Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4141 546

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

karol.cadex
karol.cadex
29.03.2022 5 z 5

Po patnácti letech jsem ji četla znovu a prakticky jinak. Ne jako teenager, ale jako matka. S Carrie jsem uměla jako dítě soucítit, i když jsem byla jejím opakem. Jenže jako matka holčičky je to daleko horší. A nemůžu v tom vidět stoprocentní vinu spolužaček, ale jen a jen matky a jejich okolí. Takže vážně se mi potvrdilo, že v určitých dílech je velkej rozdíl, kdy je člověk čte.
King dokázal neuvěřitelným způsobem rozebrat psychiku šikanovaný holky, která je celej život pod nadvládou totálně mrdlý matky. Celá ta kniha je rozdělená na světlo a tmu, profánno a sakrálno, naději a beznaděj.
A je mi to strašně líto. Jasně, byla jiná doba. A jasně, je to vymyšlený, haha. Ale určitým způsobem si některé životní vzorce neseme s sebou po desetiletí a já věřím, že pokud budeme lepšími rodiči, budou naše děti lepšími lidmi.

Napsala jsem úplně něco jinýho, než jsem chtěla, ale snad budu pochopena.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
23.03.2022 5 z 5

Slovy, lety, vzpomínkami, čísly.
Letos je to 48 let, kdy kniha vyšla poprvé.
Letos je to 30 let, kdy kniha vyšla poprvé u nás.
Letos je to 22 let, kdy jsem knihu četla poprvé, a od té doby ani jednou.
Psát sem tyhle numera, jímá mě zároveň štěstí, že toho všeho mohu být součástí, ale zároveň strašná deprese, jak to strašně letí.

Takže když jsem konečně tenhle rok před spaním otevřela Carrie, měla jsem plán jenom pár stránek. Jenom si přivonět ke vzpomínkám. Ale je to jako váš oblíbený dort. Přivonět si nestačí. Ani jeden kousek nestačí. Ne, musí se s tom vyráchat celej obličej a šíleně se smát. A já už po pár stránkách byla zase ta třináctiletá holka, která knihu vnímala trochu jinak jako právě teď ve svém věku. Ale hltala jsem to úplně stejně jako tehdy.

Ale jednu věc jsem si užila mnohem víc. Způsob vedení příběhu. Jedna linka je samotný příběh Carrie a druhá linka jsou útržky z různých zdrojů na základě událostí, které se staly. Čili hned od začátku je zde dobře budovaný ten faktor budoucího strachu ohledně toho, co se bude dít. Což je úplně nejlíp vidět právě v druhé polovině, v ději plesu. Chytne to úplně strašně suprovou dynamiku. A naprosto chápu nějaké hlasy, kterým kvůli tomu vadilo, že kniha sama sebe vlastně spoileruje. Co na to říct? Ano, spoileruje. Ale v takových momentech, kdy mi to v příběhu nevadilo. Ale asi záleží na tom, zda v Carrie hledáte příběh výstrašený a osamělý holky nebo řežbu plnou krve. Ano, ani na první čtení jsem nečekala jednorožce na obláčku na konci. Myslím, že ono dost rozhodne, jaké bylo vaše vlastní dospívání, zda budete držet palce městu nebo Carrie. A zda vás tolik proto zasáhne konec. A není právě tohle na knihách normální a na těch lepších naprosto přirozený? Že si lze přebrat a interpretovat podle svého. Věku? Náhledu na svět? Životní situace? :)

Ale Carrie je dost jiná kniha a podle mě je tolik oblíbená z víc důvodů, než je jenom její děj. Je to kniha, kterou vnímáte jinak při každém jejím čtení, jak stárnete s ní. Protože je v ní tolik témat, že se s tím sžíváte pokaždé jinak. Nejde tady jenom o to hlavní, který zná i ten, kdo knihu nečetl, ale nebudu to sem psát, kdyby někdo nevěděl. Všechno to špatný jsou jenom následky něčeho jiného špatného. Něčeho, co se děje v našich životech. Ať už je tím fanatismus (jakéhokoliv směru), šikana, dospívání jako takové a očekávání společnosti, že všichni budeme zblblý postlobotomický roboti, kterými záleží pouze na jedné věci: co si o nás myslí ostatní a aby to bylo podle vhodné šablony.

