Mariňáci

Mariňáci https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41651/bmid_marinaci-cfz-41651.jpg 4 412 72

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci – námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …... celý text

toni-az
19.11.2023 3 z 5

Jako oddechovka celkem ucházející, i když jsem teda čekal podle ohlasů trochu něco lepšího. Twisty celkem fajn, místy trochu roztahané boje. Začátek dost o ničem, ale pak se to jakž takž rozjede. Myslím, že před 20 lety bych z toho sednul na prdel, ale teď je to bohužel jen takový průměr.

markus223
14.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Vynikající čistokrevná military sci-fi. Autorova inspirace filmem Vetřelci z roku 1986 je více než jasná. Je tu desátník Hicks, vojín Drake, počítač jménem Matka, vzdálená kolonie, která přestala komunikovat a dokonce je tu i zmínka o jakési ztracené válečné lodi jménem Sulaco. :-) Začátek je vlastně film Vetřelci převedený do knižní podoby, ale později si příběh jde tak trochu vlastní cestou. Vadí to? Ani náhodou. Akčních pasáží je tu mraky a jsou skvěle napsané. S ohledem na to, že se mariňácká četa skládá ze 37 vojáků, si k naprosté většině z nich žádný vztah nevytvoříte (možná až na Hickse a pár dalších) a to stejné platí o kolonistech (až na jednu výjimku).

Hadati
26.01.2023 4 z 5

Pokud stojíte o klasickou military sci-fi, tak tohle je ideální kniha. Celý román se soustředí na malou jednotku vesmírných mariňáků. Začátek je sice zbytečně pomalý, ale naštěstí není nijak dlouhý. A jakmile se tato vojenská jednotka dostane do cíle své mise, děj je akční a napínavý od začátku až do konce.

Po celou dobu si nemůžete být jistí, kdo přežije. Víceméně mi to ale bylo jedno, protože Fabian zde sice dokáže skvěle popsat vojenskou akci, ale jeho postavy jsou většinou nevýrazné a lehce zaměnitelné. Je zde jen pramálo rozlišovacích znaků mezi jednotlivými vojáky a to považuji za největší problém knihy.

Stejně tak mi přišlo líto, že Fabian nedokázal déle stupňovat prvotní napětí z tajemství, co se stalo na planetě, kam byli vysláni, a celkem rychle odkryl své karty. Tím prvotním napětím z tajemna mi trochu připomenul Teror od Simmonse, takže mi přišlo škoda, že to nevydrželo dlouho.

Když pak dojde k bitvám, tak navazuje jeden střet za druhým a až do konce nevíte, jak to dopadne. Ze závěru jsem pak byl zmatený, protože po tom martýriu mi rozhodnutí přeživších nepřišlo věrohodné, přestože se jej Fabian snažil logicky odůvodnit.

Malarkey
18.01.2023 4 z 5

Robert Fabian mě vlastně dokázal přesvědčit hned na první dobrou a od té doby se na každou jeho knihu vysloveně těším. Třetím příběhem z jeho pera se mi tak do ruky dostali jeho debutoví Mariňáci.

A ano, je to vzorový příklad military sci-fi. Hned z kraje Vás totiž uvede do akce. Ta je sice tréninkem, ale okamžitě je patrné, že popisovat akci autorovi jde sakra dobře. Četa mariňáků následně v čase klidu na ubikacích dostane za úkol vypátrat co se stalo na vzdálené těžební stanici stalo, když tam náhle přestali s centrálou komunikovat. No a při příletu na planetu začíná fantastická atmosféra, kterou by čtenář mohl krájet. Ano, můžeme tu polemizovat nad tím, že to tu hodně připomíná Vetřelce. Pravda ale je, že to je vlastně pochvala. Ono to totiž opravdu jen připomíná. Vývoj děje se totiž postupem času posune úplně někam jinam.

