Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4154 547

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

Lejčís
22.08.2022 4 z 5

Vzhledem k tomu, že už mám za sebou vrcholovou tvorbu Stephena Kinga, musím tomuto dílku 1 hvězdičku ubrat. Nicméně nutno podotknout, že tahle prvotina je na úrovni vrcholových děl velkého množství ostatních spisovatelů. King ještě neměl svůj mistrovský styl vypilovaný, některé pasáže jsou trošku kostrbaté, jiné zase příliš neuchvátí, ovšem stále se jedná o dílo takové kvality, která ho jednoduše nemohla neproslavit. Carrie je dnes už klasika v hororovém žánru knih i filmů - maturitní ples, šikana, nadpřirozené schopnosti a náboženský fanatismus - to zkrátka neomrzí. Přidejte Kingův smysl pro perverzi a dostanete perfektně kruté dílko, které jakmile Vás jednou vtáhne, už nepustí. Zapůsobilo na mě, jak si autor pohrál s formou, jelikož kombinoval vlastní vyprávění s úryvky z "knih", které měly vzniknout po události s Carrie a zkoumat celou věc z různých úhlů pohledu. Nechybí ani články, úryvky z dopisů, vše dovedené do detailu včetně kompletních názvů těchto smyšlených knih, dokonce nechybí ani strana, kde ten úryvek najdete. King má zkrátka smysl pro detail, který mě nikdy nepřestane udivovat.
I tak mi však kniha sedí více jako předloha než samotné dílo, neboť se mi zkrátka filmové zpracování líbilo víc - to staré, ale hlavně to novější s Chloe Grace Moritz a Julianne Moore, na které mám chuť se hned znovu podívat :)

Vendulis
18.08.2022 4 z 5

Narušená matka, krutí spolužáci a jeden dementní plán...co se asi stane, když Carrie, dívce s paranormálními schopnostmi, rupnou nervy? Jo, nebylo to vůbec špatné.

EvikU.
13.08.2022 4 z 5

Četlo se to dobře. Bylo to napínavý, děsivý, měla jsem chuť několikrát vstoupit do knihy a profackovat matku, jak se ke Carrie chovala. Zároveň bych nakopala do zadku i její spolužačku Chris a jiné.

Takže ano, emoce tato kniha vyvolává dokonale. Téma telekineze je opravdu zajímavé a děsivé. Z téhle knihy od začátku do konce čišela nenávist a beznaděj.

Carrie byla oběť od A až po Z. Přemýšlím jen, jestli každý kniha od autora je až taková zkáza na konci.

Knihu doporučuji, ale nejspíš nebude pro každého. Silný zážitek.

bookcase
07.08.2022 4 z 5

Skvělý příběh, psychologie šikanované dívky se dostane pod kůži. Na jednu stranu je to hodně smutná záležitost, kam týrání a šikana může vést.

Samar
31.07.2022 2 z 5

Prectena cela, nebavila me. Davam dve hvezdy.

Hadati
28.07.2022 5 z 5

Je zajímavé přečíst si Kingovu prvotinu a zjistit, že svůj styl psaní používal už od začátku. I zde vám King nevypráví příběh tak docela popořadě, chronologicky. Různé „oficiální“ informace postupně čerpáte z dovětků – z knih, časopisů nebo novinových zpráv, takže už od začátku víte, že dojde k děsivé katastrofě, v jejímž středu je Carrie. Jak se pročítáte knihou, dozvídáte se čím dál více podrobností – co vedlo ke katastrofě, motivy různých postav, myšlenky hlavních protagonistů. A stejně jako jiné Kingovky, i zde je příběh vyprávěn více postavami.

Carrie je tragická postava a každý, kdo byl někdy šikanován, se do ní dokáže vcítit. I přesto, co provede, nejsilnější emocí, kterou vůči ní budete cítit, je lístost. Nejspíš to budete v duchu i některým lidem, co ji trýnili, přát. Ale také budete rozpolcení, protože kromě těch, kteří si osud přichystaný Carrie zaslouží, to schytá i mnoho nevinných.

