Čas čarodějnic

Čas čarodějnic https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92462/bmid_cas-carodejnic-cas-carodejnic-lxD-92462.jpg 4 1270 290

Historička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Fantasy

Vydáno: , Knižní klub

A Discovery of Witches , 2011

MišCA
MišCA
17.02.2024 3 z 5

Když jsem viděla seriál, rozhodla jsem se, že si musím přečíst i knihy. Protože knihy vždycky bývají lepší než filmové zpracování. Bohužel jsem měla velký problém se začíst. Prvních asi 100 stran je extrémně dlouhých, únavných a dialogy jsou velmi mdlé a nic neříkající. Poté se začal děj více rozbíhat a konečně jsem spatřovala pasáže, které jsem znala ze seriálu a kde jsem chtěla vědět více o jednotlivých postavách a jejích příbězích. Konec knihy mě opět zklamal, protože jsme se vrátili k nudným dnům, bez žádné akce a plných dalších zdlouhavých dialogů o ničem. V seriálu mi přišlo, že se všechno stalo hrozně rychle, v knize se události v podstatě staly taky velmi rychle, i když zde jsou proloženy hromadou stran v podstatě o ničem. Za 40 dní se z Diany stala "manželka" Matthewa, velmi mocná čarodějka a bojovnice, i když na začátku knihy to spíš vypadlo na extrémně nevýraznou osobu. V seriálu můžeme vidět Dianu jako silnou osobitou ženu, v knize je její postava, jak už zde bylo níže řečeno, velmi otravná svým chováním, přešlapováním na místě. Stejně tak je to i u ostatních postav v knize, oproti seriálu nemají vůbec žádnou hloubku. Jsem zvědavá, zda druhý díl bude o něco lepší.

Etule
Etule
12.02.2024 3 z 5

3,5*
Na mé poměry jsem knihu četla až příliš dlouho. Nemohla jsem se vůbec začíst. Diana mi dost dlouho lezla na nervy tím, jak byla poměrně ufňukaná. Což se na konci trochu zlepšilo, ale pořád to není úplně hrdinka, která by mi byla sympatická. Co se mi líbilo byl vztah mezi ní a Matthewem, ačkoliv to bylo teda dost nakvap. :D Ale asi mi to až tolik nevadilo. Matthew byl prostě skvělý. Líbilo se mi poznávat jeho rodinu i minulost. Doufám, že se toho dozvíme ještě více. :) I vedlejší postavy byly celkem sympatické. Nicméně jakmile jsem knihu z nějakého důvodu odložila a přestala číst, tak mě vůbec nelákalo si ji znovu otevřít a pokračovat. Doufám, že další díly budou o něco lepší - chci je nejdřív přečíst než se vrhnu na seriál.
Nejspíš jsem měla od knihy příliš velká očekávání. Odevšad jsem slyšela, jak je to skvělý a boží, ale já prostě nějak nemohla začíst a už se neodtrhnout. Což je škoda. Nicméně další díl mě zajímá vzhledem k tomu, co se událo na konci, tak uvidíme.

annes
annes
15.11.2023 5 z 5

Nechala jsem se zlákat na seriál a po shlédnutí bylo jasné, že přijde čas i na knihy. První díl rozhodně nezklamal. Velkým plusem je atmosféra vš, studium v knihovně, nádech historie a v neposlední řadě, že je to lehká romantika, ne žádná červená knihovna, jak bývá nyní zvykem. Příběh má své kouzlo a rozhodně si zase otevřu další díl.

Mamka_cte
Mamka_cte
03.11.2023 2 z 5

Začátek knihy byla pro mě přímo tyranie. Po nějakých cca 100 stranách se to začalo zlepšovat, ale stejnak to nebylo extra čtivé. Seriál jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat.

Nejvíc mi vadila samostatná kniha. Veliký formát paperbacku, který se špatně držel a jeho malé písmena.

Romantická linka byla někdy více nucená a umělá. Matthew byl hodně zajímavá postava a bavilo mě jeho postupné odkrývaní minulosti a hlavně to, že jako upír pracuje s rozborem krve. Ironie.
A Diana byla opak. Ukňouraná historička a čarodějnice co nepoužívá svoji moc. Teror.