Je to asi tím, že Carrie je klasickej underdog (sorry, ale mě nenapadá českej ekvivalent slova, kterej by to vystihoval lépe, protože tohle slovo anglina významově vymyslela geniálně), se kterým je snadný se sžít, protože nás je mnohem víc než těch druhejch, těch dokonalejch, který si na na nás ukazují z věže. Jenže ona to často není pevná věž. Jsou to často pouze hrady z písku. A oni jenom potom koukají, co se, sakra, podělalo...

Proto já knihu zvu psychologickým románem s žánrovým přesahem do fantasy kvůli Carrie. A je už jenom na čtenáři, zda souhlasí s koncem knihy nebo ne. Jestli pochopí tu myšlenku. Jestli zvládne upřímně odpovědět po tom všem, co četl, na otázku: Kdo je monstum v tomhle příběhu? Carrie kvůli tomu, co má v sobě, nebo společnost, kvůli které šlo ven, co Carrie v sobě chtěla držet? A pokud je to pouze metafora na většinovou společnost a jak zachází s odlišností, tak proč uronit jedinou slzu? Leda tak za Carrie...

A to je síla téhle knihy, která je tak dobře napsaná, že i když víte, že je to vlastně všechno špatně, tak nějak vnitřně to chápete. Možná proto je revenge vždy tak silný, pokud je dobře napsaný, jinak nefunguje...

PS: ze spousty důvodů jsem právě tuhle knihu dala do ČV jako knihu svého dětství. Možná to je takové...správné. Myslím, že tehdy skončilo...

klaraj093
klaraj093
16.03.2022 5 z 5

Carrie jsem četla před lety, jako úplně první knihu od Kinga, jenom díky ní jsem se do něj zbláznila a teď po letech ji mam konečně i ve sbírce díky dotisku. Za mě je to takový psycho young adult horůrek a myslím že když ji přečtete, litovat nebudete!

jaroiva
jaroiva
28.02.2022 3 z 5

Tohle je asi ten typ knih, na kterém si S. King vybudoval jméno a vysloužil si titul král hororu.
Tady je to o tom smíchat co nejvíc krve a pokusu o stupňování napětí. Ale nějak to na mě nefunguje. Kdybych to četla jako první kingovku, asi bych už s autorem nepokračovala. Ale takhle vím, že umí i "normální" a čtivé knihy a dám si ráda zas i nějakou další.

tetanurae
tetanurae
23.02.2022 3 z 5

Carrie je dívka, studentka střední školy, žijící se svou matkou Margaret v domě ,,boží čistoty" ve městečku Chamberlain. Matka je náboženský fanatik, Carrie týrá, omezuje a vychovává hůře než ve středověku. Vidí v ní cosi... zlého.

Carrie je však úplně normální holka, kterou díky povahovým rysům, způsobeným pokřivenou výchovou, ve škole ustrkují, ponižují a šikanují (někteří z nás tohle ve škole zažili, pročež se s pohnutkami Carrie velice rychle sžijí). Vše se začne komplikovat ve chvíli, kdy Carrieta, jež nedostala žádnou osvětu o fungování ženského těla ani o sexualitě, zažije ve sprchách svou první menstruaci. Vše ukazuje, že dívka má vrozenou schopnost telekineze.
____________________________________________

