Stín noci

Stín noci https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154071/bmid_stin-noci-o6u-154071.jpg 4 836 158

Pokračování Času čarodějnic, literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…... celý text

Literatura světová Pro ženy Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

Shadow of Night , 2011

LiliDarknight
07.11.2021 5 z 5

Táto kniha mi pre to časté striedanie lokácií občas pripomínala jazdu v rýchliku. Čo vnímam ako plus, hoci mi trvalo, kým som si na to zvykla - hlavne oproti jednotke, v ktorej sa síce postavy presúvali, ale z môjho pohľadu o čosi menej drasticky alebo naliehavo. Oceňujem všetky tie historické detaily, snahu o vystihnutie dobového myslenia a aj všetko ostatné. Najviac ma však potešila autorkina práca s postavami. Hoci vzťah hlavných hrdinov v jednotke pripomínal udretie blesku, až v tejto knihe na ňom skutočne zapracovali. Sledovala som to s radosťou a užívala som si to ako dobrý film v kine.

Paja11.11
28.10.2021 5 z 5

Celkové zasazení příběhu do minulosti bylo zajímavé, čtivé a některé zvraty dost překvapující.
Vztah Matthewa a Diany se vyvíjí ještě více a stejně tak i vztah Diany k magii.
Jediné, co bych knize mohla vytknout, jsou příliš detailní a zdlouhavé popisy, naštěstí se v knize ale neobjevovaly často.

maryzka
05.10.2021 2 z 5

Tato kniha byla zpočátku svižná, dobře se četla , ale v polovině knihy to bylo velmi nudné. To už se člověk ztrácel a také si někdy musel přečíst postavy knih, které tam vystupují. Ještě se tam byl jmenný seznam osob, který vystupují v knize

johana3160
05.09.2021 4 z 5

Ani Stin noci nebylo nejsnadnejsi cteni. Hromada postav, ve kterych se clovek pomalu ztracel uz v prvnim dile, ve druhem narostla do pekneho chundelateho bordelu…:( jsem debil na jmena, a pokud je jedna postava oslovovana jednou jmenem jindy titulem a potreti prijmenim jsem v pr***, takze proto se mi to mota… nicmene pribeh byl o neco zajimavejsi a hlavne podstatne obsahlejsi nez serial (bohuzel jsem k serii prisla pres serial) a prvni kniha… Tozhodne mnoho veci dostalo mnohem vetsi smysl a clovek si uvedomil ze v prvni serii serialu hrdinka, co chvili identifikova to ci oni bytost ale ve druhe uz ne, coz prevazne clovek pochopil az z knihy a tim se taky posunulo pochopeni pribehu a celkovy dojem nekam jinam. I kdyz pri cteni knihy jsem si jako Rudolfa stejne predstavovala Wericha:)
Buhuzel jsem “cestou” narazila na par chybek, ktere mi kazily dojem v jinak poutavem pribehu.
Neni to teda zrovna (aspon pro me) lehke oddechove cteni, ale rozhodne to stoji za to.

Kni-holka
05.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Zatímco Čas čarodějnic byl především zaměřen na Dianu a objevení její moci, Stín noci jde mnohem hlouběji, a to hlouběji do Matthewovi duše - především v první půlce. Matthew se v anglikánské Anglii roku 1590 mění každou chvilkou. Už to není uhlazený profesor a vědec, ale i válečník, špeh a princ a více se projevují jeho majetnické sklony a panovačnost. Také ale odkrývá svou minulost a otevírá své staré rány a další tajemství.
Jedním z nich je dědičná choroba zvaná Var krve. Upíři postižení touto nemocí trpí většími majetnickými sklony a zuřivostí. To je jeden z důvodů, proč se Matthew vyhýbá plnému spáření s Dianou. I když i to pomine a v jejich svatební noc se naplno spojí
Dalším temnějším tajemstvím a křížem, který si sebou nese, je vina a bolest za smrt svého otce Philippa, se kterým byl nucen se v minulosti znovu setkat a otevřít staré rány. V jeho době je totiž Philippe po smrti, unaven prodělaným mučením prosil o smrt, které se mu nakonec dostalo. Philippe to po setkání se synem vytušil a v souboji meč proti meči jej přiměl si odpustit a odpustil mu i on, a tím mu dal svobodu a mír.
Nejde samozřejmě jen o Matthewa, ale i o Dianu a zjištění, že je jednou ze vzácného druhu čarodějnic - tkadlen - které dokáží vytvářet kouzla. Cesta za poznáním její moci i nalezení Ashmolova svazku je z Anglie a Francie zavede i do středověké Prahy na dvůr Rudolfa II., kde se setkají s alchymistou Edwardem Kellym, který svazek vlastní. Jeho nalezení odkryje další záhadu a dílek skládačky, který je třeba rozluštit.
Druhý díl je ještě více pln lásky, vášně, zuřivosti a tajemna než díl první. Stejně jako mě vás budou provázet tak silné emoce, až se kolikrát neubráníte smíchu, ale i pláči. Hlavně pláči nad dojemností a mocí, jakou má pravá láska.
Nad všemi se ale vznáší hrozba dávného proroctví: Pozor na čarodějnici s krví lvice a vlka, protože s ní přijde zkáza dětí noci.