Co se mi nejvíc na knize líbilo byl rodinný dům Diany. Dům, kde jsou duchové rodiny a místnosti se objevují a přibývají podle návštěvníků. A hlavně to, že má dům na vše svůj názor. Bomba! Ten chci taky!

Knihu by udělalo více čtivou to, kdyby neměla tolika zbytečného textu o vědě a zbytečného popisování různých věcí. Zkrátila bych ji alespoň o 100 stran.

Airelle
Airelle
21.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Přiznám se, že jsem nejdřív viděla seriál, takže jsem už věděla, o čem to bude, a těšila jsem se na skvělý příběh. Naneštěstí se ale prvních 100 stran neuvěřitelně vleklo, ale že jsem se do čtení hodně nutila. Jenže já jsem chronický dočítač a navíc to byla štafeta od skvělé @adule_books , která mi dala téměř neomezený čas na čtení, tímto ti ještě jednou děkuji.

Co se týče hlavních postav, tak já nevěřím na lásku na první pohled, čili je pro mě cokoliv, co se týká rychlého zamilovávání špatně uvěřitelné. Může se tu autorka točit na osudovosti, předpovědích, ale já tomu odmítám uvěřit. Navíc mi u někoho tak inteligentního jako Diana, přijde podivné, že se pak chová jako poslušná ženuška, oproti tomu ani Mathewovi jsem ten jeho macho styl nevěřila jedinou minutu. Nemám tyhle typy vztahů ráda v životě, natož v příbězích.

Podle mě by mohla kniha být klidně o 150 stran kratší a určitě by měla rychlejší spád. Nejvíc jsem se paradoxně bavila u scény, kdy Satu Dianu mučí, pardon Fakt to bylo skvěle napsané, a kdyby byla tímto způsobem napsaná celá kniha, tak by to bylo jedno velké wau!

Taky se mi moc líbil dům, ve kterém bydlí Dianina rodina, umíte si představit, že ten dům pozná, že přijde návštěva a vytvoří další místnost? Můj byt to neumí, škoda :D

marianna7090
marianna7090
14.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Nepáčili sa mi prehnané (až trápne) vyznania lásky a to ako hneď nazvala Marcusa svojím synom. Diana? Stretla si ho, koľko, dva krát? Halo
A to ako Diana zachránila Matthewa svojou krvou bolo síce hrdinské, ale tak nechutné, že som to čítala po jednej vete a zakaždým som sa musela pozrieť iným smerom aby mi pri tej predstave neprišlo zle.
Avšak, toho čo sa mi páčilo je podstatne viac. Aj keď to bolo veľmi zložité čítanie, knihu som čítala veľmi ľahko a rýchlo. Opisovaná história ma úplne pohltila a veľmi bavila. Rovnako aj Matthewov celý život. Dej bol originálny a dynamický. A veľmi oceňujem cestovanie časom.
Takže, aj skrz to čo sa mi nepáčilo, sa na pokračovanie vlastne veľmi teším.

Kaka.cs
Kaka.cs
23.08.2023 4 z 5

Nejprve jsem viděla seriál a abych si doplnila mezery a ujasnila si věci, které mi v něm nedávaly smysl, rozhodla jsem se přečíst si i knižní předlohu.
Upřímně jsem měla chvílemi z knihy trochu rozpačitý pocit. Nelze od ní rozhodně očekávat příval akce na každé stránce, jak je tady několikrát zmíněno, ve většině textu se toho vlastně nic moc neděje. Nicméně si nemyslím, že je to úplně špatně, přece jenom příběh je psaný v ich-formě (převážně) a vypráví ho Diana, která vlastně teprve v průběhu knihy zjišťuje, jak to ve světe bytostí chodí, takže lze pochopit ten spíše vysvětlující nádech celé knihy. Navíc také ukazuje, že k boji proti jiným bytostem patří také taktické porady a snad o zachování alespoň něčeho z normálního života. Tohle dle mého dodává knize na autentičnosti. Ale abych se vrátila k těm rozpačitým pocitům, je pravda, že některé pasáže se opravdu hodně vlečou (za mě třeba ta po příjezdu do Sept-Tours).
Celkově je ale kniha pěkná, opravdu hezky vypráví všechny příběhy, pomohla mi doplnit nejasnosti ze seriálu a líbí se mi i všechna vysvětlení DNA bytostí a podobně.

