Čáry života

Čáry života https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323522/mid_cary-zivota-EzE-323522.jpg 4 917 200

Čáry života série

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Carve The Mark , 2017

Dezz22
06.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, propracovaná, čtivá... Má ale jeden problém. Někdy je až moc složitá, moc jmen, často jsem přemýšlela, kdo je kdo. Pokud jsem se do knihy úplně nezačetla, ztrácela jsem se. Někdy jsem musela stránku přečíst dvakrát, aby jsem pochopila, co se vůbec děje. Ale jinak paráda.

Charmedka
25.01.2021 2 z 5

Celý tenhle svět je dokonale propracovaný, ale bohužel tak šíleně komplikovaný, že ještě na konci jsem byla totálně ztracená. Hlavně všichni mají tak složitá a nezapamatovatelná jména, že jsem si kvůli tomu čtení pořádně nedokázala užít a furt jsem přemýšlela, kdo je kdo a kam patří. Ono to není špatné, autorka má úžasnou a obdivuhodnou fantazii, ale někdy méně je více a bohužel tím, jak to bylo celé komplikované, tak mě kniha nebavila a do čtení jsem se musela nutit.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení:
Jako první zde chci zmínit hlavní postavy knihy-tedy Akose a Cyru. Cyra-do té jsem se na 1. pohled zamilovala -přestože měla dar bolesti ,který jí obrovským způsobem ztěžoval život ,tak jednala skvěle a nebyla by situace, se kterou by si nevěděla rady .A též jsem si velice oblíbila její syrový a skvělý humor,který se velice podobal mému . Jednalo se o silnou mladou ženu,která svou bolest překonávala skvěle. Akose jsem si oblíbila méně ,ale i přesto to byla skvělá postava se svým příběhem a osudem . Líbila se mi jeho starostlivost , péče o blízké .. Musím dodat že autorka postavy umí opravdu úžasně vykreslit . .... Co se týče smyšleného světa a děje,tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout,pořád se tam něco dělo a jediné co mě od knihy separovalo byl spánek a školní povinnosti,jinak bych ji přečetla rychleji. Svět byl krásně promyšlený - všechny ty detaily o jednotlivých zemích -mlčenky ,ledokvítí ,orákula výborně vymyšlené .
... Co se děje týče, tak byl příběh poutavý ,plný akce ,napětí a vyplněn skvělým humorem, s překvapivým koncem. Akorát mě mrzelo,že konec zůstal otevřený a budu si muset pořídit 2 . díl . Autorka píše čtivě,používá zajímavé smyšlené termíny a hlavně ty postavy jsou famózní! .... Komu doporučuji? Všem co jsou milovníky fantasy a Sci-fi literatury a nevadí mu smyšlené příběhy .

vodopad152
29.12.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Svět byl hezky promyšlený, jen mi bylo líto, že ostatní planety tam byly tak trochu navíc, ale můžou se projevit v dalším díle. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí a rozuměla jsem jejich chování. Některé části byly značně předvídatelné, ale ve výsledku se mi knížka líbila.

Libris_Na_Ex
18.12.2020 5 z 5

Když jsem si pročítala recenze, přišlo mi, že kniha nesklízí úplně nejlepší ohlasy. Za mě to ale byla úžasná kniha!
Bod, na kterém se všichni shodnou (a já s ním plně souhlasím) je nádherný a propracovaný svět. Prostředí Thueve je úžasné. Miluju led, sníh a zimu, takže číst o ledokvítí a zemi Thuevsanů bylo úžasné. Celkově mě ale baví, jak každá planeta a národ mají svoje specifika a vlastní přístup k proudu. Celkově proud a jeho dary jsou něco fascinujícího – dary nejsou jenom náhodné superschopnosti, ale něco, co je odrazem charakteru daného člověka.
Akos A Cyra pro mě byli skvělými hlavními postavami. Baví mě jejich společná cesta a jak se jejich vztah pomalu vyvíjel. Možná můj neoblíbenější knižní pár?
Tím, že mě bavili hlavní hrdinové, bavil mě i děj, a to, jak jím postupovali. Kniha mi vůbec zbytečně moc dlouhá, ale naopak jsem si každou stránku na plno užívala. Já nejsem člověk, který v příbězích hledá velké bitvy, výbuchy a nálož akce. Já mám radši přízemnější akce a zvraty, které šokují, ale nemusí být v gigantických rozměrech.
Není to kniha pro každého, ale pro mě rozhodně jo a získala si místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami vůbec. Teď jenom doufat, že to druhý díl nepokazí.