klarka009
27.08.2021 3 z 5

Stejně jako první díl jsem i tento četla hrozně dlouho a stejně tak byla i tady první polovina knihy nezáživná a strašně se táhla je zde šílená spousta popisů a četlo se to opravdu pomalu. Velmi se mi ale líbila návštěva Philippa de Clermonta, otce Matthewa, kterého jsem si zamilovala. Druhá polovina knihy byla mnohem lepší a zajímavější. Diana konečně zjistila více o své magii a dostala jsem tak nějaké odpovědi na své otázky z prvního dílu. Objevila se zde spousta historických postav jako např. Alžběta I.,Rudolf II. nebo William Shakespeare. Velmi se mi líbilo, že se nějakou dobu kniha odehrávala i v Praze, právě za dob vlády Rudolfa II. Více už asi prozrazovat nebudu :) I když to pro mě bylo celkem náročné a zdlouhavé čtení, i tak tuto sérii doporučuji, protože má prostě své kouzlo a navíc o démonech, upírech a čarodějnicích prostě chcete číst :) 3,5 *

sharina
26.08.2021 2 z 5

Jsem velmi zklamaná. Oproti prvnímu dílu, ze kterého jsem byla nadšená, jsem tenhle díl měla rozečtený dlouho a nemůžu říct, že jsem se na jeho četbu těšila. Stránky popsané různými popisy, ale důležité věci se vejdou do pěti vět. Nehledě na to, že Dianu jsem si stále neoblíbila a dost pochybuju, že si mě ještě získá. Taky proto, že poslední díl nevím kdy si přečtu.

vikimi
25.08.2021 3 z 5

Druhý díl se mi nelíbil tolik jako první, ale určitě je fajn, že jsem knížku přečetla, nejen kvůli zážitku, ale také abych lépe pochopila dění v seriálu. Baví mě, že je to na rozdíl od seriálu psáno ve většině případů jen z Dianinýho pohledu. :) Doporučuji, stejně jako super seriál!!!!!!

tinka1974
29.07.2021 4 z 5

I tenhle díl se mi líbil a to dokonce víc než seriál, který jsem právě dokoukala. Myslím, že sled událostí je v knížce lépe popsaný a dává větší smysl. Bylo to příjemné putování středověkem. Od Anglie, přes Francii až do Prahy a zpět. a nakonec přistání v Americe. Stojí za to přečíst

Luigi1
24.06.2021 4 z 5

Oproti prvnímu dílu o něco slabší,ale i tak dobře čtené.

Fallenyard
23.06.2021 2 z 5

Navzdory znatelně lepšímu překladu a větší čtivosti jsem se knihou prokousávala poměrně dlouho. Přičítám to především autorčinu rozepisování o zbytečnostech, aby pak poměrně zásadní události vzala nelogicky šturmem - opět se v nadbytečné míře rozebírají vůně, pachy, významné pohledy, ale samotná krádež svazku, kvůli kterému cestují časem, je shrnuta do jedné věty? To z mého pohledu svědčí o stále přetrvávající spisovatelské nezralosti, která významně ovlivňuje celkový dojem z knihy. Nevyváženost je umocněna i tím, kolik úsilí musela autorka investovat do nastudování dobových reálií od alžbětinské Anglie přes rudolfinskou Prahu (skutečně velmi s citem), až po sokolnictví a lukostřelbu, jen aby se následně dopustila dějových kiksů, jako jsou vágní vysvětlení, že někdo něco "zapomněl" udělat nebo to "nestihnul" a "asi" to tak bylo... Potenciál velký, stále vkládám naděje v seriál, protože by stačilo ubrat na irelevantních, ubíjejících detailech, přidat správnou dávku akce, trochu logičtěji pospojovat děj a sežrala bych autorce příběh o upírech, démonech a čarodějnících i s navijákem.

