Cartierova panteřice

Cartierova panteřice https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242491/bmid_cartierova-panterice-HRt-242491.png 4 70 19

Podivuhodný příběh Jeanne Toussaintové, ženy, která se stala klenotem firmy Cartier... Ze zneužívaného děvčátka z chudé bruselské rodiny se stane nejznámější kurtizána Paříže. Oslnivá, elegantní, vydržovaná bohatými aristokraty. Pařížská smetánka se oddává prostopášnostem a radovánkám. Večírky ve velkém stylu střídají plesy, belle époque je v plném proudu. Jeanne jde z náruče do náruče – obdivovaná, leč opovrhovaná. Muži si vždycky berou jiné, ty počestné. A pak jí cestu zkříží Louis Cartier, nejslavnější klenotník světa. Říše diamantů a zlata se otevírá. Jeanne, zamilovaná do šperků, popustí uzdu fantazii a vymýšlí pro něj ty nejkrásnější klenoty. Hlavy států si u nich podávají dveře, králové, mahárádžové... Téměř celým stoletím prochází tato neobyčejná žena s hlavou vztyčenou, vzdoruje nacistům stejně jako démonům vlastní minulosti. Vášnivý příběh vyprávěný v první osobě vtáhne čtenáře rovnou do magického světa, kde Coco Chanel navrhuje své první skandální modely, dámy šílí z baletu uhrančivého Ďagileva a v baru popíjí Ernest Hemingway...... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Metafora

La Panthère , 2011

alibaba72
10.03.2023 4 z 5

Zajímavé čtení o zajímavé osobě, jen mně trochu vadilo na koncích kapitol takovéto sumarizování kdo měl jaký šperk, Jinak jsem byl spokojený :-)

jaroiva
09.03.2023 3 z 5

S hlavní postavou jsem se nedokázala sžít. Nezaujala mě.

iceVS
04.08.2022 2 z 5

Možná měl styl psaní evokovat Belle Époque, to bylo samé "...ach, och, božské, úchvatné, třpytivé, zbožňující..."

Já jsem se bohužel neuvěřitelně nudila, něco tak ukňouraného jsem v ruce dlouho neměla.

Le Chat
07.05.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, i když k tomu nejlepšímu, co jsem od Metafory četla, nepatří. Přesto uděluji 4 hvězdičky, myslím, že si je příběh Jeanne zaslouží.

tereza1198
06.03.2020 2 z 5

Knihu ubíjí sama Jeanne . Je nesympatická, namyšlená a vysloveně nepříjemná. Ona má nejlepší vkus, všechno jí jde, obdivuje ji každý, kdo ji potká. Bez ní by nikdy Cartier slávy nedosáhl. Všechny ostatní postavy v knize fungují jen jako figurky, které obdivují hlavní hrdinku a říkají jí pořád všichni dokola, že je v ní dravá šelma a má v sobě sílu panteřice. Ale často bývá, že obdivovaný génius je v soukromí labilní excentrik.Obdivuji její šperky a všechno čeho dosáhle. Tak za ni raději nechám mluvit její práci a ne tuhle knihu.

Ivanule
14.12.2018 4 z 5

Tak musím říct,že z téhle série od Metafory,mě zatím z knížek,co jsem od nich přečetla,tato bavila nejméně,nevím proč,ale asi se mi nelíbila povaha Jeanne,její příběh z dětství to bylo asi jediná doba,kdy jsem ji litovala,co se jí stalo,jinak při přišla v knížce jenom vychloubání toho,že ona je TA,díky které Cartier všechno dokázal atd.Tuhle už bych si nepřečetla znovu

niknikita
01.10.2018 3 z 5

UF...tak nevím, jestli za to může způsob psaní v první osobě , ale Jeanne se celou dobu jen vychloubá jak je skvělá - nezbavím se pocitu, že čím větší kurtizána, tím má větší štěstí. K tomu záplava často nic neříkajících jmen a samotný příběh se z toho seznamu musí skoro dolovat.Pařížská smetánka určitě není moje krevní skupina.

TiniQ
13.09.2018 4 z 5

Velmi dobra kniha o zivote Jeanne Toussaintovej a celkova atmosfera doby je tak dobre opisana, ze clovek ma pocit ze ked vykukne z okna tak nanho zamava Coco alebo Fitzgerald! :)

daza.dt
16.03.2018 4 z 5

Čtivě napsaná kniha se zajímavými detaily. Ale čekala jsem víc. Konec se mi zdál nedokončený.

85098211
27.12.2017 4 z 5

Kniha je dobře a poutavě napsaná, hrdinka mi ale nějak zvlášť sympatická nebyla. Na můj vkus byla až moc prodejná, i když předpokládám, že to v té době bylo poměrně obvyklé a Jeanne tak nebyla žádná výjimka. Hezky popsané bylo prostředí, ve kterém se pohybovala, pařížské salony, Coco, Cartierovy zářivé šperky a spousta dalších zajímavých maličkostí. Knihu doporučuji těm, kdo mají rádi zdařilé životopisy.

hajrys
22.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha o neobyčejné, silné a krásné ženě a nádherných a jedinečných špercích.

Anie94
02.04.2017 5 z 5

Naprosto krásně napsaný, zajímavý příběh. Kolikrát ani nevíme co se za značkami skrývá za zajímavý příběh.

Vojslava
21.03.2017 4 z 5

Krásný a zajímavý příběh, třpytivý jak Cartierovy šperky... Opět jsem se potěšila životopisem, který mi rozšířil obzory; budu se muset podívat po něčem podobném.

miuk
28.05.2016 2 z 5

Dívka z chudých poměrů - jak došla ke štěstí...vlastní pílí a díky vlastnímu tělu. Nuda, nuda. Ani Cartier to nezachrání...

Monačte
06.01.2016 4 z 5

Životopisy psané v první osobě mají vždycky víc šťávy. Zvlášť když pojednávají o šťavnaté době a šťavnaté osobnosti. Pokud navíc doplníte třpytivé kulisy světového klenotnictví, slavné soudobé osobnosti jako přátele a milence a klasický příběh "pretty woman", dostanete 100% cartierovský džus! Pokud po dočtení nezatoužíte po šperku s panterem, tak jste nečetli dobře!

MissiPippi
11.09.2015 2 z 5

Telefonní seznam s katalogem prokládaný steskem po milencích. Taková slátanina to je. Životopis plný potenciálu, takhle zabitý. Velká škoda.

iška
21.07.2015 4 z 5

Tato edice nakladatelství Metafora je opravdu dobrým počinem. Již jsem těch životopisů pár přečetla a je zajímavé, jak se události kolem lidí, které jsem zatím znala okrajově, prolínají a doplňují obrázek tehdejšího světa.

vintager
11.07.2015 5 z 5

Krásná kniha o krásném životě v krásné době.

bookcase
22.06.2015 4 z 5

Zajímavé osudy dívky, která se z chudých poměrů dostala až ke Cartiérovi, známému klenotníkovi. Nelehké osudy v nelehké době.

životopisy, biografie paměti, memoáry Paříž móda šperky podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Stephanie Des Horts