BarkaS
08.12.2020

Po dlouhé době jsem odložila knihu. Po sedmdesáti stránkách jsem zjistila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál. Už u předchozí série jsem měla o stylu psaní autorky i jejích příbězích pochybnosti, prostě mi nesedí, nedá se nic dělat.

lokonla
29.10.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla kvůli autorce a musím říci, že ze začátku jsem byla velmi zklamaná. Knihu jsem rozčítala 3x, protože ten začátek je strašně pomalý a nezajímavý. Pak to ale zrychlilo a knihu jsem odložila s pocitem, že hned potřebuji číst dál ( knihu druhou jsem samozřejmě neměla, tak už to bývá XD)
Děj je skvěle propracovaný a od druhé třetiny knihy jsem se skvěle bavila.
+ ta obálka je prostě boží ♥

Luc.i
07.10.2020 3 z 5

U knížky mě zaujala anotace a jelikož jsem od autorky četla divergenci, ktera mě celkem bavila tak jsem si ji v knihovně půjčila. Dej mi moc neubihal ale jinak mě to fakt bavilo. Líbí se mi objevování darů jednotlivých hrdinů a celý svět jak je sestavený. Čekala bych asi víc akce protože mi přišlo že se tam převážně nic nedělo a nic mě nijak zvlášť nepřekvapilo. Námět je ale fakt super takže zkusím i druhý díl. Celkově 3,5/5*
PS:(OBSAHUJE SPOILERY!!!)
Přišlo mi celkem vtipné že když Cisi s Akosem ošetřovali Cyru tak řešily že to musí udělat Akos aby Cisi neublížil Cyry dar. Proč prostě Akos nevzal Cyru za ruku a nepřerušil tak proud jako to dělali většinu knížky?!

temna.vila
01.10.2020 3 z 5

Čáry života se mi nelehko hodnotí. Respektive mám z nich stále ještě rozporuplné pocity. Knihu jsem četla už před delší dobou a do dnes si nejsem jistá, jestli v sérii chci vlastně pokračovat. Příběh samotný mě moc bavil, líbil se mi kontrast mezi sourozenci i milostná zápletka mezi hlavními postavami. Ale něco mi na celém příběhu chybělo, možná budování nějaké atmosféry. Nad pokračováním budu ještě přemýšlet.

Monns
14.09.2020 5 z 5

Na začátku jsem knihu odepsala, ale časem si mě získala. Napínavý příběh, od kterého se nedá odtrhnout, jsem zvědavá na druhý díl.

JackieDecker
23.08.2020 2 z 5

Kniha pro mne byla ve výsledku obrovským zklamáním. Opravdu moc se mi líbil námět. A ihned jsem si oblíbila postavu Akose. Co mi ale vadilo přespříliš byla Cyra. Její postava je nesnesitelná. Její motivy jednání jsou snůškou náhodných mšlenek, které nedávají smysl. Navíc Cyra v ich formě a Akos v er formě. Opravdu zlý nápad. Ne, kniha se mi nelíbila. Protože přes zajímavě vykreslený svět na principu Starwars, kde Sílu nahradil Proud a kde Světelné meče nahradili Proudoseky, to bylo neskutečně otravné. Nejzajímavější postavou tam nakonec byl Cyřin bratr. Toho mi bylo vážně líto. Ale tím to tak nějak končilo. Nebyla to nuda v pravém slova smylu. Byl to jen zabitý jinak zajímavá nápad. A jako, že někomu stačí narodit se s určitou krví, aby mohl mluvit jinou řečí je už vážně trochu mimo. Zkrátka jak jsem si na začátku myslela, že to bude super, tak nebylo, což mi přijde škoda.

Pejuška
22.08.2020 5 z 5

Úžasná knížka, která mě naprosto pohltila. Skvělý fantasy svět, který vás odnese úplně někam daleko, a nechce se vám z něj vracet. Obdivuju Cyru, jak se svým darem dokáže žít a co vše si musí vytrpět a vybojovat. Líbí se mi, že si můžeme přečíst pohled jak Cyry, tak Akose, jak to vše vnímají. Už teď se těším na druhý díl :)

Nikol04
15.08.2020 5 z 5

Velice zajímavá knížka s velmi příjemným hrdinou.