Trošičku mě mrzelo, že někdy v půlce knihy atmosféra vzala akcí za své. Jakmile se totiž samotná akce rozjela, nebrala konce a místy opravdu byla hooooodně dlouhá. To je vlastně i ten důvod, proč jsem nakonec jednu hvězdičku od jinak skvostného příběhu ubral. To a vlastně i fakt, že tu je hrozně moc hlavních/vedlejších postav a tak jsem to prostě pojal tak, že jsem si jen k některým udělal vztah a těmi jsem si průběh dění v knize řídil. Pořád se ale jedná o výborný román, exkluzivní žánrovku, která svými hrdiny odkazuje na největší drsňáky osmdesátkových akčních filmů. A k tomu se já vždycky moc rád vracím.

Nyxia
08.01.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších military SCIFI, co jsem četl. Z počátku jsem myslel, že čtu vetřelce, jen od českého autora, naštěstí se příběh posunul někam trochu jinam.

BlackBlade
07.01.2023 3 z 5

Akční příběh z budoucnosti a kolonizace vesmíru, který se po pomalém startu dobře rozběhne. Zajímavá zápletka - líbilo se mi, jak autor popsal "to vraždící monstrum" (nebudu spoilovat).
Konec za mě asi trochu překombinovaný, jak Mariňákům klesá počet spolubojovníků, ale i tak jim postupně vše vychází. Otevřený konec je jasnou pozvánkou na pokračování, které rád uvítám i přesto, že tuto knihu hodnotím jen na 3***

józi.odkudkam
04.11.2022 4 z 5

Ne, tady se palbou Eiffelovky nenýtují, munice se totiž musí někam vměstnat a bezednou sumku zatím, jak vidno, nevynašli ani stajlisti armádních stejnokrojů budoucnosti. Mariňáci klamou kamufláží jak jména, tak obálky. Jako neříkám, o akci nouze není a nositeli hodnot jsou tu klasicistní cynici se srdci na správných místech a hláškami místo tepu. Ovšem Fabián, coby ex-paragán (nebo hlídač parkoviště, nevíme, dle vlastního stručně kryptického CV působil v „ozbrojených složkách“) s nimi úplně bezuzdně nekraví (budiž, zejména s úvodním poměrem rozložení sil země-vzduch bych polemizoval; jelikož ale bylo adrenalinovým receptorům cílovky povinno vystřihnout ukázku kulervouc*ě bleskového astro výsadku - jenž z onoho nesmyslného poměru bezprostředně vyplývá - tak taktický kotrmelec amnestuji) Ale zpět k nekravení (což žel neplatí o žoldnéřích); radiokomunikace, průzkum, plánování, situačně vhodné užití výbavy...to vše příjemně překvapí.
Co asi taky překvapí, zvlášť u vojácko-fiktivní makulatury, jsou čtyři hvězdy. Pravda, Mariňáci mi mysl z myslivny ničím kdovíjak hlubokomyslným nevystřelili. Já jim ale tu rovně mužnou tvrdost vzdoru, na jehož bajonetu je celý děj rožněn, tak nějak věřím a čtyři si obhájím; čas od času je nám připosranějším třeba připomenout, od čeho je u mísy papír.
SPOILER. Aliení ladění s podkresem Chvění a nikoli nezajímavým, byť však hlavně asi „copyright infringement“ preventujícím, twistem je už pak jen vejcem na dortu. Zjevně jde o Fabianovu srdcovku pročež si také hravě vytírá se vším, co k nim kdy bylo písemně pod oficiélně autorizovaným trademarkem sesmoleno a na svém hostiteli tak, narozdíl od výše zmíněných, neparazituje, nýbrž mu vzdává nevlezle poctivou poctu, jež mě svou atmoškou a nostalgií hodila, kam měla. Škoda jen, že ta v druhé půli, kdy taktovku smrti přebírají monstra lidská, vyvane...ale nevadí, ona zbytná půle totiž umí - bez glorifikující aury a ohledu na to, zda ortel vykonává „hodný, či zlý“- zabíjet dost neobřadně, stroze a...jaksi „nedůležitě“. Paradoxně silnější, než když je pozornost morbidně soustředěna na detail; jev, nejen v světě militantních orgií, jednorožčí. KONEC SPOILERU

