Čas čarodějnic

Historička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/92_/92462/cas-carodejnic-cas-carodejnic-lxD-92462.jpg 4.2437

Čas čarodějnic (1.)

A Discovery of Witches (2011)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

kklepkaa

Aby mě něco okouzlilo, stačí kolikrát málo... třeba jeden nenápadný trailer. Takže jsem zákonitě skončila u knížky. Měla jsem z toho trochu strach, ale dostalo se mi do ruky nevtíravé oddechové magické fantasy. Mělo to svoje mouchy, ale Diana a Matthew mi přirostli k srdci. Konečně se mi dostala do ruky fantasy kniha, kdy hlavní hrdince není sedmnáct a hlavní hrdina je sympatický čtyřicátník.

RHorse

K této sérii mě přilákal nový seriál, který mě čapl hned prvním dílem, takže jsem si řekla, že si to musím přečíst. To, jakým způsobem mě lapila knížka, se mi už dlouho nestalo. Jasné, je to knížka pro ženy, mužům se asi líbit moc nebude, ale je výborná. Dobře zvolené prostředí, poutavý příběh, poutavé propojení s historickými událostmi a postavami, které působí věrohodně. Uvítala bych asi více rozpracování děje (často jen několik vět), který je okrouhán na úkor popisu vztahu hlavní dvojice. Často mi chyběli i jen věty typu "ten a ten odešli, něco udělali". Jediné, co mě mrzí, je překlad se spoustou chyb, pletou se jména, někdy to nedává smysl a někdy jsem měla pocit, že mi nějaké informace unikly (otázka je, jestli to je vina překladu, nebo originálu). Jsem docela zvědavá na další díl.

Emičkazknihy

Tak jsem jednou šla knihovnou a najednou záblesk světla, takový barevný- fialový, modrý, červený a trrošku zelený. Vydám se tamtím směrem a pohlédnu ne knihu v pestrobarevném obalu. Obálka je na první pohled velice propracovaná, když jsem si přečetla obsah, kniha mě zaujala z jednoho důvodu, mělo se jednat o příběh, kde je středobodem kniha. Knihu jsem se vypůjčila a šla domů. Měla jsem perný měsíc, ale kdykoliv jsem mohla tak jsem si četla, musela jsem vypdat jako blázen, šla jsem po ulici a smála se do knihy, tak mě kniha pohltila. Tajemný a ukrývaný svět kterému vládnou upíři, čarodějnice a démoni. Tam kde zkončila jedna víra, víra v kouzla a čáry má vyrůst jiná, ale uplně stejná. Stavěná na lásce, když láska zmiz, zmizí i vše co ji tvořilo a obsahovalo. Takový osud postihne hlavní hrdinku. Když se postupně zamotává do světa kouzel a lásky, vstávají vám chloubky na rukou a mráz vám přejíždí po zádech. takové pocity jsem měla.

Lenka.Vílka

("Don't know whether I should kill or cry, Don't know if I should live or die, Should I stand or walk away, Don't know whet her I should be myself or change, Hold my ground or rearrange, Should I stand or walk away.")

O knize jsem věděla. Že existuje a tak. Ale nijak zvlášť mě nelákala. Ale potom jsem viděla trailer adaptace a ten mě dostal. Takže bylo jasné, že si tuhle knihu přečtu. První díl se mi moc líbil, tak mě zajímalo, jak vypadá původní příběh. Místní komentáře mi moc nepomohly. Protože to z nich působí jako upgrade Stmívání pro dospělejší. Takhle na mě pilot nepůsobil. Proto jsem si chtěla nejdřív přečíst knihu, než budu koukat dál. A výsledek? Přečtu si druhý díl a budu koukat.
(Takže předpřípravu máme za sebou. Psychologické okénko taky. Knihu jsem si přinesla z knihovny a chystám se na četbu. Na chvilku pá...)

