Čarodějův učeň

Čarodějův učeň https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21234/bmid_carodejuv-ucen-uor-21234.jpg 5 547 132

Na tomto příběhu pracoval Otfried Preussler deset let. Tento někdy temný a strašidelný příběh je určen spíš větším dětem. Inspirací mu byla stará lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi. Čarodějův učeň, který poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi, je přiběhem, který stojí za přečtení.

Fantasy Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Argo

Krabat , 1971

mafrid
09.05.2018 5 z 5

Tahle pohádka mě strašně baví a zároveň děsí už od dětství (mám na mysli film). Donedávna jsem neměla tušení, že vůbec existuje i její knižní podoba. Byla bych si ji koupila mnohem dřív.

hajrys
21.02.2018 5 z 5

Jako dítě jsem z kresleného filmu měla docela trauma. Pro mě to byl opravdu syrový pohádkový horor. Těšila jsem se, že mám příležitost si tento příběh konečně přečíst. A nezklamal.

SSTknihy
13.02.2018 5 z 5

Asi proto, že jsem se do kreslené verze Krabata od Karla Zemana zamilovala už v dětství, vyloženě jsem se těšila na knižní verzi. A ani v nejmenším mě nezklamala. Nabízí zajímavě širší přesah od pohádkového zpracování do skutečné historie a tajemných legend. Kouzlo, tajemno, napětí, strach, černá magie, smutek, přátelství i láska, která nad vším zlem vítězí – to vše v knize ožívá čtivě psaným jazykem, doplněno krásnými ilustracemi.
A jako třešínku na dortu jsem si dopřála audioknihu a musím říct, že na potemnělé zimní večery – dokonalé!

triatlet
29.01.2018 5 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem si přečetl Čarodějova učně. Několik let se chystám, že si připomenu Zemanův animovaný film, který jsem kdysi viděl.
Překvapilo mě, že knižní příběh je tak "mladý". Kdybych měl odhadovat, tipnul bych konec 19. století.
Preussler dokáže čtivě přiblížit prostředí - vystihnout práci v mlýně, popsat válečné střety, poutavě zachytit lidové tradice (Velikonoce), takže čtenář pak věří i Černé magii.
Autor používá pestrou slovní zásobu. Užitím historismů (kyrysník, melivo) zachycuje prostředí.
Postupně jsem si k havranům (Krobot, Tonda, Jura, Michal, Vítek, Loboš, Mertel, Stašek, Hanzo, Andruš, Lyška, Petr, Janek) vytvořil vztah, že jsem
se s nimi nechtěl loučit.
Metodou pětilístku bych shrnul následně:
-------------------------- legenda
------------------ tajemná - hrůzyplná
------------------ čarovat - trpět - věřit
------------------ zvítězí láska nad zlem?
---------------------------- Krabat
...................................................................................................................
Čtenářská výzva - kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

yaoiyuri
25.01.2018 5 z 5

Krásný příběh okořeněný folklórem, náboženskou mystikou, „opravdovou“ magií a věrohodně ztvárněnými dobovými reáliemi. Jen škoda, že v českém textu se kvůli naší slovanské příbuznosti trochu ztratila ona „exotičnost“ lužických jmen i názvů, protože nás takový Kamenec, Tonda či Kantorka (opravdu se tak píše i v originálu) nepraští do očí jako Němce v německém textu.

Chesterton
22.01.2018 5 z 5

Je temný, je přitažlivý, je až na hraně kam jsem až ochotná zajít ve vztahu k určité míře tajemna a magie, aby to ještě mělo smysl a přecházelo do naděje a pozitivity.
Audiokniha posouvá příběh o stupínek výš svou úžasnou atmosférou:))

katerina5544
07.12.2017 5 z 5

Miluju film takze jsem sahla hned po knize. Je ctiva,temna,uzasne ilustrace proste klenot do knihovny!

JardaDrak
14.10.2017 5 z 5

Tak předně, když jsem vytáhl knihu Čarodějův učeň z knihovny a nahlédl do ní, byl jsem uchvácen. Vydání nakladelství Argo se povedlo, ať už krásnými celostránkovými kresbami, tak drobnými kresbami na lemech stran.

Příběh je čtivý na jeden nádech. Jsou výborně vykresleny vztahy mezi jednotlivými chasníky, napětí udržují otázky "Proč?" a "Kdo?" a podobně. Jako vždy se nedá srovnávat s filmem, ačkoliv se Zeman snažil co nejvíce držet dějové linie.