Rozumějte, tahle kniha byla Kingovým debutem; není možno očekávat, že půjde o jeho nejlepší dílo. Pravé know-how zde pochopitelně citelně chybí. Příběh není tak svižný, jak by měl být, děj je hodně předvídatelný a plynulost čtení hodně ztěžují častá intermezza, díky nimž už dopředu víme, co se chystá v závěru. Mnohé pasáže jsou navíc uměle natahovány, takže kniha, která mohla být na pomezí úderné povídky, popř. novely, rázem spadla do kategorie delší novely až románu. Přesto však jde cítit tíživé poselství, s nímž do duše čtenáře vstupuje jistá dávka neklidu a pochyb, jelikož jsou v textu zakomponovány úvahy o Bohu, Satanovi, osudu, a telekineze je prezentována jako potvrzená schopnost, která ovšem není na nikom vidět, dokud se něco... nestane.
Závěrem bych chtěl říci, že celkové zpracování je kvalitnější (a úplně jiné) než pojetí filmová, kde jsme nedostali patřičný rozbor psychologie postav, a tím příběh postrádal kýženou hloubku.
Celkové hodnocení 70% -hluback- ️

RoseDadas
RoseDadas
21.02.2022

Kniha cílí na příznivce mysteriózních thrillerů. Jedná se o dnes již kultovní dílo, které je menšího rozsahu, za sebe se domnívám, že lze od autora najít i lepší příběhy. Tím rozhodně neříkám, že by Carrie byla špatná, naopak, jen bych na ni počkala, až čtenář zcela podlehne tajemnému Kingovu dílu. A nezapomeňte na světlo, i mistr hororu spí s rozsvícenou lampičkou.

BrooksWasHere
BrooksWasHere
05.02.2022 4 z 5

Po dočítaní som bol nadmieru spokojný. Kniha mohla byť trochu dlhšia, ale to nie je problém, čítala sa veľmi ľahko.
Carrie je podľa mňa (na to, že je to Kingova prvotina) veľmi dobré dielo.

Zaujala ma najmä táto veta: "Co se stane, jestli existují ještě další jedinci jako ona? Co se stane se světem?"

Celkovo sa mi Carrie páčila aj napriek smutnému koncu...
9/10

vaclav5335
vaclav5335
21.01.2022 4 z 5

Jedna z prvních Kingových knížek, jde vidět, že to ještě není ono. Četl jsem od něj mnoho knih, ale tahle mi přišla nejslabší. Naštěstí se časem rozepsal do geniálních věcí jako je To, Dallas 63 atd. Vůbec to není špatná kniha, dobře se čte, zápletka je zajímavá, ale téměř nejde do hloubky postav. Víc se toho prostě na 175 stran nevejde. Škoda, že Carrie nenapsal o 20 let později, to by z toho byl parádní román na 800 stran.

iv.ča
iv.ča
11.01.2022 5 z 5

Skvělá, čtivá kniha od mistra hororu. Co dodat? Netřeba dodávat nic!!!!!!

CharlesWard
CharlesWard
18.12.2021 4 z 5

Opravdu smutná kingovka.

Lajtwing
Lajtwing
13.12.2021 5 z 5

Přečteno v anglickém originále. Dokážu si představit, jak mohla v době vydání Kingova kniha působit. Po dekádách psaní je jeho styl známý, ale v Carrie to hlavní už bylo! Wau, i přes znalost filmů jsem to nemohl dát z ruky.

J.P.S.
J.P.S.
29.11.2021 3 z 5

Aneb kam až může zajít, když někdo zažívá přemíru šikany doma i od spolužáků, a ještě k tomu má v sobě nadpřirozenou schopnost. Postava Carrie je tím, čím bylo, je a bude mnoho lidí, kteří jsou kolektivem odvrhováni, a často jen v důsledku toho, z jakého pocházejí prostředí. Nebohá Carrie se tak ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny: Na straně jedné fanatickou matkou, která je křesťanskou fundamentalistkou a jejímž požadavkům prostě NELZE dostát, a na straně druhé mezi pubertálními vrstevníky ze školy, kteří mají to štěstí, že pocházejí z "normálních" rodin.