Sixtinka144
01.06.2020 5 z 5

Tak jo, tohle jsem nečekala :D Už když tahle knížka vyšla, slyšela jsem na ní jen negativní recenze, dokonce se kolem celé téhle série a autorky točila myšlenka o tom, že je dílo nějakým způsobem rasisticky zaměřené. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla až ted, tak jsem na to dávala velký pozor, a víte co? Stejně jsem tam nic takového nepostřehla, je to přece jenom fantasy svět! To, že se zde objevuje rasismus je myslím velice zveličené, a já ho tam vůbec nepostřehla. Obálka je nádherná, celkově kniha na mě působila hodně uspořádaným a hezkým dojmem. Líbí se mi ten minimalistický styl :) A už konečně k samotnému příběhu. Celá knížka je zasazena do nového fantasy světa, který nám autorka už od prvních stránek popisuje. Já s tím teda neměla problém, ale chápu, že by ho někdo mohl mít. Co mě teda fakt štvalo byly názvy a jména :D Hrozně se mi pletly planety, národnosti nebo prostě jména postav, všechno bylo nezvyklé a originální, takže si tady na to musíme zvyknot. Upřímně, jsem si ze začátku myslela, žeto ani nedočtu, jak jsem byla zmatená, ale pokračovala jsem dál a dál a bylo to čím dál lepší. Akose i Cyru jsem si naprosto zamilovala a další (závěrečný) díl si musím rozhodně pořídit. Autorka Divergence mě vůbec nezklamala, a za mě jedno velké ano.

Karolin77
22.05.2020 5 z 5

Úžasný !!!!
Skvělý svět s úžasnými hlavními postavami.
Nějaké postavy si zamilujete a některé budete ze srdce nenávidět.
U knížky se nebudete nudit. Pořád se tam něco děje. Svět je zajímavý a propracovaný.
Kniha se mi moc líbila.
Doporučuji za mě mnohem lepší než Divergence.
5/5*❤️

KaMal
09.05.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, pojetí dvou znesvářených národů se mi líbilo, jen orákula, ta mi nesedla. A protože jsem nevěděla, že je to trilogie (nebo jiná -logie), otevřený závěr mě moc nepotěšil...

Anastazie0810
21.03.2020 5 z 5

Musím říct, že se mi čím dál líbí knihy, které kombinují vesmírný svět a fantasy. Příběh Akose a Cyry je protkaný tajemstvími od začátku do konce. Líbí se mi námět i svět vytvořený autorkou. Je napsána ze dvou pohledů hlavních postav, což je super podle mě. Nabízí nám to si udělat názor na příběh ze dvou pohledů. Cyra a její vývoj se mi však zdá na celém příběhu nejvíce zajímavá. Pořád je to však skvělý první díl. Jsem zvědavá na pokračování.

Katri
04.03.2020 5 z 5

Dlouho jsem zvažovala, zda se do knížky pustit či ne, neboť mě poněkud odrazovalo označení - pro děti a mládež. Nakonec jsem po ní však sáhla a rozhodně toho nelituji.
Příběh je originální, poutavě napsaný, krásně graduje a je plný nečekaných zvratů. Veronica Roth zde ze sebe vydala to nejlepší a já před ní smekám, protože jsem tuto knížku prožívala od prvního písmenka až do úplného konce - mnohdy s ústy dokořán.
Zjednodušeně řečeno - ten příběh mi naprosto učaroval. Přestože se jedná o mix sci-fi/fantasy, Veroničiny popisy byly natolik realistické, že jsem jí bez problému věřila kdejakou "vesmírnou vymoženost," ať už se jednalo o kluzák či proudosek. Zkrátka a dobře - toto dílo je D-O-K-O-N-A-L-É.
A pro případ, že se zde nachází nějaký človíček, který nemá nejlepší vztahy se sci-fi literaturou, můžu jej uklidnit - já také ne. A přesto mi tato knížka víc než sedla.
Jen pozor - po dočtení může u jedinců s pestrou fantazií nastat závislost - ostatně já ji četla už dvakrát a rozhodně jsem s ní ještě neskončila. :)

EvaXxX
22.11.2019 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se do knížky začetla a hlavně, než jsem se zorientovala..
Na knížku jsem se moc těšila, bohužel maličko mě zklamala, asi jsem čekala víc...... rozhodně není špatná, to určitě ne......jen nevím jestli si přečtu další díl......
Řekla bych, že je to průměr...

Kacennnka
03.11.2019 3 z 5

Mám velice ráda knihy, které jsou akční a krvavé. Ve kterých se něco děje a ještě je do nich přidaný nějaký ten sci-fi prvek. Bohužel Čáry života na mě působily spíš překombinovaně. Dělo se tam toho příliš a skutečnost, že se všichni jmenovali neuvěřitelně složitě, to nezlepšovala. S Veronicou a jejími knihami to nevzdávám. Sice mě Čáry trochu nudily a nedokázaly strhnout, ale příští díl toho dle mého slibuje opravdu hodně. A jelikož už jsme s tímto složitým světem seznámeni, měla by to být parádní jízda.