Čarostřelec

Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. Je mrazivý únor léta Páně 1789....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445558/carostrelec-m5j-445558.jpg 3.832
Romány, Literatura česká
Vydáno, Knižní klub

Kniha Čarostřelec

Mijagi

V okolí Hejnic v Jizerských horách se vyskytuji často. Shodou okolností jsem si tamější podzimní přírodu vychutnával pár dní před začátkem četby. Jenže Čarostřelec není o listopadových horských vrcholcích vystupujících do slunečního svitu ze šedivé inverze, ani o dubech a bucích obalených barevným listím. Čarostřelec je o kruté horské zimě konce 18. století, o chudých obyvatelích zasněžených pašeráckých osad bojujících vysoko na hřebenech o holé přežití. Děj je místy založen na náhodách, ale jako čtenáře dobrodružných románů mě to tolik nerušilo, dokáži tento prvek odpustit i v žánru historické detektivky. Od příběhu jsem se nedokázal odtrhnout. Má to pravou zimní atmosféru, vytříbený jazyk a je evidentní, že autor daná místa dobře zná. Tohle je debut, který může leckterý začínající spisovatel závidět.

RHorse

Koupila jsem knihu s velkým očekáváním a bohužel po přečtení úplně nechápu, proč byla zvolena jako román roku čtenářského klubu. To máme tak slabé ostatní romány?
Myšlenka i příběh super. Skvělá zápletka, ale knize by slušelo zdvojnásobit svůj obsah. Za mě vše moc uspěchané a osekané. Některé pasáže bych uvítala více rozvést. A pak nemůžu si pomoci, ale stejně tak jako u Vondrušky (autor např. Husitské epopeje), i když v menší míře, jsem měla pocit, že se charaktery rozhodují zkratkovitě a bez rozmyslu, tak jako "uměle". Pokud by to bylo více propracované, tak by právě tato zkratkovitost vyšuměla.
Nechci však jen hanit, je to čtivé, zajímavé zasazení děje a na prvotinu určitě pěkný počin.

Afilada
20.12.2020

Tato prvotina je příjemné překvapení, děj se žene kupředu, že čtenář ani nedýchá, navíc je mu při četbě obrazně zima, studený chlad z knihy přímo vystupuje. Kdo zná Jizerky v zimě, ví co píšu. Skvělé přiblížení toho, jak to v Jizerkách zhruba vypadalo a chodilo koncem 18. století. Doufám, že autor se nevydal ze všeho co ví a chce sdělit, věřím že i jeho další kniha bude skvělá.

laker4life
20.12.2020

(+ SPOILER) Takový western ze zasněžených Jizerských hor. Sympaticky zasazeno do povědomých míst. Možná light verze Jména růže? Napětí, že by se člověk krve nedořezal - kdykoliv Vilém s doktorem vystoupali na hřeben. Odbočka do Frýdlantu mě moc nebavila a byla v knize tak trochu zbytečná. Finále bylo ukrutně rychlé, otevřený konec zklamal.
P.S.: Na to, že je autor věřící, tepal do církve a obecně víry opravdu dost :) plus i tady se po vzoru Jména růže dočkáme erotické scény...
P.P.S.: Pochvala za krásnou obálku.

Verča91
27.11.2020

Skvělá detektivka, pro mě to bylo ještě více čtivější, že odtamtud pocházím a místa dobře znám. Do samého konce člověk netuší kdo je kdo a to se mě moc líbilo, že až posledních pár stran jen tušíme :-)

Felidae
26.10.2020

Skvělá historická detektivka, která baví od začátku do konce. Úžasná atmosféra horské zimy, žádná červená knihovna, vytříbený jazyk. Takový Sherlock po česku.

honzakral
23.10.2020

Knížka byla skvělá, přečetl jsem ji na jeden zátah. Přes pár výhrad to je skvělá prvotina a další knihu autora si s chutí přečtu.

laepus
20.10.2020

Žánr historické detektivky mám rád, a pokud je aspoň trochu povedená, rád hodnotím čtyřmi hvězdami. Pokud je úžasná, rád jdu na pět. Ale ani jedno z toho není tento případ. Čte se to dobře, děj rychle odsýpá, není to nijak rozvláčně dlouhé, že by se člověk nudil, ale nešvarů a nedotažeností je tady spousta. Když pominu poměrně viditelné množství pravopisných chyb (s/z, tvary zájmen...) a omezím se jen na ty nedostatky slohové - velká předvídatelnost, často hraje roli velká náhoda při vyšetřování a všechno jde "detektivům" tak nějak lehce samo od ruky, strašně zbytečná zamotanost, aby to pak na konci skončilo až "trapně" jednoduše, no a asi 30x použité sloveso hihňat, kdykoli když mluví postava doktora Šulce.
Ale ať to nezní tak příkře - opravdu se kniha dobře čte a autor umí napsat napínavou pasáž, souboj, honičku atd. a je jich tady spousta, přesto je poznat, že jde (zřejmě) o prvotinu autora a ještě to potřebuje vyladit styl. Rozhodně na to Jan Horníček má a určitě mu dám šanci s jeho další knihou, i když tady došlo k určitému zklamání...