Vendy1993
28.05.2021 5 z 5

druhý díl nezklamal, opět velmi rychlé a příjemné čtení ;)

Calla2002
14.05.2021 5 z 5

Druhý díl se mi na rozdíl od prvního líbil mnohem více. Odehrává se to v šestnáctém století a já jsem měla tyhle doby vždycky ráda, navzdory spoustu negativ, které v té době byly. Diana i Matt si prošli velkým vývojem, zvlášť co se jejich vztahu týče i osobnostním.
Já osobně jsem byla nejvíce okouzlená Phillipem, Mattvoto otcem, nyní o Dianiným tátou. Popravdě, myslela jsem si, že to bude muž, který bude spíš krutý a zlý. Phillipe mě překvapil, a to velmi, absolutně mi ukouzlil a mně bude strašně chybět. Na konci, když oba přijížděli domů to bylo kvůli němu, kvůli komu jsem ronila slzy. Představa, jak poznáte muže jako on a pak vám plně dojde, že ho vlastně už nikdy neuvidíte. Páni. Bolí mě z toho srdce.
Další věc, která měla plus bylo to, že se část příběhu odehrávala v Praze, za vlády Rudolfa. Bylo to pro mě takové překvapení. Myslím, že je hodně málo knih, kde se aspoň na chvíli odehrává děj v České republice. V tu dobu tedy ještě království. Ještě méně je knih, kde se o Praze i zmiňuje. U série Mercedes Thompson, tam se Mercy zmiňuje o našich defenestracích a dokonce si sem k nám udělala i menší výlet :DD
Každopádně se mi to líbilo. Na rozdíl od prvního dílu to mělo z větší části to, co by dobrá kniha měla mít. Dobré zápletky, napětí i věci, které člověka dokáží dojmout.
Podle mě zasloužených pět, přinejmenším čtyři.

Madelisi
07.05.2021 3 z 5

Opět jsem četla se znalostí seriálu. Nicméně ten se už dost odklonil, takže kniha je v podstatě podobné dílo.

Líbí se mi, jak si autorka hraje s historií. Parádní zasazení do našich reálií - to seriál odflákl. Diana dokonce přemýšlí, jak vyslanec Slavata bude vypadat o 20 let starší. Že by příprava na defenestraci? :-)

Jenom v současných linkách mi vadilo, že nevíme, co se dělo před pár měsíci. Postavy to řeší, ale já to vím jenom díky seriálu.

Síma97
02.05.2021 4 z 5

Druhý díl trilogie Čas čarodějnic se převážně odehrává v minulosti, v roce 1591. Bylo vidět, že si spisovatelka toto období velmi dobře nastudovala. Znalost doby o které spisovatelka psala hodně přidala na perfektně popsané atmosféře dávné doby. Za mě je to rozhodně velké plus. Přestože se o historii až tak moc nezajímám, tak toto mě rozhodně bavilo. Musím ale říct, že první díl se mi líbil o trošku více. Rozhodně ale i druhý díl stojí za přečtení.

milena8281
27.04.2021 5 z 5

Líbilo se mi to. Je tu hodně historických postav i reálií, které si autorka musela nastudovat, a to podle mě zvládla velmi dobře. Matthewův vliv na historii a stopy jeho počinů (ať na poli politickém, stavebním a uměleckém) mi přišly vcelku vtipné. Ferda mravenec - práce všeho druhu - tesař, stavitel, básník, všechno v jednom. To mě velmi bavilo. Seriál byl v téhle části trochu zajímavější díky tomu, že historická a současná linka se odvíjely souběžně, kdežto v knize je většina knihy situována v minulosti, a co prožívají ostatní postavy v současnosti tu trochu chybí. A už se moc těším na pokračování.

