Čarodějův učeň

Čarodějův učeň https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21234/bmid_carodejuv-ucen-uor-21234.jpg 5 547 132

Na tomto příběhu pracoval Otfried Preussler deset let. Tento někdy temný a strašidelný příběh je určen spíš větším dětem. Inspirací mu byla stará lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi. Čarodějův učeň, který poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi, je přiběhem, který stojí za přečtení.

Fantasy Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Argo

Krabat , 1971

evickakyticka
12.08.2020 5 z 5

Už to bude hodně dlouho, kdy jsem viděla tuto "pohádku". Když přišlo to správné rozpoložení, s chutí jsem si ji přečetla. Trochu jsem si i představovala, jaké by to bylo - číst ji dětem. Nejsem si jistá, jestli není moc strašidelná... Jinak perfektní boj dobra se zlem, láska vítězí a navrch úžasné ilustrace z filmu. Určitě se na něj znovu podívám. Těším se a hodnotím plným počtem.

kap66
03.05.2020 5 z 5

Nepamatuji si z dětství působivější, strašidelnější animovaný film. Ty čisté chlapecké tváře s velkýma očima a Mistrova nelidská, jakoby rozpolcená lebka s jedním zlým okem, Munzarův hladký a konejšivý hlas a Moučkův krákoravý… Dodnes si říkám - dokonalé.
Přečíst si knížku 40 let poté je pokrm nejen citový, ale i rozumový; přesně to vystihli mj. broskev28 a triatlet: práce v mlýně, střídání ročních období, lidové tradice, volba slov odpovídající atmosféře doby, to vše dělá z této knížečky dílo pro všechny generace, raději ale kromě té nejmladší. Možná i kvůli myšlence, že nad zlem nezvítězí láska a přátelství tak nějak automaticky, ale musí na to jít připraveně a chytře.

Abroš
06.03.2020 5 z 5

Učaroval mi český animovaný film.Kniha taky nezklamala.

Hesonit
13.02.2020 5 z 5

Mnohovrstevný příběh, v němž neplatí, že čistá duše nedojde úhony, a to ani když se sama se zlem přímo nezaplete. Je to děsivé, ale opravdové! Nicméně, emocionalita příběhu je vyvážená, ke všemu skličujícímu se jako protiváha odvíjí linka rozvíjejícího se milostného citu a možnosti (draze zaplaceného) osvobození.

pazizanka
06.01.2020 5 z 5

Četla jsem již podruhé, poprvé někdy před 20ti lety. V té době se mi líbila kniha více. Nicméně i tak, pěkný temný příběh, kdy se postupně odkrývá tajemnství. Kniha se čte jedním dechem, pěkně poutavě napsané.

MagdalénaD
12.10.2019 5 z 5

Kniha, kterou bych si sama asi nevybrala, ale když mi byla předložena, přečetla jsem ji jedním dechem. Krásný příběh, který podle mě má docela komplikovanou cílovou skupinu - snad děti mezi 10-15 lety, pokud dokáží vidět "za", snad dospělí, kteří se dokáží maličko vrátit do dětství. Je tam jistá paralela s mým milovaným Krysařem - příběh vychází ze staré legendy, jde o jednoduché vyprávění, ve kterém lze hledat a najít. Umím si představit, že i třeba 10 let zpátky bych tu knihu milovala.
Zajímavé je, že ač jde o knihu německého autora, má zde na Goodreads velkou většinu českých recenzí. I na Googlu je většina výsledků v ČJ. Zajímalo by mě, zda měla kniha v ČR jen lepší marketing/poutavější obálku, či zda roli sehrál i odlišný název - Krabat v NJ a Čarodějův učeň v ČJ. Došlo snad k jemnému přiživení se na Hraničářově učni?

LucieT.
03.10.2019 4 z 5

Spíše než pohádkový příběh pro děti poměrně temná balada s místy až hororovými prvky, která zamrazí v zádech i leckterého dospělého čtenáře. Velmi působivá kniha s jedinečnou atmosférou, krásný poučný příběh o boji mezi dobrem a zlem, o zneužití moci a síle přátelství a lásky. Strašidelná klasika, kterou ocení starší děti i dospělí čtenáři.

reader.007
10.07.2019 4 z 5

Tak jsem si ho koupila a sehnala jsem vydání z roku 2003 od nakl. Argo a i když uznávám, že si na knize dali až nevídaně záležet - určitě stojí za pochvalu papír (konečně ne křídový, hurá!), látková záložka, přebal, celkem pečlivě lepená vazba, ale tak trochu se ve mně dme nespokojenost s použitými ilustracemi. Já mám ráda film Karla Zemana, to ne že ne, jenomže... Jenomže knížka je temnější a tak nějak dospělejší, zatímco animovaný film není temný, ale spíš strašidelný - vlastně takový horor pro děti, takže mi to tak trochu připadá, jako číst Tarzana od Burroughse a prohlížet si k tomu obrázky od Disneyho.

