Čarovný kraj

Čarovný kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294902/mid_carovny-kraj-gTD-294902.jpg 5 15 8

Čarovný kraj Jiřiny Pilátové je plný obyčejných příběhů ze Žítkové. Soubor krátkých povídek, některých v nářečí, dokresluje 28 barevných ilustrací Tomáše Diblíka

Mateo67
25.09.2021 4 z 5

Čarovná kniha o čarovném kraji s čarovnými ilustracemi. O kraji, kde se jednu chvíli čas zastavil. Dnes vás tu bude čekat už “jen” čarovná příroda, ostatní už pouze ve vzpomínkách či řádcích této knihy.

Lessana
24.11.2020

Ach, aká nádherná obálka! Presne korešpondujúca s názvom knihy! Určite aj avizovaných 28 ilustrácií je podobne nádherných a podmanivých. Škoda, že knihu u nás v knižnici nemajú...

pajaroh
17.11.2020 4 z 5

Čteno v listopadu v dřevěné vyhřáté chatce u lesa s výhledem na zamlžené Javorníky. Ideální prostředí pro takové "babičkovské" povídání z Kopanic o starých časech, zimách plných sněhu, kamenitých polích, chudobě, dřině a dobrých lidech. To vše doprovázeno krásnými ilustracemi žítkovských dřevěnic ukrytých mezi kopci.

"Žítková dnes je jiná. Za "lepším" životem odešlo 80% obyvatel (...) Velká schopnost přizpůsobit se době nové sice odnesla chudobu, ale odvála i onu pohodu, vzala lidem jejich svobodu. Vlastnictví viditelného, hmotného vytlačí vlastnictví neviditelného. Co je víc?"

A navíc mi tuto knihu poslala ochotná paní ze Starého Hrozenkova...

ElizabethK
25.09.2019 5 z 5

Nádherná kniha plná vzpomínek na dřívější Žítkovou. Popis prací na poli a kolem domu, svátků a tradic se střídá s nádhernými malbami - na začátku každé kapitoly jedna.
Několik málo kapitol je napsáno i tamějším nářečím, což skvěle dokresluje atmosféru celé knihy.
Je vidět, že autorka vzpomíná na svůj rodný kraj s láskou a úctou.

Fíčica
21.11.2018 3 z 5

MAlebné

MildeZ
31.07.2018 5 z 5

Hezké a čtivé. Doplněno o ještě hezčí ilustrace. Po již druhé návštěvě tohoto kraje jsme knihu zakoupili a zvládnuto na jeden nádech ;-)

medlovice
16.07.2018 5 z 5

Krásná knížka plná vzpomínek , psaná s něhou a spoustou nostalgie. Dýchá z ní trochu zašlé kouzlo toho obyčejného života na vesnici , kdy děti nezahálely u televize ale od malička musely na pole a pomáhat a poslouchat . I když jsem mladší než autorka , spoustu věcí znám a dávám jí ve všem za pravdu . Určitě bylo hezčí dětství venku mezi poli , zvířaty a lidmi , s babičkou ,která pekla dobrotky , kdy bylo cukroví vzácností a víc si všeho vážili , než ti dnešní , kdy děti mají od tří let mobil v ruce a nic jiného nedělají než sedí na zadku. Já bych chtěla žít ve staré chalupě a sedlačit, vlastně tak žiji a znám všechny polní práce. Pohodové , úsměvné čtení pro každého.

O Žítkovských bohyních ani slovo.

haaabi
17.07.2017 5 z 5

Milé povídání o tom, jak se dříve žilo (především dětem) na Žítkové.

Autorovy knížky

Jiřina Pilátová