Každopádně jsem od toho čekal trochu víc, zvlášť když jde o tolik vyzdvihovanou Kingovu knihu. V podstatě 95% knihy je popis společenské a rodinné šikany a jen až v samotném závěru je hororový prvek, který je bohužel už částečně "spoilován" v průběhu předchozího děje. Za mě spíše slabší King a těm, kteří od tohoto autora ještě nic nečetli, bych doporučil začít spíše něčím jiným.

Knihomolka506
Knihomolka506
24.11.2021 5 z 5

Mé již několikáté seznámení s autorem , Panem, "otcem" hororů. Skvělý příběh, který na to, že má málo stran dokáže člověka pohltit do svých děsů a pak není divu, že spánek nepřichází :)
Carrie měla vztah se svou matkou hodně špatný. Až to došlo tam , kam to dojít muselo...

katerina0699
katerina0699
19.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od pana Kinga! Moc se mi líbila.

Alex.rrr
Alex.rrr
16.11.2021 4 z 5

Za mě moc zvláštní, ale povedená kniha. Než horor bych řekla, že jde o thriller, ale to na zážitku nic neměnilo. Pořád jsem si říkala, jak je to divný příběh a že ještě kousek přečtu a během dne jsem už byla na konci. Příběh outsiderské dívky zesměšňované žáky, napadáno fanatickou matkou a pohnutým příběhem mě nutil číst dál a dál. Celé její trápení vygradovalo na maturitním večírku, kde použila svoje telekinetické schopnosti. Za mě dost dobrá kniha.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
02.11.2021 4 z 5

Dnes máme ELEVEN ze Stranger things, v 73 měli čtenáři Carrie White v Kingově prvotině.
Jednoduchý příběh šikanované šedé myšky na střední škole, žijící se svou nábožensky sfanatizovanou matkou..
Nikdy neponižujte slabší, protože je maličká naděje, že zrovna ta vaše šedá myška bude mít telekinetické schopnosti a ne příliš velkou trpělivost..a všechen ten vztek a trápení musí někdy vybuchnout. Naneštěstí v případě Carrie se tak stane na maturitním večírku.
"Je mi líto Carrie. Ona byla člověk a trpěla. Trpěla možná víc, než většina z nás ví. Takže promiňte, ale myslím, že ten maturitní ples byl pro ni dobrý. Dokud nezačala ta hrůza, myslím, že to bylo dobré a příjemné a nádherné a magické..."
Krátký svižný příběh je doplněn fiktivními články, rozbory a rozhovory doplňující celou tragickou událost a skvěle tak posouvají příběh kupředu.
Možná to není nejlepší King ale je tak notoricky známý, že s knižní nebo některým z filmových zpracování se setkal každý.

jan37
jan37
31.10.2021 4 z 5

Kingův první “román”. Teda spíše novela, kterou jsem si dal po 25 letech od prvního přečtení. Nepatří podle me k jeho nejlepším dílům ale určitě patří k nejznámějším. Poutavě popsáno ponižování Carrie - z toho mi bylo až fyzicky nepříjemno. Kdo chce začít s Kingem, tak doporucuju tuto knihu.

evaval
evaval
06.10.2021

Carrie je prostě skvělá a za mě je knížka nadčasová. Popis jednotlivých postav se mi dostal pod kůži a dlouho jsem nemohla dostat příběh z hlavy.

Belanna
Belanna
29.09.2021 3 z 5

Kdysi se mi Carrie moc líbila, ale po letech jsem asi zrovna z téhle knížky vyrostla. Už na mě tolik nepůsobila. Ale nelituju, že jsem se k ní vrátila.

Raddkaa
Raddkaa
24.09.2021 4 z 5

Tak Kingova prvotina se čte velmi dobře, protože je stručná a čtenáře nezatěžuje ničím zbytečným okolo knihy. Bylo mi té holky poznamenané fanatickou matkou líto. Štvaly mne její spolužačky se svou krutostí. Stephen King ještě nebyl tak vyzrálý a ke svým složitějším dílům se musel teprve dopracovat.