Jen to vyvrcholení celého příběhu je strašně rychlé. A nebo se mi to jen zdálo? :)

Smardik17
27.09.2017 5 z 5

Nebudu zastírat, knihu jsem chtěl pro dceru protože se mi líbil film. Ale při prolistování jsem zjistil že je to úplně o něčem jiném. A musím říct že to bylo skvělé, nemohl jsem se odtrhnout. Takovéto potemnělé povídky mám moc rád! Doporučuji

Atanone
07.09.2017 5 z 5

Asi nejlepší,co říct o knize je z jejího doslovu : "Kouzelný příběh je vyprávěním o chlapci, jenž se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a byl jimi fascinován, dokud nepoznal, že ho mohou zahubit. Je to zároveň příběh všech mladých lidí, kteří se dostanou do styku s mocí a zapletou se do jejích osidel. Z nich existuje jediná cesta, cesta pevné vůle, která nás dokáže osvobodit, pomoc věrného přítele – a pomoc, kterou lze čerpat z lásky a která je silnější než zlo a klamná mámení."
Za mě 5,četlo se to hezky,mělo to atmosféru a hned jsem se porozhlédla po filmu a jsem zvědavá,jestli tam duch té knihy zůstane.

Rilian
26.07.2017 5 z 5

Čtivé a nejen filmem proslavené zpracování lužickosrbské legendy. Po přečtení si čtenář teprve uvědomí, že Zemanův film postihuje jenom jednu část tohoto příběhu - Kmotříček, vyprávění o Mistrově minulosti, Pumphutova dobrodružství atd. Dle mého názoru vůbec nevadí, že příběh nekončí epickým soubojem mezi Mistrem a Krabatem, protože celý duch příběhu stojí na jiné myšlence - tedy na lásce, která uspěje tam, kde selže síla a všechna kouzla. Zájemcům doporučuji přečíst i starší verze od Měrćina Nowaka a Jurije Brězana a porovnat je.

Taklamakan
24.07.2017 5 z 5

Nádherně potemnělé zpracování lužickosrbského příběhu o Krabatovi. Mnohovrstevnatý příběh, který v knize vynikne ještě lépe než v (jinak vynikajícím - ještě teď si u něj koušu nehty) animovaném filmu Karla Zemana.

ferda
18.07.2017 4 z 5

Horor pro ..náctileté. Ve srovnání s animovanou verzí byla knížka podstatně delší, ale i tak to nešlo nesrovnávat.Akorát mě trochu zklamal závěr. Čekal jsem aspoň nějaký souboj.

85098211
08.07.2017 5 z 5

Tak tato (audio)kniha má fakt silnou atmosféru - vtáhne vás do děje a nepustí! Skvělé, báječné a čarodějné, jsem nadšená! Navíc podmanivá hudba, která příběh podkresluje - naprosto dokonalé! Tuto vynikající nahrávku opravdu doporučuji. Zpracování je totiž výborné a interpretace Lukáše Hlavici neopakovatelně jedinečná. Jiné než nejvyšší hodnocení dát ani nemohu ;-).

Vesmich
21.05.2017 5 z 5

Mnohokrát jsem od dětství viděla animované zpracování a ani by mě nenapadlo si to ještě číst. Což byla ovšem chyba! Text je to dechberoucí, napínavý, temný, uhrančivý, navíc zasazený do Lužice, která je nám velmi blízká. Všechna ta jména mlynářské chasy a pradávné čarování, staré slovanské praktiky, celý rok v obyčejích a stále se opakujících úkonech. Velmi zajímavé jsou podrobné popisy práce ve mlýně, ať už té odborné, anebo všelijaké okolo. Má to spád a vynikající zápletku a směřuje to k nevyhnutelnému střetnutí a přestože jsem si pamatovala, jak to dopadne, nijak mi to nepomáhalo v tom, abych se nekousala do rtu. Velký čtenářský zážitek!

kendllajf
07.03.2017 5 z 5

Prvně jsem si myslela, že to bude nuda, ale už od první kapitoly jsem chtěla číst dál. Pěkná pohádka pro všechny.

danaalenam
29.01.2017 5 z 5

Literárně nedostižné zpracování staré pověsti. Mimo jiné si autor dal i mnoho práce s nepatrnými přesnými detaily každodenní práce ve mlýně, což oceňuji a uvádím proto, že to dokazuje autorovu pečlivost a práci, kterou si s knihou dal. Z pohádky zde najdeme prosté lidské (křesťanské) hodnoty, zbytek je napínavý horor, který jsem nedokázala odložit.

denib
21.01.2017 5 z 5

Někdo tomu říká pohádka, já tomu říkám horor. Ať je to cokoli, je to fajn :-)

midloch
11.10.2016 4 z 5

K téhle knize jsem se dostal skrze její audioverzi, kterou moje žena půjčila z knihovny. Na audioknihy nejsem, ale když jsem ji chvílemi zaslechl, rozhodl jsem se, že si ji přečtu, neboť mě zaujal příběh. Musím říct, že se jedná o velmi kvalitní knihu pro starší děti. Navíc vydání od Arga je velmi povedené a kniha je hezky ilustrovaná. K tomu mě čtení bavilo a to i přes fakt, že jsem dospělý čtenář. Za mě rozhodně 4 hvězdy.

pája007
03.08.2016

ˇje to úžasnákniha.
Dostalajse se k ní přes povinou četbu