Co mi trošku vadilo je to, že se u některých postav scénáristé seriálu nedržely knižní předlohy. Měla jsem pak problém představit si postavy tak, jak jsou vykreslené v knížce, když už jsem je měla "zaškatulkované" jako ty ze seriálu (nejtěžší to bylo rozhodně s Ysabeau).

Luci-_-
Luci-_-
29.07.2023 5 z 5

Kniha zpočátku působí, že jsme vhozeni do rozjetého děje. Žádné představovaní hlavní postavy, rovnou se ocitáme k knihovně a přesouváme se rovnou k hlavnímu problému. Pro ty co viděli seriál asi žádný velký problém, ale pokud ho někdo neviděl před čtením knihy, tak to působí zmateně. Děj krásně plyne a po celou dobu mi nepřišel zbytečně natahovaný, doufám, že to tak zůstane i v dalších knihách. Vztah upíra je takový typický 'Stmívaní styl' kdy je moc ochranitelský a romantizovaný, ačkoliv je několikrát zmíněno, že si Diana upíra romantizuje a on je ve skutečnosti 'zabiják'. Jediné mínus bylo, že jsem párkrát objevila chybu či překlep v textu, ale možná je to tím, že jsem si pořídila první vydání.

foltyn
foltyn
23.07.2023 1 z 5

Přečetl jsem prvních 100 stránek, dál už to nešlo. Během nich hlavní hrdinka několikrát navštívila knihovnu a šla veslovat. A potkala upíra. Nic víc se tam nestalo. Neskutečná nuda.

Evar88
Evar88
29.04.2023 1 z 5

V zásadě knihy dočítám, ale tohle mě zoufale nebavilo. Na začátku knížky jsem neustále kontrolovala, jestli čtu opravdu první díl série, protože mi spousta věcí přišla neobjasněných. Jako bych už ,,měla vědět" o ději a o postavách víc. Dostala jsem se asi do 1/3 knihy a příběh se nikam neposunul. Čarodějnice Diana náhodou objevila v knihovně knihu, o kterou se vůbec nezajímala a vrátila ji zpět, načež se o ni začali zajímat různé bytosti v čele s upírem Matthewem, s nímž si zašla na čaj a na jógu. Jako fakt? Následovala nuda, nuda, šeď, šeď... Nedala jsem to.

Lioncz24
Lioncz24
01.04.2023 5 z 5

Začal jsem to číst 25.2 2023 a dne 1.4. 2023 jsem to konečně dočetl
Začátek knihy byl pomalý ale po 100 stránce se to rozjíždělo. Tato kniha je romantická fantasy (43 kapitoly) jsou tady čtyři bytosti: 1- lidé, 2- upíry, 3- čarodějnice a 4- démony.
Historička jménem Diana Bishopová, která je doktorkou na Oxfordu, kde si vyžádá Ashmolův svazek č. 728. Který byl začarovaný a ona tu kletbu jako jediná zlomila a pak se dějí věci. Svazek ucítí upír Matthew de Claimont, který chce získat za každou cenu ten svazek č. 728. Ashmolův svazek č. 728 chtějí získat i různé bytosti

Petass
Petass
29.03.2023 4 z 5

Tak tohle bylo nečekaně dobré! Chtěla jsem si ji přečíst, než se podívám na seriál, spíš povinnost, než očekávání... No ale tedy! Příběh plný pocitů, touhy, tajemství, historie, čarodějnic a upírů... v tak čtivé směsi, že se nedalo odtrhnout. Čarodějnice zjevně inspirované Pratchettem a našlo by se i pár dalších jiných autorů, ale výsledek mě moc bavil. Těžko se loučím a nemůžu se dočkat pokračování! Sem tam mi něco přišlo nelogické. Těch pár bílých míst ve fungování tohoto pestrého a spletitého světa snížilo mé celkové nadšení, ale třeba mi to autorka vysvětlí v pokračování. Už jsem stihla dva díly seriálu a ten má úplně jinou atmosféru než kniha. Doporučuji!

