Čáry života

Čáry života https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323522/mid_cary-zivota-EzE-323522.jpg 4 917 200

Čáry života série

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Carve The Mark , 2017

Claire
21.10.2017 3 z 5

To co je pojítkem celé této knihy je proud a shodou okolností i po přečtení celé knihy vlastně netuším co ten proud vlastně je.. je to elektrický proud? Co je na tom viditelné? Jak to funguje?... a vlastně to nebylo nikde pořádně vysvětleno, jen je to všude a pořád.
Styl psaní mi asi taky úplně nesedl, přeskakování z postavy na postavu taky úplně nemusím, zase nějaká změna charakteru postav (nebylo to nějak extrémní, ale reálné by to prostě nebylo), některé postavy vás vytáčí celou dobu.... a jména postav - tak atypická, že se nedala zapamatovat (Ciri, Cisi, někdy se mi nelíbilo ani jejich české skloňování..)
No ačkoliv je tu hromada mínusů, kniha se mi celkem i líbila, má hlavně zajímavý nápad, nový svět (kterému by se mohlo dát víc pozornosti), něco jako dary proudu či jak to nazvat mi přišlo jako super, že každý má nějakou schopnost, ale možná by mohla mít autorka větší fantazii a rozebrat to a dát víc příkladů jaké vlastně jsou/mohou být...
Zda příští díl? spíš ne...

Anastazie0810
17.10.2017 5 z 5

U téhle knihy jsem byla velice zmatená na začátku, než jsem pochopila ten svět ve kterém se děj odehrává a zorientovala se v postavách... první polovina knihy byla velice zdlouhavá..už jsem si říkala, že ji odložím..
Najednou jsem se však ponořila do děje tak, že sem knížku dočetla jedním dechem a hned jsem hledala kdy bude další díl.
Skvělé fantasy..a pokud Vás neodradí dlouhý začátek, tak si myslím, že Vás to pohltí jako mě :)

BigFan
15.10.2017 2 z 5

Tato kniha mě nudila, hodněkrát jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem to neudělala. Měla jsem, akorát mě ochudila o čas.
Děj už od začátku předvídatelný, postavy nemastné neslané. Musela jsme se nutit do čtení každé stránky a i když by mě zajímaly odpovědi na spoustu otázek, tak si další díly rozhodně nepřečtu.

hnilda3
13.10.2017 4 z 5

Ze začátku mi kniha přišla hrozně chaotická, spousta postav, "divných" jmen a názvů..Hodně jsem se ztrácela. Ale když jsem to překonala, tak už to pak bylo docela fajn, i když chvílemi jsem se trošku ztrácela. Ale druhý díl si ráda přečtu, až bude.

Pedruska01
10.10.2017 3 z 5

Musím přiznat, že svým způsobem má tahle kniha svou čtivost. Jsou pasáže, kdy to čtenáře stáhne a potopí do hlubiny příběhu a jsou taky bohužel pasáže, kdy ne. Jsem kapku zklamaná, anotace mě nadchla, příběh samotný už moc ne, především proto, že jsem si představovala něco úplně jiného. Jádro příběhu není vůbec špatné, mohu prohlásit, že se mi to i líbilo. Ale to okolo?
Autorka nás od prvních stránek hází do světa, který - nemůžu si pomoct, ale je hrozně překombinovaný, složitý a zbytečný. Jen po malých krůčcích odtajňuje "vysvětlení". Vesmír? -_- Vážně? Proč si nevytvořila tenhle svět, ale v rámci jedné planety?
Oba hlavní hrdinové a jejich pohledy/kapitoly mě začaly asi pořádně bavit, až když byli "dospělejšími" a začali konat sami za sebe. Vyloženě nějakou výtku vůči nim nemám. Každopádně nemohu si odpustit zmínit, že ta jejich milostná linka se mi tam zdála násilně vnucená. Co se týče Vase... na začátku v té postavě byl velký potenciál. Každou stránkou a zmíňkou o něm jsem čekala, kdy se to vyvrbí. Měla jsem jistou představu a pár náznaků tam opravdu bylo. Jenže to všechno společně s mojí nadějí autorka zmačkala do kuličky a zahodila. Sakra, proč? Čekala jsem víc!
Upřímně jsem ráda, že jsem knihu dočetla - bylo to na dlouho a trochu si oddechla. (Marně vzpomínám, zda jsem s Divergencí taky tak zápasila.) Konec příběhu nastolil několik velkých otázek a překvapení, které budou pokračovat v dalším díle - teď mám však dilema, zda se do něj někdy pustím... Zvědavost mi nejspíš nedá, ale to kolem mě drží dál.
Každá kniha si najde své příznivce i odpůrce, takže každý musí zvážit, zda se zrovna do téhle pustit. :)

