Cáry cti

Cáry cti https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21832/cary-cti-21832.jpg 4 37 6

Cordelia Naismith série

1. kniha série Cordelia Naismith. Ve své první zkoušce ohněm Cordelia Naismithová je kapitánkou na zastaralé lodi Betánské expediční jednotky a jejím úkolem je zničit nepřátelskou armádu. Během své mise, kdy však objevuje klam za klamem a zradu za zradou, je nucena uzavřít separátní mír se svým hlavním protivníkem, lordem Aralem Vorkosiganem, známým jako „Řezník z Komarru". To je důvod, proč se na své domovské planetě stane vyvržencem a na jeho planetě lady Vorkosiganovou.... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Talpress

Shards of Honor , 1986

protokol
11.10.2019 4 z 5

konečne niečo zábavnejšie na scifi trhu celkom som sa bavil malo to pár múch ale čo nemá je to skvelé zaˇiatok je trocha nuda ale keď sa do toho dostanete tak vás to zabaví

4 ****

Metla
03.10.2018 4 z 5

Fantasy od této autorky už jsem okusila, tak proč nevyzkoušet, jak to umí s reáliemi budoucnosti? Docela dobře, přestože do pocitu uchvácení mám daleko. "Cáry cti" staví příběh na nedobrovolném setkání a spolupráci dvou důstojníků znepřátelených mocností. Ona je z demokratického světa, kde se o všem diskutuje a hlasuje, on je nechvalně proslulý "řezník" zvyklý na přísně nastavený, zkostnatělý systém hierarchie. Snad není spoilerem prozradit, že tyto zdánlivě nesourodé osobnosti najdou cestu ke vzájemnému porozumění... a k něčemu víc. Přesto nejde o červenou knihovnu, vztahy jsou podány spíše platonicky a připouštím, občas mi Cordeliiny návaly sympatií byly poněkud záhadou. Psychiku i uvažování ústředního páru si umím představit vypiplanější, ale třeba jsem v tomhle směru jen příliš rozmazlená jinými autory. Stejně tak mohla být čtivější dobrodružná složka, lépe se dalo využít military koření a nadměrně zajímavá mi nepřišla ani politická situace. Všechno je to ucházející, všechno dohromady jakž-takž uspokojivě funguje, nicméně postrádala jsem "wow efekt", nějaký dechberoucí moment, díky kterému bych na četbu této knihy ráda vzpomínala například za deset let. Rozhodně to však s tímto světem Lois McMaster Bujoldové nevzdávám, třeba se větší nadšení dostaví u pokračování. 70%

Hadati
03.03.2017 5 z 5

Přestože by se tato kniha dala číst před celou sérií Milese Vorkosigana, stojí na zvážení, zda se chcete natvrdo dozvědět vše o postavách hned, anebo zda chcete minulost těchto postav odkrývat postupně. V prvním případě si přečtěte Cáry cti a Barrayar. V druhém případě si tyto dvě knížky přečtěte až po zvládnutí celé série Milese Vorkosigana začínající knihou Účedník války. Pokud bych měl doporučit, tak asi začít knihami Cáry cti a Barrayar, a pak pokračovat dále Učedníkem války. Musím však přiznat, že bylo těžké doporučit jeden ze způsobů, jak tyto knihy číst.
Kniha Cáry cti je o tom, jak se setkali rodiče Milese Vorkosigana – Aral Vorpatril a Cordelie Naismithová – a jak se dali dohromady. Těžko vám tak může tato kniha něco prozradit o ději celé série Milese Vorkosigana o dvacet let později. Na druhou stranu se však kolem těchto dvou hlavních postav ochomítají další známé postavy této série. Za příklad můžeme uvést seržanta Bothariho. Prozraděním jejich historie si pak vybudujete odlišnou představu o postavě jako takové a na tyto postavy pak budete nahlížet jinak při čtení série Milese Vorkosigana. Dalo by se to připodobnit k tomu, kdybyste po úmrtí vašeho milovaného a hodného dědečka z jeho pozůstalosti zjistili, že ve svém mládí spolupracoval s Gestapem. Na druhou stranu, díky neznalosti série Milese Vorkosigana budete více překvapení probíhajícími událostmi.

RamonVarga
08.11.2016 5 z 5

Super military sci-fi.

stilgar1
18.02.2013 5 z 5

První díl Vorkosigánské ságy (ovšem pouze dle data vydání, podle časové linie děje je před tímto dílem ještě kniha "Cestou svobody"), ačkoliv jsem jej četl až jako druhý, neboť jsem se mírně nechal zmást odlišnými informacemi z různých zdrojů. Zde na databázi je celá série rozprostřena ve dvou sériích a dalších knihách, které do nich řazeny nejsou, přesto jsou ovšem součástí vyššího celku, a to série, která je běžně nazývána Vorkosiganovou ságou (http://cs.wikipedia.org/wiki/Vorkosigansk%C3%A1_s%C3%A1ga) ... výsledek je podobný, jako např. v případě Asimovova fiktivního univerza Nadace, do něhož taktéž patří sérií více, čímž je utvářena jakási meta-série, se kterou se zde ovšem zřejmě nepočítá.
Ale nyní již k samotné knize. Jakožto iniciační text rozsáhlého celku je toto dílo až neskutečně dokonalé. V žánru science fiction se lze jen málokdy setkat s barvitostí děje, kterou oplývají Cáry cti. Autorka umně střídá rozličné žánry, od romantiky, přes dobrodružnou literaturu, různé subžánry science fiction, až po psychologický thriller a horor. Přesto to nějakým zázračným způsobem drží parádně pohromadě a výsledek je skvělý.

lanusinka
26.10.2012 4 z 5

Je pěkné si přečíst o tom, jak to vlastně celé začalo. Kniha sice nedosahuje takových výšin jako některé z dalších dílů, ale nudit se u ní nebudete...

Lois McMaster Bujold
americká, 1949