4 nevatěné ****

PS: Návazné, hlavní linku doplňující povídky jsou snad ještě o chlup lepší, než to, co doplňují.

harrym
23.09.2022 2 z 5

Začátek takový nemastný neslaný, pak se to v ději zlepšilo. Příliš mnoho jmen, až na pár jedinců se vám postavy budou plést. Inspirace filmem Vetřelci nepopiratelná. Pokud si odmyslím pár sci-fi propriet, tak by příběh mohl být klidně z 2SV. Na to, že to má být sci-fi, je tam toho sci-fi dost málo.
Konec jsem popravdě čekal jiný - nechci zbytečně spoilerovat, ale ten kdo knihu četl pečlivě/pozorně, tak tam byla nahozena uprostřed děje dosti výrazná udička naznačující, jak by děj mohl dopadnout, resp. k čemu by mohlo finále směřovat. Žel žádná z přeživších postav na to neodkázala, byť jsem si fakt každou chvíli poslední kapitoly myslel, že s tím někdo "vyleze".

mr.Zdenek
11.09.2022 5 z 5

Poslouchaná audio-kniha, neusnul jsem, tedy dobré. Konec je otevřený, snad se dočkáme pokračování, které bych opravdu přivítal.

mi-380
21.08.2022 4 z 5

Úvod rozpačitý, kdybych se chtěl seznamovat s drsnými členy speciálních jednotek, pustil bych si znovu začátek Predátora. Naštěstí autor brzy roztáčí přiměřeně akční a krvavý, mírně popisný, ale hlavně dobře promyšlený vesmírný mlýnek na maso. Při tom nenápadně ukazuje i na původ velkých aktuálních pozemských problémů:
• těžko porazitelná temná síla zbrojních firem
• boj mocných o suroviny - taktický, politický, občas i otevřený.
85 % (zatím 364 hodnocení s průměrem 90 %).

slawa.cap
20.07.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
V úvodu jsem měl trochu pocit jako u Hvězdné pěchoty, budování určitého vztahu k postavám, ale nebyl jsem si schopen zapamatovat jediné jméno, natož charakter postavy. Po zahájení záchranné akce jsem cítil velkou inspiraci filmem Vetřelci (rozhodně nejlepší díl celé série) a to už mně navnadilo mnohem víc.
Kromě úvodní scény začala akce nenápadně. Pomalé budování napětí, ale k paranoie se autor nedostal, prostě začal masakrovat. To sebou přineslo i jasné rozdělení postav na "podstatné" a na bezejmennou vatu. Posléze rozdělení těch "podstatných" na ty kteří přežijí a ty kteří umřou způsobem aby to posunulo děj/něco osvětlilo/nasralo ostatní/zasáhlo čtenáře.
Po celou dobu jsem cítil s hrdiny soudružnost a fandil jim tak jak se to dá jen u americké agitky. O to větší bylo mé překvapení, když jsme asi týden po doposlouchání zjistil, že autor je Čech. Přece jen jméno má internacionální.

Belanna
19.07.2022 5 z 5

Hodně dobrá knížka. Atmosféra k prasknutí, napětí od samého začátku, velký smysl pro detail. Postavy byly tak dobře vystihnuté, že se nepletly a navíc bylo velmi snadné se do nich vžít. Perfektní závěr.
Nejsem výhradním fanouškem military sci-fi, přesto tuto knížku hodnotím plným počtem *.

VladIV
04.07.2022

Povinné lezení do zadku USsA ! Těm totiž jistě patří budoucnost , přítomnost i minulost !

