akci v dalším díle. To se bohužel nedělo. Respektive dělo, ale tempem slimáka. Kniha mě nebavila číst ani na koupališti.

Alethea_k
24.07.2020 5 z 5

Druhý díl se mi četl paradoxně mnohem lépe, a tedy i rychleji, než první díl. Ale stále si myslím, že autorka měla potlačit svoje nutkání popisovat každý detail. Kniha by se tak minimálně o 100 stran zkrátila a nabrala by spád. Takto se hodí číst během dlouhých zimních večerů, kdy člověk nikam nespěchá a užívá si náš svět plný démonů, čarodějnic a upírů. Těším se na poslední díl. Konečně se dozvím, jak to skončí.

zandu
13.07.2020 5 z 5

I tento druhý díl je skvělý. Nevím, čím to je, ale tento i první díl jsem četla dlouho, na mé poměry. Většinou knihu "zhltnu", když se mi líbí. A je to asi poprvé, co mi to vůbec nevadilo, že ji čtu dlouho. Moc mě baví a jsem vlastně ráda, že mi vydrží déle a ne jen třeba tři dny. Baví mě různé popisy okolí, baví mě i občasná červená knihovna, je to vše popsáno akorátně, nic zdlouhavého a rozvláčného, co by mi kazilo výsledný dojem. Opravdu jsem si tuto sérii zamilovala a jdu se vrhnout na třetí díl :-)