PaniWiga
21.06.2019 5 z 5

Krásný příběh. Trochu mě překvapilo, jak rychlý konec vyprávění vzalo. Myslela jsem, že závěrečný "boj" bude popsán více. A najedou byl konec knihy. Ilustrace z filmu Karla Zemana jsou příjemným bonusem a ke knize se moc hodí.

pismeno
16.06.2019 4 z 5

První jsem viděl film ... tak dobrý, že ilustrace z něj doprovázely další vydání... Inspirující .. pro mě určující chápání atmosféry, uchvacující mě vizualizací. Pohádka pro děti? No... vlastně trochu moc tíživá na pohádku. Přesto však, přeci jen pohádka. Při pozdější četbě knihy v dospělosti už tedy nebyly myšlenky svobodné. Četl jsem spíš ze zvědavosti a z úcty k předloze. I tak se dalo. Ta hvězdička dolu je ke knize asi nespravedlivá, je to subjektivní, ale kniha je pro mě ve stínu, který svým zrakem plně neprohlédnu.

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Nejdříve jsem znala vynikající film Karla Zemana. Protože jsme s manželem věděli, jak je ten příběh strašidelný, trpělivě jsme počkali, až naše děti povyrostou, aby jej mohly také vidět, pak jsme se dívali společně a ještě později se nám povedlo sehnat knížku - kterou také rozhodně stojí za to si přečíst.

LuckaH2
01.04.2019 5 z 5

Úžasné pomezí hororu, pohádky a historických zajímavostí (jména, místopis alá Jizerky...). Samozřejmě dokonalá je kniha a po ní film od p. Zemana. Skvělá kniha!

broskev28
25.03.2019 4 z 5

Na rozdíl od Malé čarodějnice, tahle knížka asi není pro děti. Spousta výrazů pro ně bude nesrozumitelná a vlastní příběh určitě není pohádkový, i když končí tak, jak se na pohádku sluší. I malé děti v dnešní době sledují horory - ač je to k nevíře, i prvňáci! - a hned tak něco je nepřekvapí. Tady jde spíš o to, že samy se touhle knihou neprokoušou.
My starší a zkušenější čtenáři si ji naopak vychutnáme, právě proto, že není ani zdaleka tak líbivá a jednoduše pohádková. Mlynářští chasníci (každý pátek též havrani) jako různé typy charakterů a osudů - Jura, Tonda, Loboš, ale taky Lyško; každodenní dřina ve mlýně; skvělé vystižení ročních období a vůbec plynutí času; obyčeje typické pro čas a místo děje. Z knihy prýští atmosféra kraje, ve kterém se příběh odehrává; kdykoli jsem ji otevřela a pokračovala ve čtení, doslova jsem se propadla jinam, do dávných časů.
Měla jsem k dispozici vydání v překladu Radovana Charváta, to byla báseň v próze - doporučuju.

valky
07.03.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem kdy přečetla. Moje opravdu veliká srdeční záležitost. Knihu miluju a četla jsem ji nespočetněkrát. Byla jsem se dokonce v Lužickém Srbsku podívat na Černý mlýn. Určitě stojí za návštěvu.

ber-tram
28.01.2019 4 z 5

Všehovšudy jsem si chtěl literárně oživit dávnou televizní nostalgii. A povedlo se! Pohádka, horor, fantasy? Kdoví? Ovšem atmosféra stránkami vibruje náramná, i vzhledem k sychravému česko-německému pomezí. Jen závěr dopadl mohutněji v televizním zpracování. Na to, jaké měl Mistr charisma, zhasl v knížce jak kazová svíčka. 5/19

Srousers
10.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha rozhodně i pro dospělé. Myslím, že kdybych se k ní dostal v dětství, asi bych byl traumatizovaný jako další tady. Doporučuji poslechnout jako audio knihu, temná atmosféra s parádním dabingem. Za mě jen škoda konce, který bych si dokázal představit lepší. Ale i tak za pět hvězdiček.

karelk
07.11.2018 5 z 5

Kniha mě oslovila. Nevím sice, jestli bych ji doporučil dětem jako pohádku (na to byla dost temná, a vlastně i krutá), ale pro mě to byla zajímavá věc na pár listopadových večerů :)

MortRainey
31.07.2018 5 z 5

Krásný rozprávkový až hororový příběh mého dětství;-) a samozřejmě něco pro mou bujnou fantazii:D

Toffee
13.07.2018 4 z 5

Pěkně temný příběh! Teď vím, že Zeman do svého filmu hororovou atmosféru nepřidával, byla už v předloze. Ještě štěstí, že je láska tak mocná.

gabice4
11.07.2018 4 z 5

Četla jsem kvůli výzvě...... Musím říct, že je to krásná pohádka a jako vždy láska vítězí nad zlem