Čas čarodějnic

Čas čarodějnic https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92462/bmid_cas-carodejnic-cas-carodejnic-lxD-92462.jpg 4 1274 290

Historička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti.... celý text

Literatura světová Pro ženy Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

A Discovery of Witches , 2011

JankaK
19.04.2021 2 z 5

(SPOILER) Na úvod je třeba říct, že jsem knihu četla až po zhlédnutí seriálu, takže moje hodnocení bude tímto docela ovlivněné.

Ačkoliv má kniha velký potenciál, autorka jej dostatečně nevyužila a je to hodně znát. Většina scén, které jsou pro děj velmi zásadní, jsou vykresleny fádně, bez emocí. Několikrát jsem se musela k určitým pasážím vrátit, abych pořádně porozuměla tomu, co se vlastně stalo. V ději jsou často zbytečně, hodně nelogické scény. I když má autorka evidentně dost bohatou fantazii, některé pasáže by potřebovaly učesat, pořádně se nad nimi zamyslet, někdy je i překopat nebo úplně vyhodit. Proto klobouček pro ty, kteří knihu přetavili v seriál - samotný děj hodně vylepšil.
Jak už někteří přede mnou psali, samy postavy (hlavně ty ústřední) se chovaly často velmi nelogicky, hodně si protiřečily (ať už slovně, nebo chováním). Btw., upír na józe? To jako vážně? Sama Diana byla taky často velmi mimo, během čtení mě xkrát napadla otázka, jak může osoba, která je zvyklá uběhnout denně xx kilometrů a několik hodin v kuse veslovat, být stále unavená a bez energie? Natolik, že ani nevyjde dvacítku schodů do věže? Jo, to věčné vzdychání, únava, podlamování kolen, to mi lezlo na nervy. Na druhou stranu musím autorce přiznat, že samotný námět je velmi zajímavý a bavil mne, ale provedení už tak slavné nebylo. :-)

Nabízí se otázka, proč jsem tu knihu vlastně četla - byla jsem prostě zvědavá. Ráda srovnávám film/seriál s knižní předlohou a tentokrát musím uznat, že seriál je vyjímečně lepší než kniha. Nevím, jestli si přečtu dvojku. Možná ji přeskočím a vrhnu se rovnou na třetí díl, protože seriálové pokračování bude až v roce 2022. Ale kdyby byla třetí řada dostupná už teď, knihy D. Harkness už nejspíš do ruky nevezmu.

Renushka
07.04.2021 3 z 5

Takové Stmívání říznuté příručkou pro milovníky vína. Jen hloupoučkou obyčejnou dívku nahradila hloupoučká čarodějnice.

milena8281
03.04.2021 4 z 5

Seriál jsem viděla dřív, než jsem četla. Kniha mi skvěle doplnila informace, které se do seriálu samozřejmě nemohly vejít, nebo vyjasnila situace, které se nedají ve filmu správně interpretovat. A mně se kniha moc líbila. Dlouhé popisy mi nevadí, naopak krásně aktivují mou představivost a vtahují mě hlouběji do příběhu. Nejspíš nejsem náročný čtenář a čtu pro příběh samotný, takže to, co tu bylo knize vyčítáno, mně při čtení nevadilo. A určitě budu číst dál.

Kulibrnda
27.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Co na to říci? Nebudu zastírat, že jsem se ke knize dostala skrz seriál a ten jsem vlastně ani neviděla celý. Ve skutečnosti jsem k TV sedla až na konci druhé řady, ale ten mě zaujal natolik, že jsem si řekla, že si najdu nejdříve zdroj, než se vrátím k samotné seriálové tvorbě. Byla jsem totiž přesvědčená, že obrazová forma vždy zaostává za tou knižní. A ono ouha, asi poprvé jsem narazila na dílo, kde vlastně nechápu, že vůbec někoho napadlo vzít tenhle knižní materiál a natočit ho. Jsem ráda, že už z předchozích komentářů se mnohokrát zmiňuje, že seriál je lepší, takže se necítím jako psanec. A asi i tuším proč. V knize jsou totiž postavy na facku. A to se ještě držím při zemi. Věčné vzdychání, omdlévání, podlamování kolen, čmuchání, popisy vůní, neustálé pití vína po litrech a celková nevyzrálost postav, které si občas zvládnout protiřečit a zvládnou to v rámci ne jedné kapitoly, ale dokonce jedné strany. To všechno mě kolikrát donutilo odložit knihu a zhluboka se nadechnout (mimochodem, po nečekané větě, řešící problematiku cestování v čase, jsem se smála ještě hodně dlouho. Vážně pronesená odpověď "neřeš fyziku" totiž vyřešila celý problém s paradoxy a mě jako vášnivého čtenáře sci-fi doslova uzemnila). K tomu všemu se nedokonalost samotného obsahu snoubí s pokulháváním překladu v oblasti stylistiky. Pokud bych si měla dát za každé přebytečné "jsem" panáka, tak se ve zdraví nedoberu ani na konec první kapitoly. No nic. I přes spoustu výhrad nakonec nechám knize dvě hvězdy. Jednu proto, že i přes všechny výhrady jsem se vlastně nějak více nenudila a druhou za těch pár nechtěných a občas i zamýšlených úsměvných situací. Další díl si přečtu v naději, že se spisovatelka trochu vypsala a bude to snad lepší. Jak ráda bych chtěla příští komentář překlopit ve prospěch chvály textu :)