Rihatama
Rihatama
27.02.2023 4 z 5

Romány pro ženy? Romantické romány? Tyto kategorie zpravidla obloukem obcházím a většinou i z dobrých důvodů. Čarodějnice mě ale nenechaly spát a přes své obvyklé výhrady jsem po románu sáhla. A jsem normálně téměř nadšená! Příběh prošpikovaný čarodějnicemi, upíry a démony (někdy až příliš), který přináší romantický příběh dvou nesourodých bytostí. Romantický ano, ale bez patosu, sladkobolu a odevzdanosti. Román je nabitý nejenom magií, ale srší energií, nebezpečím, odvahou a pronikavou svébytností postav. A vzájemnou přitažlivostí, pochopitelně. Skoro by se chtělo říct romantický příběh bez romantiky. Ono je to ale spíše o síle osobností, a tak se nedočkáte prvoplánové odevzdanosti a už vůbec ne bezduché, přeslazené podřízenosti nebo slepé vášně, až na výjimky. Feministky by se knize a machistickým démonům přece jenom raději měly vyhnout. Ani dějová linka není prostoduchá, naopak, je košatá s celou řadou dobře vykreslených postav a vedlejších odboček. Deborah Harnkess je více než důstojnou adeptkou na oblíbenou autorku.

Jessy
Jessy
06.12.2022 2 z 5

Knihy a filmy o čarodějnicích, upírech a dalších nadpřirozených bytostech patří mezi mé oblíbené, proto když jsem si přečetla článek o novém seriálu, neváhala jsem si ho pustit. Knihu jsem otevřela až po shlédnutí celé série. Už samotný seriál mě dost zklamal, a bohužel ani kniha mě o své kvalitě nepřesvědčila. Děj se neuvěřitelně táhne, hlavní hrdinka mi připomíná naivku, která se hluboce zamiluje a najednou zapomene na celý svůj dosavadní život, na své zásady a přesvědčení, a to přesto, že je v knize líčena jako velice inteligentní žena. Samotného čarování a nadpřirozených jevů je v knize vlastně strašně málo. Knihu bych přirovnala k červené knihovně let minulých, což je velká škoda, protože to téma nosné je.

Dominique27
Dominique27
30.11.2022 3 z 5

Ze začátku to bylo něco mezi Harrym Potterem a Stmíváním. Pak už to bylo hlavně Stmívání. Já prostě nemám ráda hrdinky, které se bezhlavě po pár setkáních zamilují do někoho, kdo se k nim chová nadřazeně, o všem rozhoduje a nemá problém ublížit jiným. Argument, že je to přece upírova přirozenost, neberu jako dostatečné zdůvodnění. Diana se sice občas snaží, ale většinou to stejně sklouzne k tomu, že se poddá Matthewovi a usne. V některých pasážích jsem při čtení trochu cringovala a bohužel v knize je i celkem dost chyb.
Pochválit ale musím propracovaný svět. Čtyři druhy lidských bytostí byly originální a líbily se mi akademické vsuvky o vývoji jednotlivých druhů a jejich historii.

Anniee
Anniee
12.11.2022 3 z 5

Fuuu, tak tohle byl pro mě docela oříšek. A to jsem si myslela, že mám už poměrně načteno a jen tak něco mě nepřekvapí. Omyl.
Při čtení se u mě střídaly chvíle, kdy jsem se do čtení hodně nutila, s chvílemi, kdy jsem absolutně nevnímala čas a okolí a jen hltala stránku za stránkou. Je to hutná, těžká četba, prosycená odbornýma termínama, latinou, francouzštinou - a k mý nelibosti kupou chyb a překlepů. To mě taky dost vytáčelo.
Ale styl psaní je čtivý a má v sobě bezpochyby jisté kouzlo.
I když stoprocentně nadšená jsem nebyla, druhý díl beru hned do ruky a doufám, že tam bude méně slabých míst a více skvělých postav (a samozřejmě více času pro mé oblíbené postavy).