Tato kniha je vhodná pro čtenáře, kteří od Kinga ještě nic nečetli, protože je to jeho tradiční styl vyprávění a kniha je velmi útlá, takže je přečtena za jeden večer. Přečtením tedy snadno zjistíte, zda je King pro vás tím správným šálkem kávy.

okeey
28.06.2022 5 z 5

Tohle je zase další psycho, které si nemůžete nechat ujít. Není to sice žádná drasťárna, která by vás strašila ve snech, ale psycho je to slušné. Poslouchala jsem jako audioknihu, i jsem četla knihu, protože jednou to zkrátka nestačilo. Líbí se mi, že se zde řeší i celkem vážné téma šikany a ukazuje se, jak to může zajít daleko, byť je to doplněné o fantasy prvky. Budu se opakovat, ale King zkrátka umí, drží napětí do poslední chvíle a pak prostě bum! Stephen King mě zkrátka hrozně baví. Doporučuji, doporučuji, doporučuji!

Kolaloka
22.06.2022 4 z 5

Psychonáboženská úchylárna, žádný horor to sice není, ale kniha se četla moc dobře :)

heavy66
17.06.2022 5 z 5

Tímto románem dal Stephen King alespoň na chvíli iluzi všem šikanovaným loserům, jak by to mohli jednou svým trapičům vrátit. A to není málo, protože co vás nezabije, to vás posílí!
Moc se mi líbí autorovy vzpomínky, jak jeho žena Tabby vytáhla nástřel Carrie z odpadkového koše a vrátila mu ho k dopracování. Jak psal Carrie v obytném přívěsu s psacím strojem na kolenou, a přemýšlel, za co koupí lék své nemocné dceři. A nakonec dostal od nakladatele 400.000 dolarů. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné!

soupik2012
14.06.2022 5 z 5

Carrie byla vůbec první kingovkou, která se mi kdy dostala do ruky. Tenkrát před mnoha lety, ještě na cyklostylu, kde bylo velmi složité text vůbec správně dešifrovat. Patrně i z tohoto důvodu je zároveň mojí nejoblíbenější knihou od pana Kinga. Proto mě velmi potěšilo, když byla vydána také audiokniha. A zatraceně se povedla. Děj je prostý, ale naprosto dokonale zpracovaný. Fanatické uctívání boha a vrozené telekinetické schopnosti. K tomu šikana na škole a to je všechno. Minimalistické, ale naprosto geniální. Tuto audioknihu čtou Veronika Lazorčáková, která nám zprostředkovává samotný děj knihy a Pavel Soukup, který má na starosti zprávy z vyšetřování a četbu z protokolů. Vydavatelem je OneHotBook a tuto audioknihu opravdu všem vřele doporučuji.

Vknihách
08.06.2022 5 z 5

Našťastie nečítam anotácie a údajne existuje aj rovnomenný film, ktorému sa tiež úspešne vyhýbam. Čiže. Do knihy som šla úplne nevedomo o čom by príbeh mal byť. Očakávala som jedine krv,aj to vďaka obálke(edícia Panta Rhei). Nakoľko som od Kinga pár kníh prečítala (to je z jeho repertoáru aj tak zanedbateľné množstvo),vedela som, že aj keď niečo predvídam, všetko môže byť úplne inak, desivejsie, krvavejšie...V tejto,vraj autorovej prvotine z románovej tvorby, máme neskutočne fanatickú, nábožensky založenú,ovdovelú matku. Nielen psychicky terorizuje svoju jedinú čudácku dcéru Carrie,ale vyskytujú sa aj fyzické tresty-kopance a škrtenie nie je nič neobvyklé. Mechyšpiny(ženské prsia),to bolo pomenovanie za top všetkých topov XD
Okrem "skvelej"situácii doma, má Carrie perné chvíľky aj v škole každý deň. Šikana a posmech je bežnou rutinou, ktorú Carrie musí strpieť. Najnovší kúsok tyranie sa v knihe odohrá, akoby v priamom prenose(predošlé eskapády sú iba spomenuté). Školské sprchy po hodine telesnej výchovy. Nechápem ako môžu byť deti také zlé. Síce už boli 17 ročnými, takmer dospelými ľuďmi,ich správanie bolo otrasné! Učiteľka telesnej to tiež prvou reakciou riadne pohnojí,no spamätá sa a Carrie pomôže. Ale nebude neskoro? Bola toto posledná kvapka toho, čo Carrie ešte znesie?
King je majster rozprávač,o tom sa nemusíme ani baviť. Páčilo sa mi,ako bol príbeh vyrozprávaný viacerými postavami. Na 220.stranách sa toho dá napísať veľa, pretože Stephen zakomponoval do "rozprávania" aj úryvky\texty z vypočúvania,knihy, či novinových článkov. Všetko sa to týkalo Carrie a tragédie, ktorá sa kvôli nej udiala.