Síma97
21.03.2021 5 z 5

Do knihy Čas čarodějnic jsem se pustila po shlédnutí první série stejnojmenného seriálu, který mě velice zaujal. Vždy jsem nejprve četla knihu a pak teprve viděla film nebo seriál a tak jsem se trochu obávala jaké to když to mám naopak. Musím ale říct, že i tak mě kniha vůbec nezklamala. Prostředí bylo za mě perfektně popsáno a dokázala jsem se bez problému přenést přímo do příběhu. Dialogy mi přišly uvěřitelné a ne nějak vyšroubované. Knihu jsem nemohla odložit a četla jsem dál a dál. Knihu můžu doporučit všem, kteří mají rádi příběhy plné nadpřirozených schopností ale zároveň také obsahuje romantickou linku. Rozhodně jsem s touto knihu jen neztrácela čas a už se těším na chvíle až vezmu do ruky další díl.

vladenec
13.03.2021 3 z 5

Až moc přeslazené. Škoda, těšila jsem se na to díky skvělému seriálu, který potenciál námětu využil daleko lépe než kniha. Druhým dílem pokračovat nebudu a jak to skončí si počkám na seriál. Je mi líto, námět je opravdu zajímavý ale nesedlo mi to uvzdychané zpracování.

jinbr
09.03.2021 5 z 5

Na začátku hodně rozvláčné, je vidět, že autorka je historička. Ale jinak bezva nápad a dobře vystavěný příběh. Zvláště od druhé poloviny to bylo opravdu bezva čtení.

Netti
07.03.2021 4 z 5

Na tuto sérii jsem slyšela a četla samou chválu... A jsem trochu zklamaná. Některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a dost věcí se opakovalo. Pár postav mělo obrovský potenciál a nakonec byli prostě nemastní,neslaní... Celkově to nebylo špatné. Uvidím, co přinese pokračování. 3,5*

petra4080
04.03.2021 3 z 5

Tak vysoke hodnoceni me prekvapuje, za me je kniha prumerna. Trapne dialogy, velmi nudny dej, postavy opravdu nezajimave - predevsim hlavni hrdinka mi vyslovene lezla krkem...
Jedine co je na knize zajimave, ze tam jsou upiri, demoni a carodejnice, coz ted proste leti.

*Pájuše*
01.03.2021 1 z 5

(SPOILER) Tak tohle ne. Tohle opravdu ne! Dlouho jsem přemýšlela, co bych ke knize napsala, aniž bych ji jen kritizovala, ale víte co? Tady se nedá na její obhajobu říct nic! Jediný důvod, proč ji neřadím do odpadu je ten, že jsem se souběžně dívala na seriál, který mi přišel mnohem lepší. Tohle je snad poprvé, co dám přednost filmu před knihou.
Děj byl celkem obstojný, ale že by z něho autorka vytěžila maximum, to tedy ne. Potenciál mi přišel nevyužitý, charaktery hlavních postav naprosto nelogické a samotný obsah knihy… laxnější přístup autorka zvolit nemohla. Číst stále dokola o tom, jak pijou víno, jí, spí, je unavená, je jí zima, ukládá ji do postele atd. jednoho brzy omrzí. V tomhle byl film daleko přístupnější a koukatelnější.
* SPOILER *
Patnácet let starý upír? Proč ne. Profesor? Good cover! Jogín? LOL! Můj ty světe kulatej, tohle bylo tak k smíchu. Představa, že nedýchá (nebo v téhle knize musela Diana napočítat do dvou stovky, načež mu srdce jednou udělalo buch-buch) a dělá jógu byla fakt přitažená za vlasy! Upřímně, I jeho chování se měnilo skoro každou stránku. Počítala jsem, že když mu je tolik, tak se nebude chovat jako pubertální výrostek. Dá se to zkousnout, nicméně později jsem mu to jeho “gentlemanství” už nežrala a spíš mě to iritovalo a začala děj přeskakovat.
Vraťme se ale k jeho prfesi – upír-profesor. Ze začátku mi to přišlo unikátní (číst o upířích studentech jednoho omrzí). Nicméně paradoxně se to ukázalo jako jeho slabá stránka. Totiž, pokud jsou čarodějnice, upíři I démoni tak snadno ve dne rozpoznatelní lidmi (ale v noci jsou ochotní přičíst to na vrub “noci”, dle slov “idiotského” upíra), proč ho tedy autorka pasovala do role profesora, který učí?
Má vůbec cenu zmiňovat další hlavní postavu? Diana – mocná čarodějnice. Dle mě musí mít evidentně pěkně prochlastaný žaludek, protože v jedné části byla spolu s Matthewem schopná vypít čtyři lahve (víno, Malvaz – ať už je to, co je to, šampaňské atd.), její panické záchvaty mě brzo pěkně iritovaly a popírání magie ve svém životě, když jste k tomu předurčení, je vrchol idiotismu (ačkoliv je důvod později vysvětlen).
* KONEC SPOILERU *
Jestli jsem někdy považovala YA knihy za nevyzrálé a postavy těchto knih za “školáky”, pak toto dílo se řadí mezi mateřskou školku! A jestli mi někdy Stmívání přišlo jako “dětská pohádka”, pak tohle je jako čelní srážka s náklaďákem. Podruhé to zažít nechcete.

