Čarostřelec

Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. Je mrazivý únor léta Páně 1789....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445558/big_carostrelec-m5j-445558.jpg 3.6114

Kniha Čarostřelec

kirkous

Poslech audioknihy ve skvělém podání Martina Pechláta. Zvlášť ze začátku jsem byl nadšený díky výborné atmosféře, postupně mé nadšení ovšem ochabovalo, ke konci jsem si nebyl jistý, jestli to není napodobenina krvavých románů nebo parodie na ně (jak jsem si posléze přečetl i v recenzi Pavla Mandyse). Ale protože jsem nemohl dělat nic jiného, tak jsem to doposlouchal.

jiri8265

Knihu jsem nějakou dobu odkládal, ale pak ji přečetl za dva večery. Neměl jsem problém se střídáním dějů, přestože jsem občas nechápal, kudy se nový příběh odebírá a proč. Popis velice známých míst mě bavil, až na hřbitov u Pytláckých kamenů. Jinak se mi kniha líbila. Vykresluje kraj, který byl v minulosti velmi drsný a chudý. Chrám v Hejnicích znám důvěrně. Kniha mně bavila ..

Vesmich
15.12.2021

Inu, anotace je o dost působivější než samotná kniha. Výborné momenty by tu byly. Postava doktora Šulce je pozoruhodná, Vilém je poněkud nudný, nicméně zásadový typ a Mirek Dušan by nad ním zatleskal. Já tedy méně a nijak extra mě nebral. Hory i podhůří dobrý, akorát nevím, jak moc dobrý pro někoho, kdo to tam osobně vůbec nezná a nemůže si tedy pomáhat vlastními obrazy. Dějová linka je tak složitá, respektive je jich tolik, že jsem se musela pořád vracet, abych zachytila alespoň jednu. Mohl by to být pozoruhodný román na pokračování v nějaké příloze Ahoj na sobotu nebo jak se to jmenovalo. Takhle spíš nic než moc.

drakamena
22.11.2021

Skvělá atmosféra - hlavně ve formě audiobooku, kde byla podtržena zvukovými efekty a hudbou - na samotném příběhu mě ale neuvěřitelně zlobilo chování lidí v té horské vesnici. Na konci jsem už pak doufala, že je všechny do jednoho pověsí vedle toho jejich slavného "ochránce".

5tužka
14.11.2021

Kniha mě velmi zaujala, i z toho důvodu, že Hejnice a okolí znám jak své boty a děj jsem si přehrávala na přesných místech. Moc mě to bavilo, jak dějově, tak jazykově!!

Alma-Nacida
11.11.2021

(Audio)kniha tady od nás za humny, kde možná pověst o kulích, které nikdy neminou cíl, zná hodně lidí. Proto jsem to taky poslouchala, ale zklamaly mě slepé odbočky - na co tam kruci bylo to povídání o zednářích? - a odfláknutý závěr. Nejdřív se popisuje každé hnutí postav i jejich mysli a pak prásk (doslova) a konec? No nevím... Načtené je to pěkně.

Limonadovyjoe
14.10.2021

Tohle byla ale kovbojka! Řádná kovbojka nebo detektivka? ze zamrzlých Jizerských hor.

Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který marně prchá před svou jezuitskou minulostí a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně, který se, Bůh mi odpusť, sakra podobá Dr.Schultzovi z Nespoutaného Djanga. Oba jsou povoláni k vyšetření svatokrádeže, ke které se postupně přidá i několik mordů. Vyšetřování oba zavede hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky. Je mrazivý únor léta Páně 1789.

Tahle spíše klučičí kniha mě bavila moc! Mráz Jizerské divočiny byl pořádně cítit v kostech, napětí a dobrodružství by se místy dalo krájet a přitom je celý příběh psán krásnou čtivou češtinou. I přes neznalost místopisu oblasti Jizerek jsem si čtení moc užila, a pro někoho kdo ta místa zná, to musí být balada.
Jako prvotina se kniha Janu Horníčkovi opravdu povedla a můžu doporučit dál.

"Proto také máme svého Čarostřelce, pána nad Velkou Jizerou. Pro vrchnost je to jen pašerák a pytlák. Pro nás je to král. Zná hory, zná stezky a napajedla zvěře, přechody přes močál. S flintou dovede co nikdo jiný. A nebojí se ani samotného ďábla."

hermína14
26.09.2021

Sledovat na počátku rozpolcenost a posuny myšlení hlavního hrdiny bylo mnohem zajímavější než příběh sám. Ve chvíli, kdy se do popředí dostal děj, nestihl jeden pojmout jednotlivá vlákna. Možná stačila hlavní zločinecká linka; vedlejší stezky celé vyprávění jen vycpaly. A pokud by autor použil slovo vůčihledně i počtvrté, čtvrtou hvězdu by nedostal:). Vyrovnal to doktor, jenž byl zcela určitě příbuzným Schultze z Nespoutaného Djanga říznutý Samem Hawkensem, a "shrbené myšlenky."
"Člověk vydrží mnohem víc, než se na první pohled zdálo; zlomí-li se však, zbude zahrocený pahýl, který je hrozbou pro všechny okolo."