Dočteno. Vydržela jsem to. Zlámala jsem si obě nohy, abych se nedostala k počítači, a nemohla se dívat na seriál. Takže hodnotím pouze knihu. Bez porovnání.

("Vykládá se toho o něm spousta - prý nemá rád ženské, je to o intelektuální snob, neodpovídá na poštu a odmítá pomocníky z řad studentů.")

Ano, já se tohle dozvědět o chlapovi, tak vezmu nohy na ramena. Jenže já nejsem čarodějnice jako Diana a ten chlap není sériový vrah, jak se podle popisu Matthew zdá. Ale je upír. Jenže to je v tomhle světě normální. Celá pointa a podstata se tedy točí kolem knihy, kterou všichni chtějí, ale umí na ní písknout jenom Diana, která s těmihle věcmi nechce mít nic společného. Ve výsledku jsem tedy četla hodně příjemnou knihu. Člověk u toho nemusí moc přemýšlet, a protože je čtivě napsaná, přečtete se rychle. Diana svou moc neovládá, takže je to na dlouhé lokty, ale to neva, přestože se tam děje spousta věcí, než se čtenář dostane k té zatrolené knize. Ale série má tři díly. Času dost. Takhle jsem četla o lásce dvou, kteří by spolu neměli být (dohodou apokalyptických rozměrů), na pozadí s tím vším tajemnem a tajemstvími. A bylo to dobré. Autorka vymyslela dobře fungující svět čarodějnic, upírů a démonů. A vzala to zase trochu jinak než spisovatelé před ní.

Vadila mi jenom jedna věc. V knize se dost jezdí nebo chodí z jednoho místa na druhé. A ty přechody jsou až moc rychlé. Občas jenom dvě věty. Což je třeba v popisu vůní dost v nepoměru, přesto psáno krásně. Až bych si to skoro představovala. Sorry, ale nemám jak. Už jsem to psala jinde. Nevím, jak voní křída nebo jiné voloviny. Opravdu nevím.
Bavily mě krátké výpravy do minulosti. Díky autorce to má věrohodnou podstatu. Jiná autorka by asi tohle psát nemohla. Nebo by jí muselo pomáhat dalších dvacet lidí. Navíc autorka používá košatá souvětí, která nejenže vypadají na pohled dobře, ale na konci neztratíte myšlenku začátku věty.

Jenom od toho nečekejte žádné hardcore fantasy, ok? Potom budete zklamáni. Zjištění, že s kostrou Stmívání kniha opravdu nemá nic společného, jak zde bylo naznačeno, mi udělalo radost. Proč? Protože tenhle příběh má hlavu a patu. A už jsem zmínila tu nádhernou obálku? Je to vidět jenom pokud knihu držíte v ruce. Tak si to kupte a taky si sáhněte. Ale bacha na chyby v knize. Těch tam je fakt požehnaně. Jinak už v poslední době druhá kniha, kde jsem četla špatně dané jméno do pádu (neberu jako náhodu, že v obou případech jméno Matthew). Ale v obou případech stejná chyba. Možná úleva při překladu nebo to na papíře vypadalo lépe. Ale pravdou je, že tohle dobře znějící jméno v originále má u nás kvůli pádům problémy. Ale když to píše zahraniční spisovatel, chápu, že na překlady do jiných jazyků nemůže myslet, a volí jména, které dobře zní jemu.

V rámci žánru: *****/*****
(V knize je všechno, co tam být má. A všechno se vším dobře funguje.)

V rámci všeho: ***/*****
(Jsem akční typ a tady nebylo nic, co by se akci podobalo, jak jsem zvyklá, protože to je prostě trochu jinak napsané nadpřirozeno.)