Thalin
Thalin
08.11.2022 3 z 5

Knížku jsem začala číst kvůli seriálu. Narazila jsem na něj náhodou a taky jsem si po pár dílech řekla, že nejdřív dočtu knižní předlohu, když jsem tedy zjistila, že to nějakou má. A jsem trošku zklamaná. Seriál mě hodně bavil, postavy byly sympatické a děj plynul. Ale u knihy jsem trošku narazila. Postavy mi přišly spíš nemastné neslané. Vše bylo popsané dobře, Diana ani Matthew nejsou hlupáci a jsou to vcelku propracované postavy (aspoň co se jejich práce a znalostí týká, s chováním už to byla trošku jiná písnička), ale většinu času mi přišli spíš jako nudný páreček důchodců, co popíjí čaj a víno a jezdí na koni. Kniha je z těch delších, ale značnou část děje se tam neděje nic moc zásadního. Teda kromě až přehnané a neustálé péče o to, zda Diana jedla\pila\ dobře spala\ byla v teple. Víc než milostný vztah mezi nimi bylo něco, co mi z Mattovi strany připadalo spíš jako rodičovský, až pedantský dohled a marně jsem v něm hledala toho uhrančivého upíra ze seriálu. Pak se vždy něco rychle semlelo, autorka na nás vychrlila tunu informací a pak to zase jako kotě před krbem usnulo, stejně jako věčně unavená Diana.
Přitom po jiných stránkách je kniha dobrá. Je dobře napsaná, je vidět, že informace které postavy vysvětlují si autorka nevycucala z prstu, má to dobrou slovní zásobu, ale zkrátka dějově mi tam něco haprovalo. Možná kdyby se tolik času nevěnovalo popiskům jednotlivých dní, co Diana dělala\jedla\četla, když ji ukrývali a přesouvali z místa na místo, což mě hrozně nudilo a knihu to jen zbytečně natahovalo. Trošku přes čáru je i to, že z obyčejné relativně neschopné čarodějky jako je Diana je najednou super mocná bytost s kupou schopností a anomálií. Tam se možná mělo trošku ubrat. Konec mě nalomil, zda si přečíst další díl, ale nejsem si jistá.

Lavina
Lavina
15.08.2022 4 z 5

Tak za mě byl začátek fakt na hraně, že to snad poprvé vzdám... Vůbec sem se nemohla začíst... Moc popisu moc terminologií,ale až se to rozjelo je to velmi zajímavý námět. Upíři, čarodějky, démoni dobře vymyšlené... Hned jdu na další díl, neboť bude určitě hodně zajímavý.

maja8148
maja8148
30.07.2022 3 z 5

Přiznávám, že seriál jsem již viděla. Objevila jsem ho díky Terese Palmers, kterou mám celkem ráda a vlastně jsem ani netušila, že to má knižní předlohu - na to jsem přišla po dokoukání první série a vlastně jsem ani neplánovala, si ji přečíst, proto jsem se rozhodla až po zhlédnutí serie druhé, ale řekla jsem si, že zkouknu seriál a teprve poté budu číst knihy, ať nejsem nespokojena se seriálem. Ano jsem hrozná, já vím a ani nevím, co mě to napadlo, protože standardně chci něco přečíst a teprve poté vidět film (a povedlo se mi to i u takových klasik jako Jméno růže, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Mechanickým pomerančem), nebo se rozhodnu knihy vůbec nečíst. Možná za to rozhodnutí mohl i fakt, že už sem viděla právě dvě serie.

No v každém případě musím tvůrce seriálu pochválit, protože v knize nebylo nic, co by mne nějak překvapilo, nebo něco, co by bylo navíc oproti seriálu. Ano pár nedůležitých věcí vynechali (třeba popis každého jednotlivého jídla, které hlavní hrdinka během knihy jí (Ano přesně takto to vypadá, když se rozhodnete opravdu dát v knize prostor jídlu a jeho chuti). A taky nějaké události poupravili nebo změnili vzhled a charakteristiku některých postav (u většiny mi to nevadilo, u některých mi byla více sympatická jejich seriálová verze, u některých si myslím, že se odklonili více než měli, ale už sem zažila horší nepřesnosti kniha vs film/seriál).

Co se týká děje, tak ten mi přišel relativně nekonzistentní - kniha začne přímo ve chvíli, kdy se něco děje, žádný úvod nic, prostě teď to tady máte a dělejte, co chcete. Což by nevadilo, jenže pak začne její tempo uvadat a zpomalovat a vy se ztratíte v záplavě nudných večeří a snídaní a svačin a čtení starých almanachů a začnete usínat až zjistíte, že vlastně posledních 100 se tam opravdu nic nestalo a děj spí. A pak najednou bum a akce a zase se něco pořádného děje. Jen proto, aby zase děj usnul. A pak šup šup a během asi padesáti stránek se toho stane více než na předchozích dvě stě stránkách a konec.