WugWugs
24.06.2022 3 z 5

Pobavila ma predstava, že niekto napíše klasickú military fantasy, z ktorej tak 2 tretiny budú zaberať detailné popisy každého ťahu od miešania lektvarov až po vypäté sústredenie a tŕpnutie pri zosielaní veľkých čiernych bleskov a ich efektivity proti danej kreatúre v daných rozvalinách. Tak trochu ako popis predlhej session z Dračího doupěte alebo D&D. Mno. Polovica je fajn, druhá je už len fajn popis ako z hernej série. Mimo hlavnej myšlienky (ktorá sa z piesku vyparila rýchlejšie ako červy z Arakkisu), sci-fi sa tu využíva z väčšej miery len ako kulisa - inými slovami, z hľadiska príbehu je jedno, či sa odohráva v roku 30 000 alebo 1200. Myšlienkové pozadie Votrelca je svetelné roky vzdialené.

Michal_SK
05.03.2022 5 z 5

Najlepšie military scifi aké som kedy čítal. Mám obe verzie, aj pôvodnú aj upravenú, obe čítané niekoľkokrát. Vždy s tými istými pocitmi. Niečo tak dokonalé, s tak silnou atmosférou už nikto nikdy nenapíše, začínam byť o tom po 20 rokoch presvedčený.

Dvounožec
01.01.2022 5 z 5

Za mě dokonalé vesmírné dílo s hutnou atmosférou, napětím, skvěle vykreslenými postavami a výborným koncem. Autor se inspiroval Vetřelci a jinými sci-fi díly, ale kniha je 100% originál s originálním příběhem. Pro mě jedna z top knih moderní doby.

špulo
12.12.2021 4 z 5

Aby sme si to z úvodu vyjasnili. To, že je kniha (možno) inšpirovaná filmom Votrelci, nie je kvôli votrelcom. Ale, kvôli samotným mariňákom. Očakávajte čistú scifi strieľačku, v ktorej sa v prvej polovici rozostavia figúrky na bojovom poli a v druhej sa to radostne celé melie. Sú tu funkčné živé postavy, s ktorými sa ľahko zžijete. Hláškuje sa, nadáva sa, žije sa, umiera sa. Hrdinovia majú svoju minulosť, aj plány do budúcnosti. Mám však podozrenie na určitú dejovú samoúčelnosť. Za tú zostreľujem 1*. Inak, zábava náramná aj pri druhom čítaní ;)))

Edit 12.1.2022:

Druhé vydanie obsahuje 6 poviedok. Komentár napíšem postupne priamo k nim ;)

Rihatama
08.12.2021 5 z 5

Mariňáci jsou kultovním dílem Roberta Fabiana, které podle recenzí ocení především fanoušci military sci-fi. Svého času jsem četla téměř výhradně sci-fi a určitě jsem se nezaměřovala pouze na vojenská vesmírná dobrodružství. Pak přišlo období téměř výhradně odborné literatury a až po letech se zase vracím zpět k románům všeho druhu, vč. mé kdysi oblíbené sci-fi a fantasy literatury. Takže má orientace v kultovních/jakýchkoliv sci-fi románech mezitím klesla do záporných čísel. Jenže, ačkoliv ne vyhraněný fanoušek military sci-fi, s Fabianovými Mariňáky, skvěle vycvičenými muži s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, kteří jsou místo odpočinku vyslání na zdánlivě nenáročnou misi, aby zkontrolovali vědeckou stanici, která přestala komunikovat s centrálou, jsem prožívala každou minutu jejich boje o záchranu členů vědecké stanice. I když mi ze začátku nebylo úplně jasné, jestli tohle je můj šálek kávy, brzy se mé pochybnosti rozptýlily. Nejednou jsem si taky vybavila legendárního Vetřelce, "matku" a Ripleyovou, a s nepředstíraným napětím jsem očekávala každý další krok členů posádky i vědeckého týmu. Závěr je pak přímo brilantní, krásná třešnička na dortu.

markinho962
02.12.2021 1 z 5

Takově divně napsané, sorry vůbec nechytlo

Alixon
06.07.2021 4 z 5

Přiznám se, že se mi kniha docela složité četla. Občas to vypadalo, jako by autor psal scénář k filmu a pak si to uvědomil. 2x jsem to vzdal, ale nakonec jsem byl rád, že jsem ji dočetl. Celek mě neskutečně bavil i přes občasně divný styl psaní. Hlavně někde mezi 200-400 stránkou.