Netti
14.04.2021 3 z 5

Nebyla to kniha, u které bych seděla dnem i nocí... Trvalo mi dost dlouho, než jsem ji dočetla. Děj se táhl a nebyl moc čtivý. Konec knihy to jakž takž zachránil. Třetí díl si přesto přečtu, i když ne hned ;-)

Kulibrnda
02.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak dobře, někdo nahoře vyslyšel moje prosby a opravdu, druhý díl je o špetku lepší, než první. Vypilo se v něm rozhodně méně vína, rozhodně se netopíme v popisech vůní, prostředí a hromada historických postav je super a úplně nakonec, zlepšil se i samotný překlad, což text rozhodně posunulo nahoru. Za všechny tyto vylepšení jsem byla ochotna přihodit jednu hvězdu nahoru. Tím ale prozatím s chválou končím. Nemohu totiž jinak, ale jsem nucena podotknout, že vztah mezi čarodějkou a upírem, je silně toxický. Přesně tak. Poslední dobou se tento terminus technicus (toxicita vztahů mezi mužem a ženou) skloňuje horem a dolem a vždycky jsem si ťukala na čelo, neb v literatuře, kterou normálně čtu, se romantika příliš nenosí. A že si kolikrát říkám, že je to škoda, že spisovatelé mnou oblíbených žánrů ty mezilidské vztahy a spletitosti citů, vynechávají. Asi je snazší popsat mimozemskou invazi, než milostný vztah a napsat to tak, aby si to zachovalo tu vášeň, touhu a hlad po tom druhém, a zároveň celý pokus nesklouzl v popis chorobné touhy být dominantní a ovládat svůj protějšek za každou cenu. Ale po téhle knize si vážně říkám, že rozhodně lepší žádná romantika, než to, co předvádí ti dva. Matthew je psychopat, což k jeho upírské podstatě vlastně docela sedí, ovšem je taky poměrně dost neschopný, což přináší zamyšlení, jak se vůbec dožil 21. století. Každopádně dobře, upír psychopat, na tom není nic divného, hloupé je, že čarodějka je ke všemu asi slepá a hluchá. Svým způsobem je úsměvné, že přesně tento typ vztahu je v knize v jednom rozhovoru zmiňovaný ve smyslu výsměchu upírským romancím a ti dva si z toho dělají legraci, jako by to neměla být pravda. Netuším, zda to je nějaký soukromý vtip přímo od spisovatelky, nebo možná ani ona sama nepoznala, že její upír a čarodějka jsou přesně tím, čemu se skrz ty dva vysmívá. Diana se ohledně jejich vztahu opravdu chová jako by neměla vlastní rozum, je silně nevyzrálá. Už v první knize jsem předpokládala, že je jí něco málo přes dvacet let. Sice to bylo na její tituly a postavení v zaměstnání fakt málo, ale chováním tak působila. V tomto díle jsem ale konečně zaznamenala, že už překročila tři křížky, ovšem v hlavě to bohužel poznat není. Je to škoda, ocenila bych z její strany větší odhodlání a hlavně sebeúctu. Takže bohužel, na poli samotných postav nedošlo ani v tomto díle k většímu posunu, teda možná ano, ale tím horším směrem. Normálně bych za to strhla hvězdu, ale ta Praha a Rudolfův dvůr to zachránily :D Takže suma sumárum, kdyby si Deborah Harkness trochu pofackovala ty dva protagonisty, mohla by možná ciknout i čtvrtá hvězda. Takhle ne. Tři je hezký průměr. Hodnocení další knihy je nejvyšší z celé trilogie, tak doufám. :)

jinbr
09.03.2021 5 z 5

Tento díl byl mnohem čtivější, nebylo tam tolik historických popisů, mělo to mnohem větší spád. Velmi čtivé.

girdi
07.03.2021 5 z 5

Lepší než jednička. Stává se to ojediněle a jak je vidět zde v komentářích, tak se názory velmi různí. Já však byla spokojená, moc se mi líbil ten historický přesah a mělo to správnou dávku napětí, lásky i překvapení. Takže tady je těch pět hvězd za mě zaslouženě (u jedničky to bylo s dost odřenýma ušima). Mimochodem seriálově to mám přesně naopak, tam u mě první série druhou přebíjí na plné čáře. Tak jsem fakt zvědavá, jak se to autorce podaří uhrát v závěrečném díle (no a samozřejmě se moc těším i na televizní zpracování, protože Matthew...:-)))