Takže závěrečné: ****/*****
(Průměr obou hodnocení, protože 3 je málo, ale 5 si kniha nezaslouží.)

nikolpangracova

pro knihu jsem utíkala, jakmile vyšla upoutávka na seriál, která mě dosti zaujala. Co napsat...kniha je naprosto fantastická. Dlouho jsem se k žádné tolik nepřipoutala. Doporučuji všem, kdo mají rádi tento druh fantasy, plný čarodějnic a jiných nadpřirozených bytostí v "moderním světě". Autorka nám předkládá jednak velice pěkný romantický příběh, jednak velice pečlivě napsané a v každém detailu propracované pojednání o vnímání světa. Její pojetí čarodějnic, upírů a démonů především na genetické úrovni je vskutku originální a pro mě zatím nejrealističtější. Déle se mi líbí fakt, že autorka bravurně čerpá z toho, že ve středu příběhu je 1500 let starý upír a skutečně nám umožňuje nahlédnout do střípků jeho života v minulosti. Klobouk dolů před propracovanými poznatky z historie, genetiky, biologie a chemie, nic podobného jsem ve fantasy knize nikdy neviděla. Pro mě je toto každým coulem skvost. Takový, ke kterému se s úctou ráda znovu vrátím.

sebemi

Pecka! Viděla jsem dva díly seriálu a už jsem se vezla :D Nadchlo mě prostředí Oxfordu a jako vystudovaná dějepisařka prostě miluju všechny debaty a zmínky o historii. Diana je sympatická, no a Matthew je božský. Vrhám se s radostí a očekáváním na další díl!

Jediné, co mě štve, jsou neskutečné chyby, překlepy, chybějící uvozovky a čárky v celé knize, za to ale autorka nemůže, že u nás to odflákli :(((

MiraiYume

Ze začátku jsem byla knihou i stylem psaní fascinovaná. Příběh se mi moc líbil, ale někdy kolem poloviny se ta fascinace a zaujetí začali vytrácet. Už to na mě bylo místy moc rozvláčné a občas mi Diana přišla... ani nevím, jak to vyjádřit. Ale rozhodně mi chováním nepřipomínala uznávanou akademičku, jak se nám autorka snažila nastínit na začátku. Už to zkrátka nebylo ono. A některé pasáže byly popsány tak mechanicky, že se z nich nedaly pochytit žádné emoce. Jiné zase byly přeemotivavané. No prostě se dalo z příběhu vytěžit víc. Nejvíc mi ale vadí to cestování v čase, respektive jeho nedovysvětlení, jestli mi to teda neuniklo. Kde jsou v tom čase jejich minulá já, když se přesunou do jiné doby? Tohle v knihách nemám ráda. Je to nedotažené.

mikoss

Kniha se mi líbila, byla velmi čtivá. Trochu mi připomínala televizní seriál Moonlight. Jsem zvědavá jak bude série pokračovat.

LadyElisa

Kniha mě naprosto pohltila, děj je zasazen do atraktivních lokací, chemie mezi Matthewem a Dianou je přímo elektrizující. Přečteno za tři dny a vrhám se rovnou na další díl. Seriál je úžasný :)

Dalgiona

Ano, i já jsem si tuto knihu koupila tak trochu kvůli tomu obalu. Ale to nebylo prvotní, co mě zviklalo k nákupu. Nelitovala jsem. Kniha mě vtáhla do děje a nepustila mě, dokud jsem nepřečetla poslední slovo. Byla jsem nadšená a tak se nedivte, že jsem se těšila na její pokračování. Chyba. Možná se vám líbilo, ale já jej do dnešního dne nepřečetla, přes několik pokusů začít. Zklamalo mě to. A co vy? Dočetli jste pokračování? Poraďte co s tím. Díky D.

hu_87

Podle obalu mi připadalo, že se bude jednat o legendární, přímo revoluční knížku, což byl samozřejmě omyl jako hrom. Zbytečné a zdlouhavé popisování některých situací, ale jedno je jisté: Edward Cullen konečně našel svého ztraceného bratra Matthewa.

medvídě

Můj zanedbaný spánek děkuje kámošce za doporučení této knihy :D ...
Ze začátku jsem se moc nezačetla, ale pak mě to už nepustilo a připadala jsem si jako tichý pozorovatel celého příběhu, který nemá chybu. (Tedy kromě záměny pečetidla za pečeť).
Příběh má spád, postavy se vyvíjí a vy poznáváte jak je samotné, tak jejich rodiny a svět, ve kterém žijí.
Knihu doporučuji, ale jen ne v době, kdy se máte na něco učit - vážně se nelze odtrhnout a teď to všechno budu muset dohnat (další povzdech spánku).