Teda konec tohoto dílu. A vy musíte sáhnout po druhém. Což upřímně ještě nejsem rozhodnutá jestli chci nebo nechci podstoupit, protože ač zápletka a postavy jsou zajímavé, tak je to všechno neskutečně rozvleklé a úplně mi nesedl autorčin styl psaní (a to nemluvím o tom jak překladatelka občas větu poskládala a jaká zvolila slova protože občas jsem musela díky tomu něco číst i dvakrát, jestli jsem náhodou něco nepřehlédla nebo nejsem natolik unavená, že můj mozek zaměňuje slova).

Áža707
Áža707
14.07.2022 4 z 5

Hlavně chci zdůraznit, že jsem seriálovou adaptaci neviděla a v dohledné době se na ní rozhodně nechystám. Osobně musím přiznat, že seriálová obálka se mi naprosto nelíbí a víc mi přirostla k srdci původní. Hlavní hrdinové podle mě vypadají úplně jinak, i to je možná důvodem, proč se seriálu děsím.

Děj knihy je pozvolný, ale rozhodně mi to nevadilo. Kniha asi není pro někoho, kdo od páté strany čeká velkou akci a bitvu mezi jednotlivými rasami, které zde naleznete. Většině čtenářů bych doporučila, aby přečkali prvních 100-150 stran a pak už to bude lepší.

Jak jsem již psala, mě rozhodně zvolný styl vyprávění vůbec nevadil a naopak jsem si ho užívala, protože nám dává možnost více poznat svět, jednotlivé druhy, jejich zvyklosti a pravidla a hlavně postavy samotné.

Osobně nechápu, jak někdo může kritizovat Matthewa za to, jak se chovat k Dianě, když je to jeho podstata a přirozenost a v knize je několikrát vysvětlováno, že upíři jsou prostě takový ochranitelský a vůdcovský. Ale stejně plno čtenářů vnímá jejich vztah jako špatný nebo až toxický. Rozhodně musím říct, že mě se jejich vztah líbil, jeho vývoj a i to, že neodpovídá standartím vztahům této knihy.

Postavy jsou dokonalé a každou stránkou se dozvídáme něco z jejich historie a nebo o jejich druhu a to mě hodně bavilo. Kromě hlavních postav, který jsou skvělý, tak jsem si velmi oblíbila Dianiny tety Sarah a Em a pak matku Matthewa Ysabeu. Právě Sarah s Ysabeu měly plno skvělých komentářů, nad kterými se vám zvednou koutky.

Svět je velmi promyšlený a má určitá pravidla, jak se jednotlivé druhy chovají a k čemu mají předpoklady a jakou mají roli ve společnosti. I proto je Diana zajímavá hrdina, protože přesro, že se narodila jako potomek dvou velmi mocných čarodějů, tak sama čarovat nechce a svůj životní úspěch si chce zasloužit a nechce, aby za tím stala kouzla. Moje sympatie ještě vzrostly, když jsem zjistila, že je historičkou a užívala jsem si různé střípky minulosti a dějin, které byly do děje zasazeny byť jen jako zmínky či lehké náznaky.

Jsou zde napínavé části a zajímavé zvraty, které doopravdy překvapí. Pro některé čtenáře je velkým zklamáním, že nepřišel žádný wow efekt nebo bum akce, tak pro mě je tato kniha krásným uvedením do magického světa a předpřípravou pro budoucí další dva díly. Pokud by se jednalo o standalone, tak by kniha byla zbytečně zdlouhavá a nezajímavá, ale jelikož se jedná o sérii, tak mi to vůbec nevadilo a měla jsem více času poznat prostředí.

Pokud máte rádi fantasy, čarodějnice, upíry a démony, tak vám rozhodně doporučuji dát této šanci knihu a nezahodit ji hned v začátku, protože doopravdy není nudná. Těším se na další díl.

⭐ 4.5/5

upíři láska magie čarodějnice démoni zfilmováno – TV seriál