girdi
28.02.2021 5 z 5

Na tuhle sérii jsem dostala tip na Databázi knih, děkuji za to! Než jsem se dostala ke knihám, stihla jsem zkouknout první dvě série a zvlášť z té první jsem byla nadšená. A kniha mě rozhodně nezklamala. Má to všechno, co jsem čekala a kus historie navíc. Spokojenost.

EtELINKA23
28.02.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál. To mě natolik pohltilo, že jsem si musela jít hned objednat knihy. Za mě povedená kniha i seriál. Čarodějnice, upíři, to je prostě moje srdcovka.

AnitVyk
24.02.2021 3 z 5

Uf. Po tom co jsem viděla seriál, tak jsem byla natěšená a musím říci, že zklamaná. Některé pasáže na mě byly až moc zdlouhavé a trochu jsem se trápila. Seriál obíjel svižnějším tempem ale díky knize jsem se dověděla některé věci co nebyly upřesněny. Příběh sám o sobě byl hezký.

Maciiik
19.02.2021 3 z 5

Příběh je fajn, taková příjemná oddechovka. Vědecké pasáže jsou na mě až příliš pitomé (eufemismus nehledám), takže rezervaci na druhý díl jsem v knihovně zrušila - ale těším se na seriál, to bude tomuhle žánru slušet líp. Herec se jmenuje Matthew a je to opravdu pěknej chlap, tuším že mě to bude bavit ;)

iveta1294
12.02.2021 5 z 5

Za mě absolutní pecka. Knížku jsem měla přečtenou za 3 dny. Příběh mě úplně dostal. :-):-)

Verunka289
25.01.2021 5 z 5

Miluju tu knížku! Nemohla jsem se odtrnout, musela jsem číst při vaření, ve vlaku, ve vaně.... Hodně dlouho jsem se do žádné knížky takto moc "nezažrala". Rozhodně to pro mě nebyl typický upírský příběh a určitě bych nesrovnávala absolutně s Twilight. Toto bylo víc dospělé, napínavé, neokoukané.
Seriál jsem zhlédla až po dočtení knížky, ale už předem jsem věděla, že Matthewa hraje můj oblíbený herec Matthew Goode a je možné, že i proto mě knížka bavila o to víc.

lucie5197
17.01.2021 3 z 5

Na knížku mě nalákal nedávno objevený seriál, který musím uznat, byl lepší. Už se celkem vyhýbám fantasy tématům s upíry a dalšími bytostmi, často se z toho stává béčková nedomyšlená pohádka, která se snaží oslovit diváky Twilight a co nejvíce na tom vydělat, tohle bylo o něco lepší, ač to občas bylo úsměvné.. z obávané upíří matky, která několik století vraždila čarodějnice se za týden stala nej kámoška a opatrovatelka čarodějnic haha. Ocenovala jsem zmínky z historie a sem tam i něco naučného, o to více se těším na druhý díl. Navíc mám slabost pro herce ztvárnujicího Matthewa a to více se to příjemněji i čte no :D

vladka16
28.12.2020 5 z 5

Nemá to chybu

Rudolf14
25.12.2020 5 z 5

Úplně mě to nadchlo, mám ráda tuto tématiku. :)

Eillen
25.12.2020 4 z 5

Asi nejsem jediná, kdo se ke knihám dostal díky seriálu. První část jsem tedy po dějové stránce věděla, do čeho jdu. Čtenář tu jen díky stylu vyprávění přichází o pohled ze strany Kongregace - což je něco, co vždy v příběhu ocením. I tak jsem ale knížku přečetla během chvíle a s chutí se začetla do druhého dílu.

upíři láska magie čarodějnice démoni zfilmováno – TV seriál

Deborah Harkness