Už se těším na pokračování, kam se vůbec ti dva dostali a co se jim tam přihodí.
Mimo jiné jsem i zvědavá na seriálové ztvárnění, které začnou brzy vysílat - podle ukázek se mi to líbilo.

PS. vážně bych někdy ráda navštívila dům, kde žijí tety Diany - klidně tam i žila, třeba by byl tak hodný a tvořil mi místo na další knihy :), ale i do domu za Ysabeau, podle popisu musí být nádherný.

MíšaS.

Jsem knihou nadšená.

Lianica

Kniha mě ze začátku moc nechytla, líbila se mi atmosféra knihovny, ale hlavní hrdinka mě moc nezaujala. Postupně jsem se dostala do děje a kniha mě začala bavit. Už mám rozečtený druhý díl, krásně to na sebe navazuje...

Elea

Kniha se mi hodně líbila, krásně jsem si ji užila, hlavní postavy byly sympatické, historii mám ráda, tak mi nevadily popisy historických událostí. Nedostatkem knihy je však velké množství překlepů a chyb.

yawe

Mě po přečtení celé série jako první napadla myšlenka:"Jak uvažuje bytost, která má 1500let zkušeností a zážitků, které jsou pro ostatní často prezentovány ve zmanipulované formě." Jak by to vypadalo, kdyby jsem všichni zažili běh času a manipulující lidi by měli hodně těžké nás napálit. To že se dneska něco dozvídáme z historických knih nemusí vždycky znamenat, že to tak skutečně bylo. A představa, že přesun v čase do minulosti bude mít důkazy v přítomnosti...zajímavá myšlenka. Ať už autorka použila nadpřirozené bytosti k tomu, aby umožnila projít časem, z tohoto pro mě zůstává důležitá myšlenka.

ame

kniha byla zajímavá a plná zajímavostí z historie, hlavní hrdinka je mi velice simpatická a příjemná, kniha ale nemá zajímavé zvraty a překřížení, proto 4 z 5 a ne 5 z 5

Veronicess

Celkom pekný, pútavý príbeh. Kniha mi prišla zaujímavá a rada som si prečítala aj ďalšie časti.

keiko33
26.11.2017

Celkom mile prekvapenie. Mam rada historiu, takze tie opisy z historie mi nevadili, dej plynul pomaly, ale vdaka tomu som opisy viac vnimala. Ked knihu doslova zhltnem, vela veci mi unikne. Sice mi citanie trvalo dlhsie a mozno mohla mat kniha o par stran menej, citanie som si uzila. Po tom konci, som poriadne navnadena na pokracovanie a tesim sa na cestovanie do minulosti. Obdobie renesancie a humanizmu ma vzdy fascinovalo a som zvedava ako si stym autorka poradila.

BelphegorSara
23.11.2017

První kniha kterou jsem si vybrala podle krásného obalu :) Nelituji! Krásný příběh a velice sympatická hlavní hrdinka. Mystičnost a malinko složitější styl psaní autorky, této knize přidávají. Patří k mým oblíbeným.

Siwan
20.11.2017

Moc se mi líbila atmosféra, jakási zvláštní poklidnost, která je pod povrchem vyprávění a člověk i přesto, že se právě děje něco dramatického, má klid v duši, že to prostě dobře dopadne.

veronka29
03.10.2017

Knížku jsem si vybrala kvůli obalu, který je podle mě úžasný. Kniha vás buď dostane nebo jí po pár stránkách přestanete číst. Já za sebe jí můžu doporučit.