Delphín
06.06.2022 4 z 5

King zde odvedl neskutečnou práci. Napětí vybudoval de facto na prvotních stránkách, skvěle vykreslil postavy a i když víte, k čemu děj směřuje, čtení knihy si užíváte. Jen ke konci mi to přišlo lehce natahované. Jinak ale dost kvalitní knížka, plná smutných emocí.

pazdy15
02.06.2022 5 z 5

Tak už chápu proč a jak se King stal tak slavným a úspěšným spisovatelem... Na to, že se Carrie řadí mezi jeho prvotiny, tak je to velice povedené dílo :)

Laf
19.05.2022 4 z 5

Povedená kniha. Líbilo se mi, jakým stylem byla napsaná. Četlo se to skoro samo. Carrie mi bylo líto, že ji spolužáci tak šikanovali a doma to neměla o nic lepší. Nakonec tahle kniha vede i k zamyšlení, co by se stalo, kdyby něco bylo jinak. Za přečtení kniha rozhodně stojí :)

CarolC
18.05.2022 4 z 5

Čekala jsem nějakou klasickou hororovku, ale nakonec tomu tak nebylo a vlastně mě to vůbec nemrzí. Carrie mi bylo vlastně celou dobu líto. Ani mi vlastně celý příběh nepřijde úplně mimo. Je o šikaně na střední škole, o nešťastné holce s vyšinutou matkou a o tom, co způsobuje šikana a co by ještě způsobit mohla, kdyby měl někdo takovou moc. Jsem tedy vlastně příjemně překvapená. Líbily se mi i výňatky z výslechů a články z novin. Dodalo to tomu hezký nádech, bohužel tak skvělé, jako třeba Christina to za mě furt není.

mskamila
10.05.2022 4 z 5

Velmi zajímavý příběh o šikaně a fanaticky náboženské výchově. Moc se mi líbil způsob barvitého vyprávění i výslechy konkrétních osob.

sharik
05.05.2022 5 z 5

Kingův brilantní a krvavý (v mnohém smyslu) románový debut o šikaně, pomstě, nespravedlnosti nebo náboženském fanatismu. Ale také o křehkosti a zranitelnosti lidské duše. Ne nadarmo se stal bestsellerem a klasikou. Autor je skvělý vypravěč s úžasným smyslem pro psychologii postav, pozorovacím talentem a s citem reflektovat zákoutí lidské duše jednotlivců i celé společnosti.

orangerose
29.04.2022 5 z 5

klasika od Stephena Kinga, je akční, bylo mi líto Carrie, jak se k ní chovali , že byli potrestáni Carrie, líbila se mi, určitě půjdu do dalších Kingovek :)

Susan94
27.04.2022 3 z 5

V případě Kingovi klasicky jsem čekala něco více temného, než pohnutého a zvráceného.
Kniha se četla rychle, zajímavé byly články okolo oné události.

capricorn__
26.04.2022 4 z 5

Ke "Carrie" jsem se dostal úplnou náhodou, kdy jsem na internetu zhlédl nějaké krátké video ze stejnojmenného filmu ze sedmdesátých let, a protože u filmů moc nevydržím, samozřejmě jsem dal přednost knize. Četl jsem i Kingův autobiografický román, kde psal o tom, že "Carrie" je jeho prvotinou, která je inspirovaná dívkou, která s ním chodila na střední školu, proto jsem už na nic nečekal. Musím říct, že na to, že jde o prvotinu, je velmi kvalitní a propracovaná, psychologie postav je skvělá, a na Carrie člověk jen tak nezapomene. Děj je předvídatelný, to ano, ale zato se mi moc líbí hlavní myšlenka a celkový koktejl nálad, který si ze čtení odnáším. ("Carrie" mě třeba vyděsila víc než "Řbitov zviřátek".) Za sebe doporučuju. Jediné, za co strhávám hvězdičku, je převis odborných článků, který mě začal ke konci už rozčilovat.