Nelasp
01.10.2017 5 z 5

Poměrně depresivní kniha z depresivního světa, který je založen na právu silnějšího. Osudy obou hlavních hrdinů jsou protkány bolestí, ztrátou, bojem o přežití. Čte se to poměrně dobře, strašně sympatická je mi postava Cyry, ta se snaží konat dobro, čímž jde i proti vlastnímu údělu (daru bolesti). Jsem velice zvědavá na pokračování.

pink_ivy
14.09.2017 3 z 5

Čáry života mě poměrně zklamaly. Čekala jsem od toho stejně dobrou knížku jako Divergenci (aspoň tu první), jenže jsem se nedočkala. Hlavní postavy byly obě naprosto nesympatické, nedokázala jsem sympatizovat ani s jednou a bylo mi upřímně jedno, co se s nimi stane. Už tohle je u knížky kámen úrazu. Kdyby to ale bylo všechno..

Můj největší problém s Čárami tkvěl v tom, že jsem se do knížky vůbec nedokázala začíst a vžít. Autorka mě hodila bez nějakého zbytečného proslovu do světa, o kterém jsem nic nevěděla a házela na mě jednu věc za druhou, divné názvy, jména lidí, jména planet, divné věci a já jsem se vůbec nedokázala zorientovat.
A co mi vadilo úplně nejvíc, styl jakým věci popisovala. Někdy jsem si nedokázala vůbec určité věci, nebo situace představit, což je u knížky vyloženě špatně.

Děj pak sám o sobě taky nebyl nic moc objevného. Krapet předvídatelné a bohužel za srdce mě to vůbec nechytilo.

Deny2002
13.09.2017

Jedna z nejlepších knih, co znám. Jestli máte rádi sci-fi, fantasy atd. musíte ji mít! :*

Teraka
13.09.2017 5 z 5

Kniha mě nadchla a nechápu všechny ty negativní komentáře, na zmatečnost, kterou působí. Řekla bych, že rozčarování a nepochopení pramení z nepozornosti čtenářů, jelikož údajně nevysvětlené věci jako "co je Předěl", tam vysvětleny byly, možná stručně, ale co taky chcete sáhodlouze popisovat na lánu jakési traviny, která místo pouště rozděluje dvě poloviny planety a má halucinogenní účinky...Možná je kniha založená celá na fiktivním světě náročná pro čtenáře bez dostatečné představivosti, ale pro mě to byl po dlouhé době skutečně nový fantasy svět se vším všudy a za mě 5*. Jsem ráda, že konečně někdo zase vtáhl příběh mimo planetu Zemi. Už se těším na druhý díl.

Shira27
05.09.2017 4 z 5

Dlouho jsem se rozmýšlela, zda si mám Čáry života přečíst, protože autorčina trilogie Divergence mě vůbec nebavila snad krom prvního dílu. Ale nakonec jsem si řekla, že jí zkusím dát druhou šanci.
Kniha se hodně táhla, nebylo tam tolik akčních scén, ale rozhodně jsem se nenudila. Akorát mi je líto, že i po dočtení knihy nerozumím úplně světu, který Veronica stvořila. Moc se nenamáhala nám vysvětlit nějaké podrobnosti o planetách, proudnici, o darech a o Předělu (já prostě nemám páru co to je nebo co to znamená). Hodně velký zmatek jsem měla ve městech. Například doteď nevím, jak je to s národem Šotetů a Thuvhesanů, jestli jsou na stejné planetě nebo ne. Buď za to může moje nepozornost (což se mi moc často nestává) anebo to autorka zkrátka odbyla.
Ale přesto byla kniha čtivá a já jí dávám slabší 4*

KydlochMoris
02.09.2017 5 z 5

Škoda že už není pokračování, hodně se mi kniha líbila!

annamc
02.09.2017 4 z 5

Kniha mě mile překvapila, nebyla část kdy bych se nudila.

Elea
30.08.2017 3 z 5

Kniha je hodně prvoplánová, nepříliš promyšlená, sice má hodně zajímavý námět, ale děj je snadno předvídatelný. Autorka si připravovala témata na další pokračování (často na úkor děje). Kniha se dobře četla, ale určitě se k ní nebudu vracet.