Beatrisie
03.10.2017

Knížka se mi líbila těším se na další díl a plus za opravdu povedenou obálku:)

MaléZlo
01.10.2017

Poslední dobou začínám psát komentáře, že kniha mohla být klidně o pár set stran kratší. U této knihy nevyjímaje. Dle mého názoru zbytečně moc popisování historie, které mě nebavilo a přistihla jsem se, že přeskakuji řádky, které mi přišly zbytečné. Kniha obsahuje neuvěřitelné množství hrubek, nesmyslných slov a slovních spojení. Ale abych nebyla jen pruďas - příběh se mi líbil, i postavy. Určitě si přečtu další díl, ale co se mi zarylo do paměti: pořád nám cpali, že Diana má kuráž a ve chvíli, kdy bych ji od ní očekávala, se slavná kuráž nedostavila. Viz. část předtím, než má Diana poprvé vidiny...

chemulinka
29.09.2017

Kdyby Dianna Bishopová neustále jenom nespala, nejedla míchaná vejce a nebyla unavená, tak by ani nemusela vznikat trilogie a všechno se mohlo vejít do jednoho dílu. První díl na přečtení stačí, na další už nemám sílu. Vadilo mi, že v knize (ve výtisku, který jsem dostala) je značná spousta hrubek a překlepů.

Dinosaurus2000
30.07.2017

Kniha mě velice zklamala. Hlavní hrdinka je nezajímavá, přijde mi, že pořád jí nebo odpočívá, zatímco ostatní se o ni starají. Knihu bych nejspíš ani nedočetla, nebýt přesvědčení, že se to určitě za chvíli rozjede. Ale bohužel. :(

paprika75
13.05.2017

Pro mne je to klasická variace na téma "křehotinka" v nesnázích, která potká mocného bohatého a dominantního krasavce ... ale OK. Občas, a v tomto případě to tak bylo, mi to připomíná scénáře akčních filmů ... hlavní hrdina/hrdinka dostává že začátku na frak, pak se vypracuje a na konci dá všem na držku. I tak ... četlo se to hezky. Nadpřirozeno je pro mne OK, i když tady je to trochu přitažené za vlasy a místy dost přeslazené. To je ale věc autora, jak má svůj svět postavený. Celkově bude tato kniha patřit mezi to lepší, co jsem kdy četla. Jdu na další díly a uvidím kam se to vyvine. 4*

Hanjimka
17.04.2017

Začátek úžasné trilogie. Nadchla mě.

mStationka
13.03.2017

První díl trilogie..no popravdě jsem si trilogii koupila díky jejich obalu..ale to je asi tak všechno.. miluju knihy mágů, čarodějnic, upírů..avšak tahle k mým the best of nepatří. Je to oddechovka..to ano..ale neměla jsem takovéto nutkání číst do úmoru unavených očí..ba naopak jsem se místy přemlouvala k tomu,abych četla dál..za mě 3 z 5..víc ani omylem..

Lucyiero
25.02.2017

Strašne nezáživné čítanie, v knihe sa poriadne nič nedialo a keď sa konečne malo začať, bolo to hádam ešte nudnejšie.. Tešila som sa,že konečne prečítam knihu, kde nie je hlavná postava tínedžer, ale dospelá osoba, no väčšinu času som si hovorila: kolko má ta Diana rokov? 1500 ročný upír, ktorý nikdy nespí a zrazu zaspal a dokonca aj chrápal? Wtf :D Som rada, že utrpenie s touto knihou skončilo, ale jediný dôvod, prečo som dočítala až do konca bolo preto, lebo mám aj druhý diel.. Len dúfam, že bude o niečo zaujímavejší :)

čarodějnice láska upíři démoni magie

Deborah Harkness

Deborah Harkness