Kaytria
27.08.2017 5 z 5

Vau. Překvapuje mě to, ale bavilo mě to o dost víc než Divergence. O dost. Divergence měla zajímavější myšlenku, nicméně tady se setkáváme s novými světy a jazyky, připomínalo mi to Star wars a nevyskytuje se tady žádná milostná linie. Za mě tohle vážně moc povedené dílo a šup šup, jak to dopadne!

Hanjimka
27.08.2017 3 z 5

Začátek je náročnější na začtení. A konec plný napětí to vynahradil. Škoda toho otevřeného konce.

Nelíísek
23.08.2017 3 z 5

Vyznat se v této knize bylo opravdu těžké ze začátku jsem vůbec nevěděla která bije jména se mi neustále překrývali a nevěděla jsem kdo je kdo, trvá delší dobu, než se zorientujete v příběhu.

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

S dějem knihy to šlo nahoru dolů nahoru dolů, některé pasáže byli dobré a nutili vás číst dál a u některých jsem chtěla knížku odložit. I tak ale autorka vymyslela rozhlehlí vesmír plný tajemství, postavy jsou velmi dobře vymyšlené a Akos a Cyra jsou mi i přes svou pestrou minulost sympatické. Zajímavé na této knize je to, jak je pomíchaných svět techniky a nadpřirozena dohromady, na jedné straně vyspělé kultury s vesmírnými loděmi, špičkovou lékařskou péčí, která dokáže obnovit kůži a na tom druhém lidé kteří věří v osudy, orákula a dar proudu, zajímavý mišmaš.

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

Podle všeho je kniha jen prvním dílem dlouhé série a autorka chtěla vše do detailu vysvětlit, což se jí povedlo ale na úkor toho, že děj byl chvílemi nudný.

HODNOCENÍ: Autorka si sice udělala dobrou půdu pro nastávající díly ale za jakou cenu. Pokud vyjde pokračování určitě si ho přečtu, zatím tento díl hodnotím na 3*

BarunaNefilim
22.08.2017 5 z 5

Upřímně trvalo mi delší dobu se začíst ale teď toho lituji. Řekla bych ze je to velice poutaví a originální příběh. Rozhodně jsem něco takového neočekávala. Když jsem se začetla nemohla jsem se odtrhnout. Doporučuji.

Omy
18.08.2017 3 z 5

Prostředí různých planet a kultur bylo velmi zajímavé, stejně jako hlavní hrdinka Cyra - její rázné vystupování a ostré postřehy dodávaly téhle dlouhé knize na dynamice, takže se i tak pěkně četla. Bohužel mám pocit (jako u některých jiných knižních sérií), že je tento díl jenom jakýmsi (velmi dlouhým) úvodem do dalšího příběhu. Nemám nic proti pozvolným budováním vztahů nebo změnám v charakteru postav, ale tady se zkrátka nic kromě úplného začátku a úplného konce knihy nestalo, a to se mi nelíbí. Přestože se mi kniha četla lehce, tohle mi vadilo.. Jako by se autorce líbilo psát o tomto vesmíru, a tak se do toho dostala, až napsala stovky stránek různých drobností a podrobností a bočních dobrodružství, ale najednou si uvědomila, že by tam měla být taky nějaká ta gradace hlavní dějové linky. A tak tedy napsala (najednou celkem nepromyšlenou a nepropracovanou) akci na pár posledních stránek..

A ještě jedna věc - (SPOILER) tohle jsem na knihách s postavami, které vidí budoucnost (zde navíc všechny možné budoucnosti) neměla ráda - proč tak hrozně malučko zasahují, když chtějí pomoct? Dokonce i v příběhu si jednoho orákula unesl Ryzek, aby mu pomáhal. Tak proč musela jejich matka tak přiblble mlžit? Navíc jednou orákula ví, že se na ně něco chystá, podruhé ne..

Nelly
04.08.2017 5 z 5

Nádherná knížka, zajímavé překvapení od autorky Divergence - naprosto nové (sci-fi) prostředí, jiný jazyk, styl vyprávění - pro mne určitě o více jak jeden level výše od výše jmenované série. Kniha plná barevného, uchvacujícího světa, plná hlubokých emocí, skrytého osudu a jeho přetvoření nebo naplnění. Soudím, dle hodnocení, že asi není pro každého - určitě ne pro nevyzrálé mladší čtenáře. - Těším se na další osudy hlavních hrdinů v proudu, polechtání pernatky a tajemné účinky ledokvítí.

planet129
03.08.2017 2 z 5

Začátek - skvělý, prostředek - matoucí, konec - dobrý. Asi takhle bych vyjádřila pocity z této knihy. Možná je to tím, že jsem měla vysoká očekávání, ale kniha mi nesedla